Czyszczenie oczka wodnego

26.03.2021

 

Przed nadejściem zimy wiele osób zabezpiecza swoje ozdoby ogrodowe przed niskimi temperaturami. Impregnujemy płoty, zabezpieczamy domki ogrodowe, owijamy krzewy oraz niskie drzewka foliami, by zimowy sezon nie wpłynął na stan roślinności oraz przydomowych dekoracji. Nasza architektura ogrodowa wymaga specjalnego zabezpieczenia, by śnieg i idąca z nim w parze wilgoć nie naruszyły dobrego stanu materiałów (w szczególności tych drewnianych).

Podobnie ma się sprawa z zabezpieczeniem oczek wodnych, które należy oczyścić z mułu i liści. Zabezpieczyć rosnące w oczku wodnym rośliny, a także zadbać o żyjące w nim rybki. Należy przy tym pamiętać, że przygotowanie oczka wodnego na sezon zimowy to nie tylko proces czyszczenia, ale także zabezpieczenia roślinności lub ryb i tymczasowe przeniesienie ich do pomieszczeń o wyższych temperaturach. Dotyczy to przede wszystkim gatunków nieprzystosowanych do życia w zimowych warunkach. Jeśli chcesz poznać sposoby na szybkie oczyszczenie zbiornika i przygotowanie oczek wodnych przed zimą, zapraszamy do przeanalizowania naszego poradnika, w którym doradzamy jak łatwo zadbać o zbiornik w ogrodzie.

Lilia Wodna, Nenufary, Grążel, Roślina Wodna, Różowy

Czyszczenie oczka wodnego przed zimą

Najważniejszym krokiem jest oczyszczenie zbiornika z liści, zanieczyszczeń opadłych na taflę wody z wysokich drzew oraz pływających w oczku patyczków i większych śmieci. Aby wyłowić zanieczyszczenia można zastosować specjalną siateczkę lub jeśli oczko jest małych rozmiarów - zrobić to ręcznie. Dodatkowo należy wypompować część zanieczyszczonej wody (poleca się wypompowywanie 2/3 całkowitej objętości) i muł pozostały na dnie oczka. W procesie tym można użyć pomp do oczek wodnych, które dostępne są na rynku w wielu wariantach. Urządzenia te są niezwykle łatwe w obsłudze, a niezmiernie ułatwiają oczyszczanie oczka. Po wypompowaniu starej wody, akwen należy uzupełnić świeżą wodą.

Oczka wodne i ich napełnianie świeżą wodą nie jest tak łatwym procesem, jak mogłoby się wydawać. Na dnie, gromadzi się bowiem osad powstały z resztek roślinnych, niedojedzony przez ryby pokarm oraz odchody. Wszystko to leży tworząc warstwę osadu, która dopóki jej nie poruszymy nie jest szkodliwa. Uzupełniając poziom wody, źródło należy kierować pod odpowiednim kątem w taki sposób, by woda nie docierała na dno mocnym strumieniem. Jeśli strumień poruszy osad znajdujący się na spodzie, woda zmętnieje, muł wypłynie wyżej, a znajdujące się w nim trujące substancje takie jak azotyny czy fosforany zostaną uwolnione.

Jeżeli w Twoim oczku wodnym żyją ryby, które muszą przezimować w zbiorniku - pozostaw dla nich małą warstwę liści i mułu na dnie oczka. Warto jednak zadbać o styropianowy pływak bądź grzałkę, która nie dopuści do całkowitego zamarznięcia wody w zimie. W przypadku, gdy rośliny na dnie oczka zaczną gnić, a woda zamarznie - ryby nie otrzymają tlenu, gdyż na wskutek gnicia i zamarzania, zacznie go w wodzie brakować. Jeżeli żyjące w stawie gatunki nie są przystosowane do życia w niskich temperaturach, przenieś rybki na czas zimowy do domu, tworząc zastępczy zbiornik lub duże akwarium. W większości przypadków wystarczy dobrej jakości grzałka, umieszczona w oczku wodnym.

Oczko-Wodne, Parka Kaczek, Przyroda, Widok, Krajobraz

Jak czyścić oczko wodne z mułu

Na spodzie oczka wodnego z czasem gromadzi się warstwa powstała z rybich odchodów, resztek pokarmu oraz zgniłych roślin. Jej stan należy monitorować. Sygnałem alarmującym dla właścicieli stawów powinien być osad, którego warstwa zaczyna docierać do grubości 15 cm. Wówczas konieczne jest oczyszczenie niecki, by oczko wodne nie przeobraziło się w trujący akwen pełny siarkowodoru.

Przed oczyszczeniem wody z mułu należy zabezpieczyć ryby oraz delikatne rośliny - przenosząc je na czas procesu czyszczenia inne miejsce. Przed rozpoczęciem czyszczenia trzeba wypompować z oczka dwie trzecie wody i kolejno warstwami usuwać osad. Muł można usunąć ręcznie, wygarniając resztki osadów szuflą.

Warto zainteresować się akcesoriami ułatwiającymi czyszczenie stawów, takimi jak na przykład odkurzacze do oczka wodnego. Ich cena waha się zwykle pomiędzy 500 zł, a 1000 zł, w zależności od funkcji dodatkowych urządzenia. Odkurzacze do oczek wodnych są dobrym rozwiązaniem dla osób, którym ciężko uzupełniać zbiornik świeżą wodą - opróżniać oczko i dolewać nowe ilości wody. Pracując z takim sprzętem nie ma potrzeby wchodzenia do zbiornika, ponieważ odkurzacz posiada końcówkę z zasysam na teleskopowym trzonku. Jedyne co należy zrobić, to umieścić rurę w odpowiednim miejscu i usunąć nadmiar mułu. Pamiętaj by podczas zasysania odkurzaczem być ostryżom i nie nakierowywać końcówki w miejsce, gdzie znajdują się ruchome elementy dekoracyjne, takie jak na przykład kamień. Małe kamyczki zassane przez odkurzacz mogą doprowadzić do uszkodzenia sprzętu.

Po oczyszczeniu akwenu można zastosować specjalne preparaty do oczka wodnego, takie jak środki przeciw tworzeniu się glonom. Zredukują one poziom zanieczyszczenia oczek w ogrodzie oraz spowolnią nagromadzanie się glonów pod nieruchomą taflą wody. To samo dotyczy innych mniejszych zbiorników, które masz w ogrodzie. Jeśli posiadasz np. fontanny ogrodowe w których gromadzą się z dużą częstotliwością glony i nieprzyjemne dla oka osady, śmiało możesz zastosować do nich takie preparaty.

Ogród, Oczko Wodne, Skalniak

Usuwanie glonów z oczek wodnych

W warunkach dużego nasłonecznienia, przy nieruchomej tafli wody wystarczy kilka dni, aby staw przybrał nieprzyjemnego zielonkawego koloru. Takie warunki są bowiem idealne do nagromadzania się niechcianych glonów i bakterii osadzonych w mule. Glony można usunąć w sposób chemiczny, kupując odpowiednie preparaty. Kupując jednak chemię do oczek wodnych, należy dowiedzieć się, czy nie jest ona szkodliwa dla ryb. Na rynku dostępne są produkty, które blokują przedostawanie się promieni słonecznych przez taflę wody, co spowalnia rozwój glonów oraz takie, które utwardzają glony, formując je w kulki. Rośliny w takiej formie opadają na dno. Druga wymieniona forma nie likwiduje całkowicie ilości niechcianej zieleni w wodzie, więc polecana jest jedynie doraźnie. W oczku wodnym, w którym na dnie spoczywa obumarła roślinność, rozwijają się mikroorganizmy oraz bakterie.

Jeśli jesteś przeciwnikiem chemicznych preparatów, zastosować możesz sterylizator UV, który emituje promienie ultrafioletowe. Urządzenie to niszczy bakterie oraz zdecydowanie wpływa na czystą taflę oczka wodnego. Jest jednak droższym rozwiązaniem, aniżeli chemiczne produkty do walki z przyrostem glonów.

Filtry do oczek wodnych - kolejnym sposobem na usuwanie glonów z oczka wodnego jest włączenie filtra. Przy pierwszym zastosowaniu urządzenia, należy zastosować aktywator. Po upływie kilkunastu dni, w wodzie rozwiną się pożyteczne bakterie, które rozłożą szkodliwe związki chemiczne oraz oczyszczą wodę. Filtr powinien być wyczyszczony oraz zdemontowany na okres zimowy. Urządzenie poprawnie oczyści oczko wodne, gdy temperatury powietrza osiągną co najmniej 5 stopni Celsjusza na plusie. Wówczas można ponownie zamontować i włączyć filtr.

Natlenianie. Kiedy oczko wodne wprawione jest w ruch, dostarczana jest wówczas większa ilość tlenu. Zapobiega to rozwojowi glonów i bakterii, a właśnie na tym zależy właścicielom zbiorników. Ruch wodny jest możliwy dzięki zamontowaniu wodnej kaskady lub poprzez zakup urządzenia napowietrzającego. Im więcej ruchu w oczkach wodnych, tym mniejsze zmartwienie o przyrost glonów i namnażanie się niechcianych bakterii.

Przeniesienie roślin z oczka wodnego na czas zimowy

Jeżeli w Twoim oczku znajdują się gatunki nieodporne na niskie temperatury, musisz wykazać im specjalną opiekę na czas zimowych miesięcy. Wyławiane są najczęściej hiacynty wodne, salwinie oraz pistie. Gatunki te mogą przezimować w akwarium, gdzie podłoże zalane jest wodą i utrzymywane w stałych, niezmiennych warunkach. Pomieszczenie do którego przeniesiesz roślinność powinno być jasne oraz ciepłe. Najlepsza temperatura dla tymczasowo osadzonej roślinności wynosić od 17 do 19 stopni Celsjusza.

Kolejnymi roślinami wymagającymi przeniesienia na czas zimowy są grzybienie. To rośliny nietolerujące niskich temperatur. Lilie wodne powinny zimować w pojemnikach z wodą, w pomieszczeniach, których temperatura nie przekracza 8 stopni Celsjusza.

Przed zakupem roślin do oczka wodnego, powinieneś zastanowić się czy w przypadku, gdy gatunek nie toleruje zimna - jesteś w stanie zapewnić mu w tym czasie odpowiednie warunki. Nie każdy gospodarz, może pozwolić sobie na przeniesienie roślinności do domostwa na czas chłodnych miesięcy. Może to wynikać z braku miejsca lub po prostu - nieodpowiednich warunków. Najlepszym wyborem zatem będą rośliny odporne na chłód i przymrozki, które nie wymagają zmiany otoczenia w zimowych miesiącach.

Jednolita Część Wód, Ryby, Pływanie, Zanurzony

Oczko wodne zimą - ryby

Początkiem jesieni, właściciele oczek wodnych powinni ograniczać ilość wsypywanego pokarmu dla ryb. Kiedy natomiast temperatura spada poniżej 10 stopni Celsjusza, zaprzestać jego wsypywania całkowicie. W temperaturach poniżej 10 stopni, ryby zapadają w tak zwany stan odrętwienia i zaprzestają żerowania. Wsypywany dla nich pokarm nie zostaje skonsumowany, a co za tym idzie - osadzą się na spodzie zbiornika, gnijąc i zanieczyszczając wodę.

Ryby mogą zostać w zbiorku na zimę, jeżeli jego głębokość osiąga co najmniej 100 cm. Płytsze oczka wodne nie spełnią dla ryb odpowiednich warunków na zimowanie i wówczas lepiej przenieść zwierzęta do pomieszczenia, w którym temperatura powietrza nie spada poniżej zera. Gdy posiadasz głęboki akwen i pozostawisz ryby na zimowanie w ogrodzie, zadbaj, aby woda nie zamarzła całkowicie. Użyj specjalnej grzałki do oczek wodnych, która w najmroźniejsze noce zadba o to, by woda nie przeobrażała się w twardy lód.

Jeżeli zdecydujesz się na przeniesienie ryb do tymczasowego zbiornika, wybierz duże akwarium lub starą, nieużywaną wannę. Koniecznie zadbaj o urządzenie napowietrzające, by doatsrczyć rybą odpowiednią ilość tlenu. Dobrze także wykorzystać specjalne siatki zabezpieczające, które uchronią ryby przed wyskoczeniem ze zbiornika. Jeżeli miejsce, do którego przeniesiesz ryby będzie cieplejsze, aniżeli 10 stopni Celsjusza, nie wpadną one w stan odrętwienia i należy je wówczas regularnie dokarmiać.

 

Powrót