Mini oczka wodne

22.02.2021

 

Mini oczko w ogrodzie to mały staw, sadzawka lub zbiornik wodny, którego zadaniem jest ozdobienie krajobrazu. Oczka wodne najczęściej wypełniają i otaczają rośliny wodne (najpopularniejszą jest tatarak) oraz kamyki, jednak dobrze komponują się również z krzewami i roślinami zastanymi w podłożu. Miniaturowe oczko wodne nie jest odpowiednie do utrzymywania w nim ryb. Popularnie stosowanym rozwiązaniem jest budowanie oczek w plastikowych pojemnikach - dostępne są specjalne formy do oczka wodnego, które wkopane są w ziemię. Mini oczko wodne można także zaaranżować w donicy lub misie z gliny i ustawić na tarasie, lub większym balkonie. Pompy fontannowe zamontowane w oczku wodnym przyniosą korzyść w postaci kojącego szumu wody. Jakie materiały i narzędzia są potrzebne do zbudowania mini oczka wodnego w ogródku? Jak zabezpieczyć zbiornik przed powstawaniem glonów? Jak zagospodarować teren wokół oczka wodnego? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

 



Niezbędna materiały i narzędzia

Mini oczko wodne nie wymaga tyle pracy, co klasyczna rabata z kwiatami. Przede wszystkim nie trzeba go podlewać, przycinać i pielić. Jeśli rośliny w oczku wodnym zostaną dobrane do warunków panujących w ogrodzie i sadzawce - będzie ono niemal bezobsługowe, a jedyną pracą będzie wymiana wody co pewien czas. Przy pomocy podbieraka do roślin wodnych można na bieżąco oczyszczać wodę z zanieczyszczeń.

Do wykonania mini oczka wodnego w formie, donicy lub innym pojemniku nie będą potrzebne specjalistyczne folie i kleje do oczek wodnych. Przygotować należy ziemię ogrodową, żwir, cegły lub kilka kamieni oraz łopatę do wykopania dołu na pojemnik. Rośliny, woda i elementy dekoracyjne - jak na przykład oświetlenie oczka wodnego - powinny zostać zakupione i przygotowane przed rozpoczęciem prac nad budową oczka. Przydatny może okazać się także sznurek do podwiązania roślin lub połączenia ogrodzenia wokół zbiornika. Aby wykonać w oczku wodospad lub kaskadę wodną, konieczna będzie pompa.

 

 

 

Jak zaprojektować oczko wodne?

Projektując mini oczka wodne, trzeba mieć na uwadze kilka czynników, które sprawią, że oczko wodne będzie stanowiło oryginalną i estetyczną ozdobę ogrodu lub tarasu:

  • wybór miejsca - oczko wodne nie powinno być zlokalizowane w pełnym słońcu. W takim miejscu będzie dochodziło do przegrzewania się wody i powstawania glonów,
  • możliwość zdemontowania oczka na zimę i konieczność zapewnienia miejsca, w którym rośliny będą mogły rosnąć do kolejnego sezonu,
  • określenie wielkości zbiornika,
  • decyzja o wysokości roślinności.

 

Miniaturowe oczko wodne, zaprojektowane w pojemniku lub dużej doniczce nie wymaga, aby podłoże w ogrodzie było wyłożone folią.

 

 

Jakie wybrać rośliny do małego oczka wodnego?

Mini oczko wodne zdobiące ogród, działkę lub taras, z uwagi na swój kształt i wielkość wymaga wsadzenia roślin wąskich lub skarłowaciałych odmian popularnych kwiatów wodnych. Gatunki roślin wodnych, które będą odpowiednie do małego zbiornika to przede wszystkim mięta i lilia wodna odmiany miniaturowej, kaczeńce, pałka drobna oraz niezapominajka błotna. Okazałą rośliną pływającą jest osoka aloesowata oraz pięknie kwitnący pełzacz bagienny (proserpinaca  palustris).

Jeśli w sadzawce mają znaleźć się ozdoby do oczek wodnych, rośliny należy wsadzać w specjalnych doniczkach lub koszach, które pozwolą zostawić miejsce na powierzchni wody, eksponujące dekorację. Takie akcesoria do oczek wodnych dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach. Pomysł na wsadzanie roślin w oczko wodne ułatwia również wymianę wody w zbiorniku.

 

 

Budowa małego oczka wodnego krok po kroku

Budowę mini oczka wodnego należy rozpocząć od wykopania zagłębienia w ziemi na głębokość około 1/3 wysokości pojemnika. Dno zagłębienia powinno być równe i stabilne, a sam dół powinien być nieco większy niż forma oczka - pozwoli to na zamontowanie ogrodzenia lub utwardzenie sadzawki żwirkiem.

Na spodzie zbiornika należy ułożyć cegły albo większe kamyki, na których umieszczone zostaną koszyki lub doniczki z roślinkami i kwiatami wodnymi (zachowując ich wymagania względem głębokości).

Końcowym etapem jest wypełnienie pojemnika wodą. Jaka woda będzie najlepsza, aby wypełnić mini oczko wodne? Może to być zarówno woda bieżąca, jak i zbierana wcześniej deszczówka. Kondycja roślin ma wpływ na czystość wody - należy zbierać opadające lub ciemniejące liście. Na bieżąco trzeba także usuwać zanieczyszczenia, które wpadają do oczka wodnego (głównie przyniesione przez wiatr oraz owady). Wodę z mini oczka wodnego należy regularnie wymieniać, aby nie zaszła glonami. Przejrzystość wody zapewnią preparaty do oczka wodnego oraz pompy. Pompy do oczek wodnych (pompy fontannowe, pompy powietrzne czy pompy solarne), obowiązkowo powinny zostać zakupione do większych zbiorników zdobiących ogród. Przydatne będą także filtry do oczek wodnych. W przypadku projektowania dużego stawu należy liczyć się z zakupem dodatkowych sprzętów, ułatwiających dbanie o czystość, jak odkurzacze do oczka wodnego.

 

 

 

Po więcej produktów przeznaczonych do wykonania mini oczek wodnych zapraszamy do sklepu Merkury Market. Czeka na Państwa miła obsługa i bogaty asortyment. Nasze produkty wyróżnia wysoka jakość i niska cena.

Powrót