Preparaty do oczek wodnych i ich zastosowanie. Sprawdź, jak je wykorzystać
Oczko wodne pięknie zdobi ogród i wprowadza w nim wyjątkowy klimat. Niestety, jeśli nie będziemy o nie odpowiednio dbać, niepożądane procesy i niechciane mikroorganizmy wkrótce zmienią przejrzystą wodę w zarośniętą glonami, zamuloną i mętną, do tego nieładnie pachnącą kałużę. Aby zapobiec zarastaniu zbiorników wodnych, warto stosować preparaty do oczek wodnych. Jakie sprawdzą się najlepiej?
Preparaty do pielęgnacji oczek wodnych
Pozbawione prądów wodnych sztuczne zbiorniki z czasem stają się siedliskiem alg, glonów nitkowatych, bakterii i osadów. Jeśli nie chcemy, by nasze oczka wodne stały się bardziej pojemnikami na muł niż zbiornikami wodnymi, musimy je czyścić. Jednym z prostszych sposobów na pozbycie się niechcianych organizmów i roślin jest zastosowanie specjalnych preparatów.
Dostępne na rynku preparaty do oczka wodnego różnią się przede wszystkim składem. Środki z przeważającą ilością substancji chemicznych wprawdzie zatrzymają niepożądane procesy w naszych zbiornikach, jednak w ostatecznym rozrachunku wyrządzą więcej szkody niż pożytku. Przede wszystkim zatruwają środowisko. Poza tym zastosowanie środków chemicznych tylko intensyfikuje rozwój substancji odżywczych i organicznych. W rezultacie tego typu środki trzeba stosować często, co wcale nie polepsza stanu wody w zbiorniku.
Znacznie korzystniejszym rozwiązaniem okazuje się zastosowanie preparatu zawierającego saprofityczne mikroorganizmy - dobroczynne bakterie, które w sposób naturalny czyszczą zbiornik z mułu, osadów i niepożądanych organizmów. Po prostu je "zjadają". Do tego są bezpieczne dla ryb, roślin i wszystkiego, co chcemy w naszym oczku zachować w dobrej formie! Taki preparat poprawia klarowność wody i zapobiega jej nadmiernej kwasowości. Działa niezależnie od tego, czy w naszym zbiorników wodnym znajduje się woda twarda czy miękka.
Sposób na czyszczenie oczka wodnego
Zastosowanie preparatu do oczka wodnego jest banalnie proste. Wystarczy rozsypać go w odpowiedniej ilości na powierzchni wody - bez konieczności celowego zanurzania czy umieszczania w jakimś pojemników. Cały proces oczyszczania odbywa się już bez naszego udziału. Efekty widać już po kilku dniach. Natomiast po 2-3 tygodniach woda z mętnej staje się czysta i klarowna. Znikają glony, muł i nieczystości. Znika nieprzyjemny zapach.
Aby ustalić, jakie ilości preparatów zastosować, skorzystajmy z instrukcji, którą dołączył producent. Środki te należy stosować przede wszystkim wiosną i jesienią - wtedy bowiem równowaga biologiczna wodnych ekosystemów jest najbardziej zachwiana. W nadmiernych ilościach zaczynają tworzyć się glony, mnożą szkodliwe bakterie i inne mikroorganizmy. Preparat do oczka wodnego warto jednak dodawać do wody tak często, jak zaleca producent. Pamiętajmy, że skład granulatu jest w tym wypadku w pełni naturalny i nie szkodzi ani wodzie, ani żyjącym w niej zwierzętom czy roślinom. W większości przypadków należy powtarzać czynność oczyszczania co 30 dni. Natomiast w celu odmulenia bardzo zanieczyszczonego zbiornika - co 14 dni przez 8 tygodni.
Preparat do oczek wodnych i stawów to nie jedyny sposób na oczyszczanie zbiorników wodnych z mułu, sinic, osadów czy glonów nitkowatych. Pozostałe, takie jak odkurzacze do oczka wodnego, pompy czy filtry, wymagają nieco większego nakładu finansowego lub nieco więcej pracy, jednak warto rozważyć ich zastosowanie.
Pompy do oczek wodnych
Woda występująca naturalnie w przyrodzie oczyszcza się samoczynnie dzięki prądom - mniejszym lub większym. Pozwalają one zachować odpowiednią ilość tlenu w wodzie, co zapobiega degradacji fauny i flory oraz wspomaga równowagę biologiczną w zbiorniku. Aby zachować ten proces w sztucznym zbiorniku wodnym, stosuje się pompy do oczek wodnych. O rozwiązaniu tym najlepiej pomyśleć od razu, gdy nasza architektura ogrodowa jest jeszcze na etapie planowania.
Pompa w oczku wodnym może służyć do tworzenia strumieni czy wodospadów, ale też do zasilania filtrów. Zakup samego urządzenia nie jest bardzo dużym wydatkiem - sztuka polega jednak na zastosowaniu całej infrastruktury, w tym okablowania oraz węży o odpowiedniej grubości.
Dzięki pompom możemy zastosować fontanny ogrodowe - służą do tego specjalne pompy fontannowe. Odpowiednio dobrane, urocze ozdoby ogrodowe, nastrojowe oświetlenie oczka wodnego, rosnące wokół zbiornika rośliny, ułożone dekoracyjnie kamienie itp. - wszystko to tworzy piękną ogrodową przestrzeń, sprzyjającą wypoczynkowi i regeneracji.
Filtry do oczek wodnych
Mechanicznym sposobem na zachowanie czystości oczek wodnych i stawów są oczywiście filtry do oczek wodnych. Podobnie jak przy pompach - warto o nich pomyśleć na etapie planowania ogrodu. Filtry do wody nie są bowiem w stanie działać bez pompy. Musimy więc już na początku pomyśleć o zakupie obu urządzeń.
Specjalne zestawy filtracyjne działają w sposób mechaniczny lub np. za pomocą lampy UV. Wodę, która przez nie przepływa, oczyszczają z glonów, szkodliwych związków i innych nieczystości. W ten sposób usuwają groźne skażenia, nadmiar mułu nagromadzonego na dnie itp. Dzięki filtrom woda w oczku wodnym jest zawsze czysta. Rozwiązanie jest też przyjazne dla środowiska, choć oczywiście wymaga podłączenia do źródła energii elektrycznej. Na szczęście pobór mocy jest w tym przypadku bardzo niewielki - dzięki temu pompa i filtr mogą czyścić oczka wodne w dzień i w nocy bez dużych nakładów kosztów.
Rozwiązanie to nie tylko pozbawia oczko wodne glonów, mułu i szkodliwych związków, ale też dostarcza odpowiednią ilość tlenu dla żyjących w nim rybek i roślin. Do małych zbiorników wodnych najlepsze są filtry kubełkowe. Dzięki temu, że woda wypływa z nich pod dużym ciśnieniem, mogą ją kierować do fontanny czy kaskady. Z kolei modele skrzynkowe (przepływowe) nadają się zarówno do oczka małego, jak i takiego o pojemności powyżej 3m2.
Odkurzacze do oczka wodnego
Nieco bardziej pracochłonnym, ale przy tym bardzo skutecznym sposobem oczyszczania zbiornika jest użycie w oczku wodnym specjalnego odkurzacza. Wyglądem przypomina od zwykły odkurzacz domowy lub przemysłowy. Na szczęście nowoczesne urządzenia nie wymagają usuwania z oczka wody, roślin, a nawet pływających w nim rybek. Dzięki specjalnym dyszom ssącym odkurzacz zbiera wodę, oczyszcza ją z glonów, mułu i wszelkich innych zanieczyszczeń, a następnie wprowadza z powrotem do zbiornika. wystarczy przesuwać przeznaczoną do tego końcówkę po dnie - tak jakbyśmy czyścili dywan. Dzięki teleskopowym uchwytom nie musimy wchodzić do wody - wszystkie glony i inne zanieczyszczenia usuniemy stojąc na brzegu.
Oczko wodne musi być regularnie czyszczone. Podobnie jak pływające w nim ozdoby do oczek wodnych oraz otaczające wodę elementy architektury. Niezależnie od tego, jaki środek wybierzemy, pamiętajmy nie tylko o wygodzie, ale też o bezpieczeństwie i naszym środowisku. Źródło wody w ogrodzie doda mu wyjątkowego uroku i umili spędzany w nim czas. Ale tylko wtedy, gdy będzie naprawę zadbane i pozbawione niechcianych "lokatorów"!
Relaks w ogrodzie staje się jeszcze przyjemniejszy, gdy przestrzeń udekorują dodatki takie jak stylowe oświetlenie i lampy zewnętrzne, dekoracyjne donice ogrodowe z pięknymi kwiatami i inne urocze ozdoby. Ogród to miejsce, o które naprawdę warto i trzeba dbać!