Oczka wodne — projekty

21.08.2024

Oczko wodne w ogrodzie to ciekawy pomysł na zaaranżowanie zielonej przestrzeni — zyskuje dzięki temu coraz większą popularność. Rośliny i ryby w stawie na własnej działce cieszą oko, a kojący szum wody sprzyja odpoczynkowi. Pielęgnacja oczek wodnych to także ciekawy sposób na letnie hobby. Czy oczko wodne można wykonać samodzielnie, czy trzeba korzystać z pomocy specjalistów z uprawnieniami budowlanymi? Co powinien zawierać projekt, aby budowa oczka wodnego przebiegała bez problemów? Jakie rośliny warto wybrać do ogrodowej sadzawki, aby tworzyły bujną kompozycję? W poniższym artykule wyjaśniamy, co wpływa na stan wody w stawie i jak dbać o oczko wodne.

jak zaprojektować oczko wodne?


W tym artykule:

1. Jak zrobić oczko wodne w ogrodzie? Kaskada ogrodowa lub fontanna ogrodowa do oczka wodnego

2. Jakie oczka wodne możemy zrobić? Jak zrobić małe oczko wodne, a jak większy zbiornik?

3. Jak zbudować oczko wodne? Jakie rośliny do oczka wodnego wybrać?

4. Jak zaprojektować otoczenie oczka wodnego? Zbiornik wodny w ogrodzie



Jak zrobić oczko wodne w ogrodzie? Kaskada ogrodowa lub fontanna ogrodowa do oczka wodnego

Budowa oczka wodnego o powierzchni nieprzekraczającej 30 metrów kwadratowych nie wymaga pozwolenia na budowę, niezależnie od tego, czy zbiornik ma być zlokalizowany w przydomowym ogrodzie, czy na działce pod miastem. Przy większych zbiornikach będzie wymagane pozwolenie lub zgłoszenie budowy oczka wodnego.

Oczko wodne w ogrodzie może mieć przy tym różną formę, popularne są oczka wodne z wodospadem ogrodowym, z fontanną lub kaskadami. Jeśli mamy działkę zlokalizowaną pod lasem, może zdarzyć się, że znajduje się na niej już dzikie oczko wodne.

Niemal wszystkie sztuczne zbiorniki wodne wymagają montażu pompy do oczek wodnych, która zadba o to, by woda i dno były czyste. Do wyboru są pompy solarne, pompy powietrzne oraz pompy fontannowe.

Nowoczesne oczko wodne — obsypywanie oczka wodnego, czyli brzegi oczka wodnego i dno oczka wodnego

Oczko wodne powinno zostać otoczone kamieniami, które przede wszystkim nie pozwolą roślinom rozrastać się poza zbiornik. Będą także utwardzać brzegi stawu oraz stanowić dekorację terenu wokół domu. Drobniejsze kamienie rozsypane wokół oczka wodnego mogą być także wykorzystane do obsypania kwietników zdobiących ogród. Rozpoczynając budowę oczka, warto zakupić żwir, piach oraz zaprawę, które pozwolą na umocnienie brzegów zbiornika. Dzięki temu stworzymy nie tylko oryginalne oczko wodne, ale również bezpieczny i funkcjonalny zbiornik ogrodowy.

Wykop dołu na oczko powinien być większy niż dno zbiornika — dzięki temu powstanie miejsce na dekoracyjne ogrodzenie, na przykład z pociętych drewnianych palików.

Jak zrobić oczko wodne z opony? Jak zrobić oczko wodne z wanny? Niecodzienne pomysły na to, jak zrobić oczko wodne bez folii

Nowoczesne oczka wodne to założenia, które są nie tylko piękne, ale też wpisują się często w proekologiczne działania. Tworzenie oczek wodnych przyczynia się do zwiększenia bioróżnorodności, ale jeśli taki argument jest dla nas niewystarczający, budowa zbiornika wodnego może być też oparta o zasady zero waste. W myśl tego tworzenie oczka wodnego połączmy z wykorzystaniem np. opon lub starej wanny, które będą stanowiły podstawę do stworzenia zbiornika.

oczko wodne w ogrodzie

Jakie oczka wodne możemy zrobić? Jak zrobić małe oczko wodne, a jak większy zbiornik?

Zbiornik powinien zostać zaprojektowany z daleka od instalacji wodno-kanalizacyjnych, elektrycznych i gazowych. Nie powinien także powstać w pobliżu drzew, z uwagi na ich korzenie oraz liście, które będą utrudniać utrzymanie stawów w czystości. Projektując oczko wodne, należy także wziąć pod uwagę jego głębokość (jeśli ma być zarybione, musi mieć minimum 1,5 metra głębokości) oraz lokalizację umożliwiającą zmienną ekspozycję na słońce.

Jeśli interesuje nas mały wodospad ogrodowy, koniecznie zadbajmy też o różnicę poziomów w terenie. Sprawdźmy też, czy obsługa oczka wodnego i serwisowanie oczka wodnego nie będą dla nas problemem, inaczej nasze przyszłe założenie szybko stanie się nieatrakcyjne, jeśli odpowiednio o niego nie zadbamy.

Kształty i wielkości zbiorników — oczko wodne krok po kroku. Oczka wodne z rybami czy bez? Jak duże powinny być oczka wodne?

Gotowe formy do oczka wodnego dają możliwość budowy oczka wodnego w różnych kształtach i pojemnościach, z kolei wykorzystując folie i kleje do oczek wodnych, można stworzyć sadzawki ogrodowe o dowolnej wielkości i rozmiarze, nadając mu pożądany kształt. Projekt powinien także zakładać możliwość zamontowania dodatkowych akcesoriów jak na przykład: filtry do oczek wodnych, pompy do oczek wodnych oraz oświetlenie oczka wodnego.

Popularne prostokątne oczko wodne można nieco urozmaicić, dodając kaskady lub fontanny. Kaskadowe oczko wodne wymaga jednak wcześniejszego przygotowania terenu.

Oczko wodne betonowe, o głębokości minimum 1,5 metra nie wymaga demontażu na zimę. W takich warunkach ryby przetrwają zimowe mrozy. Wykończenie oczka wodnego może być również różnorodne. Klasyczne oczko wodne ma zwykle wysypany żwirek wokół oczka wodnego.

Oczka wodne w gotowej formie powinny być obsadzone w podłożu mniej więcej do 1/3 wysokości, co zapewni im stabilność. Projekty uwzględniające budowę oczka w ziemi zakładają, że w najgłębszym miejscu dół powinien mieć około 1 metra głębokości, a kolejne strefy i półki powinny powstawać średnio co 30 cm — w ten sposób pozwoli to na płynne przenikanie się roślinności i pozostawienie łagodnej strefy błotnej. Oczka wodne o dużych rozmiarach mogą zostać wykończone żwirową "plażą".

Jak zadbać o czystą wodę w oczku wodnym? Utrzymanie oczka wodnego

Czystą wodę w zbiorniku zagwarantuje regularne pielęgnowanie: usuwanie suchych liści roślin, martwych rybek oraz zanieczyszczeń, wpadających do wody wraz z wiatrem. Odkurzacze do oczka wodnego pomogą w pozbywaniu się glonów i zanieczyszczeń ze ścian oraz dna stawów. Pomocne będą także preparaty do oczka wodnego, które hamują fotosyntezę. Wężyki spiralne i podbieraki stanowią akcesoria do oczek wodnych, które warto wykorzystywać do pracy przy stawie w ogrodzie.

Piękno oczka wodnego to również umiejętność zadbania o dobry stan założenia. Elementy wodne umieszczone w oczkach wodnych muszą być zawsze sprawne, a rośliny powinny być zadbane. Jeśli mieszkańcy oczka wodnego są obecni w naszym zbiorniku, koniecznie dbajmy o ich zdrowie, regularne karmienie i czystość wody.

jak zbudować oczko wodne w ogrodzie?

Jak zbudować oczko wodne? Jakie rośliny do oczka wodnego wybrać?

Rośliny w oczku wodnym pełnią przede wszystkim rolę dekoracyjną zbiornika wodnego, jednak można nimi zamaskować drobne niedoskonałości, jak na przykład krzywizny i nierówności podłoża lub wykończenie jego brzegów. Staw otoczony roślinami jest także idealnym miejscem dla ryb — dzięki nim woda jest odpowiednio natleniona i chroniona przed nadmiernym nagrzewaniem promieniami słonecznymi lub wiatrem.

Wybierając rośliny do oczka wodnego, już na etapie projektowania roślinności należy jednak pamiętać o tym, by około 30% powierzchni wody pozostało wolnej. Do aranżacji roślin wokół stawu oraz na lustrze wody należy wybierać takie gatunki, które są naturalnie dostosowane do zbiorników wodnych — zachowując ich wymagania względem głębokości wody.

Przydatne do wsadzania będą ażurowe kosze na rośliny, które utrzymają roślinność na odpowiedniej głębokości. Chcąc zasadzić w oczku rośliny pływające, należy zaczekać, aż warunki w stawie ulegną stabilizacji (potrwa to około 2 tygodni). Projektując oczka wodne, warto przeglądać galerie zdjęć gatunków kwiatów wodnych na różnych etapach wzrostu, bo zobaczyć, jak wypełniają zbiorniki. Warto przygotować projekt roślinności, zakładający kaskady kwiatów — będzie to stanowiło dodatkową dekorację ogrodów.

Jakie gatunki będą najlepsze? Projekty oczek wodnych z roślinami wodnymi

Piękne rośliny do oczek wodnych możemy podzielić na kilka rodzajów. Wśród roślin wyróżniamy rośliny brzegowe i rośliny zanurzone.

Rośliny brzegowe to między innymi trzcina pospolita (Phragmites australis), kaczeńce (Caltha palustris). Rośliny zanurzone to popularna strzałka wodna (Sagittaria sagittifolia) oraz moczarka kanadyjska (Elodea canadensis). Wokół oczek wodnych warto zasadzić rośliny wilgociolubne, idealnie sprawdzi się krwawnica pospolita (Lythrum salicaria).

Wybór roślin wodnych warto dostosować do lokalnej flory, wybierając spośród popularnych w okolicy gatunków te, które najbardziej nam się spodobają. Dzięki temu będziemy mieli większą pewność, że nasze oczko wodne będzie zawsze atrakcyjnie wyglądało.

Roślinność w oczku wodnym — projekt i budowa oczka wodnego. Jak pielęgnować oczko wodne z roślinami?

Do zbiornika warto wsadzić też popularną pałkę wąskolistną, osokę aloesowatą, lilię wodną i tatarak zwyczajny. Oczka wodne najpiękniej wyglądają, gdy wypełniają je kaskady roślin — dlatego prace dotyczące wsadzania roślinności warto wykonywać w podziale na odpowiednie strefy (oczka wodne głębokie, płytkie czy strefa błotna). Jeśli dom otoczony jest niewielką działką, lepiej będzie zdecydować się na mini oczka wodne z miniaturowymi odmianami roślinności, jak na przykład miniaturowa mięta czy lila wodna lub niezapominajka błotna.

Oczko wodne zaaranżowane w taki sposób będzie ładniejsze. Oczko wodne wpisuje się też lepiej w krajobraz ogrodu, jeśli plan oczka wodnego zakłada wprowadzenie roślinności oczka wodnego.

oczko wodne w ogrodzie

Jak zaprojektować otoczenie oczka wodnego? Zbiornik wodny w ogrodzie

Otoczenie wokół oczka wodnego powinno nawiązywać zarówno do roślinności w stawie, jak i tej rosnącej w ogrodzie — także w jego oddalonej od zbiornika części. Wykonanie dekoracji według tej zasady pozwoli zsynchronizować oczko wodne z architekturą ogrodu. Ozdoby do oczek wodnych powinny być delikatne, by nie przysłonić zbytnio tafli wody i nie przyćmić roślin i dekoracji z naturalnych kamieni.


Zainspiruj się!

Jak zbudować oczko wodne?

Czyszczenie oczka wodnego

Mini oczka wodne

Powrót