Nowoczesne oczka wodne do ogrodu — pomysły i inspiracje

06.08.2024

Oczko wodne w ogrodzie wygląda efektownie i choć trzeba poświęcić jego pielęgnacji trochę czasu, z pewnością gra jest warta świeczki. Woda działa relaksująco i daje przyjemny chłód, a jeśli dodamy do tego klimatyczne oświetlenie, po zachodzie słońca nasz ogród zamieni się w iście baśniowe miejsce.

Jak stworzyć wymarzoną oazę spokoju z oczkiem wodnym wpisującym się w najnowsze trendy? Możemy to zadanie zlecić architektowi lub zdać się na siebie, co będzie wymagało od nas nieco kreatywności i wysiłku, ale w ostatecznym rozrachunku da znacznie większą satysfakcję. Oczka w nowoczesnym ogrodzie to wciąż odważna inwestycja, ale efektowne oczko wodne może stać się nie tylko estetycznym dodatkiem ogrodu, ale również wspomoże różnorodność środowiska naturalnego i da schronienie wielu gatunkom owadów, płazów, gadów i ptaków.

rybki koi w oczku wodnym


W tym artykule:

1. Co należy przemyśleć podczas planowania nowoczesnego oczka wodnego? Instalacja oczka w ogrodzie

2. Gotowa forma czy folia do nowoczesnego oczka wodnego? Małe oczka wodne — projekt aranżacja

3. Oczka wodne w nowoczesnym ogrodzie – jak je stworzyć? Pomysły i inspiracje

4. Jak dbać o oczko wodne do ogrodu? Czyszczenie oczka



Co należy przemyśleć podczas planowania nowoczesnego oczka wodnego? Instalacja oczka w ogrodzie

Ogrodowe oczko wodne powinniśmy wprowadzić do ogrodu, poprzedzając prace wykonaniem dobrego projektu. Oczko wodne w ogrodzie powinno być przemyślane, inaczej szybko stanie się nieprzyjemnym problemem. Pamiętajmy, że dobry projekt oczka wodnego to jedno, ale po wykonaniu niecka będzie nadal wymagała od nas uwagi — bez odpowiedniej opieki oczko wodne szybko zarośnie i stanie się tylko śmierdzącym, małym bajorkiem, a tego byśmy przecież nie chcieli.

Ładne oczka wodne muszą być przemyślane. Nad czym zastanowić się, zanim założymy oczko wodne? Klasyczne oczko wodne możemy wykonać samodzielnie, niezależnie od tego, czy interesuje nas małe, czy duże oczko wodne. Oczka wodne większe będą wymagały więcej pracy przy tworzeniu, ale nieco łatwiej utrzymać ładne oczko wodne większych rozmiarów, niż to mniejsze.

Wielkość ogrodu i zbiornika na wodę — jak budować oczko wodne? Wybierz odpowiednie miejsce oczka

Zastanówmy się, czy mamy w ogrodzie wystarczającą ilość miejsca na tego typu element dekoracyjny. Oczko wodne to nie tylko wypełniony wodą otwór w ziemi, ale również otaczająca je roślinność, prowadząca do niego ścieżka oraz zestaw mebli ogrodowych lub choćby designerski fotel wiszący ogrodowy z niewielkim stolikiem służącym do odstawienia kawy, położenia książki. Zanim pójdziemy na zakupy, dokładnie zmierzmy wolną przestrzeń i zaplanujmy jej aranżację.

Piękne oczko wodne to przemyślany projekt. Założenie oczka wodnego powinno być zatem poprzedzone odpowiednim projektem oczka ogrodowego.

Głębokość oczka wodnego do ogrodu — aranżacja oczka

Zależy wyłącznie od naszych preferencji. Płytki zbiornik oznacza możliwość użycia gotowej formy do oczek wodnych i nie wymaga głębokiego kopania w ziemi. Z drugiej strony, w płytkim oczku wodnym nie możemy hodować ryb ani ukryć pompy filtrującej w taki sposób, aby całkowicie zakryła je woda.

Zaaranżowanie oczka wodnego wymaga od nas odpowiedniego przygotowania. Efektowne oczko wodne możemy wykonać z pomocą gotowej formy lub folii do oczek wodnych.

Kształt i różnice poziomów wody (stopnie i kaskady) - pomysły na oczko wodne

Oczko wodne może mieć niemal dowolny kształt — pod warunkiem że zamiast gotowej formy zdecydujemy się na położenie specjalnej folii. Im bardziej nieregularne brzegi będzie miało oczko wodne, tym trudniejsze czeka nas zadanie podczas jego budowy. Musimy również odpowiednio wcześnie zaplanować stworzenie stopni oraz kaskad wodnych, jeśli chcemy słyszeć szum wody oraz podziwiać wystające nad jej powierzchnią rośliny.

Do tworzenia kaskad ogrodowych konieczne będzie użycie pomp do oczek wodnych. Jeśli zatem chcemy mieć kaskady ogrodowe, zaplanujmy również to, jak będzie wyglądała i działała instalacja do pompy.

ogrodowe oczko wodne

Gotowa forma czy folia do nowoczesnego oczka wodnego? Małe oczka wodne — projekt aranżacja

Mamy do wyboru — niewielkie, modne i  szybkie w montażu oczko wodne, którego konserwacja nie będzie wymagała dużo zachodu lub nieco większy, trudniejszy w wykonaniu zbiornik wodny, zaskakujący swoją oryginalnością i tworzący niepowtarzalny klimat. Co będzie lepsze? Zobaczmy, jakie opcje wykonania oczka wodnego mamy przed sobą.

Gotowe oczko wodne — forma oczka wodnego

Forma do oczka wodnego to rozwiązanie, które pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu, ułatwi wykonanie zbiornika, a następnie jego czyszczenie. Dostępne w marketach budowlanych oraz ogrodniczych formy wykonuje się z tworzywa sztucznego odpornego na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, przede wszystkim mrozu oraz wysokiej temperatury.

Decydując się na zastosowanie formy, nie trzeba dodatkowo zabezpieczać brzegów ani dna zbiornika, ponieważ mamy pewność, że woda nie będzie przeciekać. Gotowe formy do oczka wodnego narzucają nam jednak określony kształt, co nie zawsze odpowiada naszych potrzebom, zwłaszcza jeśli zależy nam na nieoczywistym efekcie.

Aranżacja oczka wodnego z formy może być obsadzona roślinnością. Tutaj również, przy odrobinie pomysłowości i zacięcia, stworzymy oczko wodne z kaskadą. Oczko wodne z tworzywa sztucznego może być stworzone jako oczko wodne prostokątne lub może mieć też bardziej naturalistyczny kształt.

Oczko wodne z folią — jak zabezpieczyć oczko?

Folia do oczka wodnego ma postać rolek z tworzywa sztucznego. Rolkami wykłada się dno i ściany wykopanego otworu, uniemożliwiając przy tym wyciek wody do gruntu.  Miejsca łączenia uszczelnia się przy pomocy specjalnego kleju. Oczywiście, im dłuższe i szersze rolki oraz grubsza folia, tym lepiej zabezpieczony będzie zbiornik, jednak położenie takiego podkładu wiąże się z nieco większym nakładem pracy.

Oglądając folie i kleje do oczek wodnych, skonsultujmy się ze sprzedawcą, który ma fachową wiedzę i podpowie nam, jakie produkty najlepiej sprawdzą się przy konkretnym ukształtowaniu terenu w naszym ogrodzie.

Folie do oczek umożliwiają nam tworzenie nietypowych kształtów zbiorników. Planowanie oczka wodnego w tym przypadku może być naprawdę fantazyjne.

oczko wodne w ogrodzie

Oczka wodne w nowoczesnym ogrodzie – jak je stworzyć? Pomysły i inspiracje

Wraz z rozwojem technologii pojawiły się nowe sposoby na zagospodarowanie i udekorowanie przestrzeni ogrodowej. Nowoczesna architektura ogrodowa to, oprócz oczek wodnych, modnie zaprojektowane altany ogrodowe, domki narzędziowe i pergole tarasowe. Podczas tworzenia idealnego miejsca relaksu na świeżym powietrzu ogranicza nas tylko wyobraźnia i zasobność portfela. Oczka w ogrodach, w przeciwieństwie do sztucznych stawów, są ozdobą raczej ekonomiczną, a jednocześnie dają nam spore możliwości aranżacyjne.

Pomysły oczko wodne do ogrodu — tworzenie oczka wodnego

Niewielkie oczka wodne można dyskretnie wkomponować w otoczenie ogrodu, jednak znacznie popularniejsze są dobrze wyeksponowane zbiorniki, których nowoczesny design cieszy oko, ale i zaskakuje. Szczególnie efektownie wyglądają tryskające wodą pompy fontannowe oraz pompy strumieniowe, które zasysają wodę, a następnie wypuszczają ją z powrotem do środka, imitując ujście źródła. Pompa wodna do oczka wodnego wymaga podłączenia do sieci, należy zatem zadbać o instalację.

Ciekawym rozwiązaniem są także kaskady wodne, dzięki którym możemy zdrzemnąć się, słuchając szumu wodospadu. Z kolei nad nieco większym oczkiem można zamontować drewniany pomost lub kładkę z nowoczesną, metalową balustradą. Wisienką na torcie będą ozdoby do oczek wodnych, takie jak sztuczne lilie wodne lub lampiony.

Elementy wodne w ogrodzie, czyli zakładanie oczka wodnego — jak zbudować oczko wodne z oświetleniem?

Tym, co różni nowocześnie wyglądające ogrody od tradycyjnych, jest także oświetlenie oczka wodnego. Zamiast reflektorów  zewnętrznych umieszczanych dookoła zbiornika coraz częściej stosuje się pływające lampy LED lub specjalne diody świecące pod wodą — jednobarwne lub zmieniające kolor. Podświetlone mogą być także kaskady, fontanny oraz brzegi oczka, wyłożone na przykład ozdobnymi kamiennymi płytkami. Korzystając z nowoczesnych technologii, z łatwością stworzymy w naszym ogrodzie magiczną przestrzeń, którą z przyjemnością będziemy spędzać czas wraz z rodziną i przyjaciółmi.

Obsadzenie oczka wodnego — oczko wodne z roślinnością

A jak zaaranżować teren wokół zbiornika wodnego? Najprościej będzie wysypać wzdłuż jego brzegów ogrodowy ozdobny kamień oraz posadzić rośliny, takie jak kłosówka, turzyca japońska lub tatarak trawiasty. Jeśli nie zdecydujemy się na montaż fontanny w zbiorniku wodnym, możemy ją postawić obok niego. Na koniec warto zaaranżować w ogrodzie kącik wypoczynkowy, wstawiając do niego wiszący fotel ogrodowy, nowoczesne metalowe ławki ogrodowe lub wygodne leżaki ogrodowe z technorattanu.

Ogrody wodne i elementy wodne do ogrodu zachwycają coraz mocniej. Oczko z wodospadem, oczko z kaskadą lub oczko z siklawą to wyjątkowe projekty, które warto sprawdzić i zrealizować. Dekoracja ogrodu oczkiem wodnym może okazać się aranżacyjnym strzałem w dziesiątkę!

ogrodowe oczko wodne

Jak dbać o oczko wodne do ogrodu? Czyszczenie oczka

Oczko wodne w ogrodzie to nie tylko piękny element dekoracyjny, ale także ekosystem wymagający regularnej pielęgnacji. Aby utrzymać oczko wodne w idealnym stanie, konieczne jest przestrzeganie kilku zasad dotyczących jego czyszczenia i konserwacji. Regularne usuwajmy liście i innych zanieczyszczenia z powierzchni wody — to zapobiega gniciu i powstawaniu szkodliwych substancji.

Stworzenie oczka wodnego i dbanie o niego to też odpowiednia filtracja, dlatego zainwestujmy w filtr do oczka wodnego, który pomoże nam utrzymać zbiornik w czystości. Podobnie pomogą nam rośliny, dlatego warto posadzić odpowiednie gatunki.

Regularnie sprawdzajmy też stan wody, pH i twardość, zwłaszcza wtedy, gdy chcemy zarybić zbiornik. Regularnie usuwajmy też osady z dna i wymieniajmy częściowo wodę. Do usuwania osadów przyda się odkurzacz do oczka wodnego.


Zainspiruj się!

Jak zbudować oczko wodne?

Oczka wodne - projekty

Jak zrobić filtr do oczka wodnego?

Powrót