Jak zrobić filtr do oczka wodnego?
Oczka wodne, które zdobią nasze o ogrody, działki i posesje wymagają szczególnej opieki, pielęgnacji i dbałości i higienę, zwłaszcza, jeśli ich lokatorami są rośliny i zwierzęta np. ozdobne ryby. Architektura ogrodowa i jej nienaganny wygląd jest wizytówka domu i jej gospodarza, warto więc w należyty sposób dbać o ogród i jego poszczególne elementy takie jak: oczka wodne, fontanny ogrodowe, nowoczesne baseny, a także wszystkie drzewa, krzewy, kwiaty i ozdobne trawy.
W tym artykule:
1. Jak pielęgnować oczko wodne?
2. Zrób to sam - filtr do oczka wodnego
3. Jak zrobić filtr z beczki ? Materiały i narzędzia.
4. Na co warto zwrócić uwagę konstruując filtr do wody w sadzawce?
Jak pielęgnować oczko wodne?
Jak pielęgnować oczko wodne? W co warto się wyposażyć? Podpowiadamy! Artykułem numer jeden jest filtr od oczka wodnego. Bez niego prawidłowe funkcjonowanie zbiornika wydaje się być niemożliwe. Urządzenia do oczek wodnych tj.: pompy do oczek wodnych, pompy fontannowe, pompy solarne i pompy powietrzne są szeroko dostępne w sklepach ogrodniczych i budowlanych. Możemy więc kupić gotowy sprzęt i zamontować go w swojej sadzawce, lub... zrobić flity do oczka wodnego samodzielnie! W jaki sposób? O tym przeczytasz w artykule.
Należy zastanowić się, jaki rozmiar powinien mieć filtr do oczka. Dlaczego, to takie ważne? Jeśli sprzęt nie będzie pasował do pojemności stawu, nie będzie działał prawidłowo. Zdaniem ekspertów filtr powinien być na tyle wydajny, aby móc swobodnie filtrować wodę ze stawu w ciągu dnia. Domowy filtr do stawu może być równie dobrym rozwiązaniem co zakupiony w sklepie. Musi być tylko na tyle duży, aby swobodnie i dokładnie filtrować wodę.
Zrób to sam - filtr do oczka wodnego
Zanim opowiemy krok po kroku o tym w jaki sposób wykonać filtr do oczka wodnego, warto wspomnieć, że wyróżniamy dwa typy filtrów:
- grawitacyjny
- ciśnieniowy.
Z tego artykułu dowiesz się jak wykonać i zainstalować pierwszy z nich, który potocznie nazywany jest również “filtrem z beczki”.
Filtr do oczka wodnego, sadzawki lub stawu zdobiącego ogród, posiada cykliczną zasadę działania. Woda krąży miedzy sadzawką, a beczką i w międzyczasie jest oczyszczana. Jak wygląda zasada działania filtra w praktyce? Oto krótki opis całego proces. Ze zbiornika oczka wodnego woda spływa do beczki, której wierzchnią warstwę stanowi filtr. Filtr składa się z kilku warstw wkładów pozwalających na oczyszczenie wody. Przefiltrowana woda wpływa ponownie do oczka wodnego. Cały proces powtarza się od nowa - stąd określenie, że filtr działa cyklicznie.
Zachodzące podczas oczyszczania wody procesy nazywamy cyklem azotowym. Podczas filtracji jony amonowe i amoniak zamieniane są w dwutlenek azotu, który kolejno zmienia się w azot. W tego typu systemie oczyszczania wykorzystywana jest filtracja biologiczna i mechaniczna.
PAMIĘTAJ !
Jeśli nie zdecydujesz się na własnoręczne wykonanie filtra możesz odwiedzić nasze centrum ogrodnicze i wyposażyć się w gotowy sprzęt najwyższej jakości! W ofercie mamy nie tylko filtry do oczek wodnych ale również: formy do oczka wodnego, folie i kleje do oczek wodnych, odkurzacze do oczka wodnego, preparaty do oczka wodnego, akcesoria do oczek wodnych oraz niezwykłe ozdoby do oczek wodnych.
Jak zrobić filtr z beczki ? Materiały i narzędzia.
Zacznij od skompletowania odpowiednich materiałów i narzędzi, które posłużą Ci do pracy. Bedą potrzebne:
- beczka o pojemności co najmniej 100 l;
- rury kanalizacyjne PCV o średnicy co najmniej 50 mm;
- zawór - kran
- silikon sanitarny;
- gąbki do filtrów;
- szczotki filtracyjne;
- mata kokosowa;
- keramzyt.
Filtr do oczka wodnego z beczki jest bardzo prostym i praktycznym rozwiązaniem. Wykonanie nie zajmie Ci dożo czasu. Dodatkowo, nie musisz posiadać żadnej specjalistycznej wiedzy i nadzwyczajnych umiejętności, aby wykonać całe zadanie samodzielnie.
Na co warto zwrócić uwagę konstruując filtr do wody w sadzawce?
Wywierć otwór w dolnej części beczki, posłuży on jako spust - wylot brudnej wody. Następnie, po zewnętrznej stronie beczki zamontuj kranik, a w środku przytwierdź kratkę, która będzie podstawą dla filtra. Możesz do tego wykorzystać kratkę do trawników, sprawdzi się tu doskonale. Kolejno od góry do beczki włóż keramzyt, który zostanie wykorzystany jako filtr biologiczny. Na keramzyt połóż mate kokosową - będzie ona drugą warstwą filtra. Na nią z kolei nałóż gąbki i kolejno szczotki filtrujące. W ten sposób wykonasz część urządzenia, która będzie przeprowadzała filtracje mechaniczną. Tak przygotowany filtr, który ma warstwy, usunie z wody drobne zanieczyszczenia, osad, piasek, nasiona roślin itp. Beczkę należy umieścić w takim miejscu, by woda mogła swobodnie wpływać i wypływać.
Konstrukcja filtra wody musi być przemyślana i dobrze zaplanowana. Uważnie zastanów się nad rozmiarem filtra stawowego, ponieważ może nie być wydajny i funkcjonalny, jeśli nie pasuje do pojemności zbiornika.
Podsumowanie
Jak przyznają specjaliści, filtr powinien być na tyle wydajny, aby móc swobodnie przefiltrować całą wodę z oczka wodnego w ciągu doby. Własnoręcznie wykonany filtr do sadzawki może być lepszym rozwiązaniem, niż ten gotowy dostępny w sklepie. Aby spełnić tę funkcję, musi być jednak odpowiednio duży, ponieważ tylko wtedy będzie miał odpowiednią dokładność filtrowania.
Pamiętaj! Jeśli zwiększysz ilość warstw w filtrze sprawisz, że będzie miał większą powierzchnię, a co za tym idzie - dokładniej przefiltruje wodę. Ogromną zaletą takiego urządzenia jest możliwość skonstruowania go z przedmiotów znajdujących się w domowym warsztacie, składziku czy pracowni.
Zainspiruj się!!!
Meble ogrodowe | Ozdoby do ogrodu | Rośliny do ogrodu | Oświetlenie ogrodu |