Przydomowe oczko wodne - czy to dobry pomysł?

06.02.2021

 

Przydomowe oczka wodne są elementem, które w znacznym stopniu wpływają na wygląd wystroju ogródka. Oczko wodne nie musi być wielkie - z powodzeniem możesz więc stworzyć je zarówno w średnim, jak i dużym ogrodzie. Jego wymiary oraz aranżacja zależą przede wszystkim od Twoich preferencji. Podpowiadamy w jaki sposób zrobić oczko wodne krok po kroku oraz jak ozdobić powierzchnię wody.

Relaks przy oczku wodnym - jak rozpocząć budowę?

Zalety oczka wodnego w ogrodzie

Oczka wodne mają wiele zalet. Do najważniejszych z nich należą walory estetyczne oraz poprawienie harmonii w ogródku. Powierzchnia wody, która odbija światło, może optycznie powiększyć przestrzeń. To bardzo efektowny element aranżacyjny. Wykonanie oczka nie jest skomplikowane. Nie potrzebujesz na nie pozwolenia. W większym oczku możesz hodować ryby. Powierzchnia wody poprawia mikroklimat oraz przyciąga żaby, dzięki czemu w ogrodzie będziesz słyszeć relaksujące dźwięki.

O czym pamiętać przed podjęciem decyzji o budowie oczka wodnego?

Zanim rozpoczniesz proces budowy oczka wodnego, musisz przemyśleć kilka istotnych kwestii. Przydomowe zbiorniki wodne muszą być umiejscowione na właściwej głębokości i w odpowiednim miejscu. Co wziąć pod uwagę, wykonując projekt ich budowy?

Wielkość zbiornika

Wbrew pozorom, czym zbiornik wodny będzie większy, tym łatwiej będzie zachować w nim równowagę biologiczną. Oczka wodne wypełnione roślinami szybko się nagrzewają. Dodatkowo natlenienie jest w nich niewielkie, co wiąże się z powstawaniem glonów.

W cieniu czy na słońcu?

Oczka wodne powinny być zbudowane w miejscach odpowiednio oddalonych od drzew. Dzięki temu wodne powierzchnie dłużej będą niezaśmiecone przez spadające z drzew liście.

Kwestią wartą rozważenia jest także nasłonecznienie. Zbiornik wodny nie powinien być ogrzewany promieniami słonecznymi przez cały dzień. Sprzyja to powstawaniu glonów, a ich usunięcie wymaga wiele pracy. Polecamy także zapobiegawcze stosowanie preparatów antyglonowych, np. Aqua Active Algo Universal.

Czego wymaga prawo budowlane?

Czy pozwolenie na budowę oczek wodnych jest konieczne? Prawo budowlane wskazuje, że jeżeli planujesz budowę zbiornika o powierzchni, która nie przekracza 50 m2, nie musisz mieć na nią pozwolenia. Konieczne jest jedynie zgłoszenia budowy.

Niezbędne elementy

W oczkach wodnych równowaga biologiczna jest ciężka do zachowania - szczególnie, jeśli mają one niewielkie wymiary. Aby utrzymanie czystości w przydomowych zbiornikach było proste, zastanów się nad zainstalowaniem urządzenia, które będzie oczyszczać wodę. Polecamy zastosowanie pompy filtracyjnej ze skimmerem i filtrem. Skimmer pozwala na usunięcie w oczku wszystkich nieczystości, takich jak brud czy liście. Filtr z kolei oczyszcza wodę biologicznie. Zakopuje się go w ziemi w pobliżu oczka wodnego.

Pięknie przyozdobiona powierzchnia wody wpływa pozytywnie na aranżację ogrodu.

Instalacja oczka wodnego krok po kroku

Wiesz już, na co zwrócić uwagę, aby budowa oczka wodnego przebiegała we właściwy sposób. Podpowiedzieliśmy Ci także, jakie miejsce najlepiej wybrać. Poniżej przedstawiamy, jak przeprowadzić budowę oczka krok po kroku.

Jak rozpocząć budowę oczka wodnego?

Krok 1 - wytyczenie oczka

Na początku musisz wyznaczyć orientacyjne miejsce, w którym będzie się znajdowało oczko wodne. Kolejno usuwasz warstwę ziemi i oznaczasz dokładny zarys zbiornika przy pomocy farby w spray'u. Pamiętaj także o oznaczeniu stref głębokości, aby wykopany dół był wystarczająco pojemny. Zamiast farby możesz użyć także sznura.

Krok 2 – wykop pod staw

Następnie musisz przejść do wykopania miejsca na oczko wodne. Powinieneś rozpocząć pracę od zewnętrznej krawędzi i przesuwać się w kierunku jego środka. Musisz pamiętać o zachowaniu odpowiedniej głębokości, którą uprzednio wyznaczyłeś w projekcie. Podczas wykopywania otworu usuń też wszelkiego rodzaju kamienie czy korzenie, które mogłyby przebić folię, która będzie wyścielać oczko wodne. Jeżeli otwór jest wystarczająco głęboki, pora przejść do utwardzenia niecki. Na tym etapie możesz dokonać niezbędnych poprawek, jeżeli któryś z wymiarów nie zgadza się z tymi w stworzonym przez Ciebie projekcie. Wykopany dół posyp cienką warstwą piasku.

Krok 3 – folia

W tak przygotowanym otworze ułóż warstwę geowłókniny. Na niej powinieneś położyć folię do oczek wodnych, która musi być bardzo dobrej jakości. Im będzie ona grubsza, tym Twój zbiornik trwalszy. Nie polecamy stosowania folii cieńszych, niż 1 mm. Wszystkie potrzebne materiały znajdziesz w naszym sklepie Merkury Market w kategorii folie i kleje do oczek wodnych. Jeżeli rozmieściłeś folię w niecce, pora na wypełnienie zbiornika wodą. Folia powinna wystawać przy brzegu około 30 cm. Jej nadmiar musisz odciąć na końcu.

Krok 4 – wzmacniamy brzegi

Ostatnim etapem jest wzmocnienie brzegów oczka przy pomocy dużych kamieni. Dla zwiększenia trwałości oczka wodnego, możesz osadzić je w zaprawie cementowej. Aby cała konstrukcja była estetyczna, duże kamienie możesz przeplatać z mniejszymi. Niektóre z nich mogą wystawać na płyciźnie oczka. Dzięki temu granica pomiędzy wodą, a brzegiem sie zatrze. Do ozdobienia brzegu sprawdzą się także kamienie ozdobne.

Krok 5 - wybór roślin

Na koniec pozostaje Ci już tylko zasadzić rośliny, które są niewątpliwą ozdobą oczek wodnych. Ich obecność wpływa także na równowagę biologiczną w przydomowym zbiorniku wodnym. Dzięki nim woda zostaje natleniona i nie przegrzewa się. Polecamy wybór kilku gatunków. Przy większej ilości kompozycja mogłaby stwarzać chaotyczne wrażenie. Mniej więcej 30% powierzchni zbiornika nie powinno być osłonięte przez rośliny.

Każda roślina powinna zostać posadzona na odpowiedniej głębokości. Podpowiadamy, jak osadzić najpopularniejsze z nich.

  • Grzybień biały - jego liście ocieniają dno stawu. Sadzi się go najgłębiej ze wszystkich roślin, zdobiących oczko wodne.
  • Wywłócznik okółkowy - doskonale natlenia wodę. Powinien być zasadzony nieco wyżej, niż grzybień.
  • Pałka wąskolistna i strzałka wodna musi znajdować się na głębokości około 60 cm.

Wszystkie pozostałe rośliny możesz umieścić w płytkiej wodzie, nie głębiej niż na 30 cm. Pamiętaj o tym, aby przed zasadzeniem roślin odczekać około 2 tygodnie od stworzenia oczka.

Dodatkowo możesz ozdobić powierzchnię zbiornika roślinami pływającymi. Polecamy: osokę aloesowatą, hiacynt wodny lub topian osokowaty.

Rośliny musisz zasadzić w ażurowych koszach, które są wyłożone wyściółką. Możesz wykonać ją z ziemi do kwiatów lub mieszanki piasku, kompostu i gliny. Możesz także pokusić się o posadzenie roślin przy oczku wodnym - a najlepiej dookoła niego. Dzięki temu doskonale wpasuje się ono w naturalny charakter Twojego ogrodu. W tym przypadku polecamy zdecydować się na rośliny, które lubią wilgotne podłoże.

Oczka wodne - Merkury Market

Relaks w przydomowych ogrodach jest możliwy dzięki kilku elementom. Basen, grill, plac zabaw dla dzieci i meble ogrodowe oraz hamak są w stanie sprawić, że czas spędzany na świeżym powietrzu będzie jeszcze przyjemniejszy. Oczko wodne może wspaniale wzbogacić wyposażenie ogrodowe. Dzięki wyborze kolorowych roślin i odpowiedniego zaaranżowania brzegu, cała kompozycja może być niesamowicie estetyczna i oryginalna.

Powrót