Jak zrobić wodospad w ogrodzie?
Wiosna tuż za rogiem, niebawem powrócą do nas wyczekiwane ciepłe wieczory, a dni będą coraz dłuższe. Na czas ciepłych miesięcy wiele osób przenosi życie rodzinne i towarzyskie z domu do swoich ogrodów. Rozpalony grill, drzemka w hamaku, obiad na świeżym powietrzu - wymarzony wypoczynek w ogrodzie to coś, za czym bardzo tęsknimy. Jednak ciepłe dni zbliżają się wielkimi krokami, dlatego czas pomyśleć o tegorocznej, ciekawej aranżacji Twojego ogrodu. Jeśli do tej pory kaskady ogrodowe były dla Ciebie tematem zupełnie obcym, a zależy Ci na ogrodzie, którego pozazdrości niejeden sąsiad - zasięgnij do naszego poradnika. Sprawdź jak samodzielnie wykonać wodną kaskadę z kamienia.
Niezbędne narzędzia, produkty i materiały
Do wykonania wodnej kaskady niezbędne są:
- folie i kleje do oczek wodnych,
- podściółki z maty poliestrowej,
- odłamki skalne do stworzenia brzegów,
- małe kamyczki / kamienie dekoracyjne,
- filtry do oczek wodnych,
- zaprawa murarska,
- elastyczna rura doprowadzająca wodę,
- pompy do oczek wodnych,
- ozdoby do oczek wodnych.
Etapy budowy oczka wodnego
Ukształtowanie terenu
Kaskada ogrodowa wymaga odpowiedniego przygotowania terenu. Powinieneś ukształtować nasyp przylegający do Twojego zbiornika wodnego. Posłuży on za wzniesienie, z którego w dół spływał będzie strumień. W nasypie należy wydrążyć koryto strumienia oraz stworzyć od wzniesienia kilka stopni /schodków i kaskad. Schodki powinny mieć łagodne kąty nachylenia oraz wydrążone w nich miejsca na zbierającą się wodę. Jeśli spływ wody będzie zbyt raptowny - uwidoczniona zostanie folia. Schodki z wyżłobieniami ustabilizują nurt i sprawią, że nawet gdy odłączymy źródło - w zagłębieniach cały czas pozostaną niewielkie ilości wody. Twoja kaskada powinna być wykonana praktycznie i estetycznie, wszystkie dodatkowe elementy takie jak np. kable czy folia ukryj między kwiatami lub elementami dekoracyjnymi ogrodu (kamieniami, liśćmi, figurkami). Dzięki temu wodna kaskada będzie naprawdę piękna!
Przygotowanie dna koryta
Dno koryta należy wygrabić, usunąć z niego rośliny, korzenie, a także kamienie. Kolejno, rozłóż na dnie podściółkę, a na nią folię przystosowaną do projektowania oczek wodnych. Folia powinna wystawać poza brzegi strumyka, w celu lepszego uformowania oczka wodnego. Folię możesz rozciąć na kawałki, by precyzyjniej obłożyć nią spód. Pamiętaj jednak, że fragmenty folii, powinny na siebie nachodzić.
Doprowadzenie wody
Oczka wodne muszą mieć system doprowadzający wodę. Obok strumienia należy wykopać kanał, w którym umieścisz rurę podłączoną do pompy doprowadzającej. Pompa pozwala na dotarcie wody na szczyt strumienia. Jeśli planujesz zanurzyć rurę na szczycie strumienia, zastosuj zawór zwrotny. Końcówkę rury możesz także umieścić nad powierzchnią zbiornika. Wówczas rurę mogą zakryć elementy dekoracyjne, bądź większe kamyki.
Obłożenie brzegów strumienia
Kolejnym etapem jest obłożenie krawędzi przy użyciu kamienia. Wewnętrzną stronę kaskady należy dodatkowo obsypać ziemią, by ustabilizować konstrukcję. Woda nie może przelewać się poza brzegi naszego strumyka. Gdy uruchomisz przepływ wody - sprawdź, czy brzegi odpowiednio zabezpieczają zbiornik. Jeżeli woda spływa w nieodpowiednim tempie, dopasuj kąt nachylenia do stworzonej konstrukcji. Oczko wodne powinno być proporcjonalne do ilości i wielkości utworzonych przez Ciebie stopni. Jeśli kaskada będzie zbyt niska, a zbiornik głęboki - nie uzyskasz tak efektywnego rezultatu.
Kaskady ogrodowe - pompy wodne i ich instalacja
Jeśli Twoje oczko wodne będzie wyposażone w pompę głębinową, umieść ją w najniższym miejscu zbiornika. Pompa powinna być elementem wystającym nieco ponad dno, by nie zbierała mułu oraz zanieczyszczeń. Jeśli w Twoim ogrodzie dookoła kaskady znajdować się będzie wiele pylących krzewów lub zrzucających liści drzew - wyposaż się w pompę do wody brudnej. Ten rodzaj urządzeń może stać na dnie oczek wodnych.
Pompy zasilające kaskadę, wymagają odpowiedniego podłączenia. Jeżeli kable będą w dalekiej odległości od domu, powinny być zabezpieczone i osłonięte. Jeśli Twój ogród chcesz utrzymać w stanie porządku, zakup szczelną skrzyneczkę z gniazdkami, do której podłączysz urządzenia elektryczne. Pamiętaj, by urządzenia zasilające były zabezpieczone wyłącznikiem nadmiarowo prądowym. Jeśli chcesz zasłonić drewnianą skrzynkę - ozdób ją sztucznymi roślinami.
Dekoracje oczek wodnych
Gustownie dobrane dekoracje i ozdoby podniosą końcową prezentację kaskady, jak i całego ogrodu. Sięgnąć możesz po dekoracyjny kamień lub ozdoby do oczek wodnych takie jak: gumowe kaczuszki, sztuczne rośliny, czy pochodnie. Elementy dekoracyjne zostaw na sam koniec, by ich ilość dobrać spójnie z rozmiarem powstałej kaskady. Jeśli chcesz obsadzić w zbiorniku więcej elementów natryskowych, pomyśl o zakupie małej fontanny. Niezmiernie ważne jest także prawidłowe oświetlenie oczka wodnego.
Budowa wodospadu
Kolejnym ciekawym elementem przylegającym do oczka wodnego może być wodospad. Jeśli z Twoim oczkiem wodnym sąsiaduje naturalny nasyp - będzie to idealna okazja, do wykorzystania tej nierówności terenu. Obieg wody przebiega na podobnej zasadzie jak w przypadku projektowania kaskady. Różnica polega na tym, że woda nie zatrzymuje się na poszczególnych elementach wyłożonych schodków, a jej ujście znajduje się na samej górze konstrukcji. Woda wypływa na najwyżej skale i opada jednostajnym strumieniem w dół. Zbocze po którym spływać będzie strumień musi być bardzo strome, dlatego też konstrukcję należy wzmocnić zaprawą murarską. Umocnienie dotyczy brzegów oczka, nasypu i skał.
Ogród i kaskada - pompy wodne do kaskad
Wybór odpowiedniej pompy to bardzo ważny etap, ponieważ jej parametry powinny zostać dopasowane proporcjonalnie do rozmiaru oczka, głębokości oraz ilości wpadających do wody zanieczyszczeń. Twoje urządzenie musi być wydajne i posłużyć na długi czas. Koszt zakupu pompy może się wahać od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
Aby poprawnie wybrać najlepsze pompy zastanów się nad kilkoma podstawowymi czynnikami.
- Jaką szerokość wodospadów i strumieni przewidujesz w ogrodzie?
- Jak duża będzie różnica wypływu wody na górną skałę między jej najniżej położonym punktem spadkowym?
- Ile urządzeń pobocznych podłączonych będzie do kaskady np. fontanna?
- Jak duży szum może powodować filtracja wodna?
Pompy wodne a stopień wydajności - skąd wiedzieć, którą pompę wybrać?
Pompy do oczek wodnych przy założeniu, że strumień będzie szeroki na 1 cm, powinny mieć wydajność maksymalną 100 l/h. Potrzebne parametry powinieneś móc odnaleźć na stronach internetowych przy opisie produktów. Pamiętaj, że wysokość podnoszenia pompy zależy od wysokości Twojej konstrukcji oraz średnicy i długości węża, który doprowadzał będzie wodę. Zaprojektowana kaskada z nieodpowiednio dobraną pompą, choć ładnie udekorowana, może być zupełnie nieefektywna.