Aranżacje naszych klientów — Ścieżka w ogrodzie pani Moniki

12.05.2022

Chociaż mamiący zielenią trawnika ogródek jest piękny, to warto pomyśleć o odpowiednich ścieżkach, które podzielą ogród i umożliwią docieranie do różnych punktów w przestrzeni. Ciągi komunikacyjne w przydomowym ogródku są zatem niezwykle ważne — pozwalają na poruszanie się po terenie, zapobiegają obłoceniu się butów i stanowią ważny element dekoracyjny. Dzięki naszym produktom można wykonać atrakcyjne ścieżki ogrodowe. Zobacz, jak z naszego asortymentu skorzystała pani Monika, która z pomocą naszych betonowych płyt stworzyła atrakcyjną i malowniczą ścieżkę w ogrodzie.

ścieżka w ogrodzie według pomysłu pani Moniki


W tym artykule:

1. Aranżacja ogrodu pani Moniki z wykorzystaniem naszego produktu — ścieżki ogrodowe

2. Jak pani Monika zabrała się za wykonanie projektu?

3. Wytyczenie ścieżki i obsadzenie granic dróżki roślinami

4. Przygotowania podłoża pod dróżkę

5. Ułożenie płyt betonowych i wysypanie żwirku

6. Komunikacja w ogrodzie — ścieżki ogrodowe

7. Gotowa ścieżka ogrodowa w nocnej odsłonie



Aranżacja ogrodu pani Moniki z wykorzystaniem naszego produktu — ścieżki ogrodowe

Pani Monika stworzyła w swoim ogrodzie coś wyjątkowego — piękną i malowniczą ścieżkę. Do tej aranżacji użyła jednego z naszych produktów, a dokładniej betonowej płyty deptakowej w kształcie pnia. Płyty betonowe zostały dodatkowo obsypane białym żwirkiem, w otoczeniu roślin całość wygląda po prostu pięknie, czyż nie?

Betonowe bloki swoim kształtem, kolorem i fakturą naśladują wygląd pni drzew, które pocięte zostały w grube talarki. Taki produkt wprowadza do przestrzeni bardzo naturalistyczny charakter. Beton jest też wyjątkowo wytrzymałym materiałem, świetnie nadaje się zatem na nawierzchnię często używanej ścieżki w ogrodzie. Często używane są zatem płyty betonowe w różnych kształtach. Oprócz płyt zastosowane mogą być duże, płaskie fragmenty kamienia. Kamień wybierać należy jednak z ostrożnością, gdyż zbyt gładkie fragmenty mogą być niebezpieczne i zbyt śliskie po deszczu.

 

teren przed rozpoczęciem prac - duże połacie trawy

 

Jak pani Monika zabrała się za wykonanie projektu?

Projekt pani Moniki zakładał stworzenie kilkunastometrowej ścieżki w ogrodzie, która łączy jej dom z wjazdem. Wszystkie prace pani Monika wykonywała samodzielnie, zapewniła nas zatem, że nie jest trudno wykonać ścieżki z naszych produktów. Swoje prace podzieliła na kilka etapów, a każdy z nich sfotografowała.

 

wytyczenie granic ścieżki i obsadzenie roślinami

 

Wytyczenie ścieżki i obsadzenie granic dróżki roślinami

W pierwszym etapie należało wytyczyć ścieżki w ogrodzie. Powinny one być logicznie rozlokowane i dokładnie tak wyznaczyła je pani Monika. Ścieżka w ogrodzie łączy dom z wjazdem, będzie zatem często używanym ciągiem komunikacyjnym. Dla zróżnicowania tego elementu pani Monika poprowadziła swoją ścieżkę po delikatnym łuku, dzięki czemu dróżka wygląda wyjątkowo swobodnie i malowniczo.

Granice dróżki od razu obsadzone zostały roślinami. Pani Monika wykorzystała do swojej aranżacji żonkile i krokusy. Te piękne rośliny cebulowe stanowią idealną granicę ścieżki, a kolorowe kwiaty dodatkowo upiększają dróżkę.

Przy wytyczaniu ważne są szerokości ścieżki. Dróżka w przestrzeni ogrodu powinna mieć co najmniej 60 cm, ale dobrze, jeśli ma około 70 - 80 cm. Taka szerokość pozwoli jednej osobie na swobodne poruszanie się.

 

przygotowanie podbudowy ścieżek - do zrobienia podkładu użyto ziemi ogrodowej

 

Przygotowania podłoża pod dróżkę

Po wysadzeniu roślin pani Monika zajęła się pracami nad samą ścieżką. Chcąc wykorzystać naturalne materiały, betonowe płyty oraz żwirek, musiała ułożyć je na odpowiednio przygotowanym podłożu. Ścieżka została wysypana dodatkową warstwą ziemi, która została ubita. Wysypywanie ziemi ogrodowej zajęło pani Monice dużo czasu, ale dzielnie poradziła sobie z tym zadaniem.

Aby wykonać samodzielnie ścieżkę w ogrodzie, można też inaczej przygotować podłoże. Usuwa się darń, czyli wierzchnią warstwę, która zawiera najwięcej korzeni traw. Zastępuje się ją warstwą piasku lub żwiru, który mocno się ubija. W taki sposób można tanio zrobić ścieżkę w ogrodzie, dobrze przygotowując podłoże nawet na bardzo intensywne użytkowanie.

 

gotowa ścieżka ze żwiru i płyt

 

Ułożenie płyt betonowych i wysypanie żwirku

W ciągu dalszych swoich prac pani Monika ułożyła na ścieżce betonowe płyty. Płyty zostały mocno dociśnięte do podłoża ścieżki w ogrodzie tak, aby nie poruszały się na boki. Pozostała przestrzeń została wypełniona jasnym żwirkiem o średniej granulacji.

Zarówno płyty betonowe o kształcie plastrów drewna, jak i żwirek po bardzo naturalne materiały, które sprawdzą się w każdym ogrodzie. Żwir i kamień nadaje ścieżkom naturalistycznego charakteru i będzie na pewno ciekawym rozwiązaniem do każdego ogrodowego wnętrza. Jest to tez materiał tani, którego układanie nie wymaga specjalistycznej wiedzy.

Z czego zrobić ścieżki w ogrodzie, oprócz wspomnianego już żwirku, kamieni lub betonowych płyt? Wyjątkowym i nietypowym rozwiązaniem mogą być podkłady kolejowe. Z nich można ułożyć ścieżki w ogrodzie naturalistycznym, dobrze też sprawdzą się w przypadku stopni ogrodowych, niewielkich schodków. Ścieżki w ogrodzie układa się również z kamieni naturalnych, chociaż w przypadku granitu, marmuru lub bazaltu trzeba liczyć się z większymi kosztami. Betonowe płyty lub kamienie można też wzmocnić zaprawą cementową, chociaż wtedy aranżacja często traci na swoim naturalistycznym charakterze.

 

wykorzystanie naszych produktów Merkury Market do ścieżek

 

Komunikacja w ogrodzie — ścieżki ogrodowe

Gotowa ścieżka w ogrodzie pani Moniki to wyjątkowo malownicza dróżka. Takie alejki przywodzą na myśl piękno przyrody i wyjątkowo łatwo wpisują się w otoczenie. Możesz użyć pomysłu pani Moniki i naszych produktów, aby stworzyć podobną aranżację przy swoim domu.

Ścieżki, alejki i dróżki to wyjątkowe elementy małej architektury ogrodowej i warto poświęcić im czas. Z czego zrobić ścieżkę w ogrodzie? Materiał może być niemalże dowolny, polecane są elementy z drewna, kamienia, betonu, cegły, deski tarasowej. Ważne, by były w stanie przeciwstawić się zarówno intensywnemu użytkowaniu (a zwłaszcza ścieraniu), jak i niesprzyjającej pogodzie (silnym opadom deszczu i śniegu, nasłonecznieniu i zmiennym temperaturom).

Ścieżki są ważnym elementem ogrodu i domu, odpowiedni chodnik sprawi, że ogród będzie piękniejszy i bardziej funkcjonalny. Estetyczne dróżki wcale nie muszą być drogie lub trudne do wykonania — tanie i łatwe rozwiązania również mogą stworzyć dokładnie to, czego szukasz.

 

wystarczy nawet niewielkie oświetlenie, by ścieżka prezentowała się malowniczo

 

Gotowa ścieżka ogrodowa w nocnej odsłonie

Alejki i dróżki są użytkowane nie tylko w ciągu dnia, dlatego pani Monika zadbała o dodatkowe oświetlenie swojej ścieżki. W przypadku ścieżek, które przebiegają przez ogród, należy zdecydować się na odpowiednie oświetlenie, które będzie w stanie bez zarzutów działać w warunkach zewnętrznych. Dobrze sprawdzą się lampy ogrodowe, a zwłaszcza coraz popularniejsze lampy solarne, które zamieniają energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną.

Oświetlone ścieżki w ogrodach są nie tylko piękne, ale i bezpieczne. O wiele łatwiej się nimi poruszać, dlatego warto zadbać o oświetlenie.

Pani Monika zdecydowała się na nieduże lampki ogrodowe. Promień światła ustawiony został na dróżkę ogrodową, dzięki czemu idealnie oświetla przestrzeń pod stopami, jednocześnie nie świecąc w oczy przechodzącym przez dróżkę osobom. Takie oświetlenie jest nie tylko praktyczne i funkcjonalne, ale również zgodne z założeniami projektowania przestrzeni — zmniejsza między innymi ilość zanieczyszczenia świetlnego, które jest sporym problemem w przestrzeni miejskiej.

 

 


ZAINSPIRUJ SIĘ!


Co daje sauna - zalety korzystania z sauny ogrodowej


Jak urządzić altanę w środku


Oczko wodne z kaskadą - inspiracje


 

 

Powrót