Jak zrobić fontannę ogrodową?
Fontanny ogrodowe oraz oczka wodne to efektowne ozdoby ogrodowe, która nadają przydomowej przestrzeni sporo uroku i w połączeniu z zielenią drzew i krzewów tworzą niepowtarzalny klimat. Co więcej, chłodzą w upalny dzień, a szum towarzyszący przelewaniu się wody w fontannie wycisza i pozwala zapomnieć o codziennych obowiązkach i stresie.
Wbrew pozorom fontanna ogrodowa wcale nie musi wiele kosztować. Stanowi znacznie tańszą alternatywę dla oczka wodnego, choć może również stanowić jego efektowne dopełnienie. Jeśli zależy Ci na nadaniu jej rysu oryginalności, zamiast kupować gotowe elementy w markecie ogrodniczym, najlepiej wykonaj fontannę samodzielnie. Nie tylko sporo zaoszczędzisz, ale także niewielkim wysiłkiem zyskasz jedyną w swoim rodzaju dekorację ogrodową, której wygląd ogranicza tylko Twoja wyobraźnia. Dzięki temu relaks w ogrodzie będzie jeszcze przyjemniejszy, a sam ogród nabierze niemal baśniowego charakteru.
Jak jest zbudowana fontanna ogrodowa?
Budowa fontanny ogrodowej jest bardzo prosta. Jej działanie opiera się na zamkniętym obiegu wody – woda znajdująca się w zbiorniku jest tłoczona w górę za pomocą specjalnej pompy, a następnie siłą grawitacji spływa po czaszy fontanny z powrotem do zbiornika. Sekwencja ta powtarza się, dopóki nie zostanie odcięte źródła zasilania.
Sercem fontanny jest pompa. Wydajność pompy powinna być dostosowana do rozmiaru fontanny i ilości wody w zbiorniku, a także wysokości, na jaką woda ma być wypychana. W zależności od tych parametrów pompa wodna kosztuje od stu do kilkuset złotych.
Do wyboru są dwa źródła zasilania pompy – za pomocą prądu lub słońca. Zasilanie prądem wymaga poprowadzenia odpowiedniej instalacji elektrycznej. Kable o napięciu 230V lub niższym (co zapewnia większe bezpieczeństwo, ale wymaga zastosowania transformatora) umieszcza się w głębi ziemi w odpornych na mróz, wodę i wilgoć rurkach osłonowych. Pompa może być również zasilana energią słoneczną. W tym celu wystarczy zamontować w dobrze nasłonecznionym miejscu w ogrodzie mały panel solarny. Jest to rozwiązanie nie tylko prostsze, ale także bardziej ekonomiczne – wiąże się z jednorazowym wydatkiem rzędu 100 złotych i w przeciwieństwie do prądu nie generuje kosztów dodatkowych.
Funkcję zbiornika na wodę może spełniać dowolny pojemnik (wiadro, donica- byle nie plastikowa!), oczywiście pod warunkiem, że jest wodoszczelny i wykonany z materiału, który nie pęknie pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych. Jego wygląd ma znaczenie wyłącznie, jeśli zdecydujesz się na fontannę naziemną, której konstrukcja będzie w całości widoczna. Tego typu fontanny ogrodowe, z dekoracyjnymi pojemnikami lub na przykład otoczone murkiem z kamienia łupkowego, ustawia się zwykle na tarasach lub balkonach i można je dowolnie przesuwać. Z kolei fontanny podziemne mają zbiornik na wodę całkowicie zakopany i przykryty kratką, którą następnie maskuje się przy pomocy płyt lub innych elementów dekoracyjnych (najczęściej kamieni zwanych otoczakami).
Dopiero po włożeniu do pojemnika na wodę pompy oraz położeniu przykrywki ustawia się na niej kupioną lub samodzielnie zrobioną fontannę z otworem na rurkę, przez którą wypływa lub tryska woda. Całość można dowolnie ozdobić, nadając w ten sposób fontannie wygląd stylistycznie dopasowany do reszty przestrzeni domu, tarasu lub ogrodu.
Mała fontanna ogrodowa - jak zrobić samemu?
Zacznij od wymyślenia projektu fontanny w ogrodzie. Możesz poszukać inspiracji w sklepach lub internecie albo zaprojektować ją od zera samemu. Zastanów się, jaka ma być wielkość fontanny i jaka pompa sprawdzi się najlepiej. Następnie, znajdź optymalne miejsce na fontannę ogrodową. Najlepiej umieścić ją w zacienionym miejscu, nieco dalej od dużych drzew, których rozrastające się korzenie mogłyby uszkodzić pojemnik z wodą.
Przygotuj potrzebne elementy konstrukcji: pompę o odpowiedniej wydajności, zbiornik na wodę, fontannę, metalową kratkę, agrowłókninę oraz ozdobne elementy wykończeniowe, takie jak kamienie dekoracyjne.
Wszystko gotowe? Możesz przystąpić do dzieła!
- Wykop w ziemi dziurę o szerokości nieco większej niż pojemnik na pompę i głębokości około pół metra. Usuń z niej kamienie i wyrównaj dno.
- Włóż do wykopanego otworu zbiornik na wodę (może to być na przykład duża ceramiczna donica), a następnie umieść w nim pompę ogrodową.
- Pojemnik przykryj metalową kratką, rusztem lub innym płaskim, stalowym elementem z dziurami. Przez otwór wyciągnij na powierzchnię plastikową rurkę, przez którą będzie tłoczona woda.
- Nalej wody do pojemnika, włącz pompę i upewnij się, że wszystko działa poprawnie. Jeśli tak, połóż na kratce agrowłókninę. Dzięki temu do wody w zbiorniku nie będą dostawały się zanieczyszczenia, które mogłyby zakłócić działanie pompy, takie jak liście, piasek, pył czy żwir.
- Na tak przygotowanym podłożu ustaw fontannę. Może to być ozdobny dzban lub waza, figurka z kamienia, kamień młyński, a nawet zwykły kamień z wywierconym otworem (możesz wywiercić go samodzielnie wiertłem do betonu lub skorzystać z usług kamieniarza). Ważne, aby fontanna była mniejsza niż kratownica, co umożliwi wodzie spływanie z powrotem do zbiornika.
- Jeśli chcesz, aby fontanna ogrodowa wydawała szum imitujący górski strumień, możesz zbudować niewielką kaskadę wodną. Za pomocą wodoodpornego kleju sklej ze sobą kilka kamieni, z których największy powinien posłużyć jako podstawa, po czym przytwierdź konstrukcję do dna zbiornika.
- Wystającą poza fontannę część metalowej kratki z agrowłókniną przykryj ozdobnymi kamieniami i posyp żwirem lub piaskiem. Możesz też obsadzić ją roślinami, jednak pamiętaj, że nie każdy gatunek lubi dużą wilgoć. Aby fontanna była widoczna również po zmroku, zadbaj o oświetlenie – zwykle są to dyskretne lampy LED, które można umieścić zarówno na zewnątrz, jak i na dnie fontanny.
Twoja nowa fontanna ogrodowa jest już gotowa! Uruchom ją i ciesz się efektownym widokiem oraz kojącym szumem wody.
Fontanna ogrodowa – pielęgnacja
Wiesz już, jak zrobić fontannę do ogrodu, więc pora na garść informacji na temat jej pielęgnacji.
Przede wszystkim na bieżąco upewniaj się, czy w zbiorniku nie kończy się woda i w razie potrzeby ją dolewaj. Teoretycznie nie powinno jej ubywać, ale w praktyce ulega ona rozchlapywaniu i paruje w gorące dni. Natomiast zimą zbiornik powinien zostać całkowicie opróżniony – w przeciwnym razie fontanna może zostać uszkodzona. Dbaj też o jakość wody - jeśli dostaną się do niej zanieczyszczenia, usuwaj je na bieżąco, co zapobiegnie rozwojowi glonów i bakterii.
Jak widać, posiadanie niewielkiej fontanny w ogrodzie wcale nie musi być drogie, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się zbudować ją samodzielnie, na przykład z kamienia. Nie jest to może aż tak efektowną ozdobą ogrodową jak oczko wodne, ale w przeciwieństwie do oczka nie zajmuje dużo miejsca, a fontannę naziemną można bez problemu przestawić, jeśli pojawi się nowy pomysł na aranżację ogrodu.