Jakie oświetlenie do altany ogrodowej w stylu nowoczesnym? Podpowiadamy najlepsze rozwiązania!

04.02.2022

Ogród to miejsce relaksu, w którym możemy pracować lub wypoczywać, ciesząc się świeżym powietrzem i otoczeniem zieleni. Jeśli odpowiednio go zaaranżujemy, może przypominać baśniową krainę, a przy tym być funkcjonalny i łatwy w utrzymaniu. Z pomocą przychodzi nam architektura ogrodowa, do której zalicza się zarówno altany ogrodowe, jak i altanki oraz domki narzędziowe.


W tym artykule:

1. Altana ogrodowa z oświetleniem-oświetlenie led, oświetlenie solarne a może klasyczne? Które najlepsze?

2. Odpowiednie oświetlenie altany ogrodowej – lampy wiszące czy kinkiety?

3. Nowoczesne oświetlenie pasujące do aranżacji altany. O tym warto pamiętać, wybierając oświetlenie.

4. Oświetlenie wejścia i ścieżki do altany - na jakie lampy do ogrodu warto się zdecydować?

5. Jak dobrać oświetlenie ogrodowe do swojej altany?



 

Altana, to wyjątkowy element wystroju ogrodu. W upalne dni gdy, promienie słoneczne intensywnie grzeją, altana staje się miejscem wytchnienia i przyjemnego chłodu. Wieczorami, zamienia się w prywatny pub, gdzie przy skwierczącym grillu odbywają się najlepsze spotkania towarzyskie.

Aby jednak altany sprawdziły się również po zachodzie słońca, musimy zadbać o ich odpowiednie oświetlenie i lampy zewnętrzne. Dzięki temu będziemy mogli korzystać z altany zarówno w dzień jak i w nocy.

 

Jak zamontować oświetlenie do altany na świeżym powietrzu

 

Altana ogrodowa z oświetleniem-oświetlenie led, oświetlenie solarne a może klasyczne? Które najlepsze?

Jest wiele możliwości na oświetlenie ogrodu. Również altany ogrodowe można rozświetlić na różne sposoby. Dziś coraz częściej korzystamy z tych alternatywnych. Oświetlenie led i lampki solarne na dobre zagościły we wnętrzu nie jednej altanki ogrodowej, jako główne źródło światła. Oczywiście w dalszym ciągu nie brakuje zwolenników tradycyjnego oświetlenia, opartego o stałe źródło prądu.

Jak wybrać odpowiednie oświetlenie do altanki ogrodowej, by stworzyć idealny klimat na relaks w ogrodzie? Oto sprawdzone wskazówki.

Oświetlenie altany ogrodowej warto dobrze przemyśleć i zaplanować już na etapie na etapie jej budowy. Aby zyskać dostęp do prądu, wystarczy wówczas poprowadzić instalację pod ziemią. Sprawa komplikuje się, jeśli zdecydujemy się na zakup domku ogrodowego lub altanki dopiero po jakimś czasie, kiedy mamy już zadbany trawnik i żal nam rozkopywać ogród.

 

Oświetlenie do altany - lampki dające zróżnicowane światło

 

Możemy poprowadzić przewód elektryczny górą, ale nie wygląda to zbyt estetycznie, chyba że częściowo ukryjemy go wśród gałęzi drzew lub powiesimy na nim ozdobne lampki LED stanowiące dodatkowe oświetlenie. Często stosowane, choć niezbyt bezpieczne, jest doraźne ciągnięcie kabla po ziemi, aby zapewnić światło na czas grillowania lub imprezy. Ryzykujemy w ten sposób, że ktoś się potknie, a jeśli dojdzie do zalania przedłużacza lub przewód ulegnie uszkodzeniu, konsekwencje mogą być znacznie gorsze. Mała architektura ogrodowa w tym altany, domki ogrodowe i domki narzędziowe wymaga przemyślanego i dobrze zorganizowanego oświetlenia.

Lepszym pomysłem może okazać się wykorzystanie jako źródła prądu niewielkiego agregatu prądotwórczego, jednak wiąże się to ze sporym wydatkiem. Znacznie mniej zapłacimy za oświetlenie altany ogrodowej, decydując się na lampy solarne do ogrodu, które są zasilane energią słoneczną, dzięki czemu nie generują dodatkowych kosztów podczas użytkowania. Ich wadą jest natomiast emitowanie niewielkiej ilości światła, dlatego tego typu lampy ogrodowe nie sprawdzą się, podczas czytania książek, gier planszowych lub robótek ręcznych wykonywanych w altanie.

 

lampy led, kinkiety na baterie słoneczne - jakie oświetlenie wybrać?

 

Odpowiednie oświetlenie altany ogrodowej – lampy wiszące czy kinkiety?

Do altanki świetnie nadają się zarówno lampy ogrodowe wiszące, jak i kinkiety zewnętrzne. Wybór zależy wyłącznie od naszych preferencji co do oświetlenia i koncepcji urządzenia strefy wypoczynkowej. Oba źródła światła mają swoje mocne oraz nieco słabsze strony.

Lampę wiszącą montuje się pod sufitem, co sprawia, że możemy nią oświetlić całą altankę ogrodową wraz ze wszystkimi jej zakamarkami. Najlepiej, jeśli co najmniej jeden klosz znajduje się bezpośrednio nad stołem, tworząc oświetlenie centralne. Takie umiejscowienie źródła światła zagwarantuje równomierne oświetlenie altanki.

 

kinkiety ogrodowe tworza spójną całość z altaną

 

Nowoczesne oświetlenie pasujące do aranżacji altany. O tym warto pamiętać, wybierając oświetlenie.

Dobrze dobrane oświetlenie altany, pawilony i namioty ogrodowe, a także pregole i zadaszenia tarasowe to takie, które idealnie wkomponowuje się w jej wnętrze, dając doskonale rozproszone światło.

Wygląd lamp ogrodowych dobieramy zawsze do stylu altanki. Posiadasz altanę ogrodową, która jest urządzona w rustykalnym stylu, świetnie będą prezentowały się lampy ogrodowe LED przypominające dawne lampy naftowe lub takie z kloszem wykonanym z technorattanu. Amatorom nowoczesności polecamy przeszklone abażury z metalowymi elementami lub asymetryczne modele w mocniejszym kolorze. Z kolei do oświetlenia minimalistycznej przestrzeni altany najlepiej będzie pasować płaska lampa wisząca, niewidoczna na pierwszy rzut oka.

 

Oświetlenie wejścia i ścieżki do altany - na jakie lampy do ogrodu warto się zdecydować?

Oświetlona powinna być nie tylko altana ogrodowa, ale również jej wejście i ścieżka prowadząca do domu. W przeciwnym razie nie będziemy mogli bezpiecznie z niej korzystać po zachodzie słońca.

Możliwości jest sporo. Dobrym pomysłem na oświetlenie frontu altany są wspomniane już lampy solarne, które możemy wbić w podłoże jedna obok drugiej. Możemy zdecydować się również na inne dostępne na rynku rodzaje oświetlenia.

Stylowo będą wyglądały lampy ogrodowe stojące, jednak wymagają one poprowadzenia pod ziemią odpowiedniej instalacji. Jeśli chcemy ustawić je wzdłuż ścieżki, potrzebujemy kilku sztuk, dlatego warto pomyśleć o energooszczędnych latarniach LED. Jeszcze innym rozwiązaniem są reflektory zewnętrze oraz lampy zewnętrzne ścienne. Różnica polega na tym, że reflektor daje znacznie mocniejsze światło niż zwykła lampa, dlatego często wystarczy tylko jedno tego typu źródło światła, aby oświetlić front domu i fragment ogrodu prowadzący do altanki.

Równie dobrze sprawdzą się słupki ogrodowe. Wbite w ziemię tuż przy wejściu rozświetlą przestrzeń przed altaną. Dlaczego jeszcze warto te lampy wybrać? Ponieważ są energooszczędne - a to szczególna zaleta.

 

żarówki w miejscu zadaszenia  - nietypowe rodzaje lamp


Jak dobrać oświetlenie ogrodowe do swojej altany?

Przede wszystkim musimy zdecydować, czy wolimy mocne oświetlenie altany, czy bardziej zależy nam na kameralnej, intymnej atmosferze. Następnie, dobierzmy kinkiety lub ogrodowe lampy wiszące, które wpiszą się w aranżację urządzanej przestrzeni wypoczynkowej. Pamiętajmy przy tym, że lampa nie tylko odpowiada za oświetlenie altany, ale sama w sobie może być designerskim elementem wystroju.

Altana rzadko jest miejscem całkowicie zabudowanym, dlatego zamontowane w niej lampy powinny być przystosowane do pracy w zmiennych warunkach atmosferycznych, co oznacza odporność na duże wahania temperatury, deszcz i silny wiatr. Bezpieczne użytkowanie i bezawaryjność gwarantuje wysokiej jakości tworzywo oraz zwiększona klasa szczelności, oznaczana symbolem IP.

Jeśli montaż lamp w altanie mamy już za sobą, pozostaje nam zakup pozostałych akcesoriów i ozdób, takich jak donice ogrodowe, kwietniki oraz poduszki ogrodowe. W stworzeniu magicznego klimatu pomoże nam stojąca nieopodal fontanna ogrodowa lub oczko wodne. Tak zaaranżowany ogród to gwarancja udanych letnich wieczorów i źródło radości dla całej rodziny.

 

latarenki  możesz postawić w altanie w ogrodzie

 


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

Domek letniskowy od 35m2 do 70 m2 - na zgłoszenie Domek letniskowy od 35m2 do 70 m2 - na zgłoszenie
Altana ogrodowa z grillem - pomysł na funkcjonalny ogród Altana ogrodowa z grillem - pomysł na funkcjonalny ogród
Domek ogrodowy - ile od granicy działki? O tym musisz wiedzieć, zanim postawisz domek w 2022 roku Domek ogrodowy - ile od granicy działki? O tym musisz wiedzieć, zanim postawisz domek w 2022 roku
Powrót