Budowa altany w ogrodzie. Jak zaplanować prace? O czym pamiętać?
Samodzielnie wykonana altana ogrodowa pięknie się prezentuje i daje mnóstwo satysfakcji! Zanim jednak przystąpimy do budowy, przygotujmy projekt - nie tylko samej konstrukcji, ale najlepiej całego ogrodu. Dzięki temu zewnętrzna przestrzeń na naszej działce będzie praktyczna i estetyczna. W naszym poradniku skupimy się na konstrukcji najbardziej popularnej i najprostszej do samodzielnego wykonania - altany ogrodowej drewnianej.
Planowanie budowy altany
O altanie ogrodowej warto pomyśleć już na etapie projektowania ogrodu. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jak poprowadzić elektrykę, zaplanować ścieżki i inne elementy, np. oczka wodne czy fontanny ogrodowe. Oczywiście trzeba też wziąć pod uwagę obowiązujące przepisy. Nawet gdy budujemy wykonanie zwykłej altanki o powierzchni do 35 m2 w ogrodzie przydomowym, musimy złożyć odpowiednie zgłoszenie w starostwie powiatowym właściwym ze względu na miejsce położenia działki. Pozwolenie na budowę nie jest wymagane.
W tym artykule:
- Planowanie budowy altany
- Z czego zbudować altanę ogrodową?
- Jak zbudować altanę ogrodową?
- Ile kosztuje budowa altany ogrodowej?
- ZAINSPIRUJ SIĘ !!!
Konieczność składania zgłoszenia w starostwie nie dotyczy obiektów do 35 m2 budowanych na terenie pracowniczych lub rodzinnych ogrodów działkowych. Zasada ta obejmuje też m.in. pergole tarasowe i zadaszenia tarasów oraz domki narzędziowe.
Altana ogrodowa nie może mieć więcej niż 5 m wysokości przy dachu stromym i 4 m przy płaskim. Na każde 500 m2 działki przypada maksymalnie jedna altanka drewniana lub murowana.
Prawo budowlane nie definiuje pojęcia altany ogrodowej. W praktyce używa się go w różnym rozumieniu. Tradycyjnie jest to otwarty obiekt zapewniający schronienie przed słońcem i deszczem. Z zadaszeniem i podłogą. W Polsce najbardziej popularne są altany ogrodowe drewniane.
Z czego zbudować altanę ogrodową?
SPECJALISTA RADZI! W wersji budżetowej altanę najlepiej wykonać z deski świerkowej lub sosnowej. Ten niedrogi i łatwo dostępny surowiec wcale nie musi mieć gorszej jakości niż twardsze drewno. Jeśli tylko będziemy pamiętać o jego dobrym zabezpieczeniu oraz regularnej konserwacji za pomocą produktów takich jak impregnaty czy lakiery do drewna, altana posłuży nam nawet wiele lat! |
Do budowy altany potrzebne będą kantówki i słupy konstrukcyjne. Oczywiście możemy też sięgnąć po materiały droższe, ale trwalsze, np. deski dębowe, jodłowe czy modrzew. Zwolennicy modnych, designerskich rozwiązań w stylu rustykalnym chętnie dziś decydują się także na altanki z bali.
Jeśli chodzi o podłogę, najtrwalszy efekt uzyskamy tworząc fundament z betonu. Aby nieco uatrakcyjnić efekt, warto położyć na nim panele i deski przeznaczone do przestrzeni zewnętrznych.
Dach najlepiej pokryć gontem lub wiórem osikowym. Ciekawą alternatywą dla tych materiałów jest strzecha, dodatkowo izolująca wnętrze altany przed nagrzewaniem.
Jak zbudować altanę ogrodową?
Budowę altany zaczynamy od stworzenia projektu. Nie musi być bardzo precyzyjny - ważne, by określał wymiary konstrukcji, kształt i rodzaj materiału. Jeśli w naszej altance mają znajdować się meble ogrodowe, trzeba zapewnić tyle miejsca, by można było swobodnie się poruszać. Konstrukcja altany nie musi być kwadratowa, ale powinna być symetryczna. Jeśli czujemy się lepiej w majsterkowaniu niż w projektowaniu, skorzystajmy z gotowych rozwiązań.
Krok 1: Budowa fundamentu
Zaczynamy od przygotowania terenu pod altanę. Usuwamy z ziemi kamienie, korzenie i wszelkie zanieczyszczenia. Aby podstawa konstrukcji była stabilniejsza, warto wyrównać grunt za pomocą mieszaniny piasku i cementu. Następnie w miejsce naroży wbijamy kołki i rozciągamy pomiędzy nimi sznurek - wyznacza on ściany altanki. Małe altany ogrodowe nie wymagają wylewki betonowej. Wystarczy wykopać dołki o głębokości około 70 cm w miejscach słupów konstrukcyjnych.
Kolejny krok to przygotowanie tzw. zaprawy plastycznej. Mieszamy wodę z jedną częścią cementu i siedmioma częściami piasku bądź żwiru. Zanim masa stężeje, umieszczamy w niej kotwy stalowe - posłużą nam do montażu słupów konstrukcyjnych.
Po wyschnięciu zaprawy słupy konstrukcyjne mocujemy do stalowych kotew za pomocą mocnych śrub. Następnie przytwierdzamy do nich murłaty wzdłuż ścian i podwaliny - poziome elementy znajdujące się u podstawy konstrukcji.
Małą, lekką altankę można postawić na wbijanych w podłoże tulejach. Nie jest to jednak rekomendowane rozwiązanie, ze względu na niewystarczającą stabilność.
Prostopadle do wejścia altany należy zamocować legary, do których przybijamy drewniane deski podłogowe. Jeśli zdecydowaliśmy się na podłogę z kostki brukowej, element ten nie jest wymagany.
Krok 2: Budowa altanki - elementy drewniane
Kolej na ściany. Najprostszym rozwiązaniem jest zakup ozdobnych, ażurowych elementów. Znajdziemy je w sklepach ogrodniczych i marketach budowlanych. Oczywiście ścianki można też wykonać samodzielnie według własnego pomysłu. Pamiętajmy, by wcześniej dokładnie wymierzyć i przyciąć deski i kantówki na odpowiednią długość.
Nie wszystkie altany ogrodowe mają ażurowe ściany - niektóre bazują wyłącznie na solidnych słupach konstrukcyjnych. W takim wypadku altana chroni przed deszczem i słońcem, lecz z oczywistych względów już nie przed wiatrem.
Inni wolą altany całkowicie zabudowane, a zamykanymi oknami. Ze względu na dość dużą trudność montażu w takim wypadku lepiej zaopatrzyć się w elementy gotowe. Tym bardziej, że rozwiązanie to nie jest dużo droższe niż samodzielna praca.
Krok 3: Dach altany
Projekt altany może zakładać stworzenie dachu czterospadowego lub różnych wariacji - jednospadowego, ośmiospadowego itp. Załóżmy, że nasza architektura ogrodowa zakłada wykonanie altany z dachem czterospadowym. Podstawą jest zbudowanie solidnego, drewnianego szkieletu z belek. Mocujemy je do siebie za pomocą gwoździ i dodatkowo wzmacniamy zastrzałami kątowymi.
Kolejny krok to przytwierdzenie do szkieletu desek bądź płyt OBS. Aby altana ogrodowa dobrze chroniła przed wilgocią, należy na dachu ułożyć warstwę papy podkładowej lub gontu bitumicznego. Tak wykonana izolacja tworzy jednocześnie główne pokrycie dachowe. Alternatywą dla tych materiałów jest strzecha lub blachodachówka.
Ile kosztuje budowa altany ogrodowej?
Wykonana od podstaw samodzielnie altana ogrodowa to koszt około 3-4 tys. zł. Jeśli konstrukcja ta ma stanowić bardziej skomplikowany lub nietypowy element architektury ogrodowej, musimy liczyć się z jeszcze wyższymi kosztami. Trzeba bowiem pamiętać, iż potrzebne nam będą nie tylko materiały konstrukcyjne, ale też m.in. akcesoria do architektury ogrodowej, farby i lakiery, malarskie narzędzia itp.
Jeśli zależy nam na precyzyjnym określeniu ceny naszej samodzielnie wykonanej altanki, zamówmy w biurze projektowym kosztorys inwestorski. To dobre rozwiązanie szczególnie przy przestronnych, zaawansowanych konstrukcjach - dzięki temu cena inwestycji nie przerośnie naszych możliwości i oczekiwań. W razie potrzeby będziemy też mieli czas na skorygowanie zbyt ambitnych planów.
Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego zdecydowaliśmy się na samodzielne wykonanie altany. Jeśli zależy nam wyłącznie na kosztach, bardziej ekonomicznym rozwiązaniem okaże się zakup gotowej konstrukcji. W sklepach i marketach jest bardzo duży wybór altan o różnych rozmiarach i kształtach. Kolor zawsze możemy dopasować do indywidualnych upodobań.
Niezależnie od dokonanego wyboru, drewniana altana w ogrodzie to świetny pomysł! Nie tylko pięknie ozdobi przestrzeń, ale też zapewni spokojne miejsce odpoczynku i wspólnego spędzania czasu dla całej rodziny!
Jacuzzi ogrodowe | Huśtawki ogrodowe | Grille ogrodowe | Meble ogrodowe |