Jakie domki ogrodowe na narzędzia

11.02.2021

 

Brak pomysłu na przechowywanie narzędzi spędza sen z oczu niejednemu amatorowi majsterkowania. W domu mieszkalnym rzadko mamy specjalnie wydzielone pomieszczenie służące jako składzik, natomiast w domkach letniskowych po prostu brakuje na nie miejsca. Doskonałym rozwiązaniem jest w tej sytuacji domek na narzędzia, który wydłuży ich żywotność i umożliwi odpowiednią organizację, a nam ułatwi wykonywanie prac sezonowych. Dostępne w sklepach budowlanych domki ogrodowe w niczym nie przypominają nieestetycznych szop, umieszczanych w mało wyeksponowanym kącie działki i spełniających wyłącznie funkcję praktyczną. Zwłaszcza domki drewniane są na tyle miłe dla oka, że z powodzeniem mogą stanowić ozdobę naszego ogrodu, pięknie komponując się z zadbanym otoczeniem.

 

 

Co warto wiedzieć przed kupieniem domku na narzędzia?

Domek narzędziowy możemy zrobić samodzielnie, jednak wiąże się to z dużym nakładem czasu i pracy, dlatego nie zawsze jest to opłacalne. Czasem warto wybrać gotowy model, dostosowany do naszych potrzeb i preferencji, co gwarantuje nam odpowiednią jakość  wykonania.

Do wyboru są kompaktowe budki oraz duże domki ogrodowe z pojemnym, często wyposażonym wnętrzem. Te drugie posłużą nam do przechowywania nie tylko narzędzi, ale również grilla, roweru, kosiarki oraz mebli ogrodowych. Wszystko zależy od tego, jak duża przestrzeń na sprzęty i akcesoria jest nam potrzebna, żebyśmy mogli z łatwością wszystko w niej zmieścić, a jednocześnie utrzymać porządek i przejrzysty układ.

Domki na narzędzia wykonuje się z różnych materiałów, zwykle drewna, tworzywa sztucznego lub blachy. Zanim zdecydujemy, jaki rodzaj chcemy wybrać, zapoznajmy się z  wadami oraz zaletami dostępnych rozwiązań, które mają decydujący wpływ na łatwość pielęgnacji i cenę.

Koszt zakupu domku do ogrodu waga się w granicach od kilkuset nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Poza użytym do jego budowy rodzajem tworzywa, zależy także od jego metrażu, wykończenia, wyposażenia oraz od tego, czy chcemy, aby była w nim podłoga.

Szukając na działce optymalnego miejsca na postawienie domku ogrodowego, postarajmy się znaleźć takie, które znajduje się na delikatnym wzniesieniu, co uchroni nasz schowek przed podmyciem w razie ulewnego deszczu. Pamiętajmy także o wyrównaniu podłoża, żeby konstrukcja była stabilna i tym samym całkowicie bezpieczna.

Drewniane domki narzędziowe

Narzędziownia z drewna cieszy oko, dodaje ogrodowi przytulności i pięknie komponuje się z zielenią, dlatego świetnie nadaje się dla osób ceniących sobie sielski klimat. Często poza zamykanymi drzwiami ma również okna z okiennicami, dzięki czemu jest naturalnie oświetlona i z zewnątrz wygląda niemal jak domek mieszkalny. Jej dach zwykle uszczelnia się papą bitumiczną imitującą klasyczną dachówkę, a konstrukcję wykonuje się z różnego rodzaju drewna i w przypadku przestronniejszych modeli wzmacnia dodatkowo stalowymi elementami. Całość jest najczęściej dostarczana w częściach, razem ze szczegółową instrukcją montażu.

Domki drewniane na działkę mogą być wyposażone w specjalną dobudówkę zdobioną ażurowymi elementami i przypominającą taras. Pod takim zadaszeniem wygodnie jest trzymać na przykład drewno na opał, jeśli nie chcemy, żeby uległo zawilgotnieniu. Zamawiając konkretny model, często mamy do wyboru kolor ścian oraz dachu. Sklepy oferują nam także dodatkowe elementy, takie jak rynny zapewniające odpływ nadmiaru wody.

Domki ogrodowe drewniane są trwałe i łatwe do naprawienia, ale wymagają regularnego czyszczenia i impregnacji (na przykład olejowania), zabezpieczającej je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak zmienne warunki atmosferyczne, wilgoć oraz szkodniki.

 

 

 

Domki ogrodowe z tworzywa sztucznego

Najpopularniejsze i najbardziej praktyczne są domki narzędziowe wykonane z tworzywa sztucznego, wyróżniające się dużą trwałością i mnogością wariantów do wyboru. Mogą mieć różny wygląd - być barwione na dowolny kolor lub stylizowane na domek drewniany, do złudzenia przypominając go z wyglądu oraz w dotyku. Ich pielęgnacja jest jednak znacznie prostsza i nie trzeba pamiętać o impregnacji. Wystarczy przetrzeć je od czasu do czasu mokrą szmatką lub oczyścić myjką ciśnieniową. Nie trzeba się również martwić o ewentualne odpryski i inne uszkodzenia. Izolację termiczną zapewnia zwykle podłoga, a światło wpada przez otwarte drzwi, okna lub dachowe świetliki.

Domki ogrodowe plastikowe są dosyć tanie i często dostarczane do miejsca docelowego w całości, chyba że zdecydujemy się na model przeznaczony do samodzielnego montażu. O ich wytrzymałości decyduje odporność na wodę, grad oraz skrajną temperaturę. Schowek z tworzywa sztucznego nie zmienia także swojego koloru pod wpływem promieniowania słonecznego. W przypadku tego typu domków narzędziowych wystarczy zapewnić dobrą wentylację wnętrza, aby posłużyły nam długie lata bez widocznych śladów użytkowania.

 

 

Metalowe domki na narzędzia

Narzędzia można również wygodnie i bezpiecznie przechowywać w domkach z metalu, do budowy których używa się ocynkowanej blachy z aluminiowym wykończeniem. Wbrew pozorom mogą one wyglądać estetycznie i posiadać ozdobne wykończenia, dlatego nie ma powodu, żeby nie zamieścić ich w widocznym miejscu lub wkomponować w elegancki ogród.

Ich niewątpliwą zaletę stanowi niska cena, a montaż gotowej konstrukcji jest banalnie prosty – wystarczy mieć pod ręką wiertarko-wkrętarkę, wiertła do metalu, klucz, rękawice robocze oraz drabinę. Co istotne, metalowe domki narzędziowe są stabilne, ale lekkie, dlatego można je dowolnie przestawiać, jeśli uznamy, że w innym miejscu będzie nam wygodniej z nich korzystać. Często posiadają dwuspadowe dachy, które uniemożliwiają gromadzenie się wody, a także kratki wentylacyjne zapobiegające skraplaniu się wilgoci w ich wnętrzu.

Domki ogrodowe metalowe mają również swoje słabsze strony. Jeśli chcemy je zamontować, powierzchnia działki musi być właściwie przygotowana w celu umieszczenia specjalnej ramy konstrukcyjnej z profili. Podłoga narzędziowni ma najczęściej formę wylewki betonowej lub tworzy ją powierzchnia z kostki brukowejj. Warto też wiedzieć, że arkuszy blachy nie możemy skręcać ze sobą w wietrzny dzień, ponieważ ryzykujemy ich odkształceniem i własnym zdrowiem. Choć domek narzędziowy z metalu łatwo się myje, trzeba regularnie zabezpieczać go przed korozją, inaczej może pojawić się nieestetyczna rdza.

Metalowy domek ogrodowy Antracyt 202cmX137cm

Domki ogrodowe – niezbędnik majsterkowicza czy zbędny schowek?

Nie ulega wątpliwości, że domki na narzędzia ogrodowe są bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem dla osób lubiących pielęgnowanie działki oraz samodzielne wykonywanie różnego rodzaju napraw. Nie tylko ułatwiają pracę w ogrodzie, ale również zachęcą do majsterkowania w deszczowe dni. Dodatkowo, dzięki nim mamy pewność, że odpowiednio przechowywane narzędzia nie będą się niszczyć.

Domek narzędziowy możemy postawić w ciągu paru godzin, a zamówienie go to zaledwie kilka kliknięć myszką. Zanim jednak dokonamy zakupu, upewnijmy się, czy wybrany schowek spełni nasze oczekiwania – zarówno pod względem metrażu, jak i łatwości pielęgnacji. Zwróćmy też uwagę na wyposażenie wnętrza, na przykład czy są w nim półki, akcesoria do architektury ogrodowej (takie jak podłoga) oraz dodatkowa powierzchnia robocza nadająca się na mini warsztat. Po dokonaniu montażu wystarczy ozdobić otoczenie domku, doprowadzając do niego ścieżkę, sadząc rabatki lub stawiając ozdobne lampiony.

 

 

 

 

Zobacz nasze produkty: lampy ogrodowelampki solarne do ogrodupłytki na taraspłytki na schody lub oświetlenie ledowe.

Powrót