Jak urządzić mały domek ogrodowy? Co powinno się znaleźć w domkach letniskowych?
Domki ogrodowe i domki letniskowe, to w ostatnich latach najczęściej wybierane elementy aranżacji ogrodów i działek, a także idealne miejsce do spędzania wolnego czasu. Te proste konstrukcje architektury ogrodowej biją prawdziwe rekordy popularności. Ich wielką wartość docenił każdy, kto w czasie pandemii i ograniczającego lockdownu, mógł skorzystać z wygodnego relaksu w zaciszu działki i domku ogrodowego. Niejeden mały domek stał się miejscem weekendowych wypadów, spotkań towarzyskich i wczasów pod gruszą.
Dla wszystkich, którzy pokochali domki ogrodowe i nie wyobrażają sobie bez nich ogrodu lub działki przygotowaliśmy specjalny artykuł, w którym podpowiadamy jak zaaranżować domek ogrodowy, komponować go w zieloną przestrzeń i urządzić wewnątrz, które będzie cieszyć funkcjonalnością.
W tym artykule:
1. Jak wkomponować mały domek letniskowy we wnętrze ogrodu
3. Jak urządzić domek letniskowy wewnątrz?
4. Jak urządzić domek narzędziowy na sprzęty i meble ogrodowe?
5. Jak urządzić domek letniskowy rekreacyjny?
6. Drewniane domki - pamiętaj o impregnacji
Jak wkomponować mały domek letniskowy we wnętrze ogrodu
Kupując domek ogrodowy, należy z góry wybrać i odpowiednio przygotować miejsce, w którym stanie. Może to być zarówno centralna część działki jak i obrzeża przydomowego ogrodu. Warto wiedzieć, że podstawienie tego typu konstrukcji nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia, pod warunkiem, że zostaną zachowane przepisowe odległości od granicy działki.
Bez względu na to, jakie usytuowanie wybierzesz, sprawdź koniecznie, czy wybrany przez Ciebie model zmieści się w tym miejscu. Przed zakupem zmierz dobrze powierzchnię, którą zamierzasz przeznaczyć pod domek letniskowy. Znając te wymiary, dopasujesz go bez trudu, do potrzeb i możliwości. Dzięki temu ogród zyska wyjątkowy charakter i piękną dekorację.
Idealny mały domek letniskowy - w czym możesz wybierać? Trzy najpopularniejsze modele domków ogrodowych.
Podczas zakupów koniecznie zwróć uwagę na to, że w ofercie sklepów ogrodniczych dostępne są zarówno domki drewniane, domki ogrodowe metalowe na narzędzia ogrodowe, a także domki ogrodowe plastikowe. Każdy model powstał z myślą o innym przeznaczeniu i wykorzystaniu. W sprzedaży dostępne są proste jednopokojowe konstrukcje, oraz duże modele posiadające dwa lub trzy pomieszczenia. Warto podkreślić, że domek letniskowy może składać się również z dwóch kondygnacji. Często na antresoli lub dodatkowym pietrze aranżowana jest oddzielna sypialnia.
Domek drewniany, to model wybierany najchętniej jako domek letniskowy i rekreacyjny. Metalowy służy głównie do przechowywania narzędzi, sprzętów ogrodniczy oraz mebli ogrodowych. Natomiast plastikowy, może być zarówno miejscem do przechowywanie, strefą relaksu i przestrzenią zabawy dla dzieci.
Domek, na który ostatecznie się zdecydujesz, powinien pasować wyglądem i charakterem do stylu, w jakim zaaranżowany został cały ogród. Odpowiednie dopasowanie domku letniskowego do zielonej strefy wokół domu sprawi, że ogród stanie się nie tylko bardziej funkcjonalny, ale również urokliwy i przytulny.
Jak urządzić domek letniskowy wewnątrz?
Jest kilka prostych zasad, którymi warto się kierować, podczas urządzania domku letniskowego. Pierwszą i najważniejszą jest dopasowanie wystroju do potrzeb jego użytkowników i przeznaczenia konstrukcji. Z domku letniskowego możesz korzystać w dwojaki sposób. Może być on miejscem przechowywania narzędzi i sprzętów i mebli ogrodowych, lub miejscem noclegowym i biwakowym.
Drugą ważną zasadą, bez której trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek funkcjonalną przestrzeń jest zachowanie zasad ergonomii. Dom letniskowy lub ogrodowy składzik na narzędzia tylko wtedy będzie mógł spełniać swoje zadanie, jeśli zostanie odpowiednio wyposażony.
Jak urządzić domek narzędziowy na sprzęty i meble ogrodowe?
Jeśli domek narzędziowy ma być wyłącznie schowkiem lub składzikiem działkowym, postaraj się wyposażyć go w potrzebne szafy, regały i półki, dzięki którym uporządkujesz wszystkie przedmioty. Pamiętaj jednak, że ta niewielka konstrukcja ma ograniczoną powierzchnię. Zbyt duża ilość elementów wyposażenia może sprawić, że stanie się mało funkcjonalny, a w najgorszym razie nawet "zagracony". Wybierz takie elementy wystroju, które pomogą Ci stworzyć ergonomiczne wnętrze, idealne do przechowywania wszystkich pomocy ogrodowych i sprzętów, z których korzystasz podczas pracy i relaksu w ogrodzie.
Jak urządzić domek letniskowy rekreacyjny?
Czego nie może zabraknąć w domku letniskowym? Dokładnie tych samych rzeczy, bez których nie może obejść się zwykły dom.
Wnętrze domku musi więc posiadać wszystkie najważniejsze strefy funkcjonalne takie jak: strefę wypoczynku i rekreacji, strefę przechowywania, strefę sanitarną, a także strefę gastronomiczną i sypialnianą. Trudno wyobrazić sobie mały domek letniskowy bez mebli, praktycznych szaf i regałów, wygodnego łóżka, czy aneksu kuchennego. Te podstawowe elementy wystroju decydują o wygodzie i jakości wypoczynku, dlatego powinny się znaleźć nawet w małym pomieszczeniu.
Współczesne domki ogrodowe, to bardzo często miniatury zwykłych domów. Nikogo dziś nie dziwi, wyposażenie wnętrza w meble, akcesoria i dodatki, które dotąd królowały w mieszkaniu. I trudno się temu dziwić. Odpoczywając w zaciszu ogrodu, chcemy czuć się komfortowo i wygodnie.
Jeżeli metraż w domku nie jest duży, warto rozważyć możliwość połączenia niektórych sklep na przykład strefy salonu z aneksem kuchennym.
Wydzielenie stref funkcjonalnych sprawi, że wnętrze domu będzie ergonomiczne i praktyczne.
Strefy funkcjonalne i łączącej je ciągi komunikacyjne to dwa najważniejsze elementy, które należy uwzględnić, planując aranżację domków letniskowych i domków ogrodowych.
O tym warto pamiętać, aranżując drewniany domek
- Wygodne meble do wnętrza oraz meble ogrodowe - elementy wystroju, którymi ozdobisz pomieszczenie, powinny być wielofunkcyjne. Na przykład sofa, która w dzień będzie miejscem do siedzenia i relaksu w nocy może zamienić się w pełnometrażowe łóżko. Decydując się na meble wielofunkcyjne, zaoszczędzisz niewielką przestrzeń w małej konstrukcji.
- Część mebli oraz elementów wyposażenia może służyć Ci zarówno w obrębie pomieszczenia jak i przed domkiem w ogródku. Przykładem takiego mebla jest rozkładany stół ogrodowy. Dopasowany do potrzeb całej rodziny, który może być zarówno miejscem spożywania posiłków we wnętrzu domu jak i biesiadowania na działce.
- Obok wszystkich niezwykle ważnych elementów wyposażenia, w domku na działkę nie może zabraknąć odpowiedniego oświetlenia. Zadbaj o to by, oświetlenie znalazło się we wszystkich najważniejszych pomieszczeniach tj.: sypialnia, kuchnia lub aneks, salon i łazienka. Umieść punkty świetlne nie tylko na suficie, ale również w obrębie ścian lub w rozmieść w postaci lampek stojących. W letnie noce, na działce może być naprawdę ciemno, dlatego warto zadbać o to, by wnętrze domu było dobrze doświetlone.
- Dodatkowo na okno i drzwi wejściowe warto od razu założyć moskitiery - domki ogrodowe to miejsca wypadów wakacyjnych, o tej porze roku na każdej działce roi się od komarów, meszek i bąków, które kąsają, zostawiając po sobie swędzące "pamiątki".
Drewniane domki - pamiętaj o impregnacji
Jeśli wybrany przez Ciebie domek do ogrodu został wykonany z drewna, musisz pamiętać o jego regularnej pielęgnacji. Nie tylko wnętrze powinno być eleganckie. Zewnętrzny wygląd letniskowego mieszkania jest równie ważny, może nawet ważniejszy, bo jest jego wizytówka. Drewno, to materiał szlachetny, jeśli zapewnisz mu odpowiednią ochronę, konstrukcja domku i jego taras będzie cieszyć Cię nieskazitelnym wyglądem przez wiele lat.
Odświeżenia może wymagać nie tylko dom, ale także meble. Regularna impregnacja i malowanie, przedłuży ich żywotność i funkcjonalność.
ZAINSPIRUJ SIĘ!
Jak odnowić domek ogrodowy - Jak pomalować drewniany domek w ogrodzie | |
Domek narzędziowy drewniany czy metalowy lub plastikowy | |
Jak dbać o drewniany domek narzędziowy |