Odpowiednie oświetlenie mieszkania

11.07.2023

Odpowiednia ilość światła w mieszkaniu potrafi zmienić nawet najbardziej surowe wnętrze w przytulne i funkcjonalne pomieszczenie. Właściwe rozmieszczenie światła nie tylko będzie pełnić funkcję dekoracyjną, ale także przyczyni się do podniesienia komfortu życia domowników. Odpowiednie oświetlenie mieszkania jest zatem kluczowym czynnikiem wpływającym na atmosferę, wygodę i funkcjonalność wnętrza.

Przy wyborze oświetlenia powinniśmy wziąć pod uwagę rodzaj pomieszczenia, które chcemy oświetlić, a także funkcję, jaką ma to oświetlenie spełnić. Ważny jest też styl aranżacji, a także nasz budżet.

 

odpowiednie oświetlenie mieszkania

 


W tym artykule:

1. Harmonijne oświetlenie w mieszkanie

2. Optyczne powiększenie lub zmniejszenie przestrzeni

3. Kolor światła a aranżacja

4. Ilość punktów oświetleniowych — dobrze oświetlone pomieszczenia

5. Uwzględnij energooszczędność

6. Bezpieczeństwo przede wszystkim



 

Harmonijne oświetlenie w mieszkanie

Ważnym czynnikiem jest styl naszego mieszkania. Oprawa oświetleniowa powinna harmonizować z aranżacją wnętrza. Nowoczesne, proste oprawy nie będą dobrze wyglądały w otoczeniu ciężkich, stylowych mebli tak samo, jak dekoracyjne oświetlenie nie odnajdzie się w przypadku minimalistycznych wnętrz. Właściwe oświetlenie w mieszkaniu to zatem tak zaprojektowane i ułożone produkty, które dopasowują się do ogólnej aranżacji.

W nowoczesnych i minimalistycznie urządzonych przestrzeniach lepiej sprawdzą się lampy o prostej formie. Dobrym pomysłem będzie zakup oświetlenia szynowego, zwłaszcza do aranżacji w stylu industrialnym. Jak z kolei dobrać oświetlenie do mieszkania w klasycznym stylu? Tu doskonale sprawdzą się ozdobne żyrandole oraz lampy z kwiatowymi kloszami. Do wnętrz glamour pasują z kolei produkty z kryształami, a do wnętrz retro i vintage — lampki w kolorze postarzanej miedzi i reflektorki.

 

Optyczne powiększenie lub zmniejszenie przestrzeni

Dzięki odpowiedniemu oświetleniu możliwa jest optyczna zmiana wyglądu danego pomieszczenia. Dodatkowe doświetlenie górnej części optycznie powiększy pokój, natomiast lampy, których światło zostało skierowane na dół, sprawią, że pomieszczenie będzie wyglądało na mniejsze, niż jest w rzeczywistości. W przypadku wąskiego, prostokątnego pomieszczenia światło skierowane na krótsze ściany sprawi, że pokój nabierze proporcjonalnego wyglądu.

 

jakie oświetlenie wybrać?

 

Kolor światła a aranżacja

Przy zakupie ważna jest również barwa oświetlenia. Każda źródło światła ma określoną temperaturę barwową, wyrażaną w kelwinach (K). Zimne, białe światło o wyższej temperaturze barwowej (powyżej 5000 K) nadaje się do miejsc wymagających dużej koncentracji, takich jak biuro. Natomiast ciepłe, żółte światło o niższej temperaturze barwowej (ok. 2700-3000 K) jest bardziej relaksujące i nadaje się do sypialni, salonu czy jadalni. Właściwe oświetlenie pozwoli zatem stworzyć odpowiednie warunki zarówno do odpoczynku, jak i do pracy.

Z tego względu warto w salonie i jadalni umieścić lampy o ciepłym świetle, a w pokoju dziecięcym, czy domowym biurze — o zimnej temperaturze świecenia.

 

Ilość punktów oświetleniowych — dobrze oświetlone pomieszczenia

Przy oświetleniu mieszkania powinniśmy się kierować się zasadą: im więcej punktów światła, tym lepiej. Większa liczba lamp o słabszym świetle zapewni nam lepsze oświetlenie niż jedna, centralnie umieszczona. Każde pomieszczenie, niezależnie od tego, jaką funkcję pełni, powinno być odpowiednio oświetlone. Punkty świetlne powinny być tak rozmieszczone, by spełniały swoje zadanie.

W przypadku kuchni powinniśmy zamieścić dwa rodzaje światła. Oprócz oprawy sufitowej, która rozjaśni nam całe pomieszczenie, często wykorzystuje się oczka halogenowe, które idealnie oświetlą nam blat kuchenny.

Sypialnia jest miejscem, które sprzyja naszemu wyciszeniu i relaksowi. Oświetlenie tego pomieszczenia jest niezwykle ważne. Ogromną rolę odgrywają tutaj lampki nocne i lampy stojące, które dają łagodne i ciepłe światło. Dobrym rozwiązaniem są również żarówki o słabszej mocy, co powoduje osłabienie ostrości światła. W sypialni warto też pomyśleć o oświetleniu sufitowym, które w razie potrzeby doskonale rozświetli naszą sypialnię. Jeżeli w sypialni mamy telewizor, to powinniśmy pamiętać o dodatkowym oświetleniu, które będzie eliminować kontrast pomiędzy jasnym obrazem telewizora a zaciemnioną sypialnią.

W pokoju dziennym sprawdzą się różne typy oświetlenia. Ponieważ pokój ten służy nam w przeróżny sposób, oświetlenie w nim powinno być jak najbardziej uniwersalne. Pokój dzienny często służy nam do spotkań rodzinnych, odpoczynku, czytania czy oglądania telewizji i dlatego oświetlenie powinno być dostosowane do funkcji, jaką salon pełni w danym momencie. Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj lampa wisząca, ale nie powinniśmy zapominać o efektownych kinkietach czy lampach stojących, które dają łagodne i nastrojowe światło.

Odpowiednie oświetlenie powinno znajdować się przede wszystkim w pokoju dziecka. Lampa górna ułatwi mu zabawę i będzie bardziej bezpieczna niż np. lampa stojąca. Przy łóżku warto umieścić lampę, która ułatwi nam czytanie bajek. Jeżeli dziecko boi się spać w ciemności, idealnym rozwiązaniem będzie tutaj lampka ze ściemniaczem, która po ściemnieniu pozwoli dziecku spokojnie zasnąć. Dziecko w wieku szkolnym powinno mieć dodatkową lampkę biurkową, która zapewni mu komfortowe warunki do nauki. Dziecko praworęczne powinno mieć ustawioną lampkę po lewej stronie, a leworęczne — po prawej.

W łazience powinniśmy zadbać o dobre światło przy lustrze. Aby było ono dobrze oświetlone, powinny znajdować się dwie lampy, jedna po prawej a drugiej po lewej stronie. Innym rozwiązaniem są panele świetlne, które dokładnie oświetlą naszą postać. Dobrze też zastanowić się nad lampkami dekoracyjnymi, podkreślającymi wybrane miejsca np. kącik z wanną.

Oświetlenie korytarza i klatki schodowej jest równie funkcjonalne, co dekoracyjne. Oprócz plafonów czy kinkietów, dających stałe światło, warto zastanowić się nad zastosowaniem lampek z detektorami ruchu. Lampki te zapalają się, gdy w korytarzu jest ciemno, a czujnik wykrywa ruch. W przypadku klatki schodowej czy dłuższych korytarzy warto pomyśleć o łączniku schodowym, dzięki któremu możemy włączyć lub wyłączyć światło na jednym albo drugim końcu.

 

jak zaprojektować oświetlenie?

 

Uwzględnij energooszczędność

Rozważmy zastosowanie energooszczędnych żarówek, takich jak żarówki LED lub kompaktowe świetlówki, które są trwalsze i zużywają mniej energii niż tradycyjne żarówki. Są one co prawda droższe, niż ich tradycyjne odpowiedniki, ale ich zakup szybko się zwróci z uwagi na oszczędność energii elektrycznej oraz długą żywotność produktów.

Żarówki LED oraz diody LED są też dostępne w różnych kształtach, rozmiarach i barwie świecenia. Jeśli chcemy mieć dokładnie zaplanowane oświetlenie mieszkania, koniecznie skorzystajmy z pomysłu zakupu takich produktów, gdyż wykonywanie odpowiednich aranżacji będzie z nimi po prostu łatwiejsze.

 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Pamiętajmy, że ostateczny wybór oświetlenia zależy od naszych preferencji, stylu wystroju wnętrza i funkcji poszczególnych pomieszczeń. Ważne jest również, aby zwrócić uwagę na prawidłowe zamontowanie i zabezpieczenie oświetlenia oraz korzystanie z wysokiej jakości źródeł światła. Jeśli jesteśmy niepewni, możemy skonsultować się z profesjonalistą, takim jak projektant wnętrz lub elektryk, aby uzyskać dalszą pomoc i poradę.

 


 

Zainspiruj się!

 

Jak oszczędzać prąd - ekonomiczne oświetlenie domu i mieszkania

Idealne oświetlenie sypialni — Sprawdź, jakie wybrać!

Jak oświetlić łazienkę - sposób na piękne i funkcjonalne wnętrze!

Powrót