Oczko wodne z kaskadą - inspiracje
Wodne elementy w ogrodzie tworzą specyficzny mikroklimat, urozmaicają jego wygląd i dodają uroku. Doskonale komponują się z aranżacjami roślinnymi i kwiatowymi. Nie każdy jednak wewnątrz ogrodu ma miejsce na olbrzymi staw z fontanną w jego centrum. Alternatywa dla małych ogródków są oczka wodne z kaskadą. Budowa niewielkiej kaskady nie jest przy tym ani trudna, ani tak naprawdę szczególnie kosztowna. Jesteś ciekaw jak zaaranżować oczko wodne z szumiącą kaskadą? Podpowiadamy!
W tym artykule:
2. Jak zbudować kaskadowy strumyk?
Kaskady wodne w ogrodzie
Kaskada na oczku wodnym to doskonały sposób na zagospodarowanie przestrzeni ogrodowej i wprowadzenie ruchu do zwykle statycznych zbiorników wodnych. Realizacji takiego projektu przyświeca idea o wypoczynku na łonie natury — tutaj możliwy jest pełny relaks i słychać miły szum wody w tle. Niewielkie zbiorniki wodne zawsze stanowią interesującą ozdobę ogrodu, a ta mała architektura ogrodowa ma zazwyczaj na celu naśladowanie przyrody.
Kaskada to opcja możliwa do wykonania nawet w przypadku niedużych ogródków. Niektóre projekty umożliwiają budowę kaskad nawet na ścianie budynku. Tradycyjne kaskady to zwykle jednak niewielkie wodospady, które przepływają przez skarpę przy oczkach wodnych. Taka kaskada prezentuje się wtedy najciekawiej. Obsadzona roślinami i wykończona z pomysłem stanie się elementem, który ożywi ogród i zwabi do niego pożyteczne owady oraz ptaki. Aby wykonać nasz projekt, można zakupić materiały takie, jak: kamień ciosany, cegłę klinkierową lub drewniane bale. Warto jednak korzystać z kamienia pochodzącego z okolicy. Przeczytaj, jak urozmaicić ogrodowe oczko wodne robiąc kaskadę wodną oraz jak zbudować wodospad nad oczkiem wodnym i jakiej pompy użyć do zasilania takich konstrukcji.
Jak zbudować kaskadowy strumyk?
Oczko wodne, z którym sąsiaduje naturalny lub sztuczny nasyp to idealne miejsce na wykonanie kaskadowego strumienia, który z pagórka będzie spływał do stawu poprzez kilka wodospadów. Budując takie kaskady wodne, potrzebna nam będzie elastyczna folia do oczek wodnych (może być wykładzina, którą uszczelnia się oczka wodne), podściółka z maty poliestrowej pod wykładzinę, odłamki skalne do zamaskowania brzegów strumyka i utworzenia krawędzi wodospadów, a także spora ilość mniejszych kamieni i małe otoczaki, które rozłożymy na dnie strumyka. Większe konstrukcje wymagają wzmocnienia zaprawą murarską.
Przepływ wody w zbiornikach odbywa się zwykle w układzie zamkniętym. Niezbędne będzie użycie specjalnej pompy do oczek wodnych, która przepompowuje wodę z oczka wodnego na szczyt strumyka. Jeśli zdecydowaliśmy się na pompę do oczek wodnych typu głębinowego, należy umieścić ją w najniższym punkcie zbiornika, najlepiej na podstawce z kamienia, tak aby nie wciągała nadmiaru zanieczyszczeń i mułu z dna oczka. Istnieje również możliwość kupna pompy do wody brudnej, która bez przeszkód może stać bezpośrednio na dnie naszego zbiornika.
Nie zapominaj o kablu, który podłącza się do sieci elektrycznej i który zasila pompę. Powinien on być odpowiednio zabezpieczony przed wodą i wilgocią. Obwód zasilający urządzenia do oczka koniecznie zaopatrzmy w wyłącznik nadmiarowo-prądowym oraz różnicowoprądowy zapewniający bezpieczeństwo użytkowania urządzeń zasilanych napięciem 230 V.
Rozpoczynając budowę kaskady wodnej, należy najpierw odpowiednio ukształtować pagórek przylegający do zbiornika wodnego. W nasypie drążymy koryto strumienia w taki sposób, aby powstały stopnie i ukosy, im wyższe, tym głośniejszy będzie szum naszego strumyka. Zwróćmy także uwagę, aby woda nie spływała cały czas w dół po skosie. Atrakcyjniej wygląda, jeśli zbiera się w niewielkich zagłębieniach na każdym ze stopni kaskady. Będzie to wyglądało również bardziej naturalnie, a wsypując tam kamień, łatwiej będzie nam zamaskować folię czy wykładzinę. Poza tym nawet wtedy, gdy wyłączymy pompę, woda będzie pozostawała na poszczególnych stopniach kaskady, tworząc poidełka dla ptactwa i owadów.
Dno koryta czyścimy z wystających kamieni, resztek roślin i korzeni. Następnie rozkładamy podściółkę, a na nią kładziemy folię. Folia powinna wystawać kilkanaście centymetrów ponad brzeg.
Obok strumyka wykopujemy kanał, w którym umieszczamy rurę podłączoną do pompy. Ma ona na celu doprowadzać wodę z oczka wodnego na szczyt strumyka. Jeżeli rura będzie zanurzona w zbiorniku utworzonym na szczycie strumyka, konieczne jest zastosowanie zaworu zwrotnego. Górny koniec rury może też wystawać ponad powierzchnię wody i być ukryty wśród kamieni lub wystających skał.
Ostatni etap budowy kaskady wodnej to obłożenie brzegów strumienia i krawędzi wodospadów fragmentami skał i kamieniami. Zewnętrzną stronę kamieni podsypujemy ziemią, aby je ustabilizować. Uruchomiamy przepływ wody i wykonujemy test sprawdzający, czy brzegi strumienia wykonane są solidnie. Jeżeli woda będzie się rozlewać i uciekać bokami, konieczne będzie skorygowanie wykonanej konstrukcji.
Podobnie jak w przypadku wyżej w tej konstrukcji przepływ wody również odbywa się w typowym układzie zamkniętym. Na szczycie skarpy znajduje się ujście wody, która spływa do oczka po skarpie lub specjalnie przygotowanych kamieniach. Woda może też spływać w formie strumyka.
Konstrukcja powinna być szczególnie solidna, poszczególne kamienie powinny być zatem wzmocnione np. zaprawą murarską. Zaprawą należy też wzmocnić nasyp oraz brzeg zbiornika. Umocnienia nie powinny rzucać się w oczy, warto zatem otoczyć je kamieniami i roślinami.
Pompy do kaskad wodnych
Zakup odpowiedniej pompy do kaskady wodnej jest bardzo ważnym elementem w procesie tworzenia naszej konstrukcji, gdyż od parametrów pompy w dużej mierze zależy działanie strumyka.
Pompy, które wykorzystuje się do kontrolowania przepływu wody, to urządzenia o dużej mocy i wydajności. Wydajność tą dobiera się adekwatnie do następujących parametrów:
-
maksymalna szerokość wodospadu,
-
różnica poziomu wypływającej na szczycie wody do lustra wody w oczku,
-
dodatkowe elementy zasilane wodą z tej samej pompy (np. fontanna).
Pompa może mieć różną wydajność. Obliczenie wydajności jest możliwe dzięki odpowiednim wzorom, ale o wiele łatwiej sprawdzić ten parametr na etykiecie informacyjnej produktu lub w jego opisie w treści konkretnej oferty.
Zwyczajowo przyjmuje się, że na 1 cm szerokości kaskady potrzeba pompy o wydajności 100 l/h. Oznacza to zatem, że do kaskady o szerokości 40 cm potrzebna będzie pompa o wydajności nie mniejszej niż 4 000 l/h.
Ważnym parametrem będzie też wysokość podnoszenia pompy, a to zależy od wysokości kaskady oraz od długości i średnicy węża, który doprowadza wodę do kaskady. Im dłuższy i węższy jest wąż, tym wyższa powinna być wartość podnoszenia wody.