Obalamy największe wnętrzarskie mity!

10.10.2024

Aranżacje wnętrz są różnorodne, a ciekawe wnętrza muszą być zarówno atrakcyjne wizualnie, jak i funkcjonalne. Jeśli samodzielnie próbujemy swoich sił w aranżowaniu wnętrz, często posiłkujemy się informacjami, jakie znajdziemy w Internecie, na wnętrzarskich blogach, stronach z poradami lub profilach architektów wnętrz. Tutaj właśnie uczymy się na przykładach i błędach innych osób. Czy jednak wszystkie informacje są prawidłowe i w pełni oddają obraz sytuacji? Nie do końca. W sieci krąży wiele mitów wnętrzarskich, a niektóre z nich postaramy się obalić w tym artykule. Zobacz, co może okazać się zaskoczeniem w kwestii aranżacji wnętrz.

nowoczesna aranżacja


W tym artykule:

Mit 1. Drewno nie powinno znaleźć się w łazience i kuchni

Mit 2. Małe pomieszczenia muszą mieć jasne ściany

Mit 3. Wszystkie ściany w pokoju powinny być wykończone w ten sam sposób

Mit 4. Minimalizm jest nudny i nie można przez ten styl wyrazić siebie

Mit. 5. Eklektyczne wnętrza są chaotyczne

Mit 6. Firany i zasłony w oknach są obowiązkowe



Mit 1. Drewno nie powinno znaleźć się w łazience i kuchni

Naturalne materiały w łazience budzą wiele obaw. Dotyczy to zwłaszcza drewna naturalnego, które uważane jest za materiał nieodporny na wilgoć i uszkodzenia. To jeden z największych mitów, jakie panują wśród początkujących architektów wnętrz i osób, które samodzielnie próbują swoich sił w projektowaniu własnych mieszkań i domów. Odpowiednio zabezpieczone drewno jest w stanie przeciwstawić się nie tylko wilgoci, ale też zmiennym temperaturom, nasłonecznieniu, a nawet uszkodzeniom — najlepszym tego przykładem są przecież drewniane meble ogrodowe, które w niekorzystnych warunkach zewnętrznych są w stanie atrakcyjnie się prezentować przez wiele sezonów.

W łazience coraz częściej wykorzystuje się drewno naturalne, zarówno w formie mebli łazienkowych i blatów, jak i wykończeń powierzchni. Jeśli zadbamy o wysokiej jakości drewno i odpowiednio zabezpieczymy okładziny, materiał ten doskonale poradzi sobie również w łazience, mimo wilgoci, groźby uszkodzeń i wyższej temperatury. W aranżacjach drewno naturalne wprowadza ciepło i przytulność, jeśli zatem dodamy go do łazienki, pomieszczenie kąpielowe idealnie nada się do odpoczynku i relaksu.

jak zaaranżować sypialnię?

Mit 2. Małe pomieszczenia muszą mieć jasne ściany

Kolejnym mitem jest to, na jakie kolory powinno malować się małe pokoje. Większość architektów wnętrz mówi jasno i wyraźnie, że małe pomieszczenia, a w szczególności łazienki, powinny być urządzane w jasnych barwach. To kolejny mit! Ciemne kolory nie pomniejszają wnętrz — to brak odpowiedniego oświetlenia sprawia, że pokoje stają się optyczne mniejsze. Jeśli dodatkowo do takiego wnętrza wstawimy dużo mebli i dodatków, całość wyda się nieprzyjemnie zagracona.

Co zatem zrobić, jeśli podobają nam się ciemniejsze ściany, a mamy małe wnętrze? Nie musimy od razu rezygnować z naszych upodobań, ciemne kolory nie pomniejszają wnętrz, jeśli zadbamy o to, by pokój miał wystarczająco dużo światła, zarówno tego sztucznego, jak i naturalnego. Duże okna, brak ciężkich zasłon i rolet, wielopoziomowe oświetlenie to elementy, które powinniśmy wprowadzić do wnętrza.

Możemy dodatkowo rozjaśnić aranżację jasnymi meblami. W łazienkach zdecydujmy się np. na białe szafki łazienkowe w połysku. To sprawi, że ciemne ściany będą wyglądały stylowo i elegancko, a aranżacja nie będzie zacieniona.

jak zaaranżować małe pomieszczenia?

Mit 3. Wszystkie ściany w pokoju powinny być wykończone w ten sam sposób

Jeśli omawiamy już temat malowania ścian, koniecznie powinniśmy przyjrzeć się temu, jak do tej kwestii podchodzą zwyczajowe aranżacje wnętrz. W większości przypadków ściany maluje się na jeden kolor lub wykańcza w ten sam sposób — płytkami lub tapetami, jednakowo w całym pomieszczeniu. Okazuje się jednak, że jest to nie tylko aranżacyjny mit, co całkiem spory błąd, który ogranicza aranżacje i sprawia, że stają się nudne i mało inspirujące. Zdecydowanie pozbądźmy się takiego myślenia!

Ściany możemy wykończyć na różne sposoby, farbą, tapetą, płytkami, okładzinami drewnianymi lub panelami tapicerowanymi. Różnorodne mogą być też kolory. Ciekawe połączenia uzyskamy, mieszając materiały w podobnych barwach lub zestawiając ze sobą odpowiednio kolory. Wzory i faktury można mieszać dowolnie. Starajmy się jednak nie przesadzić, gdyż nadmiar kolorów i materiałów może stworzyć wrażenie chaosu.

jak zaaranżować wnętrza minimalistyczne?

Mit 4. Minimalizm jest nudny i nie można przez ten styl wyrazić siebie

Minimalistyczny styl zachwycał nas przez wiele lat, ale ostatnimi laty istnieje przesąd, że jest on nudny i bez wyrazu. Czy to prawda? Mniej rzeczy tworzy większą przestrzeń, która daje wrażenie przestronności, ale nie oznacza to, że to aranżacja nudna, której nie możemy dopasować do siebie. Skąd zatem wziął się ten przesąd? Urządzanie wnętrz w minimalistycznym stylu przez początkujących architektów tworzy aranżacje oszczędne i często surowe, którym faktycznie brak wyrazu. Dodamy go jednak bez problemu, uzupełniając aranżację osobistymi dekoracjami, rodzinnymi zdjęciami, ulubionymi motywami nawet ciepłym kocem na kanapie. Dodatków nie ma być wiele, ale powinny być osobiste i wprowadzać przytulność.

W trakcie aranżacji minimalistycznych staraj się stawiać na oszczędność, ale unikaj tworzenia pustych, a przez to nudnych pomieszczeń. Stosuj odpowiednio dobrane dodatki, stonowane kolory i materiały, a nudę przełamuj ciekawymi połączeniami. Nie zapominaj też o dopasowaniu wnętrz do siebie! Akcentuj i wyrażaj siebie poprzez ulubione kolory, elementy i wzory.

jak zaaranżować wnętrza nowoczesne?

Mit. 5. Eklektyczne wnętrza są chaotyczne

Pozornie nudnemu minimalizmowi w pewnym momencie przeciwstawiano się maksymalizmem oraz eklektyczną aranżacją. Te style stawiają na wielość barw, wzorów i kolorów we wnętrzach, zauważymy tu też bogactwo elementów. Takie aranżacje są pełne wszystkiego, w tej sytuacji nietrudno zatem o chaos, zagracenie i zbytnie przebodźcowanie. Czy to jednak konieczne i czy chaos zawsze wiąże się z tymi stylami? Absolutnie nie!

Skąd zatem takie przekonanie? Aranżacje eklektyczne i maksymalistyczne nie są łatwe do stworzenia. To bardzo kruchy balans kolorów, wzorów i faktur, a dobór elementów powinien być przemyślany. Dlatego tak często pojawiają się błędy początkujących architektów wnętrz lub fanów samodzielnych aranżacji. Eklektyczne wnętrza dadzą się jednak lubić i mogą być równie funkcjonalne i estetyczne, co inne style wnętrzarskie — wystarczy działać z głową, smakiem i pewnym umiarem. Nie umieszczajmy elementów przypadkowo, nie stawiajmy też tylko na przerost formy nad treścią.

nowoczesne aranżacje wnętrz

Mit 6. Firany i zasłony w oknach są obowiązkowe

Może to niektórych zaskoczyć, ale wśród wielu architektów wnętrz panuje przesąd, że okna zawsze muszą być klasycznie zaaranżowane — z białą firanką i zasłonkami. To wynik zarówno własnego przywiązania projektujących do tradycyjnych rozwiązań, jak i spełniania oczekiwań klientów, którzy właśnie na firany i zasłony liczą. To jednak nie jest stała zasada, której twardo musimy się trzymać! Firany i zasłony nie są obowiązkowe, a w nowoczesnych wnętrzach, gdzie liczy się światło i przestrzeń, są wręcz niepolecane.

Skoro firany i zasłony nie są obowiązkowe, jak zagospodarować okna? Możemy zrezygnować całkiem z osłon okiennych. Jeśli dbamy o swoją prywatność, firany i zasłony możemy zastąpić roletami (szczególnie roletami dzień-noc, które są wyjątkowo praktyczne).


Zainspiruj się!

Dobór mebli do łazienki

Łazienka w stylu SPA - Top 5 pomysłów aranżacyjnych

5 najczęściej popełnianych błędów przy aranżacji łazienki — przeczytaj i sprawdź, czego powinieneś unikać!

Powrót