Nowoczesne ogrodzenia panelowe. Jakie wybrać? Zainspiruj się!
Płoty, siatki, murki grodzą i zdobią tereny naszych działek, wyznaczają granice posesji i zapewniają prywatność, dlatego powinny być stabilne, wytrzymałe i estetyczne. Nowoczesne ogrodzenia panelowe to systemy wykorzystywane do ogradzania domów, obiektów sportowych, parkingów, placów zabaw oraz przedsiębiorstw. Ogrodzenia panelowe, nowoczesne i trwałe, na polskim rynku pojawiły się stosunkowo niedawno. Szybko zyskały uznanie klientów i dziś są coraz chętniej wybierane do ogrodzenia posesji. Ogrodzenia nowoczesne występują w różnych kolorach i rozmiarach — jakie ogrodzenie panelowe wybrać? Podpowiadamy.
Nowoczesne ogrodzenia — systemy ogrodzeń panelowych
Swoją popularność zyskały dzięki obiektom sportowym i dużym działkom przedsiębiorczym. Wykorzystywane początkowo do ogradzania wielkopowierzchniowych działek komercyjnych i parkingów strzeżonych, szybko zyskały przychylność klientów i zagościły na działkach domów jednorodzinnych.
Obecnie, ogrodzenia panelowe cieszą się tak dużą renomą, że producenci postanowili stworzyć całą gamę wzorów i kolorów, aby zaspokoić potrzeby najbardziej wymagających klientów.
Ogrodzenia panelowe mają wiele zalet. Są trwałe i estetyczne. Nie wymagają wyjątkowej ani regularnej konserwacji. Są wyjątkowo łatwe w montażu. System panelowy sprawia, że instalację ogrodzenia można wykonać samodzielnie bez większego doświadczenia w tym zakresie.
Minimalizm wykończenia i klasyczna forma sprawiają, że ten typ ogrodzenia pasuje do większości działek, nie zakłócając przestrzeni i aranżacji.
Nowoczesne ogrodzenia, to nie tylko siatka, ale również eleganckie bramy i furtki, tworzące spójną aranżacyjną całość.
Warto podkreślić, że tego typu ogrodzenia i bramy są tańsze niż tradycyjne płoty i mury. Stanowią estetyczną alternatywę dla popularnego grodzenia terenu siatką zgrzewaną. Nowy, gotowy panel ogrodzeniowy jest montowany obejmą do słupka, dzięki czemu montaż jest szybki i prosty.
Sposób wykonania — różne elementy paneli
Nowoczesne ogrodzenia składają się z gotowych półproduktów, tak zwanych prefabrykatów. Są wśród nich: ogrodzenia, furtki i bramy. Pozwala to na skonstruowanie ogrodzenia w różnych wariantach — duże możliwości aranżacyjne sprawiają, że ogrodzenie panelowe jest często wybierane przez projektantów. Panele są materiałem idealnym do ogrodzenia działek nieforemnych o trudnym ustylizowaniu i lokalizacji. Wszędzie tam, gdzie nie da się postawić klasycznego murka lub płotu, ogrodzenie panelowe spadzi się doskonale. Wszystko dzięki panelowej konstrukcji, która pozwala na dowolne modelowanie i formowanie ogrodzenia.
Bramy panelowe to najlepsze rozwiązanie dla wąskich działek, na których nie ma wystarczającej ilości miejsca dla bram przesuwnych. Takie bramy mogą być jedno lub dwuskrzydłowe, otwierane do wewnątrz i na zewnątrz. Bez względu na to, jaki rodzaj ogrodzenia panelowego wybierzesz, bez trudu dopadujesz do niego bramę i furtkę.
Montując bramę otwieraną na zewnątrz, zadbaj o odpowiednie oznaczenie i oświetlenie tego wejścia. Warto również zdobyć zgodę zarządcy drogi na taką formę otwierania bramy.
Furtki panelowe dzięki regularnym oczkom między prętami pozwalają na wygodny montaż skrzynek na listy.
Osobom ceniącym sobie spokój i prywatność, producenci oferują specjalne taśmy do przewlekania przez oczka ogrodzenia, bramy i furtki. Ich zadaniem jest osłonięcie i odizolowanie posesji od bezpośredniego kontaktu z ulicą i przechodniami.
Cynkowanie ogrodzeń panelowych — zwiększenie trwałości i antykorozyjności
Panele ogrodzeniowe różnią się średnicą prętów, wielkością, kolorem i sposobem wykończenia. Każdy panel skonstruowany jest ze stalowych drutów — ich odległość i średnica przesądzają o wytrzymałości i trwałości ogrodzenia.
Ocynkowanie jest najskuteczniejszą metodą nadająca ogrodzeniom właściwości antykorozyjne. Proces ocynkowania odbywa się na etapie produkcji i polega na zanurzeniu wcześniej przygotowanego elementu ogrodzenia w roztworze płynnego cynku. Cynk ma temperaturę 440 - 460 stopni Celsjusza. W czasie kąpieli górna warstwa ogrodzenia miesza się z cynkiem na zasadzie dyfuzji, tworząc trwałą i wyjątkowo odporną na korozje powłokę. Z uwagi na efektywność procesów dyfuzyjnych proces ten jest w stanie wytworzyć powłokę w miejscach bardzo niedostępnych, co zabezpiecza ogrodzenie w każdym calu.
Ocynkowane przęsła są odporne na korozję, wysokie i niskie temperatury oraz promieniowanie słoneczne.
Ogrodzenia panelowe umieszczane na podmurówce
Podmurówki betonowe ułatwiają wykonanie pełnego ogrodzenia panelowego, stabilnego i trwałego. Oferta gotowych podmurówek pod ogrodzenie palisadowe obejmuje prefabrykaty o wymiarach 20-249 cm i głębokości 5,5 cm. Wysokiej jakości płyty lub bloczki podmurówki łączone są osadnikami przelotowymi i narożnymi, które wraz z elementami panelowymi tworzą stylowe i stabilne wykończenie terenu posesji. Podmurówki pozwalają na tworzenie różnych konstrukcji ogrodzeń. Pasują do nich zarówno metalowe, jak i aluminiowe słupki — niezbędne między innymi do obsadzenia bramy lub furtki.
Nowoczesne ogrodzenie powstające z paneli (które mogą być ocynkowane lub malowane proszkowe) i podmurówki pozwala na odgrodzenie działki lub terenu materiałem dobrej jakości w rozsądnej cenie. Panele ogrodzeniowe tworzą nowoczesny design i eleganckie wykończenie posesji klasy premium.
Oferta ogrodzeń wykonanych z gotowych segmentów panelowych obejmuje także kompozytowe płytki imitujące drewno. Taki dodatek deski ogrodzeniowej może spowodować, że nowoczesne ogrodzenia panelowe zyskają tradycyjnego, drewnianego wyglądu.