Nieprzemijający hit architektoniczny - wnętrza w stylu loftowym
Loftowe wnętrza w ostatnich latach zyskały na ogromnej popularności. Styl loftowy zachwyca prostotą, ogromną funkcjonalnością i wygoda użytkowania każdego z elementów. Aranżacja wymaga odpowiedniego wnętrza, ale przy odpowiednich zabiegach można loftowy styl wprowadzić praktycznie wszędzie. Styl doskonale nadaje się do tego, by urządzić mieszkanie, coraz częściej jednak wprowadza się go do domów jednorodzinnych. Zobacz razem z nami, jak wygląda ten styl, jak zaaranżować z jego pomocą pomieszczenia i dlaczego warto zdecydować się właśnie na ten styl.
W tym artykule:
1. Krótka historia stylu loftowego
2. Główne cechy stylu loftowego
3. Jak urządzić wnętrza industrialne?
5. Kuchnia i jadalnia w stylu industrialnym
8. Podsumowanie - wprowadź loft do swojego wnętrza
Krótka historia stylu loftowego
Styl loftowy powstał w latach 50. XX wieku w nowojorskiej dzielnicy Soho w Stanach Zjednoczonych. W czasie wielkiego kryzysu wiele przedsiębiorstw upadło, pozostawiając po sobie magazyny i fabryki. Budynki te, podupadające i zniszczone, wynajmowano tanim kosztem, chętnie zajmowali je młodzi artyści, którzy szukali nie tylko miejsca do życia, ale również przestrzeni dla swoich pracowni. Wysokie sufity, ogromne okna i przestrzeń stały się pierwszymi wyznacznikami loftowego stylu.
Styl loftowy, dzięki młodym artystom, kojarzyć zaczął się najpierw z artystyczną bohemą. Dopiero w późniejszych czasach doceniono inność, funkcjonalność i wygodę takich wnętrz, loft stał się wtedy synonimem surowego luksusu.
Główne cechy stylu loftowego
Surowy styl loftowy to połączenie otwartej przestrzeni, minimalizmu oraz mebli o prostej sylwetce. Nieodłączną cechą tego stylu jest surowy wystrój i surowy klimat, często podkreślany nie tylko otwartą przestrzenią, ale również widocznymi elementami konstrukcyjnymi. Rury, przewody wentylacyjne, cegła, beton, czy nieciosane drewno są cechą charakterystyczną tego stylu, widoczne instalacje nie są niczym dziwnym. Styl industrialny bardzo lubuje się w takiej surowości i bezpośredniości.
Obecne wykończenie to raczej chłodna paleta barw. Ściany maluje się w odcieniach szarości, co daje wrażenie przestronności. Często stosowany jest beton architektoniczny.
Meble, które tworzą wyposażenie takich przestrzeni, są surowe i proste w swojej formie. Najczęściej wykonuje się je z drewna i metalu. Jeśli wykonywane są z płyty meblowej, posiadają kolor i wzór drewna naturalnego. Stosowane są zarówno ciemne, jak i jasne odcienie.
Jak urządzić wnętrza industrialne?
W stylu loft coraz chętniej aranżuje się różne pomieszczenia, zarówno w domach prywatnych, jak i w mieszkaniach. Piękno naturalnych materiałów, surowość wnętrza i ogromna funkcjonalność sprawia, że styl loftowy zyskuje sobie coraz więcej wielbicieli.
Idealnymi przestrzeniami do aranżacji loftowych wnętrz są wysokie mieszkania w budynkach pofabrycznych. Wysokie sufity i ogromne okna stworzą idealną przestrzeń dla aranżacji loftowych. Styl industrialny można zaaranżować również w innych warunkach, jednak wtedy może nie wyglądać aż tak imponująco.
Otwarta przestrzeń dzielona jest często przez ścianki działowe. Cechą charakterystyczną są też drzwi przesuwne, które nie tylko są praktyczne i wygodne, ale również pozwalają zaoszczędzić miejsce we wnętrzach.
Styl loftowy w salonie
Styl loft uwielbia otwarte przestrzenie, dlatego w aranżacji wnętrz w stylu loft ważny jest minimalizm, prostota i unikanie zbytniego nagromadzenia elementów. Takie też powinny być salony loft.
Cenione są zwłaszcza naturalne materiały. Dobrze, jeśli widoczne będą elementy konstrukcyjne: rury, ceglane ściany lub surowy beton na ścianach. Detale te można uzyskać, wykonując specjalne wykończenie, zastosuj cegłę dekoracyjną lub betonowe płyty. Wnętrze w stylu loft to pozorny nieład i brak wykończenia.
Elementy wyposażenia powinny być równie surowe, co wykończenie. Komplet wypoczynkowy powinien mieć stonowane kolory i bardzo prostą formę, stosuje się zarówno kanapy, jak i narożniki oraz fotele. Dodatkowe wyposażenie stanowić będą regały w stylu loft, komody oraz witryny loft. Wnętrze w stylu loft lubuje się w prostych formach, dlatego meble nie posiadają nadmiernej ilości ozdobników i dekoracyjnych elementów - wręcz przeciwnie, są bardzo proste. Wykonywane są zwykle z drewna i metalu.
Proste formy wyposażenia i surowość wykończenia tonowana jest przez dodatki. W salonie układa się miękkie tekstylia, które sprawiają, że wnętrze w stylu loftowym staje się przytulne i przyjemne. Najczęściej wprowadza się koce o stonowanych, szarych lub beżowych barwach.
Kuchnia i jadalnia w stylu industrialnym
Kuchnie loft to miejsca, gdzie królują proste formy. Widoczna jest ogromna funkcjonalność każdego z elementów. Szafki wykonywane są z drewna lub płyty w odcieniu i wzorze drewna naturalnego, elementy dodatkowe wykonywane są z metalu. Nowoczesne wersje loftowego stylu to meble wykonywane w odcieniach czerni, szarości lub bieli.
Styl loftowy to również metalowe krzesła i metalowe taborety barowe przy kuchennym blacie. Mieszkanie dzięki temu wyda się surowe, dlatego warto aranżację nieco ocieplić dodatkami. W jadalniach sprawdzą się doskonale krzesła i stoły drewniane z metalowymi nogami.
Kuchnię loftową tworzą przede wszystkim dodatki. Z uwagi na to, że styl loftowy to funkcjonalność i wygoda użytkowania, często ustawia się wieszaczki, półeczki i haczyki, na których zawiesza się sprzęt kuchenny.
Sypialnia w stylu loft
Styl loftowy przeniknął również do sypialni, dzięki czemu praktycznie każde pomieszczenie można zaaranżować pod ten styl. Czym charakteryzuje się styl loftowy w sypialni? Wykończenie jest podobne do tego, jakie znajduje się w pozostałych pomieszczeniach: surowość i widoczne elementy konstrukcji budynku są niezwykle ważne.
Łóżko często zastępowane jest konstrukcją z palet, na której kładzie się wygodny, gruby materac. Łóżka z palet przypominają o surowości i pofabrycznej genezie loftowego stylu. Aranżację uzupełnia się meblami, które w takim wnętrzu wykonywane są z drewna i metalu. Oświetlenie to zarówno lampa wisząca, jak i małe lapki przy łóżku. Stosuje się także lampki na sznurach w formie światełek.
Łazienka w stylu loftowym
W łazienkach również możesz wprowadzić styl loftowy. Postaw na szarość i konsekwencję w aranżacji. Loft uwielbia przedmioty, które wyglądają, jakby były nadgryzione zębem czasu, dlatego dobrze postawić na metalowe umywalki, czarne baterie i armaturę oraz metalowe kosze na bieliznę i czyste ręczniki. Ważne są duże lustra, które powinny być zawieszane nad umywalką bez żadnej dodatkowej ramy lub oprawy. Oświetlenie powinno składać się z takich elementów, które przypominają fabryczne reflektory lub lampy - stosuj zarówno lampy wiszące, jak i kinkiety.
Podsumowanie - wprowadź loft do swojego wnętrza
Styl loftowy zachwyca i sprawia, że wnętrza nabierają niesamowitego charakteru. Wnętrze staje się wyjątkowe i bardzo funkcjonalne, a także wygodne w użytkowaniu. Styl loftowy kocha przestrzeń, zatem trudno o dobrą aranżację w miejscu, które nie jest duże. W mniejszych przestrzeniach zastosować możesz jednak soft loft - takie aranżacje i lofty nie będą w pełni odzwierciedleniem ducha industrialnego stylu, ale będą prezentowały się równie zachwycająco.
Zainspiruj się!
Pokój dzienny z kolekcją mebli Solletico
Stolik kawowy drewniany — do jakich wnętrz pasuje?
Pasują jak ulał do każdego wnętrza — Najlepsze stoły rozkładane