Nie wiesz, jak układać panele na podłodze? 6 porad aranżacyjnych, które pomogą Ci się do tego przygotować!

17.05.2023

Panele podłogowe stają się coraz powszechniejszym rozwiązaniem przy wykańczaniu podłóg. Dlaczego? Jest to system niedrogi i bardzo łatwy w montażu. Aby położyć panele podłogowe, nie trzeba ani fachowych umiejętności, ani drogich narzędzi. Wystarczy odrobina zacięcia majsterkowicza, by całą pracę wykonać samodzielnie.

Zanim jednak się za nią zabierzesz, zapoznaj się z naszymi praktycznymi wskazówkami. Podpowiemy Ci, jak kłaść panele podłogowe i jak się do tego przygotować. Dzięki nam montaż paneli podłogowych przebiegnie szybciej, a piękno nowego pomieszczenia zachwyci wszystkich.

 


W tym artykule:

1. Wybierz odpowiednie panele

2. Przygotuj panele oraz podłoże

3. Rozłóż folię i podkład

4. Układanie paneli podłogowych

5. Uwzględnij rury i ościeżnice

6. Zamontuj listwy przypodłogowe i przejściowe



 

1. Wybierz odpowiednie panele

Zanim położysz panele na swojej podłodze, musisz wybrać ich odpowiedni rodzaj. Na Twojej decyzji powinno zaważyć przeznaczenie klepek. Jeśli zamierzasz zastosować je w pokoju dziennym, najważniejsze będą względy estetyczne. Możesz wybrać panele stylizowane na różne rodzaje drewna, a nawet inne materiały – na przykład kamień. Jeżeli natomiast chcesz położyć je w łazience czy kuchni, znaczenie będą miały ich właściwości fizyczne.

Najlepszymi parametrami odznaczają się podłogi winylowe. Są one pokryte specjalną warstwą chroniącą je przed wilgocią i ułatwiającą utrzymanie ich w czystości. Jeśli woda lub tłuszcz dostanie się na takie klepki, nie wsiąknie w nie, a one nie napęcznieją i nie odkształcą się. To najlepsze rozwiązanie dla pomieszczeń o bardziej gospodarczym charakterze. Panele winylowe możesz układać zatem w kuchni lub łazience, a także w korytarzu wejściowym.

Panele laminowane są mniej odporne na wilgoć, dlatego lepiej nie umieszczać ich w łazienkach i kuchniach. Świetnie za to sprawdzą się w salonie lub sypialni. Ich cena jest też niższa od podłóg winylowych, takie panele układa się jednak równie szybko i sprawnie.

 

jak układać panele

 

2. Przygotuj panele oraz podłoże

Nie wszyscy wiedzą, że panele na podłogi powinny zaaklimatyzować się w pomieszczeniu, w którym zostaną położone. Zaleca się, by przed układaniem pozostawić je we wnętrzu na 48 godzin. Niech leżą poziomo, umieszczone w oryginalnych opakowaniach. Temperatura pokoju nie powinna być niższa niż 18 stopni Celsjusza, a jego wilgotność niższa niż 50%, ale też nie wyższa niż 70%.

Przed właściwą pracą należy przygotować również podłogę. Musi ona być przede wszystkim równa, czysta i sucha. Jeżeli na jeden metr bieżący ewentualne nierówności wynoszą więcej niż 3 milimetry, konieczne będzie użycie płynnej masy szpachlowej. Po jej wylaniu musisz poczekać do jej całkowitego wyschnięcia.

Odpowiednie przygotowanie podłogi to podstawa. Układanie paneli podłogowych krok po kroku nie jest trudne, jednak źle przygotowane podłoże może sprawić, że podłoga w przyszłości będzie trzeszczeć, panele będą wypaczać się i krzywić i konieczny będzie kolejny remont, a to przecież niepotrzebne, dodatkowe koszty.

 

3. Rozłóż folię i podkład

Na całej powierzchni podłoża należy rozwinąć folię paroizolacyjną. Jej zewnętrzne brzegi powinny wystawać na ścianę na mniej więcej 10 centymetrów. Trzeba pamiętać, by kolejne pasy folii nachodziły na siebie na około 20 centymetrów, a ich miejsca styku należy skleić taśmą klejącą. Następnym etapem jest pokrycie folii izolacją akustyczną. Powinna ona przylegać do ścian, ale nie nachodzić na nie. Z podkładu wygłuszającego rezygnujemy, gdy kładziemy panele laminowane, posiadające już wbudowaną warstwę izolacji akustycznej.

Dobrze dobrany podkład jest istotnym elementem, dlatego, jeśli nie jesteś pewny, czy wybrany przez Ciebie produkt jest odpowiedni, zasięgnij opinii fachowca.

 

4. Układanie paneli podłogowych

Układanie paneli należy rozpocząć od lewego tylnego rogu pomieszczenia. Warto kłaść je równolegle do kąta padania promieni słonecznych. W przeciwnym razie światło wyeksponuje miejsca łączenia klepek. Pierwszy rząd paneli należy dociąć i gładką stroną ułożyć je przy ścianie, zachowując 10 – 15-milimetrową szczelinę dylatacyjną. Służy ona zapewnieniu panelom niezbędnego miejsca – przy codziennym użytkowaniu klepki mogą nieznacznie zmieniać rozmiar i się poruszać. Specjalne kliny bądź rozpórki powinny pomóc Ci zachować taki odstęp przy każdej ścianie, filarze lub innych elementach architektonicznych.

Szczeliny dylatacyjne zabezpieczą cię przed wykrzywianiem się paneli. Nie zapominaj o nich, inaczej po krótkim czasie panele będą się wybrzuszać, mogą też tworzyć się pomiędzy poszczególnymi panelami nieestetyczne szczeliny.

Nowoczesne panele podłogowe łączyć można specjalnym systemem na zatrzask. Wystarczy przyłożyć do siebie dwa elementy i lekko je docisnąć na przykład za pomocą młotka. Szczególną uwagę należy zwrócić na układanie ostatniego rzędu paneli podłogowych. Je także trzeba dociąć wzdłuż dłuższej krawędzi. Można wykorzystać do tego tarczówkę stolarską albo gilotynę do paneli. Sprawdzi się także zwykła wyrzynarka.

 

5. Uwzględnij rury i ościeżnice

Cała praca byłaby bardzo prosta, gdyby podłoga nie zaskakiwała nas różnymi niespodziankami. Jedną z nich są rury grzewcze, które trzeba uwzględnić przy docinaniu paneli. Posłużyć temu może sękownik. Wyrzynarką przetnij panel pomiędzy otworami na rury. Jedną jego część ułóż z przodu, drugą z tyłu. Osobny problem to ościeżnice drzwi. Najlepiej jest skrócić drewnianą ościeżnicę o wysokość klepki oraz znajdującej się pod nią izolacji. Wciąż musisz wziąć pod uwagę szczelinę dylatacyjną.

Jeśli odpowiednio wybierzesz kierunek układania paneli, możesz zaoszczędzić sobie sporo pracy przy takich nietypowych elementach, dlatego pamiętaj, żeby przed rozpoczęciem układania koniecznie zaplanować przebieg wszystkich prac.

 

podłogi winylowe

 

6. Zamontuj listwy przypodłogowe i przejściowe

Ostatnim etapem jest ukrycie tego, co niedoskonałe pod właściwymi listwami. Z jednej strony szczeliny dylatacyjne między panelami a ścianami należy zakryć listwami przypodłogowymi. Wcześniej przytnij wystającą folię paroizolacyjną za pomocą skalpela.

Montaż listew nie jest procesem skomplikowanym. Szczególną uwagę należy zwrócić na łączenie ich w rogach pomieszczenia. Warto albo dociąć je za pomocą ukośnicy, albo zastosować właściwe narożniki. Z drugiej strony ukrycia wymagają miejsca łączenia paneli z innymi podłogami – np. wykładzinami. Pomogą w tym listy przejściowe.

Nowoczesne panele podłogowe charakteryzują się tym, że łatwo je samodzielnie zamontować. Umożliwia to tak zwany system podłogi pływającej. Zatrzaski typu pióro/wpust pozwalają na proste łączenie klepek, a bogactwo asortymentu sklepu Merkury Market sprawia, że bez problemu znajdziesz w naszej ofercie wszelkie niezbędne do pracy elementy. Nie zwlekaj, do dzieła!

 


 

Zainspiruj się!

 

Panele podłogowe do łazienki – jakie wybrać? Inspiracje


Jakie panele do salonu wybrać?


Panele laminowane do kuchni na podłogę – porady aranżacyjne

Powrót