Najpiękniejsze kwiaty ogrodowe. Hortensja - kiedy zmienia kolor?
Hortensje są to jedne z najbardziej ozdobnych i niezwykle efektownych krzewów ogrodowych o kulistych kwiatostanach. Ich okazałe, piękne kwiaty, zdobią ogrody od wczesnego lata, aż do późnej jesieni, w zależności od posiadanego gatunku oraz odmiany. Hortensje ogrodowe mogą mieć kwiatostany o barwie od białej, po niebieską, różową, czy czerwoną. Przybierają one też różne kształty. Mogą to być najpowszechniej występujące okrągłe kule, ale i formy stożkowate, płaskie, wypukłe — w zależności od odmian hortensji.
Ich wyjątkowość polega nie tylko na zwracającym uwagę kształcie, ale też rzadko spotykanej wśród innych kwiatów możliwości zmiany zabarwienia kwiatów. W tym artykule dowiesz się, od czego jest zależne zabarwienie niezwykłych kwiatostanów hortensji oraz jak można zmieniać barwę kwiatów w zależności od odmiany.
W tym artykule:
3. Glin - jak wpływa na hortensję ogrodową?
4. Jak zmienić kolor kwiatów hortensji?
5. Zmiana koloru kwiatów z różowego na niebieski
6. Jak uzyskać wielobarwne kwiaty hortensji?
Uprawa hortensji ogrodowej
Hortensja ogrodowa to krzew dorastający nawet do 1,5 m wysokości. Hortensja ogrodowa jest bardzo urodziwa, a szczególnie w okresie kwitnienia. Kwiatostany hortensji złożone są z kwiatów płonnych i płodnych. Kwiaty płonne to te kuliste kwiatostany, które zwracają uwagę swoją okazałością, a płodne, to drobne kwiaty zawiązujące się na pędach, które wyrastają z zeszłorocznych pędów. Dlatego też wiosenne cięcie najlepiej by było bardzo oszczędne i umiarkowane, gdyż jest to jedynym warunkiem pięknego kwitnienia hortensji ogrodowej.
Hortensje ogrodowe, pomimo że niezwykle piękne, to też niestety bardzo kapryśne kwiaty. Mogą sprawiać problemy z kwitnieniem i zimowaniem. Bardzo ważna jest zatem właściwa uprawa i ochrona tych roślin. Hortensje ogrodowe są niestety wrażliwe na mrozy, co wiąże się z tym, że podczas ostrych zim mogą przemarznąć. Uszkodzone zimą przez mróz pędy nie wydadzą w kolejnym sezonie kwiatów. Nie zakwitną również hortensje, które zostaną uszkodzone przez wiosenne późne przymrozki. Powinno się osłonić krzewy na zimę grubszą włókniną i obsypać je warstwą kory przy podstawie. Na kwitnienie i przezimowanie hortensji w ogrodach ma też wpływ ich nawożenie. Warto wiedzieć, że gdy latem nawozy azotowe zostaną zastosowane zbyt późno, to rośliny nie będą się mogły odpowiednio przygotować do zimy, przez co będą bardziej wrażliwe na przemarzanie.
Ważnym czynnikiem pozwalającym uzyskać piękne kwiaty hortensji, są odpowiednie warunki do jej rozwoju. Hortensja ogrodowa najlepiej rozwija się w miejscu półcienistym, osłoniętym od wiatru i ciepłym. Gleba najlepiej, żeby była próchniczna, żyzna, wilgotna o lekko kwaśnym albo kwaśnym odczynie. W okresach bez deszczu musi być nawadniana, gdyż źle znosi suszę.
Odczyn pH gleby
Zdarza się, że po posadzeniu hortensja niebieska traci kolor, że po pewnym czasie jej kwiaty stają się bledsze, a czasami nawet zmienia barwę na różową. Na barwę kwiatów ma zatem wpływ nie tylko dana odmiana hortensji, ale zależy ona też w dużym stopniu od wartości pH gleby. Zakłada się, że im bardziej jest kwaśna gleba, tym prawdopodobieństwo, że piękne hortensje przebarwią się na niebiesko, jest większe. Przedstawiony odczyn podłoża, ma wpływ na kolor, jaki będą mieć kwiaty:
-
pH 7,4 – jasnoróżowy;
-
pH 6,9 – różowy;
-
pH 6,5 – ciemnoróżowy;
-
pH 5,5 – niebieskoróżowy;
-
pH 5,1 – niebieski;
-
pH 4,5 – ciemnoniebieski.
Jak widać przedział pH wymagany dla kwiatów niebieskich, znajduje się w granicach 4,5 do 5,5. Przy wyższych wartościach, przy neutralnym lub zasadowym pH zaczynają pojawiać się kwiaty różowe. Jeśli widzisz, że widoczna jest zmiana koloru kwiatów hortensji, wykonaj analizę glebową, a następnie postępuj, tak by odpowiednio zmienić odczyn gleby, dopasowując go dla uzyskania odpowiedniego koloru.
W tym miejscu trzeba wspomnieć, że bez względu na odczyn gleby, koloru nie zmieniają hortensje o białych kwiatach. Nie posiadają one antocyjanów, czyli naturalnych barwników, które to właśnie reagują na zmianę odczynu gleby.
Glin - jak wpływa na hortensję ogrodową?
Zawartości glinu w ziemi ma wpływ na barwę kwiatów hortensji. Jest to pierwiastek, który wchodzi w chemiczną reakcję z zawartym w kwiatach hortensji barwnikiem, zmieniając ich kolor. Na glebach bogatych w glin kolor kwiatów hortensji jest niebieski. W podłożu z odczynem pH większym niż 5, czyli alkalicznym, wapń zaczyna wiązać glin i nie może być on przyswajany przez układ korzeniowy hortensji. Na ubogich w glin glebach barwa kwiatów utrzymuje różowy kolor.
Jak zmienić kolor kwiatów hortensji?
Jak już wyżej wspomniano, możliwość zmiany koloru kwiatów dotyczy tylko odmian kolorowych. Hortensje białe to odmiany, które zawsze pozostają białe. Z najprostszych sposobów na zakwaszenie podłoża stosuje się torf, liście dębowe albo fusy z kawy. Na zneutralizowanie odczynu lub jego zmianę w zasadowy można zastosować wapno.
Zmiana koloru kwiatów z różowego na niebieski
Stosując odpowiednie nawożenie preparatami zawierającymi glin, możesz zmienić hortensje o kwiatach różowych na niebieskie. Jak to zrobić? Najczęściej w tym celu stosuje się ałun potasowy, czyli siarczan glinowo potasowy. Z powodzeniem można stosować też ałun sodowy czy amonowy. 10 g ałunu należy rozpuścić w 2 l wody i podlewać roślinę tym roztworem co 2 tygodnie od początku wiosny, do pojawienia się kwiatów. Można też kupić gotowy specjalny nawóz zmieniający kolor kwiatów hortensji.
Aby niebieska hortensja mogła kwitnąć w swojej pełnej okazałości, niezbędna jest kwaśna ziemia, najlepiej o pH blisko 4-5. Dobrze jest używać specjalnie przeznaczonych do hortensji podłoży. Mogą być też ziemie o kwaśnym odczynie przeznaczone do różaneczników lub borówki amerykańskiej. Niebieską hortensję można dodatkowo ściółkować korą i szyszkami. W przypadku nawożenia preparatami, które zakwaszają ziemię, trzeba to robić raz w tygodniu, najlepiej od kwietnia, do momentu rozwinięcia ostatnich pąków kwiatowych. Niebieskie hortensje zyskają wtedy najmocniejszy odcień.
Żeby niebieska hortensja uzyskała piękny odcień, dobrze jest wybierać odmiany, które już genetycznie, przy odpowiedniej pielęgnacji mają możliwość zakwitnąć w tym kolorze. Wybierz odmiany tych krzewów ozdobnych, które w nazwie mają słowo „blue”, jak np. Early Blue, Baby Blue, czy Nikko Blue. Hortensje bukietowe mają ogromną ilości odmian.
Zmiana koloru z niebieskiego na różowy
Jeśli niebieska hortensja Ci się znudziła lub chcesz zmienić wygląd ogrodu, również możesz odmienić jej kolor. Konieczne będzie tu podniesienie pH gleby. Najlepiej jest dodać w tym celu wapnia do gleby, podlewając swoje hortensje bukietowe przez kilka tygodni wodą z wapniem. Niebieski kolor z czasem powinien zanikać. Kiedy pH Twojej gleby osiągnie wartość bliską 6, to z pewnością kwiaty hortensji będą różowe.
Jak uzyskać wielobarwne kwiaty hortensji?
Co zrobić, aby uzyskać niezwykłe niebiesko-fioletowo-różowe kwiaty hortensji? Jeśli chcesz cieszyć oko takimi wielokolorowymi hortensjami, podlewaj rośliny roztworem ałunu z dwutygodniowymi przerwami od wiosny, do czasu pojawienia się kwiatów na Twoim krzewie.
ZAINSPIRUJ SIĘ!
Jak zabezpieczyć pawilon ogrodowy przed wiatrem?
Jak tanio urządzić taras — najciekawsze propozycje na lato 2022!