Najlepsze sposoby na zaparowane szyby w kuchni

15.04.2023

W czasie gotowania zdarza Ci się zauważać, że para wodna osadza się na oknach? To naturalny proces, jednak z czasem może sprawiać, że okna będą wyglądały nieestetycznie i będą niszczeć, widok zaparowanych szyb nie jest też dla wszystkich przyjemny. Jak zatem zadbać o to, by zapobiegać lub przynajmniej ograniczyć parowanie i osadzanie się pary na oknach? Sprawdź razem z nami najpopularniejsze sposoby na zaparowane okna!

Najlepsze sposoby na zaparowane szyby w kuchni


W tym artykule:

1. Od czego biorą się zaparowane szyby w kuchni?

2. Jak zmniejszyć parowanie szyb?

3. Okap kuchenny

4. Wietrzenie mieszkania i rozszczelnianie okien

5. Odsłoń grzejnik

6. Nie zasłaniaj okien roletami w czasie gotowania

7. Użyj pochłaniaczy wilgoci i postaw na rośliny, które chłoną wilgoć



Od czego biorą się zaparowane szyby w kuchni?

Ze zjawiskiem parowania szyb w kuchni spotykasz się na pewno najczęściej wtedy, gdy gotujesz coś, zatem wtedy, gdy w kuchni unosi się para wodna. W zetknięciu z zimną powierzchnią wody para wodna studzi się i skrapla, tworząc charakterystyczną mgiełkę na powierzchni okna.

Czasami, gdy pary wodnej jest dużo, może ona skraplać się szybciej, a wysychając, będzie tworzyć nieestetyczne zacieki. Skraplająca się woda często gromadzi się też przy ramach okiennych, gdzie może powodować niszczenie okien (zwłaszcza tych drewnianych), takie wilgotne miejsce jest też niestety dobrym siedliskiem dla grzybów i pleśni.

Jak zmniejszyć parowanie szyb?

Jak zmniejszyć parowanie szyb?

Jak widać parowanie okien może być dużym problemem. Problem zaparowanych szyb warto zatem rozwiązać lub przynajmniej ograniczyć na tyle jak bardzo to możliwe. Ponieważ przyczyną parowania szyb jest zwykle duża wilgotność powietrza, to właśnie z nią należy walczyć.

Okap kuchenny

Poziom wilgotności powietrza dobrze ograniczają okapy kuchenne. Podczas każdego gotowania włącz urządzenie — dobrej jakości okap do kuchni Merkury Market bez problemu wyłapie wilgoć, jaka powstaje w czasie gotowania, dzięki czemu nie będzie ona osadzała się na szybach okiennych.

Co więcej, oprócz pary wodnej, okap będzie w stanie wyłapać nieprzyjemne zapachy.

Wietrzenie mieszkania i rozszczelnianie okien

Przyjmuje się, że wilgotność w pomieszczeniach powinna wynosić 40 - 50%. Gdy wilgotność powietrza będzie wyższa, okna zaczynają parować. Okna parują od nadmiaru wilgoci i poprzez różnicę temperatur, a za odprowadzanie wilgoci odpowiedzialna jest między innymi dobra wentylacja.

Jeśli parowanie szyb wewnątrz jest problemem, warto sprawdzić stan wentylacji. W czasie gotowania ilość pary wodnej może być zbyt duża, żeby wentylacja sobie z nią poradziła, w takiej sytuacji warto jej pomóc, wietrząc mieszkanie lub przynajmniej rozszczelniając okna. Dzięki temu efekt zaparowanych szyb będzie zdecydowanie mniejszy.

Odsłoń grzejnik

Grzejniki mają przede wszystkim ogrzewać pomieszczenie, ale nie bez przyczyny najczęściej montowane są pod oknami. Jeśli chcesz skutecznie zapobiegać parowaniu szyb, zadaj o to, by odsłonić grzejniki. Grzejniki osuszają okna i nagrzewają je, dzięki czemu nie pojawia się efekt zaparowanych szyb lub jest on zdecydowanie mniejszy.

Nie zasłaniaj okien roletami w czasie gotowania

Okna często zasłania się roletami, ale w czasie, gdy gotujesz i wydziela się dużo pary wodnej, nie jest to dobre rozwiązanie — wysoka wilgotność powietrza pomiędzy roletą a oknem nie ma jak uciekać, gdyż przepływ powietrza jest utrudniony. Przyczyny zaparowanych szyb to nadmierna wilgoć i różnica temperatur, a rozwiązaniem zawsze będzie dobra wentylacja. W czasie gotowania pamiętaj zatem, by po stronie okna wewnętrznego unieść rolety tak, by powietrze mogło swobodnie przepływać.

Użyj pochłaniaczy wilgoci i postaw na rośliny, które chłoną wilgoć

Zjawisko zaparowanych szyb po wewnętrznej szybie okna można ograniczyć, stawiając w kuchni osuszacz powietrza lub nawet rośliny, które pochłaniają wilgoć. Jeśli nie chcesz zatem mieć zaparowanych okien, koniecznie zaopatrz się w osuszacz lub skonstruuj taki samodzielnie.

Domowy osuszacz powietrza wykonasz, korzystając z soli, która pochłania wilgoć. Włóż ją do woreczka i połóż woreczek przy oknie. Możesz też woreczek wypełnić specjalnymi granulkami lub tabletkami. Jeśli problem jest duży, zainwestuj w elektryczny pochłaniacz wilgoci.

Nadmiernemu parowaniu szyb można się też przeciwstawić, stawiając na parapecie rośliny, które pochłaniają wilgoć. Do takich gatunków będą należały między innymi: skrzydłokwiat, bluszcz oraz paprocie. Nie usuną one całkowicie problemu parowania szyb, ale potrafią go całkiem skutecznie ograniczyć, a do tego są estetyczne i wprowadzają nieco ożywienia do kuchni.


Zainspiruj się!


Okap podszafkowy - poznaj jego zalety oraz wady


Aranżacja małej kuchni w bloku - jak urządzić małą kuchnię


Okap czy pochłaniacz - co lepsze?


 

Powrót