Najlepsze sposoby na usuwanie rdzy z metalowych elementów!
Metal niezaprzeczalnie jest jednym z najtrwalszych i najwytrzymalszych materiałów, jednak poważnym problemem może być pojawianie się na powierzchni metalu rdzy. Brązowe, pomarańczowe lub żółte plamy nie dość, że wyglądają bardzo nieestetycznie, to jeszcze znacząco obniżają wytrzymałość i odporność metalu. Zatem czym wyczyścić rdzę, aby metal odzyskał dobrą kondycję i ładny wygląd? Sprawdza się mechaniczne i chemiczne sposoby, jak również domowe triki na usuwanie rdzy z metalowych powierzchni.
W tym artykule:
1. Dlaczego należy usuwać rdzę?
2. Jak wygląda mechaniczne usuwanie rdzy?
3. Jakie chemiczne środki stosować do usuwania rdzy?
4. Jakie domowe sposoby sprawdzą się w usuwaniu rdzy z metalowych powierzchni?
5. Jak skutecznie zabezpieczyć metal przed rdzą?
Dlaczego należy usuwać rdzę?
Dbanie o dobrą kondycję materiałów pozwoli wykonanym z nich przedmiotom służyć w domu lub mieszkaniu o wiele dłużej. Tak samo, jak bejcuje się, olejuje lub lakieruje drewno, by zabezpieczyć je przed paczeniem i szkodnikami, tak samo powinno się dbać o metal.
Estetyka i trwałość powierzchni metalu
Zwykle pojawienie się rdzy sprawia, że rdzawe ślady rozprzestrzeniają się coraz szybciej. Dlatego tak ważne jest usuwanie rdzy tak szybko, jak to możliwe. Po usunięciu powierzchnię metalową należy zabezpieczyć przed dalszą korozją. Dzięki odpowiednim zabiegom czyszczącym i sprawnemu zabezpieczeniu metal będzie służył przez długie lata.
Przyczyny korozji metali
Korozja to problem pojawiający się przede wszystkim w przypadku metalowych powierzchni, które znajdują się na zewnątrz, ale narażone są również metale, które znajdują się wewnątrz budynków. Dużym problemem dla metali i częstym powodem pojawiania się korozji będzie wilgoć. Na korozję są narażone zatem metalowe umywalki, wanny, zlewy oraz baterie do kuchni.
Usuwanie rdzy z powierzchni metalowych różnymi sposobami
Skuteczne usuwanie rdzy może być pracochłonne, ale pozwoli na dokładne wyczyszczenie metalowej powierzchni i zadbanie o estetykę i trwałość przedmiotów. Usunięcie rdzy można wykonać na kilka sposobów — popularne jest mechaniczne usuwanie rdzy z metalowych przedmiotów, zastosowanie środków chemicznych przeznaczonych do usuwania rdzy oraz szybkie, domowe sposoby na zardzewiałą powierzchnię.
Jak wygląda mechaniczne usuwanie rdzy?
Mechaniczne usuwanie rdzy to sposób na szybkie wyczyszczenie z rdzy dużych powierzchni metalu. Do takiego usuwania rdzy potrzebujesz odpowiednich narzędzi — sprawdzą się zarówno ręczne narzędzia, jak i odpowiednie elektronarzędzia.
Szlifierki i ściernice elektryczne
Solidne elektronarzędzia o dużej lub nieco mniejszej mocy będą w stanie pomóc w wyczyszczeniu rdzy z powierzchni metalowych nawet na większej przestrzeni. W taki sposób można łatwiej usunąć rdzę z metalu. Szlifierka lub ściernica łatwo usuwa rdzę, należy pamiętać jednak o tym, że to narzędzie może też łatwo uszkodzić czyszczony przedmiot, dlatego pracuj ostrożnie i z dbałością.
Elektronarzędzia nadają się do dużych i w miarę płaskich powierzchni metalowych. Aby usunąć rdzę z mniejszych elementów lub z trudno dostępnych miejsc lepiej zastosować ręczne narzędzia: szczotkę drucianą albo papier ścierny.
Szczotka druciana — narzędzie do czyszczenia rdzy
Z pomocą niewielkiej szczotki drucianej można w łatwy sposób wyczyścić dany przedmiot z rdzy. Czyszczenie metalu z pomocą drucianej szczotki jest dość pracochłonne, ale efektywne. Drucianą szczotką można usunąć rdzę z miejsc trudno dostępnych, to też dobra opcja na wyczyszczenie rdzy z niewielkich ognisk.
Czyszczenie metalu za pomocą papieru ściernego
Papier ścierny to jeden z najpopularniejszych sposobów na czyszczenie rdzy. Z pomocą papieru będziesz w stanie usunąć rdzę z metalu i dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Czyszczenie z pomocą papieru ściernego to opcja raczej na mniejsze ogniska rdzy.
Jakie chemiczne środki stosować do usuwania rdzy?
Z pomocą odpowiednich środków chemicznych można w łatwy sposób usunąć rdzę z metalu. Sprawdzą się profesjonalne preparaty przemysłowe, które możesz jednak zakupić bez większego problemu. Są skuteczne zarówno wtedy, gdy chcesz usunąć rdzę z dużej powierzchni, jak i z mniejszej. Z pomocą preparatu łatwiej też czyści się drobne metalowe elementy lub elementy ruchome (np. zawiasy).
Podczas stosowania środków chemicznych pamiętaj o zachowaniu szczególnej ostrożności. Zanim zastosujesz jakikolwiek środek, pamiętaj też o dokładnym przeczytaniu etykiety informacyjnej — zawiera ona dokładne informacje o sposobie stosowania preparatu i środkach ostrożności, jakie należy zachować. Dobrze zastosowany preparat szybko i sprawnie usunie rdzę i nie narazi Cię na nieprzyjemności.
Środki chemiczne to silne preparaty, uważaj zatem zarówno na siebie, jak i na przedmiot, który czyścisz. Nieumiejętne lub nieostrożne zastosowanie środka może trwale zniszczyć produkt.
Jakie domowe sposoby sprawdzą się w usuwaniu rdzy z metalowych powierzchni?
Proces korozji jest zwykle powolny, ale pojawienie się pierwszych śladów zwykle zwiastuje tylko dalsze niszczenie metalowego produktu. Warto zatem działać tak szybko, jak to jest możliwe. Mniejsze rdzawe ślady można z powodzeniem usunąć z pomocą domowych sposobów. To, co posiadasz w domu, a przede wszystkim we własnej kuchni, zdecydowanie pomoże usunąć rdzę.
Soda oczyszczona do czyszczenia
Jednym z najprostszych, a jednocześnie najtańszych sposobów na wyczyszczenie rdzawych śladów z metalowej powierzchni będzie potraktowanie ich sodą oczyszczoną. Do czyszczenia stosuje się gęstą pastę, jaka powstaje z połączenia sody i wody. Pastę nakłada się na zniszczony metal, a po mniej więcej dwóch godzinach usuwa się ją. Powierzchnię warto przetrzeć dodatkowo — sprawdzi się druciana szczotka lub ścierny papier.
Kwasek cytrynowy na rdzę
Jest równie skuteczny, co soda i podobnie jak soda — łatwo dostępny. W przypadku kwasku cytrynowego stosuje się również pastę (mieszankę kwasku z niewielką ilością wody), którą nakłada się na rdzę na mniej więcej dwie godziny. Zmiękczona w ten sposób rdza może być później usunięta z pomocą ściereczki lub szczoteczki.
Kwas cytrynowy można też pomieszać dodatkowo z solą i jeszcze zwiększyć efekt dobrego czyszczenia.
Ocet zwykły lub ocet jabłkowy
Walka z rdzą nie jest łatwa, ale zdecydowanie pomóc może ocet. Zastosowanie octu jabłkowego lub zwykłego pomoże w usunięciu korozji. Mniejsze ogniska potraktuj ściereczką zanurzoną w occie, a bardziej zniszczone przedmioty możesz nawet w całości zanurzyć w octowej kąpieli. Po kilku godzinach rdzę wytrzyj z pomocą szmatki lub szczoteczki.
Jak skutecznie zabezpieczyć metal przed rdzą?
Usunięcie korozji to nie wszystko, co należy zrobić, by przedmioty wyglądały pięknie i znowu stały się trwałe. Ważna będzie również dalsza ochrona przed rdzą. Trwała i solidna warstwa ochronna zapobiegnie ponownej korozji.
Po tym, jak usunąłeś rdzę, wyczyść przedmiot z tłustych plam, zabrudzeń, kurzu i pyłu (dobrze użyć roztworu wody i płynu do mycia naczyń). Wyczyszczoną powierzchnię pomaluj następnie odpowiednim preparatem ochronnym do metalu. To ochroni metal przed ponowną korozją i dobrze zabezpieczy przedmioty zarówno na zewnątrz, jak i w warunkach domowych.