Na czym polega koagulacja wody w basenie?

08.06.2021

Orzeźwiająca chłodna kąpiel w upalne dni, to marzenie wielu z nas. Będąc właścicielem basenu ogrodowego, masz możliwość takiego relaksu w zaciszu swojego ogrodu lub działki. Zabawa w basenie to doskonała okazja na spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi, na wesołe figle z dziećmi, a także doskonała forma relaksu po męczącym dniu. Pamiętajmy jednak, że aby cieszyć się z tego rodzaju rozrywki, musisz zadbać o swój baseny, a przede wszystkim o czystość wody w basenie.

 


W tym artykule:

1. Zanieczyszczenia wody w basenie

2. Na czym polega koagulacja wody?

3. Klarowanie wody w basenie

4. Koagulacja wody w basenie

5. Profilaktyka



 

Zanieczyszczenia wody w basenie

Zanieczyszczenia pojawiają się w basenie samoistnie. Część zanieczyszczeń wnoszą do wody kąpiący się — to pyłki, piasek, ale również i drobnoustroje. Są to też spore ilości cząstek używanych przez nas kosmetyków, środków do opalania czy chociażby mydła. Do wody basenowej wpadają również cząstki ziemi, piasku, a także trawa oraz liście. Nagromadzenie się zanieczyszczeń powoduje, że woda basenowa staje się mętna. Dodatkowo woda w basenie narażona jest na działanie promieni słonecznych oraz mikroskopijnej wielkości pyłków, które znajdują się w powietrzu. Sam chlor do basenu nie wystarczy, aby poradzić sobie z zanieczyszczeniami. Dezynfekcja basenu wymaga od nas użycia specjalistycznych środków chemicznych, przydatna więc będzie dedykowana do basenów ogrodowych chemia basenowa. Jaka chemia basenowa, spośród dostępnych środków, pomoże nam uporać się z mętną wodą i pozwoli cieszyć się kąpielą? Jak działają flokulanty i koagulanty do basenu?

 

Na czym polega koagulacja wody?

Koagulacja wody basenowej (inaczej flokulacja) to proces mający na celu poprawę przejrzystości wody polega on na wytrąceniu najdrobniejszych zawiesin i mikrozanieczyszczeń. Koagulant w płynie (można również zakupić koagulant w formie tabletek basenowych) wlewamy bezpośrednio do basenu przy jednocześnie włączonej filtracji — najlepsze działanie zauważono w basenach wyposażonych w filtry ze złożem kwarcowym lub szklanym.  Po dodaniu do zbiornika koagulantu w postaci płynnej wodę należy, przez co najmniej 24 godziny, filtrować, następnie wstrzymać filtrację. Odczekuje się około 6 godzin, aż zanieczyszczenia w postaci płatków opadną na dno.

 

Niektóre zanieczyszczenia opadają i osadzają się na dnie basenu. W takim przypadku naprawdę warto posiadać praktyczny odkurzacz do basenów ogrodowych, który bez problemu usunie wszelkie zanieczyszczenia z dna zbiornika. Powstały osad wciągamy bardzo ostrożnie i delikatnie tak, aby nie zmącić wody w basenie.  Po wyczyszczeniu basenu w taki sposób można mieć pewność, że woda będzie o wiele czystsza, a każda kąpiel w zbiorniku sprawi przyjemność. Koagulacja wody w basenie poprawia jej krystaliczność i zwiększa efektywność filtra.

 

SPECJALISTA RADZI!

Pamiętaj, aby dbać o higienę wody oraz zbiornika. Regularna pielęgnacja i oczyszczanie to gwarancja bezpieczeństwa i przyjemnego relaksu!

 

Klarowanie wody w basenie

Utrzymanie higieny wody basenowej można podzielić na kilka etapów. Przede wszystkim zadbaj o pH wody basenowej. Kolejnym ważnym krokiem jest dezynfekcja oraz zapobieganie powstawania glonów. Ostatnim bardzo istotnym elementem pielęgnacji wody basenowej jest jej koagulacja. Aby przystąpić do tego procesu, należy sięgnąć po specjalistyczne środki chemiczne, zwane koagulantami. Koagulanty można kupić w formie granulek, proszku lub płynu. Istotnym faktem jest to, że możemy z nich skorzystać tylko w przypadku posiadania filtra. Koagulacja wody to nic innego jak klarowanie wody w basenie, czyli zwiększanie jej przejrzystości.

 

Koagulacja wody w basenie

Proces koagulacji wykonywany jest bezpośrednio przed procesem filtrowania wody. W zbiorniku może występować dużo różnych zanieczyszczeń, niektóre będą widoczne od razu, inne będą zbyt małe, by można je było dostrzec gołym okiem. Niewielkie rozmiary drobin sprawiają, że filtr nie jest w stanie wyłapać tych zanieczyszczeń — to właśnie takie drobinki sprawiają, że woda mętnieje i nabiera nieprzyjemnego, mlecznego koloru.

Pewne związki chemiczne wchodzące w skład koagulantu — zwłaszcza sole glinu i żelaza, charakteryzują się tym, że po rozpuszczeniu w wodzie przekształcają się w wodorotlenki, które nie rozpuszczają się w wodzie, tworzą one puszyste i kłaczkowate osady. Już w czasie tworzenia się kłaczków pobierają one z wody drobiny rozproszonych substancji. Powstały w ten sposób kłaczek jest w stanie zaabsorbować na swojej powierzchni kolejne zanieczyszczenia. Istotną rolę w tym procesie odgrywa przyciąganie elektrostatyczne. Koagulanty mają za zadanie połączenie się z tymi niewielkimi zanieczyszczeniami, tworząc większe skupisko, co powoduje, że stają się one wykrywalne przez filtr wody, który je zatrzymuje i usuwa. Aby cały proces zakończył się sukcesem, musimy zadbać o odpowiednie warunki podczas przeprowadzania flokulacji, czyli utrzymanie odpowiedniego poziomu pH. Regulacja pH odbywa się również przy użyciu specjalistycznego środka chemicznego — najczęściej jest to preparat dostępny jako granulat.

 

pompa do basenu - Merkury Market

 

Profilaktyka

Aby jak najdłużej zachować uzyskany efekt i cieszyć się czystą, klarowną wodą musimy włożyć w to trochę czasu i wysiłku. Baseny do ogrodu wymagają stałej kontroli jakości wody. Bez dbania o wodę basen szybko zazieleni się i stanie się nieestetyczny. Dodajmy do tego nieprzyjemny zapach, a wtedy chyba nikt nie skusi się na kąpiel. Posiadając basen ogrodowy, warto dowiedzieć się jak o niego dbać, by posłużył nam na kilka sezonów. Warto również zaopatrzyć się w gotowe zestawy startowe chemii basenowej. Pamiętajmy, że profilaktyka to podstawa.

Powrót