Mycie podłogi jak to dobrze zrobić?
Zastanawiasz się czym myć podłogę, aby nie pozostawiać smug? Niektóre osoby twierdzą, że sukces poprawnego mycia paneli leży w odpowiednich detergentach pielęgnacyjnych. Inni zaś uważają, że wszystko zależy od techniki czyszczenia podłogi drewnianej. Ten poradnik ma na celu przedstawienie kilku sprawdzonych sposobów na mycie podłóg w taki sposób, by nie tylko pozbawić ją brudu i kurzu, ale także pożegnać się z nieznośnymi smugami na drewnie. Czysta podłoga niekiedy jest wizytówką naszego domu, dlatego ważne jest, by jej mycie nie było procesem uciążliwym i żmudnym. Niepoprawnie dobrana chemia podłogowa lub stara końcówka do mopa mogą wpłynąć na jakość czyszczenia podłogi drewnianej. Jeżeli jesteś ciekaw czego unikać, a co powinno stać się rutyną w codziennej pielęgnacji mycia podłóg - zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem. Odkurzanie podłogi przed myciem
Aby poprawnie umyć panele podłogowe, należy uprzednio przygotować do tego drewno. W pierwszej kolejności zawsze sięgnij po odkurzacz. Sprzęt pozbędzie się z podłóg drewnianych: piasku, sierści, włosów oraz kurzu. Jeśli proces sprzątania rozpoczniesz od razu od mopowania posadzki - wszelkie drobinki piasku oraz brud mogą zadrapać powierzchnię podłogi. Dlatego tak ważne jest pozbycie się zabrudzeń poprzez odkurzenie lub zamiecenie podłóg.
Jak myć panele podłogowe?
Panele myj zawsze wzdłuż ich układu, nigdy natomiast w poprzek. Ta metoda pozwala uniknąć nieprzyjemnych dla oka smug. Jeżeli używasz chemii do pielęgnacji podłóg, pamiętaj by nigdy nie wylewać środka bezpośrednio na powierzchnię. Preparat należy rozcieńczyć z ciepłą wodą i dopiero po wymieszaniu produktu można przejść do poprawnego mycia podłogi.
Mop jako podstawowy sprzęt do czyszczenia i pielęgnacji podłóg musi być regularnie wymieniany. Brudny lub poszarpany mop może przynieść więcej problemów, aniżeli korzyści. Zadbaj o akcesoria do mycia i utrzymuj je w dobrym stanie.
Temperatura wody ma również wpłynie na Twoje sprzątanie. Zbyt gorąca woda odparowuje z podłogi dużo szybciej, a co za tym idzie - na drewnie powstają zacieki oraz niechciane smugi. Woda przeznaczona do czyszczenia paneli powinna być ciepła, ale nigdy gorąca. Podłogi drewniane nie mogą być czyszczone połowicznie lub szybko i niedokładnie. Drewno jest tworzywem wymagającym regularnej, ale delikatnej równocześnie pielęgnacji.
Przed rozpoczęciem pracy, mop zawsze mocno wyciśnij w wiaderku. Kiedy podłogi przyjmą zbyt dużą ilość wody, czas parowania zostanie wydłużony, a drewno pod wpływem wilgoci może ulec zniszczeniu. Dodatkowo woda dostanie się w szczeliny i fugi.
Jeżeli widzisz, że po umyciu podłóg z wybranym detergentem, na panelach widoczne są smugi - spróbuj wykonać czyszczenie raz jeszcze. Tym razem nie używaj żadnych środków chemicznych, wykorzystaj wyłącznie ciepłą wodę. Ten sposób z pewnością zlikwiduje wszystkie zabrudzenia, a podłoga będzie odpowiednio zadbana. Nigdy nie zapominaj, że listwy wykończeniowe drewniane również wymagają jednorazowego przetarcia!
Czym myć panele podłogowe - chemia sklepowa i domowe sposoby
Na rynku dostępnych jest wiele produktów dedykowanych pielęgnacji drewna i paneli. Aby poprawnie myć nimi podłogę, należy zapoznać się z instrukcją umieszczoną na opakowaniu od producenta. Preparatu nie można wylewać bezpośrednio na drewno. Często produkty chemiczne posiadają w sobie efekt lekkiego połysku, dzięki czemu czyszczenie podłogi mopem staje się jeszcze prostsze i bardziej efektowne. Pamiętaj jedynie, aby nie przesadzić z nadmiarem produktu. Zbyt duża ilość środka może przyczynić się do powstawania niechcianych smug. Jeżeli posiadasz panele winylowe bądź laminowane, sprawdź produkty dedykowane temu rodzajowi podłoża. Jednak zastosowanie ciepłej wody bez dodatku sklepowej chemii będzie zawsze dobrym rozwiązaniem do ściągnięcia pyłków i kurzu z każdego rodzaju powierzchni.
Domowych sposobów na odświeżenie drewna jest wiele. Pierwszym z nich jest wykorzystanie uniwersalnego octu spożywczego. Jest to znany środek czyszczący powierzchni, który znajduje się w niemalże każdej kuchni. Podczas mycia podłóg zapach octu może być lekko uciążliwy, jednak wykorzystanie tego produktu może mieć zbawienny wpływ na Twoją podłogę. Ocet nie tylko usuwa brud, ale także dezynfekuje warstwę nawierzchnią. Jeżeli mycie podłogi z dodatkiem tego produktu okaże się dla Ciebie zbyt uciążliwe, do rozcieńczonego płynu możesz dolać kilka kropelek olejku eterycznego. Wówczas zlikwidujesz drażniący octowy zapach, a zyskasz połysk i świeżość swojej drewnianej powierzchni.
Kolejnym pomysłem na to jak umyć podłogę z wykorzystaniem domowych produktów, jest napar z czarnej herbaty. Tanina zawarta w fusach posiada działania antyseptyczne. Napar powinien być parzony przez około 20 minut i rozcieńczony z ciepłą wodą. Czarna herbata jest szczególnie wykorzystywana w przypadku podłóg ciemnych. Potrafi zniwelować plamy i ślady po zaciekach na drewnie.
Ostatnim już domowym produktem jest oliwa z oliwek. Oliwa świetnie impregnuje czystą powierzchnię, zwłaszcza jeśli posiadasz podłoże olejowane. Oliwa potrafi zniwelować rysy, które powstały na podłodze na wskutek zadrapań. Jeżeli zastosujesz oliwę z oliwek, powinieneś zrezygnować z dodatkowego dolewania do wody płynu czy nabłyszczacza. Aby utrzymać panele w odpowiednim stanie, doradzamy wykorzystanie tego sposobu pielęgnacji co najmniej raz w miesiącu. Wodą z oliwą czyści się także listwy przypodłogowe.
Czym myć płytki ceramiczne?
Płytki ceramiczne można myć w ten sam sposób, co panele podłogowe. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie domowych środków spożywczych jak i zaopatrzenie się w specjalistyczne środki do płytek ceramicznych, czy kafelków. Przy użyciu mopa i ciepłej wody oczyść powierzchnię płytek z zabrudzeń i plam. O tyle, o ile czyszczenie samych płytek przy użyciu mopa nie zabiera wiele czasu, bardziej czasochłonne może okazać się oczyszczanie fug. W szczelinach często zalega pleśń oraz brud. Fugi można czyścić nieużywaną szczoteczką do zębów przy pomocy proszku do pieczenia. Fugę możesz także potraktować ciepłą wodą z dodatkiem sody oczyszczonej.