Montaż trampoliny - instrukcja obsługi krok po kroku
Trampolina to coraz popularniejszy sposób na aktywny relaks w ogrodzie, nie tylko dla dzieci, ale również osób dorosłych. Podobnie jak znacznie droższe baseny ogrodowe, zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu, a przy tym poprawia koordynację ruchową, wzmacnia nogi, pomaga zrzucić wagę, modeluje sylwetkę, stymuluje pracę układu odpornościowego i pozwala pozbyć się stresu - dba więc zarówno o nasze zdrowie, jak i dobre samopoczucie.
Trampoliny ogrodowe kojarzą się przede wszystkim z dobrą zabawą, ale używa się ich nie tylko do skakania, ale również jako sprzęt treningowy do wykonywania ćwiczeń fitness oraz akrobacji gimnastycznych na dużej wysokości (takich jak na przykład salto). Wbrew pozorom, zarówno korzystanie z trampolin, jak i ich składanie wymaga przygotowania merytorycznego i uważności. Po zamówieniu trampoliny w sklepie internetowym sprzęt zazwyczaj otrzymujemy w częściach, więc czeka nas samodzielny montaż, którego stopień trudności zależy od rozmiaru i budowy produktu.
Poprawne złożenie trampoliny ma wpływ na bezpieczeństwo nasze i naszych pociech, więc warto wykonać to zadanie sumiennie, zamiast pozwalać sobie na improwizowanie lub zdać się na intuicję. Jeśli do trampoliny dołączona jest instrukcja montażu, należy przeczytać ją w całości, a następnie postępować według zawartych w niej wskazówek. Czasem jednak materiały od producenta są napisane niejasno, wyłącznie w obcym języku lub po prostu instrukcja gdzieś się zapodzieje...
Z naszego artykułu dowiesz się, jak należy składać trampolinę, aby mieć pewność, że korzystanie z niej będzie pozbawione ryzyka upadku oraz kontuzji – oczywiście pod warunkiem zachowania zdrowego rozsądku, ostrożności oraz podstawowych zasad bezpieczeństwa, takich jak: unikanie jedzenia i picia podczas zabawy oraz ćwiczeń fitness, skakanie na boso lub w skarpetkach z antypoślizgowymi podeszwami, trzymanie się środkowej części maty oraz wykonywanie ewolucji w powietrzu jedynie pod okiem instruktora.
Jak złożyć trampolinę? Poznaj podstawowe zasady montażu
Przede wszystkim upewnij się, że trampolina posiada odpowiednie atesty gwarantujące dobrą jakość wykonania i taką wytrzymałość, która umożliwi korzystanie z niej przez całą rodzinę (określa ją maksymalne dopuszczalne obciążenie opisane na opakowaniu lub w instrukcji).
Sprawdź, jakie akcesoria i części do trampolin znajdują się w kupionym zestawie i poukładaj je tak, aby podczas montażu ich znalezienie nie spowalniało pracy. Jeśli czegoś brakuje lub jest uszkodzone, przed rozpoczęciem składania wyjaśnij sytuację ze sprzedawcą i poproś o dostarczenie brakujących elementów.
Przygotuj sobie narzędzia, które mogą Ci się przydać: śrubokręt, klucz płaski, klucz do naciągania sprężyn, a także nakrętki, podkładki i przekładki dystansowe (zwykle dołączone do zestawu).
Nie pozwól dzieciom pomagać w montażu sprzętu, ponieważ podczas gdy Ty będziesz zajęty pracą, one mogłyby połknąć drobne części, takie jak na przykład śrubki, co stanowi zagrożenie dla ich zdrowia, a nawet życia.
Zastanów się, gdzie postawisz trampolinę - powierzchnia powinna być równa i utwardzona, aby zapewnić stabilność konstrukcji. Jeśli będą z niej korzystały dzieci, zalecamy wybór miejsca znajdującego się w pobliżu domu, dzięki czemu będziesz mieć na nie oko, odpoczywając na tarasie.
Składanie trampoliny krok po kroku - instrukcja obsługi
Wyposażenie i sposób montażu różnych modeli trampolin wygląda nieco inaczej, jednak nie zmienia się kolejność, w jakiej należy wykonać poszczególne czynności: na początku powinno się złożyć stelaż, następnie przy pomocy sprężyn zamontować matę, ramiona, ewentualnie siatkę zabezpieczającą przed wypadnięciem na zewnątrz oraz elementy dodatkowe.
Składanie stelaża
Zacznij od złożenia nóg, a następnie przejdź do okrągłej ramy. Kiedy będzie już gotowa, skręć ją z umieszczonymi w łącznikach nogami – w ten sposób stworzysz podstawę trampoliny. Śrub nie dokręcaj zbyt mocno, dopóki nie będziesz mieć pewności, że wszystkie elementy stelaża są dobrze spasowane (najlepiej zaczekaj z tym aż do montażu ramion). Zamontuj stabilizatory – jeśli nie ma ich w zestawie, oznacza to, że nie są potrzebne.
Mocowanie sprężyn i maty do skoków na trampolinie
Sprężyny z jednej strony mocuje się do ramy stelaża, z drugiej do haczyków przy batucie. Pomoże Ci w tym klucz do naciągania sprężyn, który powinien wchodzić w skład zestawu. Sprężyny mocuj w następujący sposób: najpierw na godzinie 12 oraz 6, następnie 3 oraz 9 i dopiero potem wszystkie pozostałe. Po zakończeniu tej czynności nałóż specjalny pokrowiec (dla zwiększenia bezpieczeństwa osłony na sprężyny nachodzące na brzegi batut są zwykle wypełnione grubą gąbką).
Montaż ramion
W pierwszej kolejności zamocuj zawiasy w otworach wykonanych w pokrowcu (które powinny pokrywać się z otworami w ramie trampoliny). Następnie zgodnie z instrukcją złóż metalowe słupki pełniące funkcję ramion, zabezpiecz je pokrowcami i umieść je w zawiasach, po czym dokładnie dokręć wszystkie śruby i sprawdź, czy trampolina jest stabilna.
Zakładanie siatki
Siatka nie jest konieczna, jednak warto ją zamontować, aby czuć się bezpieczniej, wykonując skoki bądź ćwiczenia fitness na trampolinie. Najlepiej, jeśli siatka jest zamontowana po wewnętrznej stronie ramion, dzięki czemu nie ma ryzyka naskoczenia na sprężyny. Równie istotne jest odpowiednie jej naciągnięcie, równomiernie z każdej strony.
Trampolina jest gotowa! Teraz wystarczy tylko zamocować do ramy drabinkę dla dzieci, ułatwiając im w ten sposób wchodzenie do środka i wychodzenie na zewnątrz. Obok trampoliny warto postawić leżak ogrodowy lub powiesić hamak, na którym będzie można odpocząć po wykonaniu wyczerpującego treningu lub obserwować skaczące maluchy.
Podpowiadamy: Jeśli masz większy ogród, możesz stworzyć w nim kącik zabaw, w którym obok trampoliny znajdzie się na przykład huśtawka ogrodowa dla dzieci, basen dmuchany i akcesoria basenowe, domek ogrodowy dla dzieci lub piaskownica i zabawki do piasku. Świetna zabawa gwarantowana!