Montaż paneli tapicerowanych krok po kroku. Z nami Ci się uda!
Aby urozmaicić swoje domowe wnętrze, wykorzystać można wiele sposobów dekoracji — zaczynając od gruntownego remontu z przemalowaniem ścian, kończąc na zakupie drobnych dekoracji do salonu czy sypialni, które nadadzą wnętrzu niepowtarzalnego klimatu. Jeśli jednak poszukujesz rozwiązania niestandardowego, a Twoje gładkie, białe ściany zaczęły Ci się nudzić, koniecznie rozważ montaż paneli tapicerowanych. Panele tapicerowane są alternatywą cegły, kamienia, dekorów oraz paneli 3D, a sam montaż paneli jest niezwykle prosty i szybki. Instalacji paneli może podjąć się każdy bez szczególnych umiejętności montażowych.
Panele tapicerowane odnaleźć można w przeróżnych kolorach czy wzorach. Zamocować je można w salonie, korytarzu, a nawet rozważyć dekorację pokoju dziecięcego. Panele montuje się zwykle za pomocą rzepy bądź specjalistycznego kleju. Sam czas montażu nie przekracza kilka godzin. Wszystko jednak zależy od tego czy ozdobić chcesz nimi część ściany, czy może całą płaszczyznę. Produkty zamocowane nad łóżkami oraz fotelami są niezwykle gustowne i nadają pomieszczeniu klasy. Często optycznie przedłużają siedzisko, sprawiając wrażenie, iż mebel zakupiony został z tak długim oryginalnie oparciem.
W tym artykule:
1. Czym są panele tapicerowane?
2. Jak zamontować panele tapicerowane - niezbędne narzędzia
3. Montaż paneli tapicerowanych - instruktaż
Czym są panele tapicerowane?
Zanim wyjaśnimy sam sposób montażu paneli, warto wyjaśnić czym dokładnie są panele tapicerowane, co wchodzi w ich skład i na jakie warianty można się zdecydować. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, rozmieszczenie paneli może być przeróżne. Materiałowymi dekoracjami ozdobić można sypialnie, salony, pokoje gościnne, dziecięce, a nawet garderoby czy korytarz. Najczęściej panele tapicerowane podwieszane są nad łóżka do sypialni np. łóżka małżeńskie czy łóżka jednoosobowe w mniejszych pokojach - tworząc swoim układem eleganckie zagłówki. Nie oznacza to jednak, że wyłącznie posłania i meble do sypialni nadają się do przyozdobienia tapicerowanym materiałem. Posiadając kanapy do salonu lub podłużne eleganckie sofy również możesz zaprojektować niepowtarzalne oparcie, z którego skorzystają domownicy wylegujący się na siedziskach. Z paneli tapicerowanych wykonać można również naścienną dekorację, którą zainstalować można np. w korytarzu, w garderobie czy nad poszczególnymi mniejszymi meblami domowymi. Małe szafki nocne lub komody do salonu nad którymi zamontujesz ciekawy / nieregularny układ paneli tapicerowanych może spowodować, że wnętrze nabierze ogromnej dynamiki i stanie się niezwykle atrakcyjne.
Panele tapicerowane z reguły wykonywane są z płyty MDF o przeróżnych kształtach - kwadratach, prostokątach, trójkątach, heksagonach itp. Płyty połączone są z elastyczną, gęstą pianką poliuretanową, która pokryta jest tkaniną. Produkty tapicerowane odnaleźć można w przeróżnych wariantach kolorystycznych, ale także w różnych wzorach jakie dopasować można personalnie do własnego wnętrza. Tapicerowane elementy połączone ze sobą w spójną całość nadają wnętrzu wyjątkowy urok i elegancję. Co więcej, pomieszczenie w którym zamontowane zostały panele sprawia wrażenie bardziej przytulnego. Niezwykle dużym plusem paneli tapicerowanych jest fakt, iż stanowią one dodatkową izolację ścian, a przy okazji pochłaniają dźwięki, niwelując pokojowe echo.
Jak zamontować panele tapicerowane - niezbędne narzędzia
Panele tapicerowane zakupić można w zestawach bądź pojedynczych sztukach, komponując swój własny projekt składający się z różnokolorowych elementów. Niektóre modele paneli o nieregularnych kształtach montowane mogą być pod ukosem, w jodełkę lub pod dowolnymi kątami nachylenia. Formując standardowe wezgłowie zawieszane nad łóżka dwuosobowe bądź wypoczynki do salonu warto zamontować elementy w pionie bądź poziomie. Niezależnie jednak od rodzaju materiału oraz układu paneli tapicerowanych w pomieszczeniu, potrzebny będzie komplet podstawowych narzędzi do ich instalacji. Zaopatrzyć powinieneś się w linijkę, ołówek, nożyk oraz poziomicę. Jeśli chodzi o sam montaż to wystarczy klej montażowy dostosowany do paneli tapicerowanych lub taśmy rzepowe. Obydwa sposoby instalacji są równie skuteczne i gwarantują, że panel tapicerowany nie odpadnie, nie przesunie się, ani nie przechyli w inną stronę. Niektóre osoby twierdzą, że zaczepy rzepowe są zdecydowanie łatwiejszą formą montażu i dzięki swojej uniwersalności sprawiają, że można w każdej chwili odpiąć panel. Klej montażowy skleja panele z ogromną siłą, a po utwardzeniu tworzy silne wiązanie z powierzchnią, do której montowany jest panel.
Montaż paneli tapicerowanych - instruktaż
Pierwszym krokiem, nim przystąpisz do montażu paneli powinno być rozplanowanie poszczególnych elementów konfiguracji. Kiedy zaprojektujesz uprzednio ich układ, dużo łatwiej będziesz mógł oszacować odpowiednią wysokość bądź długość powierzchni, na której przytwierdzisz panele. Warto, aby projekt paneli na ścianie jak i sam materiał, dobrane zostały integralnie do pozostałej części wnętrza. Meble do salonu, sypialni czy inne akcesoria meblowe powinny poprawnie współgrać z dekoracyjnymi panelami tapicerowanymi mając np. podobny odcień kolorystyczny co wnętrze.
Klej montażowy
Montaż paneli tapicerowanych za pomocą kleju jest najczęściej stosowaną metodą instalacji tych elementów na ścianę. Aby poprawnie zamontować dekoracje, rozłóż bardzo ostrożnie swoje panele na podłodze i stwórz z nich próbny wzór jaki chcesz uzyskać. Kolejno, za pomocą ołówka oraz linijki - wyznacz na ścianie pomocnicze linie, które wskażą Ci odpowiednie miejsca montażowe poszczególnych paneli. Przed przystąpieniem do klejenia, oczyść każdy produkt z kurzu i pyłu za pomocą wilgotnej szmatki. Kolejno, na panel nałóż specjalistyczny klej. Produkt nakładaj punktowo w równych odstępach wynoszących około 25 cm. Następnie swój panel przyłóż do odpowiedniego miejsca na ścianie i bardzo mocno dociśnij. Krawędzie pozostałych paneli powinny ściśle ze sobą przylegać. Pamiętaj, że mocowanie paneli po upływie kilkunastu minut staje się utrwalone poprzez wiązania substancji, jakie zawiera klej, dlatego jeśli chcesz przesunąć swój panel lub go wyrównać, musisz to zrobić najszybciej, jak tylko będzie to możliwe. Na rynku dostępne są przeróżne kleje montażowe, jednak zakupując odpowiedni dla siebie produkt zadbaj o jego trwałość i moc.
Rzepy i taśmy rzepowe
Rzep pozwalający na montaż paneli to produkt bardzo przyjemny i łatwy w montażu. Przytwierdzenie paneli do ściany tym sposobem wymaga dokładnie tych samych kroków, które wymieniliśmy powyżej, z taką różnicą, że zamiast kleju - do panelu przyczepiana jest taśma bądź pojedyncze rzepy rozstawione co 25 cm od siebie. Zanim przykleisz rzep do ściany, koniecznie odkurz jej powierzchnię. Kolejno, z rzepów zdejmij białą folię zabezpieczającą i umieć segment w wybranym miejscu kontrolując kierunek włosia. Na efekt końcowy nie trzeba długo czekać, ponieważ na tym kończy się cały montaż produktów.
Jak sam widzisz, panele tapicerowane to dekoracje niesamowicie łatwe w montażu. Ich przeróżne wzory oraz materiały pozwalają na stworzenie niepowtarzalnej dekoracji ściennej. Pamiętaj jednak, że produkt tapicerowany powinien regularnie przechodzić proces czyszczenia lub odkurzania, by zachwycać swoim efektem przez jak najdłuższy czas!