Montaż desek na tarasie — jak przeprowadzić prawidłowo taką instalację?

10.07.2024

Taras to idealne miejsce do relaksu na świeżym powietrzu. Aby jednak był miły dla oka, warto zadbać o stylowy wygląd i przytulny charakter, a ten zapewni drewniana podłoga. Jeśli planujesz remont lub wykończenie nowego tarasu, wcale nie musisz zatrudniać do pomocy fachowca. Na rynku dostępne są gotowe systemy montażu desek tarasowych, z którymi przy odrobinie zapału i cierpliwości poradzi sobie nawet całkowity amator. Jak samodzielnie zrobić zewnętrzną podłogę z desek? Zobaczmy.

Montaż tarasu drewnianego nie jest trudny, montować deski możesz samodzielnie, chociaż do układania długich legarów tarasowych przyda się jeszcze ktoś do pomocy. Deski tarasowe oraz legary tarasowe zakupisz w naszym sklepie razem z odpowiednimi akcesoriami do montażu.

deski tarasowe - jak je układać?


W tym artykule:

1. Deski drewniane czy kompozytowe?

2. Samodzielny montaż na tarasie desek — co warto wiedzieć?

3. Przygotowanie podłoża — instrukcja montażu. Krok po kroku montaż desek na taras

4. Montaż legarów i wsporników — jak ułożyć deski na tarasie?

5. Mocowanie drewnianych desek do legarów — sposoby montażu, mocowanie konserwacja i zabezpieczenie desek. Jak montować deski na taras z desek?



Deski drewniane czy kompozytowe?

Deski tarasowe mogą być wykonane z drewna lub kompozytu. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety.

Podłoga z drewna prezentuje się bardzo efektownie i przepięknie współgra z  otoczeniem ogrodu. Warunkiem jest jednak wybór odpowiedniego gatunku drewna i jego cykliczna konserwacja. Musi być ono twarde i dobrze znosić kontakt z wilgocią, ponieważ w przeciwnym razie szybko ulegnie wypaczeniu. Jako deski tarasowe dobrze sprawdzi się zarówno drewno rodzime (dąb, buk, świerk czy modrzew), jak i drewno egzotyczne, które jest wprawdzie droższe, ale za to wyjątkowo odporne na zmienne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Kolor drewna egzotycznego jest zwykle ciemny, więc nie każdemu się spodoba, natomiast można go z łatwością zmodyfikować, stosując lakierobejcę lub wosk do drewna i dopiero na to nałożyć wybrany impregnat.

Podłoga kompozytowa jest wprawdzie mniej efektowna niż deski drewniane, ale bardziej praktyczna i prostsza w pielęgnacji. Kompozyt powstaje z połączenia polichlorku winylu oraz mączki drzewnej, która zwykle stanowi od 30 do 50% składu. Powierzchnie desek kompozytowych z wyglądu i w dotyku przypominają drewno, natomiast mają od niego większą trwałość i nie wypaczają się pod wpływem wilgoci. Co więcej, deski kompozytowe są materiałem jednolitym pod względem kolorystycznym, nie mają też nierówności ani sęków tak jak drewniane deski tarasowe, co można traktować zarówno jako zaletę, jak i wadę.

Bez względu na to, jaki rodzaj desek tarasowych wybierzesz, musisz jeszcze podjąć decyzję, czy wolisz, aby ich powierzchnia była gładka czy ryflowana. Warstwa wierzchnia podłóg ryflowanych posiada rowki, które umożliwiają szybki odpływ wody po deszczu. Jest to bardzo przydatne, zwłaszcza w przypadku drewna, jednak trzeba liczyć się w tym, że w zagłębieniach będą gromadziły się liście, piasek i błoto. Wady tej nie mają deski tarasowe o gładkiej powierzchni, które wystarczy przetrzeć mokrą szmatką lub polać myjką ciśnieniową.

montaż desek tarasowych

Samodzielny montaż na tarasie desek — co warto wiedzieć?

Przed przystąpieniem do pracy przygotuj wszystkie materiały i akcesoria montażowe, które będą Ci potrzebne. Są to:

  • Deski tarasowe

  • Legary konstrukcyjne

  • Wsporniki

  • Piła tarczowa lub wyrzynarka

  • Wiertarko-wkrętarka

  • Wkręty do drewna

  • Kołki rozporowe (opcjonalnie)

Układanie desek tarasowych zaplanuj na ciepły i słoneczny dzień. Przechowuj je w oryginalnych opakowaniach, najlepiej ściśnięte pasami lub dociążone. Po rozpakowaniu desek dokładnie je obejrzyj, żeby upewnić się, czy nie masz zastrzeżeń co do wyglądu materiału i jego stanu technicznego. Dotyczy to szczególnie drewna — jeśli będzie pochodzić z różnych partii, mogą występować różnice usłojenia. Jeśli masz jakieś zastrzeżenia, możesz skorzystać z prawa do reklamacji.

deski kompozytowe na taras

Przygotowanie podłoża — instrukcja montażu. Krok po kroku montaż desek na taras

Podłoże pod taras powinno być nie tylko stabilne i twarde, ale także przygotowane w taki sposób, aby ułatwiało odprowadzanie wody opadowej.

Jeśli planujesz montaż tarasu bezpośrednio na gruncie, koniecznie wykonaj jego drenaż. Możesz też użyć specjalnej podsypki ze żwiru lub tłuczonego kamienia, którą umieszcza się na włókninie zapobiegającej przerastaniu chwastów. Dopiero na tak przygotowanym podłożu układa się bloczki betonowe, a na nich legary.

Znacznie solidniejszą konstrukcję uzyskasz, układając taras na podłożu z betonowej wylewki. Szykując wylewkę, musisz pamiętać o wykonaniu spadku na poziomie około 2%, dzięki czemu woda będzie odprowadzania z powierzchni betonu siłą grawitacji. Jeśli decydujesz się na takie rozwiązanie, kup dodatkowo nienasiąkliwe podkładki, które umieścisz pod legarami.

Przygotowywanie podłoża to również dobry moment na poprowadzenie odpowiednio zabezpieczonych przewodów elektrycznych, które umożliwią zamontowanie na tarasie lub w altanie oświetlenia.

Montaż legarów i wsporników — jak ułożyć deski na tarasie?

Do montażu tarasu z desek najczęściej używa się legarów oraz wsporników. Wykonane z tworzywa sztucznego wsporniki rozłóż na wyrównanym podłożu w odległościach 40-50 cm od siebie. Przełoży się to na prawidłowy rozstaw legarów, który zapewni deskom tarasowym wystarczające podparcie oraz pozwoli na uniknięcie odkształceń, nawet jeśli ustawisz na tarasie ciężkie meble ogrodowe obiadowe bądź zestaw wypoczynkowy do ogrodu. Układając wsporniki, szczególną uwagę zwróć na miejsca, w których znajdą się krańce powierzchni tarasu, a więc przy ścianach i w narożnikach – podpory powinny być zamocowane jak najbliżej krawędzi desek.

Bardzo istotne jest, aby dobrać materiał legarów do rodzaju używanych desek. Deski tarasowe należy montować wyłącznie na legarach o podobnych właściwościach i gęstości materiału. Drewniane deski nie powinny opierać się na legarach kompozytowych, co więcej – najlepiej, aby podłoga i legary były wykonane z tego samego gatunku drewna, tak samo reagującego na zmiany temperatury i wilgotności powietrza.

Mocowanie drewnianych desek do legarów — sposoby montażu, mocowanie konserwacja i zabezpieczenie desek. Jak montować deski na taras z desek?

Po etapie układania legarów przychodzi pora na ostatni krok — montaż desek tarasowych. Deski układaj prostopadle do legarów,  mocując każdą deskę przy pomocy wiertarko-wkrętarki oraz dwóch wkrętów ze stali nierdzewnej o długości co najmniej dwa razy większej niż grubość deski. Wkręty umieszczaj minimum 15 cm od bocznych krawędzi deski i 30 cm od czoła deski. Zamiast wkrętów możesz też zastosować specjalne klipsy montażowe, które nie będą widoczne na powierzchni desek, co poprawi estetykę tarasu.

Układając deski z naturalnego drewna, należy pamiętać o zachowaniu pomiędzy nimi odstępów (nie mniejszych niż 6 mm) oraz zostawieniu przy ścianach dylatacji szerokiej na co najmniej 1 cm. Dlaczego? Chodzi o tendencję drewna do pęcznienia. Drewniane deski mają właściwości higroskopijne, co w praktyce oznacza, że przy dużej wilgotności powietrza mogą powiększać swoją objętość. Brak szczelin skutkowałby wypaczaniem się podłogi i niszczeniem tynku.

Montaż podłogi kompozytowej na balkon i taras przebiega podobnie, ale jest jeszcze prostszy.  W sklepach dostępne są gotowe zestawy, w skład których poza deskami i legarami wchodzą listwy oraz maskownice. Jeśli decydujesz się na zapewniający solidną podstawę beton, nie musisz używać wsporników – legary możesz zamocować do wylewki za pomocą kołków rozporowych. Układanie rozpocznij od tak zwanej listwy startowej, do której przytwierdza się pierwszą deskę tarasową. Kiedy przykręcisz ostatnią deskę, sięgnij po maskownice i zakryj nimi docięte krawędzie.

Gotowe! Teraz możesz pozwolić sobie na zasłużony odpoczynek, ciesząc się przyrodą, świeżym powietrzem i dobrze wykonanym zadaniem.

Powrót