Montaż boazerii korkowej
Nowoczesne aranżacje to wynik ciągłego poszukiwania ciekawych rozwiązań. Liczy się zarówno wykończenie wnętrz, jak i umeblowanie oraz odpowiednie dodatki. Coraz ciekawsze pomysły pojawiają się, zwłaszcza jeśli chodzi o wykończenie i zagospodarowanie ścian. Wśród nowoczesnych rozwiązań pojawiają się okładziny ścienne, które są nie tylko przyjemnym elementem, ale również wygłuszają i ocieplają wnętrza. Coraz popularniejsze stają się ściany korkowe. Zobacz, jak należy je położyć tak, aby ściana prezentowała się, jak najlepiej.
W tym artykule:
1. Informacje podstawowe — jak zamontować korek ścienny?
2. Narzędzia i materiały pomocnicze — co należy przygotować do montażu korka?
3. Przygotowanie podłoża pod montaż korka ściennego
4. Klejenie korka do powierzchni ścian
5. Boazerie korkowe — jakie zalety ma ten typ okładziny?
Informacje podstawowe — jak zamontować korek ścienny?
Korek dekoracyjny sprzedawany jest w rolkach lub jako panele. Ta ciekawa boazeria drewniana może zostać położona praktycznie w każdym pomieszczeniu, lepiej jednak nie montować jej w łazience lub kuchni przy umywalkach i źródłach wody. Panele ścienne korkowe to podłoża chłonne, dość łatwo absorbują wodę i przy zwiększonej wilgotności mogą wypaczać się lub nawet odpadać od ściany. Boazerii korkowej lepiej nie montować zewnątrz, jeśli jednak kolor i wzór korka podoba Ci się, możesz zdecydować się na panele elewacyjne i deski właśnie o takim odcieniu i wzorze.
Pomieszczenie, w którym zamierzamy instalować korek, powinno być suche, a wszelkie wcześniejsze prace budowlane powinny być zakończone. Dobrze jest pomieszczenie odkurzyć i umyć tak, aby pozbyć się drobin pyłu budowlanego, który dostając się do kleju, zmniejszy jego skuteczność. Powierzchnie, na które nakładany będzie korek, muszą być suche, dlatego należy odczekać odpowiednio długo tak, aby cały pokój był suchy.
Dobrze jest wykonać aklimatyzację płytek i kleju w danym pomieszczeniu przez co najmniej 24 godziny przed instalacją. Aklimatyzacja oznacza wniesienie korka i pozostałych materiałów do pomieszczenia, a następnie pozostawienie ich we wnętrzu na co najmniej dobę. Pozwoli to wyrównać temperaturę i sprawi, że płyty korkowe dobrze będą się trzymały podłoża.
Idealna temperatura do montażu różnych wykończeń, także płytek i mat korkowych, to 18°C. Nigdy nie montuj korka, jeżeli temperatura, panująca w danym pomieszczeniu, jest niższa niż 15°C - wtedy to klej nie będzie wiązał w odpowiedni sposób, a sam korek po pewnym czasie może odpaść. Produkty wykończeniowe należy wyciągnąć z fabrycznych opakowań bezpośrednio przed montażem, jednak warto je ustawić w danym pokoju na 24h przed pracami, aby odpowiednio się zaaklimatyzowały. Korek dekoracyjny jest materiałem naturalnym, dlatego istnieje możliwość występowania niewielkich różnic w odcieniach poszczególnych płytek.
Narzędzia i materiały pomocnicze — co należy przygotować do montażu korka?
Zanim rozpoczniesz montaż, musisz odpowiednio przygotować się do pracy. Zadbaj o narzędzia. Potrzebny będzie ostry nóż, ołówek, taśma miernicza, przymiar kątowy, sznurek traserski, wałek welurowy, czysta szmatka i młotek gumowy do dociskania tapet.
Ściana będzie wymagała również odpowiedniego przygotowania. Zadbaj o wałki lub pędzle do gruntowania, przydatna może być szpachla.
Przygotowanie podłoża pod montaż korka ściennego
Montaż korka rozpocznij od przygotowania podłoża. Podłoże musi być mocne, zwarte i suche. Nierówności, ubytki, rysy lub pęknięcia należy naprawić szpachlówką do ścian. Wszystkie stare powłoki malarskie muszą być wcześniej usunięte, a powierzchnie dobrze wysuszone. Ściany wytynkowane gipsem, powierzchnię tynku gipsowego wapienno-cementowego, płyty gipsowo-kartonowej zagruntuj. To zwiększy przyczepność kleju oraz wydłuży też czas schnięcia kleju.
Zalecamy stosowanie gruntówek dyspersyjnych na chłonne podłoże. Na podłożach gipsowych dobrze jest zastosować środek, który uniemożliwia powstawanie pleśni i grzybów. Dobrze jest zdecydować się na wybór markowych produktów. Czas schnięcia gruntówek na podłożach gipsowych wynosi nie mniej niż 24 h, dlatego dobrze zaplanuj prace wykończeniowe.
Chcesz dowiedzieć się więcej o gruntowaniu ścian? Sprawdź koniecznie nasz artykuł — Gruntowanie ścian
Wybór kleju do korka jest ważny. Kleje na bazie żywic akrylowych (kleje wodne o niskiej emisji i szkodliwości) stosowane są do nakładania tylko na podłoża chłonne (np. zagruntowane podłoża gipsowe). Warto wybrać klej kontaktowy, który służy do obustronnego nakładania — można nakładać go zarówno na powierzchnię, gdzie chcemy zainstalować korek ścienny, jak i na samą płytkę. Instrukcja stosowania kleju znajduje się na każdym opakowaniu, przeczytaj ją dokładnie, zanim rozpoczniesz prace. Odpowiednie zapoznanie się z produktem zdecydowanie zwiększa skuteczność pracy i trwałość wykończenia.
Klejenie korka do powierzchni ścian
Po przygotowaniu powierzchni i skompletowaniu narzędzi czas na prace przy montażu korka. Przy użyciu praktycznego sznurka traserskiego, taśmy mierniczej i przymiaru kątowego wyznacz na przygotowanej ścianie dwie prostopadłe do siebie linie w ten sposób, aby można było od punktu przecięcia tych linii rozpocząć układanie korkowych płytek. Zalecamy, aby szerokość przycinania do krawędzi ściany płytek nie była mniejsza niż 5 cm, w innym wypadku ciężko będzie Ci odpowiednio przyciąć boazerię korkową.
Klej należy nanosić szpachlą zębatą tylko na taką powierzchnię podłoża, która zostanie pokryta płytkami w ciągu 10-15 minut. Bezzwłocznie po rozprowadzeniu na powierzchni ściany kleju rozpocznij układanie płytek korkowych, dociskając je delikatnie na całej powierzchni swoją ręką tak, aby cały spód płytki był dokładnie zwilżony klejem i dobrze przylegał do ściany. Po upływie krótkiego czasu należy docisnąć płytki ponownie, używając gumowego młotka. Ewentualne zabrudzenia klejem należy niezwłocznie usuwać wilgotną szmatką.
Pokrywaj klejem powierzchnie i układaj płytki do momentu wykonania całej pracy. Nie śpiesz się i bądź dokładny — tylko wtedy ściany korkowe będą prezentowały się odpowiednio.
Korek ścienny może posłużyć do wykończenia całych ścian, ale równie dobrze można stworzyć z niego ciekawe aranżacje. Korek ścienny łatwo docinać, dlatego tworzy się z niego bardzo popularne ostatnio wykończenia z heksagonalnymi wzorami.
Korek ścienny może być sprzedawany w postaci rolek lub paneli. Panele zwykle montuje się na pióro i wpust w układzie pionowym lub poziomym.
Boazerie korkowe — jakie zalety ma ten typ okładziny?
Korek ścienny staje się coraz popularniejszy i nie bez powodu. To naturalny i przyjazny materiał, który warto wprowadzić do aranżacji ze względu na estetykę i funkcjonalność. Zobacz, jakie zalety ma korek i dlaczego warto zdecydować się właśnie na ten typ wykończenia.
-
To ekologiczny produkt, korek jest naturalnym materiałem, bardzo podobnym do drewna.
-
Panele korkowe mają wyjątkowe właściwości izolacyjne i akustyczne, nadają się zatem do mieszkań w bloku, gdzie idealnie będą wygłuszały dźwięki z mieszkania sąsiadów, dodatkowo zapewnią izolację termiczną i poprawią mikroklimat wnętrza.
-
Korek jest nieprzepuszczalny dla różnych cieczy i gazów.
-
Łatwo utrzymać powierzchnie korkowe w czystości.
-
Panele mają właściwości antystatyczne i antyalergiczne (nie gromadzą kurzu), zatem są idealne dla alergików.
-
To najlepszy sposób na nadanie Twojemu mieszkaniu indywidualnego stylu — panele korkowe dostępne są w różnych odcieniach i wzorach, łatwo też je docinać do określonego kształtu. Boazerię korkową możesz ułożyć na całej ścianie lub na fragmencie. Świetnie prezentuje się przy meblach z drewna lub tam, gdzie drewno jest wprowadzane w dużej ilości.
Zainspiruj się!
Płytki z motywem roślinnym — najciekawszy trend wnętrzarski 2022!
Ceny paneli winylowych w 2022 roku
Drzwi przesuwne loft — sliding barn door w nowoczesnych wnętrzach