Mocowanie huśtawki do futryny. Jak to zrobić?
Huśtawki domowe, mocowane do futryny to kapitalna alternatywa dla niemowlaka czy małego dziecka. Z powodzeniem może zastąpić huśtawki ogrodowe, zwłaszcza gdy pogoda za oknem uniemożliwia zabawę w ogrodzie. To także fantastyczny i praktyczny prezent - tradycyjne zabawki nigdy nie wychodzą z mody i są ponadczasowe. Jeżeli masz w ogródku meble ogrodowe, hamaki, leżaki ogrodowe lub fotele ogrodowe, nie może obok nich zabraknąć huśtawki.
W tym artykule:
2. Montaż huśtawki w futrynie drzwi -instrukcja krok po kroku!
3. Mocowanie huśtawki na drążku rozporowym
Gdzie zamontować huśtawkę?
Prywatna huśtawka zawieszona w domu, z której można korzystać wedle upodobania i nastroju, to niewątpliwie marzenie wszystkich małych dzieci. Rynek pełen jest różnych modeli - od małych po duże, stonowane i kolorowe, wzorzyste i bardziej subtelne. Różny może być też sposób montażu. Huśtawki montuje się do futryny lub bezpośrednio do sufitu. Do montażu nie potrzebujemy dużo czasu ani specjalnej wiedzy. Wystarczy chwila, aby uszczęśliwić naszą pociechę. To naprawdę bardzo proste. Bujaki domowe zazwyczaj zawieszane są na bawełnianych linach i metalowych kołach. Te z kolei mogą być zawieszone na haki bądź mocowane na drążku. Umiejscowienie huśtawki jest naprawdę dowolne. W przypadku montowania do sufitu należy przemyśleć wybór miejsca tak, aby huśtawka nie przeszkadzała podczas codziennego korzystania z pomieszczenia. W salonie, jak i w dziecięcym pokoju, doskonałym pomysłem będzie zawieszenie jej w okolicy narożnika pomieszczenia. Doskonałą przestrzenią do zawieszenia huśtawki mogą być także futryny z drewna i przejścia między pomieszczeniami. Jak solidnie zamontować huśtawkę w futrynie drzwi? Podpowiadamy!
Montaż huśtawki w futrynie drzwi -instrukcja krok po kroku!
Montaż huśtawki wiszącej dla dzieci w futrynie najlepiej wykonać na uniwersalnych hakach z metalową obręczą i plastikową kotwą, często można je kupić w zestawie z huśtawką.
Przygotowanie i wiercenie
-
Na wiertle należy zaznaczyć odpowiednie miejsce, dzięki czemu będziemy wiedzieć, do którego momentu musimy wiercić otwór. Długość wyznaczy hak huśtawkowy, a w zasadzie jego część wkręcana do ściany. Zwracaj koniecznie uwagę na to, by huśtawka była zawieszona na środku futryny. Sprawdź też, czy linki zostały umieszczone w równej odległości od siebie. Sznurki po zawieszeniu huśtawki powinny zwisać prosto, nie powinny zbiegać się ani rozchodzić na boki. Dokładne i sumienne pomiary, sprawdzenie i zawieszenie pozwolą zapewnić wysoki komfort użytkowania produktu w późniejszym czasie.
-
W wywiercone otwory wkładamy plastikowe kotwy haków, do których następnie wkręcamy haki.
Zawieszenie
-
W następnym kroku dokładnie wkręcamy haki huśtawkowe i ewentualnie zawieszamy na nich karabinki.
-
Po tym, jak zamontuje się haki, zawiesza się samą huśtawkę. Duża część huśtawek wyposażona jest już fabrycznie w odpowiednie uchwyty, jeśli jednak przy wybranym przez Ciebie modelu ich nie ma, trzeba będzie takie zamontować.
Stalowe haki są zazwyczaj zabezpieczone cynkową powłoką przed korozją, dzięki czemu bez obaw można z nich korzystać również w ogrodzie czy na tarasie. Można je wykorzystać, kiedy montujemy huśtawki ogrodowe dla dzieci bądź inne meble ogrodowe wymagające użycia haków. Haki huśtawkowe są przeznaczone do drewna, betonu i cegły.
Mocowanie huśtawki na drążku rozporowym
Inną, równie praktyczną metodą, jest zamontowanie huśtawki w futrynie drzwi na zwykłym drążku. Może to być belka przykręcana do futryny lub rodzaj drążka rozporowego. Drążki rozporowe mają zazwyczaj płynną regulację, czyli można dopasować je do szerokości drzwi i „rozciągnąć”. Zaletą drążków rozporowych jest to, że większość z nich wytrzymuje naprawdę duże obciążenia, nawet do 120 kilogramów, a równocześnie nie wymagają wiercenia dziur w futrynie, więc jest to plus w sytuacji, kiedy wynajmujemy mieszkanie. Tego typu drążki są zazwyczaj zakończone gumowymi nakładkami. Wystarczy przyłożyć drążek do framugi i go rozciągnąć tak, by nieco „rozparł” futrynę. Następnie należy przetestować, sprawdzić obciążenie i na drążku zamocować karabińczyki, a na nich huśtawkę.
Jak widać, ten sposób jest znacznie szybszy i prostszy, ponieważ odpada nam praca związana z wierceniem i przykręcaniem haków. Nie bójmy się, takie drążki są naprawdę bardzo wytrzymałe. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest możliwość wykorzystania drążka jako elementu naszej domowej siłowni. Z powodzeniem możemy się na nim podciągać czy wykonywać różne ćwiczenia fizyczne.
Montaż drążka, na którym ma zawisnąć nasza huśtawka dla dziecka, nie jest trudny. Należy jedynie pamiętać o tym, aby mocno dokręcić drążek dla stabilności. Na rynku dostępne są także modele drążków wyposażonych w otwory wewnątrz gum zabezpieczających. Jeżeli zakupiłeś taki model i planujesz montować go na stałe w futrynie. Najpierw musisz koniecznie wkręcić dwa wkręty w futrynę drzwi i umocować na nich drążek rozporowy. Gotowe! Pozostaje nam tylko zawiesić huśtawkę bezpośrednio na drążku.
Oczywiście huśtawkę można również zawiesić w innych miejscach, na przykład na balkonie, tarasie czy w ogrodzie (np. na gałęzi drzewa lub na specjalnie skonstruowanym stelażu).
Domowe huśtawki wiszące
Sposób mocowania huśtawki dobieramy pod nasze indywidualne potrzeby i możliwości . Po każdej solidnie wykonanej pracy nadchodzi czas zapłaty. W tym przypadku jest nią radość i uśmiech naszego dziecka, bujającego się w swojej własnej huśtawce domowej. Huśtanie jest niesamowicie przyjemne, ale to nie tylko kapitalna zabawa, bujanie dzieci przynosi korzyści dla rozwoju ciała i umysłu. Jest to świetny sposób na wspomaganie rozwoju psychoruchowego naszych pociech, ze szczególnym uwzględnieniem błędnika. Delikatne kołysanie może też pomóc uspokoić malucha i wyciszyć jego emocje. Jedną z ulubionych zabaw dzieci, niezależnie od wieku, jest huśtanie. Czasu poświęconego na ten rodzaj zabawy nie powinniśmy uznawać za stracony, a decyzja o tym, aby zamontować huśtawkę to jedna z lepszych inwestycji sprawny i szybki rozwój pociechy.