Mocowanie hamaka do sufitu. Jak to zrobić?

04.04.2021

Każdy z nas ma inne preferencje, jeśli chodzi o spędzanie wolnego czasu w swoim ogrodzie po ciężkim, męczącym dniu w pracy. Bardziej aktywni, wraz z nadejściem wiosny przygotowują swoje trampoliny ogrodowe do pełnej gotowości. Inni, inwestują w baseny ogrodowe z odpowiednimi zadaszeniami, by już podczas pierwszych ciepłych dni móc zażyć pierwszych kąpieli. Ci, dla których relaks w ogrodzie jest możliwy wyłącznie w samotni — montują leżaki oraz hamaki, w których ucinają sobie drzemki bądź opalają ciało. No i pozostają osoby, które nie wyobrażają sobie odpoczynku w pojedynkę. Wówczas w zacisznym ogrodzie spędzają czas z pociechami — wynosząc na taras zabawki ogrodowe dla dzieci bądź zapraszają swoich najbliższych, by pierwszy raz w sezonie móc włączyć nowoczesne grille ogrodowe i przygotować dla przyjaciół znakomitą kolację!

Ten poradnik będzie najbliższy wyciszającej formie relaksu, jaką jest odpoczynek w wygodnym hamaku. Opowiemy o tym, jak poprawnie zawiesić hamak w różnych okolicznościach, na różnych powierzchniach oraz o licznych metodach mocowania, by korzystanie z bujaka było bezpieczne, a sam montaż odpowiednio dostosowany do nawierzchni. Jeśli jesteś ciekawy, w jaki sposób poprawnie zamocować hamak ogrodowy — zapraszamy do zapoznania się z naszą treścią.

 

Mocowanie hamaka pomiędzy ścianami

Niezbędne narzędzia do montażu hamaka przy ścianie:

  • kotwa stalowa z oczkiem ok. 10 mm - 2 szt.
  • 2 karabińczyki
  • łańcuch - 2 kawałki
  • kotwa chemiczna (do ścian z pustaków lub ścian niepewnych)
  • plastikowy kołek do kotwy
  • stalowe wkręty z długim oczkiem

Jeżeli przewidziałeś już odpowiednie miejsce na hamak w Twoim mieszkaniu, upewnij się, że wyznaczona przestrzeń jest dłuższa o co najmniej 30 - 70 cm od rozpiętości Twojego hamaka. Jest to istotne w celu zamocowania karabińczyków i naciągów, ale także, by w trakcie huśtania nie obijać się o sąsiednie ściany.

Hamak możesz oczywiście w ten sam sposób przymocować do ścian balkonowych, pod warunkiem że wymiary Twojego balkonu pozwalają na swobodne huśtanie i relaks. Aby zawiesić hamak pomiędzy dwiema ścianami, możemy wybrać ściany równoległe bądź prostopadłe do siebie. Kluczem sukcesu jest wyznaczenie tej samej wysokości punktów zaczepienia na obydwu powierzchniach. Ostatnim warunkiem jest wytrzymałość ścian — do montażu nie nadadzą się ściany działowe, które są cienkie i mogą nie utrzymać naporu huśtającej się osoby.

 

Montaż hamaka — podstawowe zasady:

  1. Na tej samej wysokości obydwu ścian, zaznacz punkty do wywiercenia dziur na kołki. Hamak nie powinien być montowany niżej, aniżeli na wysokości 1.5 m.
  2. Jeżeli dystans zaczepienia hamaka jest większy, aniżeli jego długość całkowita — wówczas kołki powinny znaleźć się proporcjonalnie wyżej.
  3. W przypadku, gdy odległość między zaczepami jest krótsza od hamaka, dziury na kołki należy wywiercić wyżej, by leżak mógł złożyć się w rogalik.
  4. Przed wywierceniem dziur w ścianach, na których ma zawisnąć Twój hamak, zbadaj stan elewacji — w betonie nawierć otwór o głębokości 10 cm, natomiast w ścianach słabszych o głębokości 15 lub 20 cm.
  5. Dziury w pokoju wywierć pod kątem 15-25 stopni kierując się ku dołowi.
  6. W ścianie betonowej najlepiej jest zamontować stalową kotwę z oczkiem. Będzie to zdecydowanie mocniejszym sposobem montażu hamaka, aniżeli tradycyjne akcesoria do zawieszenia.
  7. W przypadku ściany z pustaka należy w pierwszej kolejności wcisnąć kołnierz i kotwę chemiczną, a w drugiej kolejności wcisnąć wkręt oczkowy. W taki sposób hak jest przytwierdzony do ściany, a Ty możesz zawiesić swój hamak.

 

hamak brazylijski


Technika mocowania hamaka do sufitu

Jeśli zakupiłeś do swojego mieszkania fotel hamakowy, który chciałbyś zamontować przy suficie — znajdź dla niego przestronne miejsce, w obrębie którego nie ma wielu mebli i przedmiotów uniemożliwiających kołysanie.

Do zawieszenia hamaka przy suficie w mieszkaniu niezbędny będzie czujnik metalu. Dzięki niemu, w wyznaczonym miejscu na odwiert — można w szybki sposób sprawdzić, czy nie ma drutu zbrojeniowego. W przypadku, gdybyś na taki natrafił — natychmiast przerwij wiercenie i zacznij je ponownie kilka cm dalej. Dziurę po pierwszej próbie montażu można zagipsować niewielką ilością materiału. Otwór należy wwiercić pod lekkim kątem, poprawiając dziurę drugi raz wiertłem z większą średnicą (około 15 mm). W otworze należy umieścić kołek i solidnie go skręcić. Na końcu należy przymocować karabińczyk i zaczepić łańcuch, by móc zawiesić hamak. Poprawny montaż kotwy powinien zapewnić stabilność i wytrzymałość haka.

 

Sposób mocowania hamaka w lesie

Hamak można zawiesić nie tylko w pokoju, ale także w lesie. Na przykład wtedy, gdy wybierasz się na kemping bądź jesteś szczęśliwym posiadaczem zielonej działki na obrzeżach miasta.

Aby przymocować hamak do drewna — w tym przypadku będą to drzewa, należy znaleźć dwa pnie oddalone od siebie o co najmniej 4 metry. Hamak spokojnie można zawiesić przy dużo większej odległości między jednym drzewem a drugim — wtedy jednak należy pamiętać, by lina znalazła się wyżej.

Przytwierdzanie hamaka do drewna lub do drzew w lesie:

  1. Obwiąż dwa wybrane drzewa, na których zawiśnie hamak podwójną liną na wysokości około 2 metrów.
  2. Obwiązaną linę zasznuruj lub zwiąż w pętlę.
  3. Dopasuj wysokość bujaka i przymocuj do liny karabińczyki.
  4. Utrzymaj równą odległość mocowań.
  5. Załóż zaczepy na karabińczyk.
  6. Jeżeli hamak montujesz jedynie tymczasowo — pomiń karabińczyki i przymocuj go bezpośrednio do liny.

 

Ten sposób montażu jest jednym z najprostszych. Nie potrzebujesz do niego specjalnych wkrętów, elektrycznego sprzętu takiego jak wkrętarka, ani potrzeby stosownego przygotowywania nawierzchni pod instalację punktów zaczepnych.

Jak sam widzisz — zawieszenie tego sprzętu można przeprowadzić na wiele sposobów. Hamakiem można cieszyć się w domu, na balkonie, a nawet na wyjeździe. Wiesz już jak solidnie przymocować hak i przytwierdzić hamak na stałe np. w mieszkaniu oraz w jaki sposób przywiesić bujak tymczasowo, nie posiadając specjalistycznego sprzętu. Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże Ci wybrać najlepszą dla Ciebie opcję montażu, a sam proces podwieszania sprzętu będzie szybki i bezproblemowy!

 


 

Powrót