Młynek do odpadów w zlewie - czym jest i czy warto go zamontować?
Rozdrabniacz do odpadów organicznych to urządzenie, które w Ameryce cenione jest już od wielu lat. Coraz większą popularność zyskuje obecnie również w Polsce. Dużą uwagę przywiązuje się teraz do ekologii, zero waste i prawidłowej segregacji śmieci. To urządzenie sprawdza się więc idealnie, nie tylko w lokalach gastronomicznych, ale i w każdym gospodarstwie domowym.
Młynki takie są niewidoczne, nie psują aranżacji, a są bardzo praktyczne i efektywne. Można je zastosować w każdej kuchni, zwłaszcza w takiej, gdzie często się gotuje, a nie ma przydomowego kompostownika na odpady. Z tego artykułu dowiesz się, jak działa rozdrabniacz i czy warto zamontować go w swoim domu.
W tym artykule:
1. W jaki sposób działa młynek do odpadów kuchennych?
2. Jak używać młynka w prawidłowy sposób?
4. Rodzaje młynków mielących odpady organiczne
5. Co wziąć pod uwagę wybierając młynek do odpadów?
6. Jak prawidłowo zamontować młynek mielący resztki jedzenia?
7. Jak prawidłowo czyścić młynek do odpadów?
W jaki sposób działa młynek do odpadów kuchennych?
Młynek do odpadów to urządzenie elektryczne, które zamontować można niemal w każdym zlewozmywaku. Zlew musi spełniać jedynie kryteria takie jak średnica odpływu 90 mm oraz wlot kanalizacji znajdujący się minimum 5 cm poniżej otworu rozdrabniacza. Młynek mieli resztki jedzenia, łącznie z drobnymi kośćmi oraz odpady spożywcze na bardzo drobne kawałki. Funkcję rozdrabniającą pełnią tu dwa wirujące talerze. Urządzenie nie posiada żadnych noży, czy ostrych krawędzi, które mogłyby stanowić zagrożenie czy obniżać bezpieczeństwo użytkowania.
Co dzieje się z rozdrobnionymi resztkami? Trafiają one razem z wodą do podłączonej rury kanalizacyjnej. Są one w taki sposób rozdrobnione i na tyle małe, że nie ma mowy o osadzaniu się ich na jej ściankach. Użytkowanie młynka jest zatem w pełni bezpieczne i nie powoduje zapychania odpływu. Rozdrabniacz kuchenny nie wpływa również na wzrost ilości zużywanej wody. Dodatkowo nie ma potrzeby korzystania z sitek i wyjmowania ręcznie resztek jedzenia ze zlewozmywaka.
Aby młynek do zlewu działał dobrze, konieczne jest puszczenie strumienia zimnej wody do spłukania odpadków. Pamiętaj, że użycie wrzątku lub gorącego tłuszczu, może spowodować uszkodzenie mechanizmu rozdrabniającego, gdyby dostały się one do wnętrza młynka. Do wnętrza odpływu zlewozmywaka z młynkiem nie powinno się też wrzucać większych kości, gdyż może to spowodować uszkodzenie urządzenia.
Jak używać młynka w prawidłowy sposób?
Rozdrabniacz kuchenny dla prawidłowego działania przez długi czas musi być w odpowiedni sposób użytkowany. Tuz przed uruchomieniem rozdrabniacza należy z otworu w zlewie wyjąć korek, a następnie odkręcić zimną wodę. Następnie młynek do zlewu włącza się włącznikiem ściennym albo pneumatycznym. W odpływ zlewu wrzucamy wolno odpady organiczne, przesłaniając go korkiem, tak, aby ograniczyć wydostawanie się rozdrobnionych odpadów.na zewnątrz. Po zakończeniu rozdrabniania powinno się wyłączyć rozdrabniacz, a następnie puszczać wodę przez co najmniej kilka sekund, by dobrze przepłukać całą instalację odpływową.
Zalety młynka do odpadów
W domach jednorodzinnych, gdzie jest możliwość posiadania kompostownika, odpady organiczne nie stanowią problemu. Wykorzystywane są one po czasie jako naturalny nawóz, nie stanowiąc przy tym zagrożenia dla środowiska naturalnego. Inaczej sprawa wygląda jednak w mieszkaniach, w blokach, czy w domach bez ogrodu, gdzie tego typu odpady wraz z innymi odpadami trafiają do worków na śmieci. Zwiększa się przez to ilość odpadów na wysypiskach, a w domu może się unosić nieprzyjemny zapach z kosza na śmieci.
Młynek do zlewu ma za zadanie rozdrobnienie odpadów żywnościowych do postaci, która pozwoli przepłynąć im z wodą do kanalizacji. W ten sposób możesz efektywniej segregować śmieci. Działanie młynka pozwala skutecznie pozbyć się obranych skórek z owoców i warzyw, fusów z kawy i herbaty, resztek makaronów, pieczywa, skorupek od jajek, bez względu na ich ilość.
Rodzaje młynków mielących odpady organiczne
Wzrastająca popularność młynków do rozdrabniania odpadów sprawia, że na rynku pojawiają się coraz to nowe technologie, a producenci oferują bardziej zaawansowane modele. Montaż młynka tego typu jest możliwy niemal do każdego zlewu. Działanie rozdrabniaczy polega na tym samym, różnią się one jednak najczęściej rodzajem włącznika. Biorąc pod uwagę ten podział, wyróżniamy rozdrabniacze bezprzewodowe, uruchamiane pilotem, modele pneumatyczne, które uruchamia się za pomocą sprężonego powietrza, oraz młynki korkowe zwane też magnetycznymi. Uruchamiają się one dopiero po zatkaniu wlotu rozdrabniacza korkiem. Zwiększa to znacznie bezpieczeństwo korzystania z urządzenia.
Co wziąć pod uwagę wybierając młynek do odpadów?
Wybierając młynek do odpadów, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na dopasowanie go do zlewozmywaka w kuchni. Ważna jest tutaj wysokość oraz szerokość rozdrabniacza. Ważne jest czy dużo się gotuje i to jak dużo odpadów powstaje w kuchni. Jeśli spędzasz w niej mało czasu, to wystarczy młynek podstawowy do zlewu. Gdy gotujesz codziennie, a w kuchni powstaje dużo odpadków organicznych, warto zainwestować w model o większej mocy oraz o odpowiednio dużej pojemności komór. Parametry, na które zwraca się uwagę to:
-
wymiary instalacyjne,
-
moc rozdrabniacza- najtańsze mają niską moc i nie pozwalają rozdrabniać kości i twardych resztek; większa moc rozdrabniacza sprawia też, że będzie on szybciej działał,
-
stopień rozdrabniania odpadów – te, które posiadają tylko jeden poziom, mogą sobie nie poradzić ze wszystkimi resztkami; warto wybrać młynek do odpadków kuchennych z możliwością regulacji stopnia rozdrabniania, który pozwoli dopasować działanie urządzenia do własnych potrzeb,
-
pojemność komory młynka do odpadów – pojemność młynka jest ważna, gdy dużo się gotuje; większa pojemność umożliwia zmielenie większej ilości odpadków w krótszym czasie.
Jak prawidłowo zamontować młynek mielący resztki jedzenia?
Montaż rozdrabniacza do odpadków organicznych jest prosty. Planując montaż młynka, konieczne jest zapewnienie odpowiedniego odpływu. Musi mieć on szerokość około 90 mm, a wlot samej rury kanalizacyjnej powinien znajdować się około 5 cm poniżej otworu młynka. Młynek montuje się, umieszczając jego kołnierz w otworze zlewozmywaka. Kolejnym krokiem jest nałożenie uszczelki i zamocowanie rozdrabniacza i kołnierza.
Jak prawidłowo czyścić młynek do odpadów?
Młynek można czyścić na dwa sposoby. Pierwszym sposobem jest niezakręcanie wody jeszcze przez chwilę po zakończonej pracy urządzenia. Drugim sposobem jest czyszczenie przy pomocy zmywarki. Musisz mieć w domu zmywarkę podłączoną do młynka. Jeśli posiadasz takie podłączenie, to po każdym zmywaniu, zmywarka będzie wypuszczać wodę bezpośrednio do komory młynka. W ten sposób jego wnętrze będzie wypłukane gorącą wodą z detergentami. Unikniesz dzięki temu powstawaniu nieprzyjemnych zapachów, czy zaleganiu w urządzeniu resztek jedzenia.
Zainspiruj się!
Granitowy, stalowy, szklany – najmodniejsze zlewozmywaki do nowoczesnej kuchni
Szklane, granitowe i stalowe - najmodniejsze zlewozmywaki do nowoczesnej kuchni