Mieszkanie w stylu folk — najgorętszy trend tego sezonu
Ciepłe, przytulne, klimatyczne, kolorowe z duszą – takie właśnie są wnętrza urządzone w stylu folk. Znajdziemy w nich naturalne materiały, ludowe wzory, piękne zdobienia i nawiązanie do ludowej, sielskiej tradycji. Ten ciekawy trend wnętrzarski pojawił się w aranżacji stosunkowo niedawno, zdobywając uznanie dekoratorów i co najważniejsze samych użytkowników.
Jeśli masz ochotę wybrać się w podróż do świata ludowej kultury i przenieść jej cząstkę do wnętrza swojego domu, zachęcamy do lektury artykułu. Sprawdź jak wykorzystać folkowy klimat w aranżacji poszczególnych pomieszczeń i wykreować wnętrza z duszą.
Podpowiadamy, jak urządzić mieszkanie w stylu folk!
W tym artykule:
1. Styl folk we wnętrzach - ludowa tradycja, która znów jest w modzie
2. Mieszkanie w stylu folk najgorętszy trend tego sezonu
3. Na co warto postawić aranżując pomieszczenia w stylu folklorystyczny
5. Salon w stylu folk - najmodniejsze dodatki, które ożywia pomieszczenie
7. Łazienka w stylu folk - naturalne materiały, modne połączenia
Styl folk we wnętrzach - ludowa tradycja, która znów jest w modzie
Słowo folklor dosłownym tłumaczeniu oznacza wiedzę i mądrość ludu. Mianem stylu folklorystycznego w wystroju wnętrz, możemy więc z powodzeniem określić nawiązanie do mądrości i tradycji dawnej kultury. Warto już na wstępie zaznaczyć, że nie istnieje jeden styl folk.
Ile kultur, ile tradycji, tyle jego odmian. Naszym rodzimym odłamem stylem będzie na przykład styl łowicki, góralski, kaszubski lub krakowski.
Mieszkanie w stylu folk najgorętszy trend tego sezonu
Nowoczesne wnętrza w stylu folk, inspirowane są ludowym pięknem, rękodziełem, tradycją danego regionu i żyjących na nim ludzi. Projektując wnętrza w stylu folkowym, inspirujemy się więc strojami ludowymi czy pięknym rękodziełem z konkretnego regionu.
W dzisiejszym artykule chcemy opowiedzieć więcej na temat wnętrz folklorystycznych inspirowanie naszą rodzimą kulturą i tradycją. Podpowiemy, jak przemycić do aranżacji nietypowe ludowe wzory, stylowe meble, dekoracje i bibeloty, pamiętając przy tym, że najgorętsze trendy powstają zawsze w wyniku eksperymentów i nietypowych połączeń.
Na co warto postawić aranżując pomieszczenia w stylu folklorystyczny
Nowoczesne mieszkanie urządzone w stylu folk wcale nie musi przypominać wiejskiej chaty. Wręcz przeciwnie, cały urok wystroju tkwi w spójnym i idealnie wyważonym połączeniu tego co nowoczesne, z tym co etno. Takie nieoczywiste łączenie form określa się mianem modern folk lub new folk.
New folk to alternatywa dla prostych i minimalistycznych stylizacji wnętrz. Idealnie dopełni i wyróżni styl skandynawski lub industrialny, który często wydaje się mdły, surowy i monochromatyczny. Akcent folkowy może pojawić się we wnętrzu w postaci dodatków, detali, dekoracji, lub delikatnych ozdób na meblach. Ich ilość i sposób wkomponowania w wystrój zależy od gustu i preferencji właściciela.
Projektując wnętrze w stylu folkowym, można zainspirować się wzorami na ludowych strojach, ręcznie malowaną ceramiką, koronkowymi serwetami, kolorowymi makatkami lub plecionymi makramami. Warto sięgać do korzeni konkretnego regionu i czerpać z niego to, co najlepsze.
Główne cechy stylu folk
Stylu folk nie sposób pomydlić z żadnym innym. Jest tak niepowtarzalny i charakterystyczny, że każdy bez trudu rozpozna go we wnętrzu. Do głównych wyznaczników designu folkowego, które znajdują odzwierciedlenie w aranżacji wnętrz, należą:
Kolory
Folklor to kolor. Barwy wykorzystywane w etnicznych ozdobach są intensywne i energetyczne. Królują tu czerwienie, żółcie, róże, błękity i soczyste zielenie. Sztuka ludowa mocno nawiązuje do przyrody i natury, stąd częstym gościem w ozdobach są motywy roślinne i zwierzęce. Intensywne barwy można z powodzeniem wykorzystać w formie dodatków. Duże otwarte przestrzenie będą pięknym tłem dla energetycznych ludowych wzorów i kolorów.
Kolor może pojawić się nie tylko w formie dodatków, ale również mebli. I tu doskonałym sposobem na wykorzystanie motywów ludowych do dekoracji mebli jest technika decoupage. Klasyczne białe meble zdobione kolorowymi kwiatami lub regionalnymi motywami stają się unikatowe i absolutnie niepowtarzalne. Wykorzystując technikę decoupage, ozdobić można stół z drewna, krzesła lub komody. Efekt takiej metamorfozy mebli zachwyci każdego.
Materiały
Styl folk to naturalne ciepłe i przyjemne w dotyku tkaniny, własnoręcznie dziergane pledy i koce, haftowane serwety, jutowe lub wiklinowe kosze i lniane tekstylia. Nie ma tutaj miejsca na tworzywa sztuczne i syntetyczne tkaniny, wszystko powinno nawiązywać do natury. W stylizacji wnętrz świetnie sprawdzą się meble wykonane z naturalnego drewna, którego neutralny kolor wnosi ciepło i przytulny klimat. W poprzednich sezonach dekoratorzy wnętrz czerpali z ludowej tradycji, aranżując pomieszczenia rustykalne i boho.
Wzory
Wzory są bodaj najbardziej charakterystycznym elementem regionalnych folklorów. Nie ma chyba osoby, która nie potrafiłaby rozróżnić wzoru łowickiego lub góralskiego. Koniakowskie koronki i bolesławiecka ręcznie malowana ceramika, znane są nie tylko lokalnie, lecz na całym świecie. To bogactwo ludowej tradycji to właśnie symbol i wyznacznik naszego, rodzimego stylu folk.
Salon w stylu folk - najmodniejsze dodatki, które ożywia pomieszczenie
W salonie inspirowanym stylem folkowym nie może zabraknąć solidnych mebli. Do aranżacji warto wybrać te wykonane z naturalnego drewna lub białej płyty, którą własnoręcznie ozdobiony techniką decupage. Pamiętajmy przy tym, że do wzorzystych mebli dobierany modne, ale stonowane dodatki.
Jeśli zdecydujemy się na minimalizm w wystroju, warto przełamać go żywymi dekoracjami. Dobrym rozwiązaniem będą charakterystyczne ludowe wzory przemycone w postaci tekstyliów. Piękną i nietuzinkową ozdobą mieszkania będą obrazy nawiązujące do wzorów łowickich lub góralskich. Na uwagę zasługuje dekoracja wykonana ze sznurka bawełnianego lub jutowego.
Sypialnia w stylu folk
Na pierwszy rzut oka styl folkowy może wydawać się zbyt intensywny i kolorowy do sypialni, która kojarzy się raczej z oazą spokoju, a atmosfera w niej panująca powinna sprzyjać relaksowi i wyciszeniu. Dlatego w sypialni ludowe wzory warto wykorzystać oszczędnie.
Doskonałym reprezentantem stylu folk w sypialni będzie łóżko o pięknej drewnianej rzeźbionej ramie. Jego idealne dopełnienie to pościel w ludowe dekory lub haftowana ozdobna narzuta na łóżko.
Łazienka w stylu folk - naturalne materiały, modne połączenia
Folkowa łazienka to połączenie przytulności i prostoty. Tu również króluje drewno, zestawione z klasyczną ceramiką. Do stylizacji fantastycznie nadają się haftowane ręczniki, zapachowe, klimatyczne świece, ozdoby wykonane z suszonych traw i kwiatów.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by do stylizacji łazienki wykorzystać płytki patchworkowe z ludowym nadrukiem. Jest ich w sprzedaży naprawdę wiele, można więc bez trudu znaleźć coś na miarę własnej łazienki. Aranżacje mogą być zarówno wyraziste jak i stonowane. Folk mieści w sobie zarówno stonowany styl boho, klimatyczny retro jak i nowoczesny styl japandi.
W folkowej łazience można również zdecydować się na nieco bardziej wyraziste i odważniejsze aranżacje jak glazura w ludowe wzory na ścianach czy folkowa tapeta łazienkowa.
ZAINSPIRUJ SIĘ!
Wnętrza w stylu Hampton — inspirowane nadmorskim klimatem!
Wnętrza w stylu rustykalnym - klasyczne piękno, które nie przemija
Wnętrza w stylu glamour - niepowtarzalny szyk i magiczny błysk