Mieszkanie w skandynawskim stylu – prostota, wygoda i funkcjonalność
Minimalizm, funkcjonalność i jasne kolory to ponadczasowa kombinacja, którą realizuje styl skandynawski. Moda na wnętrza rodem z północy przyszła już kilkadziesiąt lat temu i cieszy się dużą popularnością do dziś. Dlaczego tak polubiliśmy skandynawskie klimaty? Jak urządzić mieszkanie zgodnie z tym trendem? Odpowiedź na to pytanie nie jest skomplikowana, a aranżacja skandynawska — jeszcze prostsza. Zobaczmy, jak połączyć funkcjonalne meble w stylu skandynawskim z jasnymi barwami i przytulnym minimalizmem.
W tym artykule:
1. Małe mieszkanie w stylu skandynawskim — skąd wzięła się moda na przytulność?
2. Meble w stylu skandynawskim — jakie wyposażenie w stylu skandynawskim warto kupić?
3. Stylowe wykończenie wnętrz — czym wyróżnia się styl skandi? Inspiracje na aranżacje
4. Mieszkanie w stylu skandynawskim — jak urządzić mieszkanie ze smakiem?
Małe mieszkanie w stylu skandynawskim — skąd wzięła się moda na przytulność?
Początek stylu skandynawskiego w aranżacji wnętrz sięga końcówki XIX wieku, który okrzyknięto wiekiem przemysłu i nowoczesności. W sztuce pojawia się modernizm zmieniający podejście do przedmiotów użytkowych: najważniejsza staje się ich przydatność, a nie elementy dekoracyjne. W 1899 roku szwedzki malarz i projektant Carl Larsson opublikował album „Ett hem”, czyli „Dom”. Ilustracje przedstawiały sielankowe wnętrza domu, który zamieszkiwał z żoną Karin (też artystką) i ośmiorgiem dzieci. Po ciemnych, mieszczańskich salonach widok jasnych, wypełnionych światłem wnętrz mógł być dużym zaskoczeniem.
Pojawiła się nowa estetyka, która zmieniła podejście do urządzania wnętrz. Larssonowie postawili na prostotę, wygodę i niskie koszty. Część mebli wykonali sami, łączyli nowe sprzęty ze starymi, a jeszcze inne przemalowali i ozdabiali samodzielnie. Założenia pozostały niezmienne, ale współcześnie styl skandynawski korzysta z technologicznych możliwości i nowoczesnych materiałów.
Funkcjonalne meble w stylu skandynawskim kupimy teraz bez problemu dosłownie wszędzie. To właśnie skandynawskie meble, jasne kolory i przytulny minimalizm tworzą skandynawskie wnętrza.
Meble w stylu skandynawskim — jakie wyposażenie w stylu skandynawskim warto kupić?
Podstawą wnętrz inspirowanych Skandynawią są jasne kolory, najchętniej biel, beż, szarość oraz jasne drewno i naturalne materiały lub ich uwspółcześnione wersje. Przykładem mogą być meble tapicerowane lnem z domieszką poliestru, który nadaje tkaninie właściwości plamoodporne oraz sprawia, że się ona nie gniecie i jest bardziej wytrzymała od „czystego” odpowiednika. Meble tapicerowane powinny być wygodne, łatwe w czyszczeniu i o prostej formie. Szare narożniki lub sofy z funkcją spania w jasnych, neutralnych barwach sprawdzą się w tej stylistyce.
Meble do salonu w skandynawskim stylu wybieramy tak, aby były przydatne, dostosowane do wielkości pomieszczenia i ułatwiające utrzymanie porządku. Postawmy na minimalizm, bez zbędnych detali, a nawet widocznych uchwytów. Nie oznacza to jednak, że nie możemy wybrać komody do salonu, sofy do salonu lub witryny na wysokich nóżkach. Ten typ wyposażenia dobrze sprawdzi się w skandynawskiej aranżacji pod warunkiem, że meble są białe, szare lub w jasnym odcieniu drewna. Warto przyjrzeć się także modelom łączącym drewno i lakierowane fronty w jednolitym kolorze.
Chcemy urządzić nie tylko salon w stylu skandynawskim, ale również sypialnię w stylu skandynawskim i pokój dziecięcy w stylu skandynawskim? Konieczne będą jasne kolory i miękkie materiały naturalne w stylu skandynawskim. Z takimi elementami na pewno uda nam się stworzyć estetyczne aranżacje stylu skandynawskiego.
Stylowe wykończenie wnętrz — czym wyróżnia się styl skandi? Inspiracje na aranżacje
Biały kolor jest podstawą stylu skandynawskiego więc optymalnie, gdy cała stolarka: okna i drzwi wewnętrzne też takie będą. To bardzo uniwersalna barwa, dodająca pomieszczeniom przestrzeni, wykorzystywana w przeróżnych aranżacjach, więc prawdopodobnie nie pożałujemy swojej decyzji. Deski podłogowe wspaniale zastąpią trwalsze i łatwiejsze do położenia panele laminowane lub panele winylowe. Wizualnie trudno je odróżnić, a podłoga przetrwa wiele kataklizmów.
Dekoracja okien powinna być minimalistyczna: wystarczą rolety lub tylko delikatne zasłony gotowe. W naszym klimacie osłonięcie wnętrza przed słońcem szczególnie latem jest konieczne.
Co ciekawe, nie tylko wnętrza możemy aranżować z pomocą stylu scandi. Aranżacje stylu skandynawskiego możemy z powodzeniem wyprowadzić na zewnątrz. Coraz popularniejsze stają się balkony w stylu skandynawskim. Wystarczą skandynawskie meble, dużo roślin i jasne kolory. Ogrodowe wnętrza stylu skandynawskiego to przede wszystkim wygodne meble ogrodowe z naturalnych materiałów oraz miękkie poduchy i koce.
Mieszkanie w stylu skandynawskim — jak urządzić mieszkanie ze smakiem?
Skandynawski styl mieszkania jest raczej minimalistyczny i skromny, jeśli chodzi o dodatki i dobór kolorów. W pomieszczeniach tego typu nie odnajdziemy jaskrawych barw i wielu bibelotów, które niczemu nie służą. Wnętrza pomagają odpocząć, bo naszej uwagi nic nie rozprasza i możemy cieszyć się spokojem. Tak samo, jak w przypadku funkcjonalności — prostota ułatwia utrzymanie porządku i poczucia czystości.
W mieszkaniach w stylu skandynawskim popularne są proste, drewniane ramki na zdjęcia oraz obrazy pasujące do wystroju. Uroku dodają również rośliny pokojowe w doniczkach lub kwiaty cięte w nowoczesnych, minimalistycznych wazonach. Przytulny charakter osiągniesz także za pomocą poduszek dekoracyjnych w kolorach typowych dla tego stylu lub w delikatnych pastelach. Modne są poszewki dekoracyjne wykonane na drutach lub imitujące ręczne warkoczowe sploty. W takich pomieszczeniach popularne są również świeczniki, a także inne skromne dekoracje typu DIY.
Elementy wnętrz skandynawskich powinny być funkcjonalne i przemyślane. Nieważne, czy interesuje nas kuchnia w stylu skandynawskim, czy kawalerka w stylu skandynawskim, stawiajmy na takie dodatki, które podkreślą styl scandi, czyli będą wyjątkowo praktyczne.
Zainspiruj się!
Narożniki z funkcją spania codziennego i okazjonalnego - czym się różnią?