Mieszkanie alergika — jakie materiały wykończeniowe wybrać?

21.11.2022

Alergia to choroba cywilizacyjna, szczególnie w XXI wieku, która dotyka ogromną ilość osób. Jak trudno jest z nią żyć i na co dzień funkcjonować, wie tylko ten, kto jej doświadczył. Alergicy często potrzebują odpowiedniej aranżacji przestrzeni, odpowiedniego doboru mebli, dekoracji i dodatków, które będą dla nich bezpieczne i nie nasilą objawów chorobowych. Wyposażenie wnętrza dla alergika jest nie lada wyzwaniem. Jednak z każdym rokiem pojawiają się nowe, ciekawe rozwiązania, dedykowane właśnie tej grupie społecznej. Sprawdź, co warto wybrać do stylizacji mieszkania alergika, które materiały wykończeniowe z jednej strony ozdobią codzienną przestrzeń, a z drugiej będą bezpieczne i przyjazne alergikowi.

Podpowiemy jakie materiały budowlane oraz elementy wykończeniowe tj. płytki ceramiczne, farby, tapety papierowe, panele podłogowe lub deski z naturalnego drewna, sprawdzą się w mieszkaniach alergików, a także jak walczyć z alergenami na co dzień.

 

Panele podłogowe Hicora Vancouver 7mm AC3 Promo 3297

 


W tym artykule:

1. Mieszkanie dla alergika — przyjazne materiały do wykończenia

2. Jakie materiały podłogowe są najbezpieczniejsze dla alergików?

3. Wykończenie i dekoracje podłóg dla alergików

4. Co do malowania ścian dla alergików?

5. Co nas uczula? Poznaj najbardziej szkodliwe substancje



 

Mieszkanie dla alergika — przyjazne materiały do wykończenia

Na etapie wykończenia lub remontu mieszkania mamy ogromny wpływ na tworzenie zdrowych warunków życia. Nie zapominajmy, że materiały w tym budowlane i wykończeniowe zawierają również chemikalia i substancje, które mogą nam zaszkodzić. Podobnie jak w przypadku detergentów, bierze się również pod uwagę skład materiałów. Wybieramy farby i lakiery rozcieńczane wodą, a nie rozpuszczalnikami. Etykiety zawierają informacje o certyfikatach i zaleceniach organizacji i stowarzyszeń promujących zdrowie i ochronę środowiska.

 

Jakie materiały podłogowe są najbezpieczniejsze dla alergików?

W przypadku montażu podłogi w pomieszczeniach, w których mieszkają alergicy lub osoby ze skłonnością do alergii, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie takich materiałów jak:

  • Podłogi drewniane — drewno nie przyciąga kurzu i ma wyjątkowo cenne właściwości antystatyczne. Im mniej połączeń między elementami, tym lepiej, bo łatwiej utrzymać je w czystości. Decydując się na deski, warto szukać produktów gotowych do montażu, a więc uprzednio pomalowanych lub zaimpregnowanych. Samodzielne wykonanie tej czynności i używanie chemikaliów na bazie rozpuszczalników organicznych może prowadzić do podrażnienia błon śluzowych i wywołania intensywnych reakcji alergicznych.
  • Panele podłogowe — wśród paneli podłogowych bez problemu znajdziemy, takie, które są bezpieczne dla alergików. Najczęściej są to produkty, które nie zawierają alergizujących klejów oraz lakierów chemicznie utwardzanych. Panele podłogowe najlepiej montować na dobrze oczyszczonej i odpowiednio przygotowanej powierzchni.
  • Panele korkowe — to produkty fabrycznie pokryte ekologicznym lakierem lub woskiem, co umożliwia ich łatwe czyszczenie. Sam korek jest bardzo bezpiecznym materiałem dla alergików, nie przyciąga kurzu, jest odporny na wilgoć, nie sprzyja rozwojowi mikroorganizmów, grzybów czy pleśni. Po odpowiedniej obróbce podłoga wykonana jest z twardego, ale elastycznego materiału, również odpornego na uszkodzenia, ciepłego i dobrze wygłuszającego.
  • Płytki ceramiczne i kamienne — podłogi z nich wykonane są dość zimne, niezbyt wygodne, ale łatwe do mycia i czyszczenia, do tego wystarczy wilgotna szmatka. Są szczególnie przydatne w pomieszczeniach, w których podłogi narażone są na wilgoć, takich jak kuchnie i łazienki. Najlepiej od razu zabezpieczyć spoiny między płytkami specjalnymi fugami i preparatami chroniącymi przed zabrudzeniem i pleśnią. Dla alergików warto wybierać płytki bezszwowe z jak najmniejszą liczbą spoin.

 

Panel winylowy SPC Rosefinch Oak R133 4mm 23/32

 

Wykończenie i dekoracje podłóg dla alergików

To nieprawda, że ​​dywany lub chodniki nie powinny być używane przez osoby z alergią. Istnieje kilka rodzajów tych produktów, które nadają się również do umieszczenia w domu alergika. Należą do nich na przykład:

  • Dywany i chodniki bawełniane, które można prać w temperaturze ok. 60 stopni, suszyć, prasować i dzięki temu usuwać alergeny. Ich czyszczenie jest proste i szybkie.
  • Dywany lub wykładziny podłogowe z włókien sztucznych. Włókna naturalne, takie jak wełna, często przenoszą alergeny. Tworzywa sztuczne są znacznie tańsze, ale nie powinny to być dywany czy tapicerka z pianki poliestrowej zawierającej aldehydy. Warto rozważyć inne tworzywa, takie jak filc lub tkanina jutowa.

 

Terakota Iris blanco 45/45 PEI 4

 

Co do malowania ścian dla alergików?

Farby ścienne przeznaczone dla alergików muszą być bezpieczne dla zdrowia. Ważne jest, aby nie powodowały reakcji alergicznych, takich jak katar, kaszel, łzawienie oczu, zaczerwienienie itp. Farba dla alergików nie uwalnia szkodliwych związków podczas aplikacji i schnięcia. Jak wybrać odpowiednią spośród różnych farb do ścian?

Przede wszystkim należy używać farb rozcieńczonych wodą, a nie rozpuszczalnikami. Najpopularniejsze z nich to farby akrylowe, których spoiwem jest żywica akrylowa. Należą do grupy farb emulsyjnych — po wyschnięciu nie wydzielają szkodliwych substancji.

Obok farb do wykończenia ścian w mieszkaniu alergika wykorzystać można okładziny korkowe, kamień naturalny, płytki ścienne o gładkiej powierzchni, tynk cementowy. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór tych materiałów wykończeniowych i materiałów budowlanych, które przystosowane zostały do potrzeb alergików, są proste do utrzymania w czystości i nie sprzyjają rozwojowi grzybów i gromadzeniu kurzu.

 

tapeta papierowa w Merkury Market

 

Co nas uczula? Poznaj najbardziej szkodliwe substancje

Największym wrogiem alergików jest kurz, pleśń, grzyby, pyłki roślin i sierść zwierząt w domu. Wdychamy takie alergeny, znajdujące się w powietrzu. Niebezpieczne dla nas są również roztocza, które żyją w dywanach, zasłonach, miękkich meblach i materacach. Uczulenie występuje, gdy skóra lub błony śluzowe wchodzą w kontakt z alergenem.

Usuń kurz, roztocza i pleśń z otoczenia. Najbardziej oczywistym i najczęściej używanym narzędziem do zwalczania kurzu i roztoczy jest mop lub odkurzacz. Nazwa niektórych modeli sugeruje, że są przeznaczone właśnie dla alergików. Co jest dla nich charakterystyczne? Z powodzeniem wyczyszczą gładkie panele na podłogi, dywany, a niekiedy także płytki podłogowe. Warto zwrócić uwagę na akcesoria, takie jak specjalna ssawka do odkurzania mebli tapicerowanych i materacy czy turboszczotka, która jest szczególnie przydatna w walce z sierścią zwierząt. Jeśli to tylko możliwe, warto czyścić pod ciśnieniem. Dla osób ze skłonnością do alergii szczególnie zalecane są mopy parowe, które idealnie usuwają alergeny z różnych powierzchni podłogi oraz tapicerki. Mop parowy znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju mikroorganizmów i rozwoju roztoczy. Na oczyszczonej parą powierzchni trudniej osadza się kurz. Systematyczne czyszczenie ma tu kluczowe znaczenie. Używanie mopa parowego bardzo często nie wymaga stosowania środków chemicznych, przez co sprzątanie jest bardziej przyjazne alergikowi.

Warto poświęcić czas na systematyczne wietrzenie, należy wykonywać wyłącznie w konkretnych porach roku – wyłącznie w okresie niskiego stężenia pyłków. Warto również zadbać o jak najlepszą jakość powietrza w mieszkaniu w tym o jego czystość i optymalną wilgotność.

I jeszcze jedna cenna wskazówka, czasem warto postawić na minimalizm. Mniej mebli to mniej kurzu, który wywołuje reakcje alergiczne.

 


 

Zainspiruj się!

 

Styl hygge w salonie. Sprawdź jak zaaranżować przytulne wnętrze zgodnie z duńską filozofią szczęścia!


Salon w stylu urban jungle - sposób na stworzenie oryginalnego wnętrza


Sypialnia w stylu prowansalskim — jak ją zaaranżować?

Powrót