Mętna woda w basenie - jak ją oczyścić?
W upalne dni trudno o lepszy pomysł na relaks w ogrodzie niż chłodzenie się w basenie z orzeźwiającym napojem w ręku. Posiadanie basenu wiąże się jednak nie tylko z przyjemnościami, ale także obowiązkami. Jeśli zaniedbamy pielęgnację basenu i nie będziemy regularnie sięgać po chlor lub tlen aktywny do basenu, z czasem możemy zauważyć, że woda w basenie przestaje być czysta i klarowna, jej powierzchnie mętnieje, a na dnie basenu pojawia się osad. Oznacza to, że najwyższy czas zastosować sprawdzone sposoby dezynfekcji – w przeciwnym razie u osób korzystających z basenu może dojść do podrażnienia błon śluzowych i chorób skóry, a mętna woda po pewnym czasie zamiast do uzdatnienia będzie się nadawała już tylko do wymiany. Skąd biorą się zmętnienia w basenie i co zrobić, aby jak najdłużej cieszyć się błękitną i przejrzystą taflą wody?
Przyczyny mętnej wody w basenie przydomowym
Zmętnienia, widoczne często gołym okiem są często spowodowane nagromadzeniem się zanieczyszczeń na powierzchni wody. Głownie są to szczątki organiczne. Inna przyczyna zmętnienia może być użycie niewystarczającej ilości chloru, bromu lub aktywnego tlenu, czyli środków, które służą do uzdatniania wody. Taka zawiesina, której towarzyszy zwykle zabarwienie wody na zielono, stanowi idealne środowisko do rozwoju glonów, bakterii i innych szkodliwych mikroorganizmów.
Równie dużym błędem jest przedawkowanie środków chemicznych czyszczących wodę, takich jak antyglony do basenu, tabletki flokujące oraz preparaty dezynfekujące lub zakwaszające wodę. Użyta w nadmiarze chemia basenowa powoduje za wysokie pH wody oraz zbyt dużą jej twardość, powodując wytrącanie się w wodzie wapnia, który w dłuższej perspektywie może nawet uszkodzić pompy basenowe.
Jak poradzić sobie z mętną wodę w basenie — czyszczenie krok po kroku
Zaczynamy od dokładnego, ale delikatnego usunięcia zabrudzeń ze ściany basenu, a następnie większych zanieczyszczeń z dna. Idealnie nadaje się do tego specjalny odkurzacz do basenów.
Przeczyszczamy instalację filtrującą (pompy piaskowe do basenu — wymieniamy piasek lub stosujemy fibalon, czyli nowoczesny materiał wykonany z włókien polimerowych, swoim wyglądem przypominający kulki waty).
Sprawdzamy papierkiem lakmusowym lub testerem kropelkowym pH wody i w przypadku wartości wykraczającej poza prawidłowy zakres (7,0- 7,6) regulujemy go za pomocą granulatu minusowego lub plusowego. Woda nadająca się do kąpieli powinna mieć odczyn obojętny lub lekko zasadowy.
Wykonujemy tak zwane chlorowanie uderzeniowe, dążąc do osiągnięcia poziomu chloru 1,0 mg/l. Jeśli będzie on nieco wyższy, wystarczy dolać do basenu więcej wody, aby rozcieńczyć powstały roztwór.
Stosujemy środek flokujący (inaczej koagulacyjny). Ma on za zadanie utworzyć z małych drobinek większe cząstki zanieczyszczeń, które zamiast przedostać się przez filtr zostaną przez niego zatrzymane i będą dzięki temu łatwe do usunięcia.
Pozostawiamy pompę filtrującą włączoną przez minimum 6 godzin lub aż do całkowitego zniknięcia zmętnienia, po czym starannie wypłukujemy filtr (pompa z filtrem kartuszowym powinna być wymieniona na nową).
Co zrobić, aby mieć klarowną i czystą wodę w basenie?
Zasada jest jedna — wyłącznie regularne uzdatnianie wody w basenie sprawi, że nie zdążą rozwinąć się w niej glony ani wytrącić nieestetyczne osady.
W sezonie co najmniej raz na tydzień należy kontrolować odczyn pH oraz twardość wody (optymalna to 10-18°n). Do dezynfekcji wody w niewielkim zbiorniku wystarczy chlor basenowa lub aktywne tabletki tlenowe, które nie wydzielają drażniącego zapachu i świetnie sprawdzą się w przypadku osób uczulonych na chlor. Jeśli chcemy zmniejszyć zużycie chloru, możemy dodać do wody tak zwany stabilizator chloru w postaci granulatu lub tabletek, które przedłużą jego obecność w wodzie. Warto jednak pamiętać, że wszystkich środków chemicznych (również chloru) należy używać w ilości zalecanej przez producenta, ponieważ konsekwencją ich niedoboru lub przedawkowania może być nie tylko mętna woda w basenie, ale także nieodwracalne uszkodzenie jego konstrukcji lub pompy filtrującej.
W przypadku basenów przeznaczonych dla większej liczby osób samo chlorowanie nie jest wystarczające, żeby przeciwdziałać powstaniu mętnej wody. Jeśli mamy basen stelażowy lub basen rozporowy, musi być on wyposażony w system filtrujący o odpowiedniej wydajności. Co jakiś czas należy też wymieniać akcesoria do pomp basenowych, takie jak węże basenowe oraz wkłady do pomp. Ważne jest także, aby przed wejściem do basenu każda osoba brała szybki prysznic, dokładnie opłukując stopy.
Podczas czyszczenia wody w basenie warto też od czasu do czasu sięgać po flokulanty i koagulanty do basenu, które można dozować ręcznie lub na przykład przy pomocy pływającej boi, która jednocześnie uwalnia środek flokujący, glonobójczy i dezynfekcyjny. Powstałe podczas koagulacji zanieczyszczenia, z którymi nie poradził sobie filtr, podobnie jak naniesiony piasek, usuwa się z dna basenu specjalnym odkurzaczem.
Jeśli natomiast chcemy pozbyć się z basenu osadu, pozostaje nam chemiczne usunięcie substancji, które powodują jego wytrącanie się w wodzie. Służy do tego klaryfikator wody poprawiający skuteczność filtrowania i tym samym jej zdatność.
Coraz częściej stosowanym i bardzo praktycznym rozwiązaniem jest także przykrywanie basenu, z którego nie korzystamy, plandeką. W ten sposób zabezpieczamy basen ogrodowy przed dostawaniem się do środka liści i innych zanieczyszczeń, a jednocześnie dłużej możemy się cieszyć ciepłą wodą w zbiorniku zewnętrznym.