Metalowa huśtawka ogrodowa - jak ją zrobić? Instrukcja
Huśtawka ogrodowa służy nie tylko do zażywania relaksu i dobrej zabawy, ale również spełnia wiele ważnych i pozytywnych funkcji dla zdrowia: wzmacnia mięśnie, korzystnie wpływa na rozwój zmysłu równowagi, stymuluje układ nerwowy oraz wycisza i korzystnie oddziałuje na koncentrację. Korzystanie z huśtawki nie jest wcale przypisane tylko i wyłącznie dzieciom, ponieważ równie efektywnie używać mogą jej także osoby dorosłe.
Specyficzną odmianą huśtawki jest huśtawka ogrodowa, która powinna stanowić element umiejętnie wkomponowany w ogród. Wygląd i barwa muszą korespondować z jego wystrojem, w tym z innymi urządzeniami, które się w nim znajdują, takimi jak: ławka, ogrodowe meble, altanka czy zakątek do grillowania.
Kupno czy samodzielne wykonanie huśtawki ogrodowej?
Najłatwiejszym rozwiązaniem jest zakup huśtawki. Producenci oferują liczne modele, ale tylko jej własnoręczne wykonanie da nam prawdziwą satysfakcję oraz radość z dobrze wykonanej pracy. Nasz wysiłek docenią zwłaszcza dzieci, które do huśtawek podchodzą szczególnie entuzjastycznie.
Huśtawki ogrodowe mogą być wykonane z drewna lub metalu, przy czym te metalowe posiadają szereg zalet, zapewniających im przewagę nad drewnianymi. Metalowej huśtawki nie trzeba specjalistycznie konserwować poza pokryciem specjalistyczną farbą. Jej czyszczenie jest szybkie i łatwe. Materiał z którego jest wykonana sprawia, że usunięcie wszelkich zabrudzeń możliwe jest przy użyciu zwykłej, nieco wilgotnej ściereczki. Ponieważ metal ze swej istoty, jest materiałem niechłonnym, nie ma niebezpieczeństwa wystąpienia nieestetycznych przebarwień lub plam. Huśtawki ogrodowe wykonane z metalu są wyjątkowo wytrzymałe, odporne na nawet duże obciążenia oraz warunki atmosferyczne. Nie są także podatne na uszkodzenia mechaniczne czy zarysowania. Niebagatelną zaletą metalowych huśtawek ogrodowych jest niska cena materiałów z jakich może być przez nas zbudowana.
Huśtawka ogrodowa wykonana z metalu – podstawowe zasady projektowania
Jak zrobić huśtawkę ogrodową? Najważniejszą rzeczą, jest takie jej zaprojektowanie, aby w pełni dostosowana była do potrzeb osób, które będą z niej korzystały, a przede wszystkim zapewniała całkowite bezpieczeństwo. Oczywiście, inaczej będzie zbudowana huśtawka dla dzieci, a inaczej dla dorosłych.
Przystępując do projektowania huśtawki, najpierw należy wybrać miejsce, w którym zostanie ustawiona, rozstrzygnąć, czy znajdzie się na specjalnie utworzonym placu zabaw dla dzieci, czy właśnie w ogrodzie.
Istnieją ogólne zasady projektowania huśtawki dla dzieci i dorosłych:
- miejsce przeznaczone na huśtawkę powinno być na tyle obszerne, aby bez problemu mogła wykonywać pełny ruch wahadłowy, bez niebezpieczeństwa, że uderzy o jakąkolwiek przeszkodę - na przykład drzewa;
- huśtawka powinna znajdować możliwie blisko domu, aby można było kontrolować zachowanie dzieci, które się na niej bawią;
- huśtawka nie może stanowić elementu który przyciąga wyładowania elektrostatycznych- nie powinno się przy niej znajdować oczko wodne, basen ani przebiegać żaden rodzaj linii energetycznych i innych przewodów;
- podłoże, na którym zostanie ustawiona huśtawka, musi być na tyle miękkie, aby mogło zamortyzować ewentualny upadek osób, które będą z niej korzystać.
Kolejnym krokiem jest rozważenie, czy huśtawka ma być przeznaczona dla jednej czy dla kilku osób. Od tego zależy jej budowa oraz ilość materiału, jaki będzie nam potrzebny.
Wymiary huśtawki
Dobrze zaprojektowana huśtawka ogrodowa przeznaczona do użytku kilku osób, powinna mieć także odpowiednio duże gabaryt. Zapewni to stabilność, a tym samym wygodę oraz bezpieczeństwo osób, które korzystają z huśtawki. Ze względów bezpieczeństwa siedzisko powinno zostać odpowiednio mocno umocowane.
Wielkość i długość poszczególnych elementów składowych huśtawki są ściśle uzależnione od ilości osób, dla których jest ona przewidziana – im więcej potencjalnych użytkowników, tym wymiary również będą większe.
Przeciętne rozmiary, jakie posiada huśtawka przeznaczona dla 2 - 3 osób, to : szerokość – ok. 250cm, wysokość ponad 200 cm, rozwarcie wsporników na poziomie gruntu – ok. 250 cm.
Montaż podpór i trawersów krok po kroku
Po rozstrzygnięciu wszystkich projektowychkwestii konstrukcji, możemy przystąpić do pracy i zbudować huśtawkę. Najważniejsze jest odpowiednie wykonanie ramy z podporami i trawersami, na niej bowiem opierać się będzie ciężar siedziska oraz jej użytkowników.
Rama huśtawki składa się z dwóch wsporników w kształcie litery A oraz belki górnej, ustawionej w stosunku do nich w sposób poprzeczny. Metalowe elementy składowe wspornika powinny być połączone pod kątem ok. 60 stopni. Wstępnym krokiem montażu jest odpowiednie przycięcie zakupionych płaskowników, przy użyciu piły bądź szlifierki kątowej tak, aby ich wymiary odpowiadały ściśle wskazanym w projekcie. W przypadku powstania zadziorów, należy je starannie wyrównać papierem ściernym.
Po wykonaniu tych czynności, należy dokładnie spasować wierzchołki wsporników i odpowiednio przyciąć je kątem 60°. Belka główna może zostać przymocowana bezpośrednio do wsporników lub spoczywać na dodatkowo dodanej poprzeczce, co zapewni większy poziom bezpieczeństwa. Po jej prawidłowym ustawieniu, przycinamy ją do właściwego rozmiaru, po czym mocujemy za pomocą spawania lub przy użyciu czterech śrub i czterech nakrętek, pomiędzy którymi umieszczamy podkładki. Następnie każdą z nakrętek trzeba zabezpieczyć dodatkową przeciwnakrętką, która jest dokręcana w przeciwnym do niej kierunku.
Na tak zbudowanej ramie osadzamy górną belkę i przytwierdzamy ją za pomocą spawania albo przy użyciu śrub i nakrętek z podkładkami oraz przeciwnakrętkami.
Konstrukcja zawieszenia i oprawy
W celu dodatkowego zwiększenia stabilności wsporników, pomiędzy nimi, w dolnej części mocujemy specjalne belki stabilizujące o odpowiedniej długości.
Umocowanie huśtawki
Następnym krokiem jest odpowiednie umocowanie zbudowanej huśtawki ogrodowej. Aby to wykonać, końce jej wsporników należy wkopać w ziemię na głębokość ok. 50 cm, aby odpowiednio ustabilizować huśtawkę. Przed przystąpieniem do tej czynności, w dolnej części każdego ze wsporników należy umieścić kilka śrub, które zagwarantują solidne ich zakotwiczenie w zaprawie betonowej, którą wypełnimy otwory w ziemi wykonane przy użyciu wąskiego szpadla lub świdra glebowego. Mocowania wsporników dokonujemy za pomocą zaprawy betonowej zrobionej z mieszaniny 1 kg piasku gruboziarnistego, 1 kg żwiru i 0,5 kg cementu lub gotowej zaprawy szybkoschnącej.
Przed wylaniem zaprawy betonowej konieczne jest dokładne sprawdzenie, czy metalowe wsporniki przy huśtawce są wyrównane we właściwy sposób. Przy użyciu poziomicy sprawdzamy także, czy górna belka i elementy stabilizujące są wypoziomowane i czy wraz ze wspornikami są względem siebie równoległe. Kolejną czynnością jest ubicie ziemi wokół wszystkich czterech końcówek wsporników.
Wykonanie siedziska
Wymiar siedziska jest ściśle uzależniony od ilości osób, które będą jednocześnie z niego korzystać.
Przyjęte jest, że siedzisko dla dwóch osób powinno mieć wymiary przynajmniej 120 x 50 x 50 cm, dla trzech - 150x50x50 cm, a dla czterech - 190x80x80 cm. Może być ono wykonane z metalu lub drewna.
Wykonanie siedziska huśtawki z metalu trzeba zacząć od ramy. Jest ona niezmiernie trudna do samodzielnego wykonania, ponieważ występują w niej elementy gięte, wymagające specjalistycznych narzędzi oraz odpowiednich umiejętności. Dlatego najlepiej nabyć gotową już ramę w specjalistycznym sklepie lub na aukcji internetowej. Do ramy przytwierdzamy za pomocą spawania płaskowniki o odpowiedniej długości oraz wymiarach 4cm x 4mm, tworząc w ten sposób dół siedziska.
Ostatni etap budowy huśtawki, która jest metalowa, stanowi podwieszenie siedziska do górnej belki ramy, w której uprzednio wywiercamy otwory w celu zamocowania na śrubach odpowiednich karabińczyków. Do nich mocujemy mocne liny bądź łańcuchy, aby zawiesić siedzisko.
W zależności od wystroju, w jakim urządzony jest cały ogródek, do siedziska możemy także dokupić poduszki w wybranym kolorze.
Musimy także pamiętać, że metalowa huśtawka musi zostać zabezpieczona przed działaniem korozji. Dokonujemy tego przy użyciu specjalnych preparatów w formie spray'u lub nanoszonych pędzlem na elementy jej konstrukcji, które znaleźć można w sklepie Merkury Market - na przykład spray antykorozyjny DC efekt inox. Alternatywnie, możemy także pomalować huśtawkę przy użyciu specjalnych farb przeznaczonych do metalu. Farby antykorozyjne można zastosować także bezpośrednio na powierzchnie, które są pokryte rdzą - w związku z czym stanowią dobrą opcję, aby odnowić starą huśtawkę po kilku latach używania, nadając jej zupełnie inny wygląd.
Huśtawka ogrodowa metalowa - jak zrobić? Możemy podjąć się jej zrobienia samodzielnie, bez wielu specjalistycznych narzędzi. Konstrukcja wykonana z metalowych rur jest znacznie trwalsza od drewnianej. Z powodzeniem będzie można jej używać przez wiele lat. Zapewnia też pełne bezpieczeństwo, co jest szczególnie ważne w przypadku dziecka. Jeżeli wykorzystamy odpowiednie materiały i wykonamy przed rozpoczęciem prac szczegółowy projekt konstrukcji, huśtawkę ogrodową będziemy mogli wykorzystać nie tylko do zrelaksowania się - będzie ona także zdobić nasz ogród.