Meblościanka do pokoju młodzieżowego - sposób na praktyczną aranżację
Kiedy dziecko rośnie, zmieniają się jego potrzeby. O ile maluchowi wystarczy tylko łóżeczko dziecięce, pojemna komoda i kącik do zabawy, nastolatek powinien mieć swoją własną przestrzeń z wydzielonym miejscem do wypoczynku, nauki, przechowywania, przyjmowania przyjaciół oraz realizowania swoich pasji. Jak praktycznie i estetycznie zorganizować pokój młodzieżowy, mając do dyspozycji jedynie niewielki metraż? Z pomocą przychodzą nowoczesne meblościanki!
Przez wiele osób wciąż uznawane za relikt PRL-u, meblościanki do salonu z impetem wracają do łask, w zupełnie nowej, atrakcyjne odsłonie. Tego typu meble systemowe nie tylko cieszą oko, ale także są bardzo praktyczne. Choć meblościanki kojarzą się przede wszystkim z elementem wyposażenia pokoju dziennego, ich funkcjonalność sprawiają, że coraz częściej goszczą również w sypialniach, gabinetach oraz pokojach dzieci i młodzieży.
W tym artykule:
1. Jakie są zalety meblościanek? Spójna aranżacja
2. Co wchodzi w skład meblościanki?
3. Jakie meble młodzieżowe wybrać do małego pokoju?
Jakie są zalety meblościanek? Spójna aranżacja
Meblościanki są idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią samodzielnie kompletować mebli lub po prostu nie mają na to czasu. Takie kolekcje gwarantują spójność wizualną aranżacji, dzięki czemu nie trzeba dobierać do siebie pojedynczych elementów wystroju, zastanawiając się, czy upatrzone meble na pewno do siebie pasują wyglądem i gabarytami. Decydując się na meblościankę, eliminuje się ryzyko powstania optycznego bałaganu i odwiedza się wyłącznie jeden sklep meblowy.
Dowolność konfiguracji
Nowoczesne meblościanki zadowolą nawet bardzo wymagających klientów. Dostępne na rynku komplety zwykle składają się z mebli modułowych, które można dowolnie ze sobą zestawiać, tak aby optymalnie wpasowały się w rozmiar pomieszczenia i trafiały w bieżące potrzeby nastolatka. Duże możliwości konfiguracji idą w parze z łatwością modyfikacji – jeśli na przykład Twojemu dziecku zacznie brakować miejsca do przechowywania, nie musisz się martwić, czy znajdziesz pasujące do kompletu meble (o ile tylko konkretna kolekcja nie zostanie wycofana z oferty).
Możliwość personalizacji
Choć meblościanki tworzą jedną całość i zwykle zajmują całą ścianę, tego typu komplety potrafią wyglądać lekko i dyskretnie. Mamy do wyboru dwie opcje: wkomponować je w już istniejącą aranżację lub przeciwnie – potraktować jako ozdobę pokoju i postawić na meble, które przyciągają wzrok ciekawym designem. Szeroka oferta meblościanek sprawia, że nie ma problemu z dopasowaniem ich upodobań dorastającego dziecka bądź dominującego w całym mieszkaniu stylu. Dostępne zestawy mebli młodzieżowych różnią się między sobą nie tylko kolorem i rodzajem wykończenia frontów, ale też materiałem wykonania, systemem otwierania drzwiczek i szuflad oraz organizacją wnętrza.
Łatwość montażu
Pomimo, że meblościanki mają duże rozmiary i składają się z wielu elementów, przez co mogą wydawać się skomplikowane w montażu, ich złożenie jest bardzo proste i nie wymaga pomocy fachowca. Przestrzegając instrukcji od producenta, przy pomocy meblościanki można przeprowadzić metamorfozę wybranego pomieszczenia w ciągu zaledwie jednego dnia.
Niska cena
Młodzieżowe meblościanki, podobnie jak sprzedawane w zestawie meble dziecięce, są stosunkowo niedrogie. Na ich korzyść przemawia również możliwość dokonania zakupu na raty, jednorazowy koszt transportu oraz bezpłatny montaż oferowany przez większość producentów i dystrybutorów. Jest to o tyle istotne, że nastolatkom zmieniają się nie tylko potrzeby, ale również gust, więc wybierając meble do pokoju młodzieżowego, nie należy traktować ich jako inwestycję na długie lata.
Co wchodzi w skład meblościanki?
Standardowa meblościanka do pokoju młodzieżowego składa się z takich elementów jak biurko, szafa ubraniowa, regały, półki na książki, komplet szafek lub pojemna komoda z szufladami. Często w komplecie znajduje się łóżko młodzieżowe oraz szafka nocna, a w przypadku umeblowania do pokoju dziewczynki toaletka z lustrem.
Taki zestaw mebli zapewni dużo miejsca do przechowywania i ułatwi dbanie o porządek w pokoju dzieci i młodzieży. Odpowiednio dobrane meble i przemyślana organizacja ich wnętrza sprawią, że wszystko znajdzie swoje miejsce, ukryte za zamkniętymi drzwiczkami. Jeśli Twoje dziecko kolekcjonuje jakieś przedmioty, możesz kilka zamkniętych półek zastąpić otwartymi lub, o ile pozwala na to metraż, poszerzyć meblościankę o witrynę.
Zwróć także uwagę na wysokość biurka - blat powinien być na takiej wysokości, żeby nastolatek siedząc za biurkiem, nie obciążał swojego kręgosłupa. Biurko może także posiadać wysuwany blat, który służy do przechowywania klawiatury.
Jakie meble młodzieżowe wybrać do małego pokoju?
W małych pokojach najlepiej sprawdzą się kompaktowe zestawy mebli z gładkimi frontami utrzymanymi w jasnych, pastelowych barwach, na przykład bieli lub szarości. Takie meble nie zmniejszą optycznie przestrzeni, w dodatku są na tyle uniwersalne, że nie mimo upływu lat nie wyjdą z mody. Aby nieco ożywić pokój młodzieżowy, można natomiast pomalować ściany na nieco mocniejszy kolor lub zastosować wyraziste dodatki bądź wzorzyste tekstylia, takie jak zasłony, narzuty na łóżko lub dywany. Inne ciekawe rozwiązania? Stonowane meble z kolorowymi wstawkami, zastąpienie zwykłych uchwytów ozdobnymi gałkami lub udekorowanie frontów mebli naklejkami z ulubionymi bohaterami. W ten sposób nawet najbardziej banalne meble stają się nieszablonowe.
Zarówno do niewielkiego pokoju dziecka, jak i nastolatka warto jest wybrać meblościankę z modułów osadzonych na nóżkach. Dzięki nim nawet wysokie meble, takie jak szafa młodzieżowa, witryny czy regały będą wyglądać znacznie smuklej i nabiorą wizualnej lekkości. Odpowiedniej wysokości nóżki do mebli umożliwią również odkurzenie całej podłogi, co zapobiega gromadzeniu się pod meblami kurzu, a wraz z nim szkodliwych dla zdrowia roztoczy.
Na małym metrażu znacznie lepiej niż szafy z drzwiami uchylnymi sprawdzą się szafy przesuwne, najlepiej z lustrzanym frontem, który rozświetli pokój i spowoduje, że będzie wyglądał przestronniej. Bardzo praktyczna okaże się również meblościanka młodzieżowa, w skład której wchodzi nadstawka na szafę zapewniająca dodatkowe miejsce do przechowywania. A co jeśli mały pokój będzie dzielić dwóch nastolatków? Wówczas optymalnym rozwiązaniem są młodzieżowe łóżka piętrowe dostępne w ofercie większości dystrybutorów znanych marek meblowych.
Urządzając pokój dla dzieci lub młodzieży, należy pamiętać przede wszystkim o tym, kto będzie spędzał w nim najwięcej czasu i powinien mieć decydujący głos w kwestii jego wyposażenia. Rodzice często popełniają ten błąd, że kierują się własnym gustem, ignorując styl preferowany przez nastolatków. Z całą pewnością nie warto również kierować się ceną - jeśli szukasz dobrej jakości, wybierz umeblowanie, które jest jednocześnie praktyczne, odporne na zarysowania i bezpieczne w użytkowaniu. Masz wówczas pewność, że takie meble posłużą Twojemu dziecku znacznie dłużej, nie tracąc swojego estetycznego wyglądu.