Narożnik z funkcją spania codziennego
W ciągu dnia służą do odpoczynku oraz spędzania czasu w gronie rodziny i znajomych, natomiast nocą pełnią rolę łóżka dla gości bądź domowników. Zajmują przy tym znacznie mniej miejsca niż komplety wypoczynkowe, takie jak oddzielna sofa i fotele do salonu. Narożniki z funkcją spania to idealne rozwiązanie zarówno do przestronnych mieszkań, jak i kawalerek. Zastanawiasz się, jaki narożnik wybrać do swojego salonu? Z naszego artykułu dowiesz się, co należy wziąć pod uwagę, aby nie żałować pochopnego zakupu i cieszyć się nowym meblem przez długie lata.
W tym artykule:
1. Nowoczesne narożniki do salonu – pomysł na duże przestrzenie
2. Na co zwrócić uwagę wybierając narożnik z funkcją spania codziennego?
3. Rodzaj tapicerki i wypełnienie wnętrza a funkcja spania
Nowoczesne narożniki do salonu – pomysł na duże przestrzenie
O ile przy ograniczonym metrażu można sobie pozwolić jedynie na małe narożniki do salonu, o tyle w dużych pokojach dziennych możliwości aranżacyjnych z rogówką w roli głównej jest naprawdę sporo.
Duże narożniki do salonu stanowią jego centralny element wystroju i tym samym nadają całemu pomieszczeniu dominujący styl. Nie tylko pięknie się prezentują i ocieplają wnętrze, ale oferują też dodatkową powierzchnię do przechowywania – pojemnik na pościel, boczne kieszenie, schowki lub ukryty barek.
Posiadając dużo miejsca w salonie, możesz zdecydować się na standardowy narożnik w kształcie litery L lub narożnik z dwoma szezlongami (narożniki U). Ten drugi typ bardzo często nie jest wcale ustawiany w rogu, ale pośrodku pokoju, wydzielając strefę wypoczynkową lub oddzielając część gościnną od aneksu kuchennego.
Dostępne na rynku nowoczesne narożniki do salonu dają ogromne możliwości personalizacji – od modelu (prawostronny lub lewostronny), przez kolor i rodzaj materiału, aż po opcje dodatkowe, takie jak podświetlenie siedziska czy regulowane zagłówki, które można złożyć, jeśli akurat nie są używane. Zaskakuje także mnogość dostępnych kolorów tapicerek, którymi obite są narożniki z funkcją spania. Do niedawna największą popularnością cieszyły się beże i szarości, natomiast obecnie coraz więcej osób decyduje się na zakup rzucającej się w oczy kanapy do salonu czy rogówki w mocnych kolorach, na przykład kanarkowej żółci lub butelkowej zieleni.
Na co zwrócić uwagę wybierając narożnik z funkcją spania codziennego?
Planując zakup narożnika z funkcją spania, zacznij od uwzględnienia metrażu salonu, liczby domowników oraz ich stylu życia. Kluczowe znaczenie ma, czy rogówka będzie rozkładana jedynie sporadycznie, czy też codziennie. Jeśli będzie z niej korzystać któryś z członków rodziny, nowy mebel musi być na tyle duży i funkcjonalny, aby zapewniał wygodne użytkowanie i zdrowy, komfortowy sen w takim samym stopniu jak łóżko. Co konkretnie warto wziąć pod lupę, decydując się na zakup rozkładanego narożnika?
Wielkość powierzchni spania
Wiele osób kieruje się jedynie rozmiarem złożonej kanapy, zapominając o sprawdzeniu gabarytów mebla po jego rozłożeniu oraz samej powierzchni spania. Tymczasem warto wiedzieć, że duże narożniki nie zawsze oznaczają dużo przestrzeni do snu, co oznacza, że nie są w stanie zastąpić pełnowymiarowego łóżka do sypialni. Aby powierzchnia spania zapewniała komfortowy wypoczynek jednej osobie dorosłej, nie może być węższa niż 60 cm. Jeśli natomiast chodzi o jej długość, to przyjmuje się, że powinna ona co najmniej o 20 cm przekraczać wzrost użytkownika.
Wysokość oparcia i siedziska
Zasada jest prosta: im wyższe jest oparcie, tym większy odcinek kręgosłupa podpiera, a to oznacza mniej bólu pleców. Podobnie sprawa się ma z siedziskiem kanapy z funkcją spania – jeśli kończy się wyżej, łatwiej się wstaje i mniej obciąża się kręgosłup. Warto również zwrócić uwagę na głębokość części przeznaczonej do siedzenia. O ile niższym użytkownikom wygodniej się będzie korzystało z płytkiego narożnika do salonu, w przypadku wysokich domowników lepiej się sprawdzi głębokie siedzisko.
Sposób rozkładania mebla
Mebel służący do codziennego użytku powinien się składać i rozkładać niemal bez użycia siły. W ofercie sklepów meblowych dostępne są narożniki do salonu z funkcją spania z różnymi systemami rozkładania:
System Delfin – najczęściej spotykany i bardzo prosty w obsłudze. Polega na wysunięciu spod siedziska wózka, a następnie pociągnięciu za uchwyt, który przymocowany jest do materaca. W tym systemie schowek na pościel znajduje się zwykle w szezlongu.
System typu DL – powierzchnię do spania otrzymuje się, wysuwając siedzisko i kładąc oparcie. Dzięki takiej konstrukcji do dyspozycji domowników jest pojemny schowek na pościel, który znajduje się pod siedziskiem.
System belgijski – służy raczej do okazjonalnego niż codziennego spania. Pod siedziskiem kryje się stelaż, do którego zamocowany jest cienki materac piankowy. W ten system znacznie częściej wyposażone są sofy do salonu niż narożniki.
System klik-klak – narożnik jest rozkładany poprzez podniesienie siedziska i dociskanie go do oparcia aż do momentu usłyszenia charakterystycznego dźwięku. Ten system jest bardzo wygodny w użyciu, ale znacznie częściej niż narożniki do salonu wyposażone są w niego sofy rozkładane i wersalki.
Jeśli narożnik do spania w salonie ma być funkcjonalny, a jego składanie i rozkładanie szybkie i proste, polecamy wybrać mebel wyposażony w system typu Delfin lub DL.
Sprawdź też, czy po rozłożeniu narożnika powstaje wyrównana powierzchnie do spania. Jeśli nie, aby poprawić komfort snu, będziesz musiał dokupić materac nawierzchniowy, który dodatkowo zabezpieczy mebel do salonu przed wycieraniem się tapicerki.
Rodzaj tapicerki i wypełnienie wnętrza a funkcja spania
Rodzaj materiałów użytych do obicia narożników wpływa nie tylko na ich wygląd, ale także właściwości, komfort użytkowania i żywotność mebli przeznaczonych do codziennego wypoczynku. Na rynku dostępne są przeróżne tapicerki, które najłatwiej podzielić jest na trzy rodzaje tworzywa: skóra, ekoskóra i tkanina.
Najbardziej elegancka jest skóra naturalna, jednak wymaga ona regularnej impregnacji, jest zimna w dotyku i kosztuje zdecydowanie najwięcej. Z tego względu dużą popularnością cieszy się jej imitacja – sztuczna skóra, którą bardzo łatwo się czyści. Najchętniej jednak kupowane są narożniki rozkładane obite wysokiej jakości tkaniną tapicerską (na przykład pluszem lub mikrofazą).
Jeśli masz w domu zwierzęta lub wśród domowników są małe dzieci, najlepszym wyborem będzie tkanina hydrofobowa, która nie chłonie cieczy, a więc wylanie na nią czegoś nie powoduje powstania zaplamienia. Istnieją także tapicerki posiadające właściwości antybakteryjne, antyalergiczne oraz trudno zapalne, co potwierdzają specjalne certyfikaty znajdujące się na etykiecie produktów.
Narożnik, który pełni funkcję łóżka, powinien mieć odpowiednie wypełnienie, najlepiej ze sprężyn falistych lub pianki wysokoelastycznej, która dostosowuje się do kształtu ciała i zapewnia odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Sporo zależy też od indywidualnych preferencji – aby mieć pewność, że narożnik spełni Twoje oczekiwania, możesz położyć się na nim w sklepie i samodzielnie ocenić stopień twardości produktu.
Co jeszcze? Upewnij się, że upatrzony narożnik z funkcją spania ma wystarczająco pojemną przestrzeń do przechowywania, pasuje stylistycznie do innych mebli i nie sprawi problemów podczas wnoszenia go do wybranego pomieszczenia.
ZAINSPIRUJ SIĘ!!!
Meble do salonu Joker I | Meble do salonu Castel V | Płytki do salonu Ossola blue III | Płytki do salonu Erding ash III |