Jaki blat do łazienki wybrać? Inspiracje
Każda łazienka wymaga indywidualnej aranżacji i odpowiedniego dobrania mebli. Zastanawiasz się jaki blat do łazienki wybrać i czym się przy tym kierować?
Blat łazienkowy, wbrew pozorom, daje bardzo duże możliwości aranżacyjne. Zwykle wchodzi w skład zabudowy podumywalkowej, jednak coraz częściej sam w sobie stanowi designerski element wykończenia łazienki, zaskakując niestandardowym kształtem, kolorem oraz tworzywem. Najważniejsze, żeby blat w naszej łazience był nie tylko estetyczny, ale także praktyczny, czyli trwały, wygodny w użyciu i łatwy w pielęgnacji.
Rodzaje blatów łazienkowych - przegląd materiałów
Blaty łazienkowe mogą pełnić co najmniej kilka funkcji. Niezależnie od tego, czy umywalkę wpuścimy w blat czy zdecydujemy się na wersję nablatową, zyskamy sporo miejsca na kosmetyki, perfumy oraz akcesoria łazienkowe. Przestrzeń tę możemy przeznaczyć na dekoracje, takie jak klimatyczne świeczki oraz lubiące wilgoć rośliny doniczkowe. Pod ciągnącym się wzdłuż całej ściany blatem warto zamontować pralkę, dzięki czemu ukryjemy znajdujące się za nią przyłącza. Ciekawym rozwiązaniem jest także wbudowany w blat reling, który świetnie sprawdzi się jako wieszak na ręczniki.
Aby blat łazienkowy dobrze nam służył i zachował swój estetyczny wygląd na lata, musi być wykonany z odpowiedniego tworzywa – odpornego na działanie wilgoci i środków czyszczących, uszkodzenia mechaniczne oraz wahania temperatury. Poniżej przestawiamy przegląd materiałów, z których produkuje się niezliczone rodzaje blatów pod umywalki do łazienek i salonów kąpielowych.
Drewniany blat pod umywalkę
Drewno to materiał idealny dla amatorów stylu skandynawskiego oraz osób, które cenią naturę w swoich wnętrzach. Drewniany blat pod umywalkę doda łazience przytulności, pięknie komponując się z płytkami ceramicznymi w jasnej i stonowanej kolorystyce. Kluczowy jest wybór odpowiedniego rodzaju drewna, czyli takiego, które dobrze znosi wilgoć i nie jest nasiąkliwe. Do tego celu najlepiej nadają się odmiany egzotyczne, mające w swoim składzie olejki, żywicę oraz garbniki, przeciwdziałające butwieniu oraz zagrzybieniu. Z rodzimych gatunków drzew na blat łazienkowy możemy wybrać dąb, jesion, buk, modrzew oraz wiąz – ich drewno jest dość twarde i wytrzymałe, jednak wymaga regularnej impregnacji. W przypadku poplamienia blatu drewnianego konieczne będzie usunięcie warstwy ochronnej, zeszlifowanie całej powierzchni oraz ponowne jej zabezpieczenie przez czynnikami zewnętrznymi.
Blat fornirowany do łazienki
Fornir jest niezwykle popularną alternatywą dla litego drewna. Z powodzeniem może imitować na przykład deski dębowe, przy czym jest znacznie tańszy i lżejszy, łatwiej go też utrzymać w czystości. Blat fornirowy składa się z cienkich pasków drewna uzyskanych poprzez skrawanie surowca, połączonych za pomocą kleju z płytą pilśniową i sprasowanych pod wysokim ciśnieniem. Całość pokryta jest laminatem dekoracyjnym oraz transparentną powłoką poliuretanową o gładkiej i miłej w dotyku powierzchni. Blat z forniru może być wybarwiony na dowolny kolor, posiadać wybraną grubość oraz zostać poddany na przykład sztucznemu postarzaniu. Ma tę przewagę na drewnianym, że jest znacznie odporniejszy na odkształcenia, natomiast powinien być cyklicznie zabezpieczany wysokiej jakości lakierem. Nie każdy wie, że fornir w łazience może posłużyć nie tylko do obudowania umywalki, ale także wanny.
Bambusowy blat podumywalkowy
Egzotyczne blaty wykonane z pędów bambusa są dość charakterystyczne ze względu na dobrze widoczne słoje. Mogą mieć różne kolory – od słomkowego aż po karmelowy. Dobrze nadają się do łazienki, ponieważ pod wpływem wody nie pęcznieją, co zawdzięczają niskiemu współczynnikowi skurczu (skłonności do zmiany objętości pod wpływem zmiany wilgotności powietrza). Po pokryciu bambusowych blatów specjalnym lakierem lub olejem, do ich czyszczenia wystarczy używać delikatnie zwilżonej szmatki. Są także świetnym rozwiązaniem dla osób, którym szczególnie bliska jest ekologia – użyte do ich produkcji drzewa odrastają w ciągu zaledwie kilku lat.
Łazienkowy blat z kamienia
Ekskluzywne blaty z kamienia naturalnego są przede wszystkim doskonałe jakościowo. Poza tym, że nie chłoną wody i nie wchodzą w reakcję ze związkami chemicznymi, cechują się bardzo dużą wytrzymałością na różne rodzaje uszkodzeń, w tym ścieranie oraz zarysowania. Stanowią wyrafinowaną ozdobę łazienkową do wnętrza nowoczesnego, klasycznego oraz w stylu glamour. O ile marmur może przybierać niezliczone kolory i faktury oraz finezyjne kształty, o tyle granit jest bardziej uniwersalny i odporny na użytkowanie (zwłaszcza odbarwienia). Choć luksusowe i praktyczne, są zimne w dotyku, dlatego nie każdemu przypadną do gustu. Co istotne, oświetlenie do łazienki z kamiennym blatem powinno mieć ciepłą barwę, która będzie kontrastować z jego surowością.
Blaty wykonane z konglomeratu
Blaty z konglomeratu imitują kamień, stanowiąc jego tańszy zamiennik. Co najmniej w 90% składają się z kruszywa, które łączy się z żywicą epoksydową. Dzięki takiej technice wykonania są lżejsze i cieńsze od blatów kamiennych, a także bardziej elastyczne i ciepłe w dotyku. Nie posiadają szczelin, w które mogłaby wnikać woda, za to mają porowatą strukturę, dlatego wymagają regularnej pielęgnacji. Różnią się między sobą nie tylko kolorem i kształtem, ale często także zdobieniami, takimi jak na przykład efektowne brokatowe wykończenie, które nada łazience nieco elegancji i blichtru.
Blat łazienkowy z płytek ceramicznych
Obłożenie stelaża z betonu lub płyty gipsowo-kartonowej ceramiką to dobry sposób na optyczne przedłużenie przylegającej do blatu ściany i zapewnienie stylistycznej spójności łazienki. Blat łazienkowy możemy także wykończyć płytkami klinkierowymi charakterystycznymi dla loftowych wnętrz lub ozdobną mozaiką, która ożywi minimalistyczne wnętrze. Popularne ze względu na swoje właściwości płytki ceramiczne bardzo prosto się czyści, ale trzeba uważać na narożniki takiego blatu, które łatwo ulegają obtłuczeniu (nie są odporne na odpryskiwanie).
Laminowany blat do łazienki
Blat laminowany składa się z płyty wiórowej pokrytej specjalną powłoką z tworzywa sztucznego, utwardzoną w wyniku obróbki termicznej. Z wyglądu często do złudzenia przypomina materiały naturalne, taki jak drewno czy kamień naturalny. Laminat sam w sobie jest wodoszczelny, jeśli jednak zdarzy się, że woda postanie się pod spód, blat może w tym miejscu napęcznieć. O ile drewniane i kamienne powierzchnie można szlifować, a płytki ceramiczne łatwo wymienić, zniszczony blat z laminatu nadaje się jedynie do wymiany.
Szklany blat pod umywalkę
Niezwykle stylowe i dość drogie, doskonale nadają się do niewielkich łazienek w stylu nowoczesnym. Zwykle wykonuje się je z hartowanego szkła, dzięki czemu są wytrzymałe i odporne na wysoką temperaturę. Mogą być przezroczyste, barwione w masie oraz z lakierowanym spodem, matowe bądź z połyskiem, z krawędziami fazowanymi lub szlifowanymi. Są całkowicie wodoodporne i nie wymagają impregnacji, ale utrzymanie ich w czystości wymaga regularnego usuwania łatwo tworzących się na blacie zacieków oraz odcisków palców. Do łazienek ze szklanymi elementami dobrze pasują designerskie baterie łazienkowe oraz eleganckie kabiny prysznicowe typu walk-in, w których brodziki zastępuje się odpływami liniowymi.
Łazienkowy blat wykonany z kompozytu
Blat kompozytowy powstaje z połączenia zmielonych minerałów, pigmentów oraz żywicy akrylowej, przez co występuje w różnych odmianach. Jest twardy i wytrzymały, a przy tym lekki i plastyczny. Ma gładką powierzchnię, pozbawioną porów, co zapobiega rozwojowi bakterii i grzybów. Struktura kompozytu pozwala na całkowicie bezspoinowe wykończenie blatu oraz odlanie w nim umywalki, w wyniku czego zyskujemy niezwykle oryginalny i łatwy w pielęgnacji element wystroju łazienki. Co ciekawe, właściwości tego materiału sprawiają, że przejmuje temperaturę otoczenia, więc jest komfortowy w użytkowaniu.
Betonowy blat w łazience
Kolejnym kosztownym i bardzo designerskim rozwiązaniem do łazienki jest blat z betonu, którego powierzchnia charakteryzuje się naturalnymi przetarciami, pęcherzykami i przebarwieniami. Warto wiedzieć, że jest on bardzo ciężko, dlatego musi być zamocowany do ściany przy pomocy odpowiedniej konstrukcji. Mimo dużej odporności na eksploatację, wymaga częstego impregnowania. Z betonem pięknie komponuje się czarna ceramika łazienkowa i natryski oraz czarne grzejniki łazienkowe, typowe dla wnętrza utrzymanego w stylu industrialnym.
Blat z lastryko pod umywalkę
A jaki blat do łazienki łączy w sobie trwałość granitu, łatwość czyszczenia płytek ceramicznych i oryginalność betonu? Blat z lastryko (inaczej terrazzo), powstały z połączenia kamienia i betonu, to propozycja dla odważnych. Materiał ten jest coraz chętniej wykorzystywany we wnętrzach łazienkowych jako solidna podstawa dla umywalki i ciekawy dodatek do surowego wystroju.