Jaką szafkę umywalkową wybrać — wiszącą czy stojącą?
Szafka pod umywalkę to jeden z tych przedmiotów, które są po prostu niezbędne w każdej łazience. Łączy w sobie walory estetyczne (pozwala w elegancki sposób ukryć syfon) z funkcjami użytkowymi – szafka wyposażona w półkę pod umywalkę pozwoli schować łazienkowe bibeloty, takie jak kosmetyczka, grzebień, suszarka do włosów czy zapasowa rolka papieru toaletowego.
Na rynku dostępne są dwa podstawowe modele szafek pod umywalkę – wiszące oraz stojące. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć wady i zalety każdego z takich rozwiązań.
W tym artykule:
1. Stojąca szafka umywalkowa – model tradycyjny
2. Stojąca szafka umywalkowa – pojemność, która daje nowe możliwości
3. Wisząca szafka umywalkowa – rozwiązanie do nowoczesnej łazienki
4. Szafka wisząca pod umywalkę – wady i zalety przykręcania jej do ściany
5. Szafka z umywalką – wersja z szufladami lub bez
6. Którą szafkę wybrać – wiszącą czy stojącą?
Stojąca szafka umywalkowa – model tradycyjny
Stojąca szafka łazienkowa to mebel, który chętnie wykorzystuje się w tradycyjnym projektowaniu wnętrz. To rozwiązanie polecane jest do większych łazienek, albowiem zabudowana szafka swą masywnością może przytłoczyć mniejsze przestrzenie.
Niewątpliwym plusem stojącej szafki pod umywalkę jest jej niemal natychmiastowa gotowość do użycia już w momencie zakupu – w przeciwieństwie do szafek wiszących i podwieszanych, które trzeba przykręcić do ściany, szafka stojąca nie wymaga wiercenia i ingerencji w materię samego domu. Wystarczy postawić ją w wybranym miejscu i cieszyć się jej praktycznością.
Stojąca szafka umywalkowa – pojemność, która daje nowe możliwości
Szafki stojące pod umywalkę mogą różnić się od siebie wielkością – przede wszystkim szerokością i głębokością, bo ich wysokość niemal zawsze oscyluje wokół 82 centymetrów. Jest to niejako wymuszone przez poziom, na którym zwykło się montować umywalki, by były wygodne dla użytkownika. Zważywszy na fakt, że szafka często sięga do samej podłogi (niektóre modele wyposażone są w nóżki), jest ona bardziej pojemna niż jej wiszący odpowiednik i sprawia mniej kłopotu podczas sprzątania (jeśli dno szafki styka się z podłogą, to nie gromadzi się pod nią kurz i brud).
Pamiętaj, że szafki stojące mają różne rozmiary. Jak dobrać szafkę pod umywalkę do umywalki? Zwróć uwagę na szerokość i wysokość umywalki. Możesz też kupić szafkę i umywalkę w praktycznym zestawie i nie martwić się o dopieranie rozmiarów i to, jaką szafkę wybrać.
Wisząca szafka umywalkowa – rozwiązanie do nowoczesnej łazienki
Jak już zdążyliśmy wspomnieć – szafka podwieszana pod umywalkę idealnie sprawdzi się w nowocześnie urządzonej łazience. Podwieszana szafka łazienkowa to eleganckie rozwiązanie do małych wnętrz – wolna przestrzeń między dnem szafki a podłogą zapewni optyczne wrażenie oddechu, a dodatkowo pozwoli stanąć jak najbliżej umywalki bez obaw o obicie sobie palców stóp (jest to szczególnie wygodne podczas mycia zębów, gdy nie chcemy, by pasta skapnęła nam na ubranie lub posadzkę).
Wspomniana przestrzeń między dnem szafki a podłogą to zarówno błogosławieństwo, jak i przekleństwo – z jednej strony pozwala w łatwy sposób dotrzeć do zakurzonych zakamarków, z drugiej wymusza częstsze i dokładniejsze sprzątnie.
Podobnie jak w przypadku szafek stojących, szafki wiszące pod umywalkę można zakupić wraz z umywalką w praktycznych zestawach.
Szafka wisząca pod umywalkę – wady i zalety przykręcania jej do ściany
W pierwszej chwili obowiązek przymocowania szafki do ściany może wydawać się problematyczny (zawsze to dodatkowa praca, która zmusza nas do korzystania z cięższego sprzętu, takiego jak wiertarko-wkrętarka), ale daje to też nowe możliwości – pozwala na umieszczenie szafki na ścianie na dowolnej, najbardziej nam odpowiadającej wysokości. Szczególnie docenią to osoby o niestandardowym wzroście, niskie lub wysokie, dla których korzystanie z umywalek zawieszonych na zwyczajowym poziomie (82 centymetry nad podłogą) stanowi problem i wpływa na zdrowie (np. powodując nasilające się bóle pleców od częstego schylania się).
Jaką szafkę warto zatem wybrać? Dobrze jest sprawdzić wszystkie za i przeciw i dopiero wtedy zdecydować się na odpowiedni wybór.
Szafka z umywalką – wersja z szufladami lub bez
Zarówno szafki łazienkowe wiszące, jak i ich stojące ekwiwalenty mogą różnić się stylem, materiałem i budową. O ile dwa pierwsze parametry to w dużej mierze sprawa naszych indywidualnych upodobań (warto jednak mieć na uwadze to, by szafka wpasowała się w ogólny wystrój łazienki), tak ich budowa może mieć wpływ na nasze codzienne przyzwyczajenia.
Szafka pod umywalkę z szufladami to jedna z dostępnych opcji, równie popularne są szafki z półkami chowanymi za otwieranymi lub przesuwanymi drzwiczkami. Szafki z szufladami lub drzwiczkami otwierającymi się uchylnie na zewnątrz to rozwiązanie do większych łazienek – gdy mamy pewność, że wysunięte szuflady i otwarte drzwi nie będą krępować naszych ruchów i o nic nie zawadzą. W mniejszych łazienkach sprawdzą się półki pod umywalkę chowane za przesuwanymi drzwiami montowanymi na szynach.
Którą szafkę wybrać – wiszącą czy stojącą?
Wymienione powyżej wady i zalety obu rodzajów szafek umywalkowych do łazienki (wiszących i stojących) powinny rozwiać wątpliwości wszystkich, którzy stoją przed takim wyborem. Jeśli mamy mniejszą łazienkę, urządzoną w stylu nowoczesnym, to powinniśmy zdecydować się na wiszącą szafkę pod umywalkę. Jeśli natomiast niespecjalnie lubimy sprzątać w trudnodostępnych zakamarkach, to lepiej sprawdzi się szafka stojąca, której dno styka się z podłogą.
Pamiętaj o atrakcyjnym rozwiązaniu, którym są szafki z umywalką sprzedawane w zestawie – decydując się na tę opcję, mamy pewność, że oba elementy będą idealnie do siebie pasować (nawet duża umywalka z szafką idealnie dopełni każdego wnętrza).
Zainspiruj się!
Jak wybrać idealne meble do łazienki?