6 typów wysp do kuchni – wymiary, aranżacje i pomysły na wyspę w kuchni

02.02.2023

Wyspa w kuchni coraz częściej pojawia się w nowoczesnych aranżacjach domów i mieszkań. Zdobi nie tylko duże kuchnie, ale również mniejsze aneksy kuchenne. Często jest tym elementem, który oddziela kuchnię od salonu, z tego względu stała się czymś tradycyjnie budowanym w kuchniach otwartych.

Wyspa jest ciągiem mebli kuchennych, które umieszczone są z dala od ścian. Funkcjonalna wyspa w kuchni może stać się miejscem do gotowania, przygotowywania potraw, przechowywania kuchennych sprzętów lub może również pełnić funkcje stołu. Różne typy wysp kuchennych mogą różnie wyglądać i nadawać się idealnie do jednej lub kilku funkcji w kuchni.

Projektując wyspę w kuchni, zadbaj o to, by była miejscem funkcjonalnym. Oczekiwania względem wyspy kuchennej mogą być różne, warto poznać różne typy wysp kuchennych, zanim zdecydujesz się na zaprojektowanie i wykonanie jednej z nich. Zobacz, że projektowanie kuchni będzie łatwiejsze, gdy poznasz nasze sześć typów wysp kuchennych.

6 typów wysp kuchennych


W tym artykule: 

1. Typy wysp w kuchni

2. Jakie wymiary powinna mieć wyspa w kuchni?

3. Wyspa w kuchni – dekoracje i dodatkowe elementy



Typy wysp w kuchni

Kuchnia z wyspą może wyróżniać się wyglądem, ale równie dobrze może charakteryzować się szczególną funkcją. Nasze sześć typów wysp do kuchni podzieliliśmy właśnie ze względu na pełnioną w kuchni rolę. Zobacz, co możesz robić na wyspie kuchennej — taki podział na pewno uzmysłowi Ci, jaki typ przyda się u Ciebie najbardziej.

kuchnia z wyspą - dodatkowe miejsce po stronie salonu

1. Wyspa w kuchni jako stół

Przestrzeń z wyspą w kuchni możesz wykorzystać jako stół dla domowników. To opcja doskonała, gdy w otwartej kuchni brak miejsca na dodatkowy stół lub tak duży mebel nie zmieści się też do przylegającego do kuchni salonu. Projekt kuchni w takim wydaniu zakłada, że wyspa będzie na tyle duża, by zmieścili się przy niej wszyscy domownicy.

Do wyspy w kuchni, która zastępuje stół, dostawia się zwykle wysokie stołki lub krzesła barowe, zamiast tradycyjnych krzeseł jadalnianych. Blat wyspy w kuchni może być też podzielony, niższa część będzie służyła za stół domownikom, a nieco wyższa — za barek lub przestrzeń do serwowania potraw.

Opcja wyspy do kuchni jako stołu sprawdzi się w mniejszych mieszkaniach i niewielkich domach. W małej kuchni otwartej wyspy jako stoły będą miały większą funkcjonalność niż tradycyjne stoły z krzesłami.

2. Wyspa do kuchni jako strefa gotowania

Wyspę do kuchni możesz wykorzystać również do gotowania. Wspólne gotowanie będzie wtedy łatwiejsze i przyjemniejsze, łatwiej też będzie zachować zasadę trójkąta roboczego, czyli prawidłowych odległości między kuchenką, lodówką, a zlewem.

Na blacie wyspy w kuchni, która ma służyć do gotowania, powinna znaleźć się płyta grzewcza lub w zabudowę powinna być wbudowana kuchenka. Płytę grzewczą możesz zakupić zarówno jako model gazowy, jak i elektryczny — pamiętaj, aby podczas projektowania zaplanować podłączenie do odpowiednich instalacji.

3. Wyspa jako blat roboczy

Blat na wyspie może służyć także do przygotowywania posiłków. Wyspa w kuchni świetnie nadaje się do przyrządzania potraw, blat roboczy jest bowiem umieszczony w takim miejscu, że łatwo do niego sięgnąć zarówno z lodówki, jak i z kuchenki lub zlewu. W poszukiwaniu inspiracji możesz przejrzeć zdjęcia wysp kuchennych na Internecie — znajdziesz tam wiele pomysłów na to, jak praktycznie zaaranżować blat wyspy w kuchni tak, by przygotowywać na nim posiłki.

Dobrze, jeśli wyspy w kuchni, które mają służyć do przyrządzania jedzenia, będą wyposażone w gniazda elektryczne. Dzięki temu łatwiej podłączysz mikser, blender lub inne sprzęty kuchenne.

4. Wyspa w kuchni z funkcją pełnowartościowej kuchni

Nowoczesna kuchnia z wyspą to miejsce, które jest wyjątkowo funkcjonalne, ale też wygodne dla użytkownika, jak również po prostu estetyczne. Wyspa w kuchni w nowoczesnej kuchni może w całości przejąć funkcje całego pomieszczenia. W takim wydaniu szafki stojące i wiszące przy ścianach będą służyły przede wszystkim do przechowywania naczyń, sprzętów i żywności.

To opcja dobra dla mieszkań w stylu studia, gdzie ściany często wykorzystywane są nie tylko na kuchenne szafki, ale dostawia się do nich kanapy, łóżka lub inne meble. Aneksy nie są w takim wypadku duże, ale wyspa i jej funkcjonalność sprawiają, że mieszkanie wciąż jest bardzo praktyczne.

Pamiętaj, że jeśli na wyspie znajduje się płyta kuchenna, ponad wyspą powinien znajdować się odpowiedni okap. Dzięki temu para wodna i zapachy będą odpowiednio usuwane z pomieszczenia. Okap przydaje się w każdej kuchni, a modele wiszące świetnie sprawdzają się w przypadku kuchennych wysp.

5. Kuchnia z wyspą jako miejsce do przechowywania rzeczy

Nie na każdej wyspie można przygotowywać posiłki lub gotować, nie oznacza to jednak, że należy całkowicie rezygnować z pomysłu posiadania kuchennej wyspy. Dodatkową przestrzeń można równie dobrze wykorzystać do przechowywania sprzętów, żywności lub naczyń. Na takiej wyspie możesz serwować przekąski w czasie spotkań ze znajomymi, to idealne rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy nie masz dodatkowego stołu.

Wyspa z wysoką zabudową oddziela kuchnię od innego pomieszczenia i może z jednej strony służyć do przechowywania kuchennych rzeczy, a z drugiej — do przedmiotów np. z salonu, pościeli, koców, czasopism.

kuchnia pełniąca rolę stołu

6. Ruchoma wyspa w kuchni

Nowoczesną kuchnię charakteryzuje ogromna funkcjonalność. Wśród ciekawych pomysłów znajdziesz rozwiązania, które potrafią zachwycić i zaskoczyć — takim elementem może na pewno stać się mobilna wyspa w kuchni. Taka ruchoma wyspa może być przesuwana i ustawiania tak, by dopasować się idealnie do potrzeb mieszkańców i danej sytuacji.

Jeśli zatem będzie potrzebny Ci barek, który oddzieli kuchnię od salonu na czas imprezy, możesz łatwo przesunąć wyspę kuchenną i umieścić ją w wygodnym dla siebie miejscu. Na co dzień wyspa może być odsunięta na bok lub nawet dostawiona do ściany.

Jakie wymiary powinna mieć wyspa w kuchni?

Atrakcyjność i funkcjonalność kuchennej wyspy jest ogromna. Kuchnia z wyspą może być dostosowana do potrzeb mieszkańców zarówno, jeśli chodzi o wygląd, jak i o wymiary blatu oraz głębokość szafek. Popularne jest wykorzystywanie gotowych szafek kuchennych — modułowe meble do kuchni, które możesz zakupić w przystępnej cenie, stworzą praktyczną i piękną wyspę.

Wyspa w kuchnimoże mieć szerokość jednej lub dwóch standardowych szafek kuchennych. Dużą kuchnię lepiej wyposażyć w większą wyspę tak, by element ten ładnie wypełnił przestrzeń. Sama wyspa w kuchni może mieć dowolne kształty i wymiary, popularna jest wyspa na planie kwadratu lub prostokątna. Może być dostępna z czterech stron lub z trzech.

To, z jakich zostanie wykonana materiałów, również jest decyzją, która należy do Ciebie. Warto wyspę wykonać z tych samych materiałów i w takim samym stylu, co pozostałe meble. Szafki mogą być umieszczone jako modele z drzwiczkami, szufladami lub otwartymi półkami.

odpowiednio duża wyspa kuchenna

Wyspa w kuchni – dekoracje i dodatkowe elementy

Kuchnia z wyspą to miejsce wyjątkowe i warto zadbać o estetykę tej przestrzeni. Najlepiej sprecyzować już na etapie projektowania, w jakim stylu ma być urządzona przyszła kuchnia z wyspą tak, by odpowiednio dobrać dodatki i zadbać o wygląd mebli.

Wyspa w kuchni to świetny pomysł. Warto zdecydować się na takie rozwiązanie i pogodzić wyspę z funkcją gotowania, przyrządzania potraw, przechowywania lub spożywania posiłków. Ciekawym pomysłem będzie kuchnia otwarta w stronę salonu lub jadalni z wyspą, która w widoczny, ale bardzo delikatny i praktyczny sposób podzieli przestrzeń na odpowiednie jej funkcje.


Zainspiruj się!

Jak zaaranżować kuchnię rustykalną? Ciekawe pomysły na stylizację kuchni rustykalnej

Płytki ceramiczne do kuchni

Jaki stół do małej kuchni

Powrót