Jak urządzić kuchnię, aby była funkcjonalna? Porady i wskazówki

30.08.2024

Kuchnia to serce każdego domu. To miejsce najczęściej użytkowane przez domowników i gości — zwłaszcza kiedy jest otwarta na salon. Tu przygotowujesz posiłki, spędzasz czas z rodziną i przyjaciółmi. Tu koncentruje się życie codzienne całej rodziny. Kuchnia — a w niej stół, który jest jednocześnie biurkiem ucznia, stolikiem zabaw malucha, Twoim miejscem pracy, a czasem nawet indiańskim wigwamem. Blat roboczy, który zamienił się warsztat, salon kosmetyczny lub zakład krawiecki. Znasz to doskonale, prawda? Jeśli tak, to wiesz, jak ważne jest odpowiednie dopasowanie mebli i praktyczne urządzenie przestrzeni kuchennej.

Jak urządzić tę kuchnię by z jednej strony była praktyczna i wygodna, a z drugiej elegancka? Mamy dla Ciebie artykuł, w którym podpowiadamy jak pięknie i wygodnie urządzić wnętrze kuchni. Aranżacja i wykończenie kuchni nie musi być trudne! Z nami uda się zaprojektować funkcjonalną kuchnię tak, by pomieszczenie prezentowało się też wyjątkowo.

funkcjonalna kuchnia - jak zaaranżować?


W tym artykule:

1. Funkcjonalna kuchnia — czyli jaka? Ergonomia pracy w kuchni i estetyka pomieszczenia

2. Jak urządzić funkcjonalną kuchnię? Zrób projekt!

3. Jak ustawić meble? Jaki układ funkcjonalny wybrać? Ergonomia przestrzeni — sprytne rozwiązania

4. Blaty — duża i mała kuchnia urządzona w funkcjonalny sposób. Jakie blaty wybrać? Projekt małej kuchni i dużego pomieszczenia

5. Funkcjonalna kuchnia — najważniejsze strefy. Jak zorganizować strefę zmywania, jak zachować funkcjonalność?

6. Trójkąt roboczy — złota zasada projektowania. Zasady aranżacji — jaka aranżacja funkcjonalnej kuchni będzie najlepsza? Sprzęt AGD, strefa zmywania i strefa robocza



Funkcjonalna kuchnia — czyli jaka? Ergonomia pracy w kuchni i estetyka pomieszczenia

Kuchnia powinna być nie tylko ładna, ale również praktyczna. Jak urządzić, funkcjonalną kuchnię, żeby właśnie taka była? Warto skorzystać z kilku podstawowych zasad, którymi kierują się zawsze profesjonalni projektanci. Aranżacja wnętrza musi być przemyślana i skomponowana tak, by meble do kuchni i blaty robocze tworzyły dobre miejsce do gotowania, krojenia, mycia i przechowywania. W tym artykule postaramy się pokazać Ci kilka sprawdzonych sztuczek, dzięki którym urządzisz funkcjonalną kuchnię na miarę swoich potrzeb. Pamiętaj, że funkcjonalna przestrzeń kuchenna, to taka skrojona na miarę Twoich potrzeb.

Funkcjonalna kuchnia otwarta na salon czy może jednak aneks kuchenny? — to pytanie zadaje sobie wielu z nas! Aneks połączony z salonem to rozwiązanie designerskie i bardzo praktyczne, na które decyduje się coraz więcej Polaków. Doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wnętrza nie są zbyt duże. Nic zatem dziwnego, że pomysły na kuchnię funkcjonalną i niewielką jednocześnie, to jedne z najczęściej wyszukiwanych pytań.

Aranżację kuchni można wykonać samodzielnie, jednak coraz częściej sięgamy po usługi projektantów z doświadczeniem designerskim. Specjaliści stawiają na nowoczesne kuchnie i tworząc specjalne wizualizacje kuchni, wybierają optymalne rozwiązania dopasowane do potrzeb konkretnego klienta. Z taką pomocą łatwo zaprojektować funkcjonalną kuchnię, dbając zarówno o ergonomię przestrzeni roboczej kuchni, jak i o estetykę pomieszczenia.

projekt funkcjonalnej kuchni

Jak urządzić funkcjonalną kuchnię? Zrób projekt!

Jeśli zdecydujesz się zaaranżować kuchnię samodzielnie, zanim wpadniesz w wir zakupów, wybierania mebli, blatów, stołów i krzeseł, usiądź i spokojnie zrób projekt. Może być zarówno odręczny, jak i wykonany w jednym z dostępnych darmowo programów internetowych do aranżacji wnętrz. Projekt pozwoli Ci rozplanować układ szafek i dobrać ich rozmiary do konkretnej powierzchni.

Możesz skorzystać z darmowego programu do projektowania wnętrz online, dostępnego na naszej stronie. Znajdziesz w nim meble modułowe do kuchni oraz gotowe zestawy mebli kuchennych, dzięki którym będziesz mógł sprawdzić różne opcje ustawienia oraz kolorystyki. Jedyne czego będziesz potrzebował, to dokładne wymiary pomieszczenia.

Jak urządzić kuchnię? Przykładowe rozwiązania — duża i mała funkcjonalna kuchnia

Inaczej przebiega aranżacja nowo wybudowanego domu lub mieszkania w stanie deweloperskim surowym, a inaczej remont i przearanżowanie istniejącego wystroju. W pierwszym przypadku warto połączyć projekt kuchni z umiejscowieniem przyłączy elektrycznych i wodnych. Jeśli sam wykonujesz projekt kuchni, na tym etapie musisz ustalić w którym miejscu stanie szafka pod zlewozmywak, gdzie znajdzie się lodówka, a gdzie płyta elektryczna. Każdy z tych elementów wymaga specjalistycznego podłączenia, które musi zostać wykonane w odpowiednim miejscu.

Gdy czeka Cię remont w domu lub mieszkaniu, temat usytuowania przyłączy raczej wypada z listy prac. Choć oczywiście mogą zdążyć się sytuacje, w których będą potrzebne pewnie przeróbki i dopasowanie instalacji do nowego wystroju. By wyremontowana kuchnia była funkcjonalna, wykorzystaj w niej jeden ze sprawdzonych układów mebli. Funkcjonalne rozwiązania na ładnie ułożoną kuchnię pokazaliśmy niżej.

Ciekawe rozwiązania — organizery, listwa na noże, półki na przyprawy i detergenty. Wygodne jedzenie i wygodne gotowanie — praktyczna przestrzeń robocza kuchni

Meble kuchenne to kluczowy element funkcjonalnej kuchni i wcale nie zamierzamy temu zaprzeczać. Warto jednak wiedzieć, że dodatkowe rozwiązania również sprzyjając funkcjonalności kuchni. Oprócz funkcjonalnych mebli kuchennych warto postawić na organizery, pojemniki, szafki cargo, szuflady oraz dodatkowe półki, które pomogą w organizacji rzeczy na blatach roboczych i w szafkach kuchennych.

Ciekawe projekty mebli kuchennych mogą mieć nowoczesne blaty kuchenne oraz kuchnię z miejscem na gorące naczynia. Jeśli wiemy, że potrzebujemy takich rozwiązań, od razu umieśćmy je w projekcie.

A może kuchnia hygge?

Funkcjonalne meble kuchenne mogą odzwierciedlać różne style wnętrzarskie, jednym z ciekawszych będzie jednak kuchnia hygge. To ciekawy sposób na stworzenie minimalistycznej, ale przytulnej i estetycznej kuchni. Dzięki takim stylom wnętrzarskim łatwiej będzie wykorzystać przestrzeń kuchni, podkreślić ergonomię przestrzeni roboczej i finalnie funkcjonalnie urządzić kuchnię.

kuchnia w bloku

Jak ustawić meble? Jaki układ funkcjonalny wybrać? Ergonomia przestrzeni — sprytne rozwiązania

Zasadą kluczową funkcjonalnej kuchni jest odpowiednie ustawienie mebli. Dzięki dobremu układowi mebli kuchennych będziemy mogli w pełni czerpać korzyści funkcjonalnej kuchni. Zobaczmy, jakie funkcjonalne przestrzenie kuchenne może spotkać i jak wykorzystać przestrzeń kuchni w różnych układach mebli.

Kuchnia jednorzędowa — funkcjonalna przestrzeń robocza do niewielkich kuchni. Otwarta kuchnia i minimalizm

Jest to kuchnia zabudowana w jednej linii prostej np. wzdłuż jednej ze ścian w pomieszczeniu. Bardzo klasyczna i prosta. Najczęściej wykorzystywana do aranżacji małych wąskich kuchni np. w blokach. Rozmiar blatu roboczego nie jest duży, jednak wystarczający do swobodnego gotowania.

W taki sposób możemy funkcjonalnie urządzić kuchnię również wtedy, gdy interesuje nas aneks kuchenny w kawalerce. To funkcjonalne rozwiązanie również do mieszkań typu studio. W taki sposób można szybko i niedrogo urządzić małą kuchnię.

Kuchnia dwurzędowa — sprawne gotowanie i przechowywanie w kuchni

Składa się z dwurzędowej równoległej zabudowy szafek, czyli dwóch rzędów szafek ustawionych po przeciwnych stronach pomieszczenia. To rozwiązanie — podobnie jak pierwsze — doskonale sprawdza się w małych wąskich kuchniach. Blaty kuchenne w zabudowie tego typu zajmują dwie równoległe powierzchnie i dają spore możliwości użytkowe. Te funkcjonalne kuchnie spełniają swoje zadanie również w pomieszczeniach przejściowych lub kuchniach z oknami.

Kuchnia w kształcie litery L — jak zorganizować przestrzeń w kuchni?

To z kolei kuchnia z zabudową w dwóch liniach łączących się pod kątem prostym. Bardzo często wykonywana przy dwóch prostopadłych ścianach lub jednej ścianie i części załamanej na pomieszczenie w formie wystającego blatu. Kuchnia w kształcie litery L jest jednym z najpowszechniejszych i najczęściej wybieranych modeli. Daje ogromne możliwości i gwarantuje funkcjonalność. Prostopadła zabudowa pozwala na praktyczne rozmieszczenie wszystkich sprzętów AGD. Zabudowana zmywarka, piekarnik, spiżarnia w formie szafki cargo, półki na przetwory i talerze — to tylko niektóre możliwości, jakie daje wnętrze w literę L.

W taki sposób można funkcjonalnie urządzić kuchnię w różnych pomieszczeniach, zarówno zamkniętych, jak i otwartych na salon lub jadalnię. Kuchnia z organizacją przestrzeni w kształcie litery L jest też przyjemna dla oka.

Kuchnia w kształcie litery U — kuchnia z wyspą i kuchnia ze stołem

Jest bardziej rozbudowanym systemem szaf i sprzętów, które układem przypominają właśnie literę U. Ten rodzaj aranżacji pasuje do dużych przestronnych kuchni, w których możliwe jest wykonanie tak dużej zabudowy. Dzięki dużej ilości szafek kuchennych i blatów kuchennych pomieszczenie tego typu gwarantuje wygodę gotowania i przechowywania artykułów spożywczych. Mając kuchnię w kształcie litery U, możesz wybrać do jej urządzenia zabudowaną lodówkę, która będzie częścią spójnej całości stworzonej przez szafki z blatem.

Te funkcjonalne kuchnie spełniają swoje zadania wszędzie tam, gdzie przeznaczono sporo miejsca na kuchenne pomieszczenie. Strefy robocze są rozbudowane. Kuchnia z organizacją przestrzeni w kształcie litery U często ma też wyspę kuchenną lub na środku stoi duży stół wraz z krzesłami. W taki sposób lepiej jednak nie urządzać małej kuchni, gdyż pomieszczenie może nie pomieścić dodatkowych szafek.

Kuchnia w kształcie litery G — duża kuchnia zamknięta i funkcjonalne meble

Najbardziej rozbudowana forma aranżacji kuchni. Układ szafek w kształcie litery U jest tu rozbudowany z jednej strony np. w formie wystającego blatu. Na zaprojektowanie i wykonanie takiej kuchni mogą sobie pozwolić jedynie osoby posiadające naprawdę przestronne wnętrze. Rozmieszczenie poszczególnych urządzeń AGD w kuchni w literę G jest bardzo proste i praktyczne. To wygodna kuchnia zwłaszcza dla tych, którzy naprawdę uwielbiają gotować.

jak zaaranżować kuchnię?

Blaty — duża i mała kuchnia urządzona w funkcjonalny sposób. Jakie blaty wybrać? Projekt małej kuchni i dużego pomieszczenia

Blaty kuchenne to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia kuchni. Blat w kuchni powinien być funkcjonalny, wytrzymały i elegancki. Odpowiednio dobrany blat, który nakłada się na funkcjonalne szafki kuchenne, to klucz do sukcesu praktycznej kuchni. W przypadku mniejszej zabudowy kuchennej kuchnia z dodatkowymi blatami może służyć też za jadalnię, czyli kuchnię z miejscem do jedzenia.

Podczas planowania i aranżacji kuchni pamiętaj, że główny roboczy blat kuchenny powinien mieć nie mniej niż 80 cm długości i znajdować się pomiędzy kuchenką a zlewozmywakiem. Ewentualnie między zlewozmywakiem a lodówką. Są to najbardziej praktyczne układy blatów kuchennych.

Oświetlenie LED i gniazdka elektryczne, czyli elektryka i elektronika w kuchni

W nowoczesnej kuchni blaty nie muszą już łączyć poszczególnych elementów i urządzeń w jedną całość. Coraz częściej meble kuchenne modułowe oraz sprzęty AGD zostają oddzielone od siebie. Tworzą w kuchni wolnostojące stanowiska pracy – z płytą kuchenną, piekarnikiem, mikrofalówką czy lodówką. Jako przykład można wskazać wyspę, która bardzo często składa się z płyty grzewczej, zlewozmywaka i piekarnika. Wszystko to podkreślone za pomocą eleganckiego oświetlenia.

Pamiętaj, że oświetlenie stanowi ważny element aranżacji każdej kuchni. Układ kuchni funkcjonalnej często determinuje to, jakie oświetlenie wybierzemy. Pamiętajmy, że oprócz oświetlenia głównego, zawsze będzie nam potrzebne oświetlenie dodatkowe strefy roboczej. W przypadku kuchni z ekspozycją na południe oświetlenie może być mniejsze i łagodniejsze niż w przypadku kuchni z ekspozycją na północ.

modny projekt kuchni

Funkcjonalna kuchnia — najważniejsze strefy. Jak zorganizować strefę zmywania, jak zachować funkcjonalność?

Strefy robocze to podział kuchni zgodnie z wykonywanymi czynnościami. Wyróżnia się 5 stref:

  • strefę zapasów, którą stanowi głównie lodówka;

  • strefa przechowywania — szafki na naczynia i utensylia;

  • strefę mokrą stanowią zlew, zmywarka i kosz na odpady;

  • strefa przygotowywania posiłków, czyli blaty kuchenne, ewentualnie wyspa;

  • strefa gotowania to płyta i piekarnik.

Jeśli interesuje nas kuchnia z miejscem do jedzenia lub kuchnia z dodatkowymi blatami, strefy uzupełnia się o strefę do jedzenia.

mała kuchnia w bloku

Trójkąt roboczy — złota zasada projektowania. Zasady aranżacji — jaka aranżacja funkcjonalnej kuchni będzie najlepsza? Sprzęt AGD, strefa zmywania i strefa robocza

Trójkąt roboczy to jedno z najpowszechniejszych określeń dotyczących sztuki projektowania kuchni. Czym jest i jak go wpisać w projekt swojego wnętrza? Jest to zasada określająca funkcjonalne ustawienie trzech głównych elementów wyposażenia: lodówki, zlewozmywaka i płyty kuchennej/piekarnika. Należy je tak rozmieścić, by były jak najbliżej siebie w figurze przypominającej trójkąt. Prawidłowo zaaranżowany trójkąt roboczy minimalizuje ilość kroków oraz wykonywanych ruchów podczas przygotowywania posiłków. Jak powinien wyglądać trójkąt roboczy? Proponowany układ kuchni pokazujemy niżej.

  • lodówka i zlewozmywak — odstęp 120-210 cm

  • zlewozmywak i kuchenka — odstęp ok. 120-210 cm (ew. 90 cm w małych pomieszczeniach)

  • lodówka i kuchenka — nie więcej niż 120- 270 cm

Przedstawione wyżej wartości są optymalne dla wygodnej aranżacji — zbyt małe odstępy mogą krępować ruchy, zbyt duża przestrzeń będzie również niewygodna. Trzeba spróbować osiągnąć dokładnie takie odległości i zachować zalecany układ. Nie zawsze jednak jest łatwe, a niekiedy niestety wręcz możliwe. Są jednak zasady, które bezwzględnie powinny być przestrzegane przy urządzaniu wnętrza.

  • Nie stawiaj kuchenki obok okna — przy otwartym oknie grozi to zdmuchnięciem płomienia.

  • Nie stawiaj lodówki obok kuchenki — jest to nieekonomiczne: kuchenka emituje ciepło, które będzie zwiększać zużycie prądu przez sprzęt, który będzie próbował utrzymać niższą temperaturę.

  • Nie stawiaj lodówki przy oknie — słońce będzie ją nagrzewać.


Zainspiruj się!

Kuchnia w stylu skandynawskim - meble, dekoracje, ozdoby

Kuchenne meble modułowe - 5 powodów, dla których warto je wybrać

Kuchnia w stylu afrykańskim

Powrót