Co wpływa na cenę mebli?

24.04.2023

Cena mebli, które dostępne są na rynku, nie raz znacząco różni się pomiędzy poszczególnymi modelami nawet wtedy, gdy produkty są pozornie do siebie podobne. Szczególnie widoczne jest to w przypadku dużych mebli: meblościanek i zestawów mebli do kuchni. Skąd tak duża różnica cenowa? Czy cena zawsze idzie w parze z jakością i trwałością? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Jeśli zatem stoisz przed problemem wyposażenia salonu lub myślisz o zakupie mebli kuchennych, sprawdź koniecznie, od czego zależą ceny mebli. Dzięki temu łatwiej będzie Ci podjąć decyzję o przyszłym zakupie.

Co wpływa na cenę mebli?


W tym artykule:

1. Od czego zależy cena mebli?

2. Jakie materiały są tańsze, a jakie droższe?

3. Płyta meblowa — rozwiązanie ekonomiczne

4. Drewno naturalne jako materiał meblowy

5. Dlaczego meble na wymiar są droższe?

6. Dlaczego występuje tak duża różnica w cenach mebli kuchennych?

7. Cena kuchni a cena blatów kuchennych

8. Cena mebli a cena projektowania kuchni — co należy wiedzieć?

9. Od czego jeszcze może zależeć cena mebli?



Od czego zależy cena mebli?

Wysokie ceny mebli nie biorą się znikąd. Na koszt zakupu mebli wpływać może wiele czynników, niektóre są bardziej, inne mniej oczywiste. Na ostateczną cenę mebli składać się będzie dużo elementów, warto poznać, od czego zależy cena — dzięki temu można uchronić się przed niepotrzebnymi wydatkami i zdecydować się na wysokiej jakości produkt o niższej cenie.

Cena mebli determinowana jest przede wszystkim przez cenę materiałów, z jakich wykonane są meble. Na cenę wpływać może też prestiż producenta, styl, w jakim wykonane są meble oraz dopasowanie do aktualnych trendów mody. Nawet lokalizacja miejsca sprzedaży ma wpływ na cenę.

Od czego zależy cena mebli?

Jakie materiały są tańsze, a jakie droższe?

Ogromną część ceny mebli stanowić będzie cena samych materiałów. Zależność jest bardzo prosta — im tańsze materiały, tym tańszy produkt będzie z nich wykonany. Należy jednak pamiętać, że tanie materiały mają zwykle niższą jakość, zatem z taniego materiału nie uzyska się produktu o bardzo wysokiej jakości.

Płyta meblowa — rozwiązanie ekonomiczne

Jednym z tańszych materiałów, które używane są do produkcji mebli, zdecydowanie będzie płyta meblowa. Najzwyklejsza płyta wiórowa laminowana jest na tyle trwała i wytrzymała, że bez problemu posłuży kilkanaście lat w domu lub mieszkaniu, a jednocześnie koszt jej produkcji jest na tyle niski, że stworzone z niej meble nie są drogą opcją.

Cena płyty też może się wahać — im grubsza, tym oczywiście droższa.

Na cenę płyty, a zatem i późniejszych mebli, składa się także rodzaj laminatu. Matowe meble będą tańsze od tych wykończonych na wysoki połysk.

Drewno naturalne jako materiał meblowy

Zdecydowanie droższą opcją będzie drewno naturalne. Meble z drewna naturalnego mogą być nawet kilka lub kilkanaście razy droższe od odpowiadających im modeli z płyty laminowanej.

Cena mebli drewnianych zależeć będzie od gatunku drzewa, z którego pozyskiwano deski. Świerk będzie tutaj zdecydowanie najtańszą opcją, z kolei dąb może okazać się jednym z droższych gatunków. Drogie będą też gatunki egzotyczne jak mahoń lub teak.

Cena wiąże się tutaj z twardością drewna, a zatem z jego wytrzymałością i trudnością w jego obróbce. Twarde drewno (dąb, buk, grab, kokos, heban) wymaga więcej pracy, co generuje dodatkowe koszty, zatem zwiększa cenę końcową mebla. Z kolei miękkie drewno (lipa, topola) będą łatwiejsze w obróbce, co zmniejszy ilość pracy, jaka potrzebna jest do wykonania danego mebla.

Dlaczego meble na wymiar są droższe?

W czasie projektowania wnętrz, a zwłaszcza w czasie wykonywania projektu kuchni, często jednym z rozwiązań, na jakie można się zdecydować, jest umieszczenie w pokoju mebli na wymiar. To opcja bardzo pożądana — meble na wymiar są idealnie dopasowane do danej sytuacji i do preferencji użytkowników, jednak ta wygoda wiąże się z wysoką ceną. Meble na wymiar mogą być kilka lub nawet kilkanaście razy droższe niż gotowe zestawy meblowe.

Na cenę mebli na wymiar składa się wiele czynników. Podobnie jak w meblach gotowych ogromną część ceny stanowić będzie cena samych materiałów. Stworzone z wysokiej jakości materiałów meble na wymiar będą droższe niż te wykonane np. z cieńszej płyty meblowej. Oprócz ceny materiałów do ceny mebli na wymiar należy doliczyć też między innymi cenę robocizny oraz projektowania.

Pomimo wysokiej ceny meble na wymiar wciąż mają wielu zwolenników z uwagi na idealne dopasowanie do danej sytuacji wnętrzarskiej.

Dlaczego występuje tak duża różnica w cenach mebli kuchennych?

Cena mebli kuchennych, zarówno zestawów, jak i pojedynczych szafek kuchennych, może naprawdę się znacząco różnić, nawet wtedy, gdy mówi się o podobnych rozmiarach mebli i wyglądzie. Tutaj, oprócz materiałów, liczy się także cena np. szuflad, które są zdecydowanie droższe niż drzwiczki lub wnęki. Jeśli zatem kuchnia posiada dużo szuflad, będzie droższa niż podobnych wymiarów zestaw z samymi drzwiczkami.

Cena kuchni a cena blatów kuchennych

Ceny kuchni to również ceny blatów kuchennych. Korpusy mebli kuchennych wykonywane są zwykle z cieńszej, a co za tym idzie, tańszej płyty lub cieńszej drewnianej deski. Blaty to nieco grubsze produkty, zatem ich cena będzie zdecydowanie większa. Kamienne, marmurowe lub granitowe blaty mogą kosztować również dużo, zatem rodzaj blatu będzie determinował cenę całej kuchni.

Cena kuchni a cena blatów kuchennych

Cena mebli a cena projektowania kuchni — co należy wiedzieć?

W przypadku mebli do kuchni warto wiedzieć, że koszt kuchni to nie tylko cena samych mebli, ale również cena pomierzenia pomieszczenia, zaprojektowania wnętrza i dobrania odpowiednich produktów do siebie. Projektowanie kuchni kosztuje i cenę usługi projektowania również warto wliczyć w cenę samych mebli kuchennych do ostatecznego kosztu kuchni.

Koszty te można jednak ograniczyć, decydując się np. na samodzielne pomierzenie kuchni, samodzielne zaprojektowanie pomieszczenia i rozkładu urządzeń.

Od czego jeszcze może zależeć cena mebli?

Cena mebli to przede wszystkim cena materiałów oraz robocizny. Czynników, które wpływają na cenę mebli, jest jednak wiele. Można do tego zaliczyć nawet lokalizację, w jakiej usytuowany jest punkt sprzedaży. W wyżej rozwiniętych województwach meble będą droższe niż w pozostałej części kraju. Może się zatem okazać, że kilkanaście lub kilkadziesiąt kilometrów dalej cena mebli będzie mniejsza i transport ich będzie opłacalny. Dotyczy to zwłaszcza mebli na wymiar.


Zainspiruj się!


Meble z litego drewna - czy warto w nie inwestować?


Jak odnowić stare meble drewniane


Wnętrza w stylu boho - poznaj najgorętszy trend sezonu!


 

Powrót