Projekt szafy - najważniejsze informacje
Szafy do sypialni są jednymi z podstawowych sprzętów goszczących w naszych sypialniach. Rodzajów i konstrukcji mebli na rynku jest mnóstwo. Wiele osób decyduje się na duże, pojemne szafy przesuwne, inni wybierają mniejsze szafy pokojowe. Często projekt szafy zależy od metrażu pokoju, lokalizacji w której ma stanąć mebel lub wysokości jaka nas ogranicza. Zdarza się, że szafy ubraniowe dostępne w sklepie odpowiadają naszym oczekiwaniom (oraz wymiarom). Częściej jednak poszukiwania idealnego mebla kończą się na zamówieniu szafy na wymiar. Dlatego tak ważne, na etapie projektowania jest wymierzenie rozmiarów wymarzonej szafy do sypialni, by podczas prac wykończeniowych nic nas nie zaskoczyło.
Szafa na wymiar, która ma być funkcjonalna musi zostać odpowiednio zaprojektowana. Zagospodarowanie domowej wnęki w sypialni lub przedpokoju może pomóc w utrzymaniu porządku. Jeżeli jesteś ciekawy, co powinieneś uwzględnić na etapie projektowania szafki lub komody do salonu, zapoznaj się z naszym poradnikiem. Udowodnimy, że sposobów na zaprojektowanie szafy wnękowej lub przesuwnej jest naprawdę wiele.
Szafy przesuwne - w której części domu powinny stanąć?
Najlepszym miejscem dla szaf przesuwnych są wnęki oraz puste przestrzenie, które ciężko zagospodarować w inny sposób. Szafa nie powinna zajmować przestrzeni w której mogą stanąć mniejsze meble do sypialni np. pod oknami. Szafy uchylne bardzo często zabudowuje się wzdłuż ściany prostopadłej do okiennic lub w przedpokojach i pod schodami. Jeśli posiadasz długi, wąski przedpokój, możesz optycznie zwiększyć wnętrze, instalując na ścianie długą szafę z ogromnymi lustrami. Szafę można także ustawić w łączeniach dwóch pomieszczeń w taki sposób, by dostęp do niej był z obydwu pomieszczeń - wówczas posiada dodatkową parę drzwi. Jej głębokość jest większa, a dodatkowe drzwi podnoszą funkcjonalność mebla.
Projekt szafy - wymiary oraz obudowa
Aby poprawnie zaprojektować szafę, na jej lokalizację najlepiej jest przeznaczyć wnękę nie płytszą, aniżeli 70 cm. Drzwi przesuwne nie powinny zgniatać wiszących koszul, garniturów oraz kurtek, a taka głębokość temu zapobiega. Mniejsza konstrukcja, posiadająca półki na bluzki lub wieszaki na wąskie ubrania powinna być głęboka na około 50 - 60 cm. Do powierzchni całkowitej nie zalicza się jedynie wnętrza szafy, to także grubość drzwi całego skrzydła przesuwnego. Na jedną szynę takiej szafy trzeba przewidzieć około 5 cm. Aby uniknąć problemów z zamykaniem oraz otwieraniem szafy - zmierz przekątne w miejscu, w którym ma stanąć mebel. Może się okazać, iż ściana do której przylega szafa jest nierówna i trzeba ją przygładzić.
Warto także zaprojektować odpowiednie oświetlenie garderoby, uwzględniając w szafie miejsce na kontakt. Jasne światło wewnątrz garderoby pomaga w szybszym odnalezieniu potrzebnych rzeczy (szczególnie małych akcesoriów). Nie zapomnij także o zagospodarowaniu dodatkowego miejsca na domowe pomoce takie jak szczotka na mopa lub odkurzacz.
Jeśli chodzi o obudowę mebla, szafa może posiadać boki, dno, sufit oraz plecy. Oczywiście można skorzystać z wersji minimalistycznej lub zaoszczędzić na takich rzeczach jak akcesoria do szaf. Ilość elementów i wyposażenia szafy powinieneś dostosować do swojego budżetu. Im więcej elementów znajdzie się w szafie, tym więcej miejsca ona zabierze. Meble w pełnej zabudowie są droższe, lecz rozwiązują problem nierówności ścian przy wnękach.
Szafa na wymiar - rodzaje drzwi
Szafa może być wyposażona w system: drzwi przesuwnych, rozwieranych lub składający się.
Rodzaj drzwiczek rozwieranych jest bardzo wygodny w otwieraniu. Jednak na etapie projektowania zadbaj o to, by przed meblem było dużo wolnej przestrzeni. Takie rozwiązania stosuje się najczęściej, gdy garderoba posiada wiele drobnych półek, a jej elementy są złożone. Skrzydła szafy rozwieranej powinny być lekkie. W przypadku ciężkich, masywnych frontów - zawiasy mogą się opuścić, a samo otwieranie szafy stać bardzo uciążliwe.
Najpopularniejszymi rozwiązaniami są głębokie szafy wnękowe lub sypialniane z drzwiami przesuwnymi. Największe plusy takich mebli to: głębokość i pojemność oraz brak zajmowanej przestrzeni po otworzeniu szafy. Bardzo ważne, aby podział wymiarów wewnątrz szafy odpowiadał wymiarom frontów. Dzięki temu garderoba nie osiągnie tak zwanego martwego pola, do którego nie ma dostępu. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy szafa znajduje się w pomieszczeniu z którego korzysta wiele osób jednocześnie. Drzwi przesuwne najlepiej sprawdzają się w małym metrażu, który nie udostępnia wolnej przestrzeni do otwierania drzwiczek mebli. Niektóre systemy posiadają kółka na górze oraz na dole skrzydła - pozwalające na większą stabilizację drzwiczek. Plusami tego rodzaju szafy jest przede wszystkim ogrom możliwości przechowywania rzeczy, posiadają one bowiem szuflady o dużej głębokości / szerokości, metalowe rury dedykowane wieszakom oraz pojemne półki. Minusem może być trudność dostosowania mebla do wnętrza se skosami oraz jej wysokość (osoby niższe powinny wyposażyć się w pomocniczą, metalową drabinkę, która pozwoli im na sięgnięcie do każdej możliwej półki).
Szafy z drzwiami składanymi z pewnością nie zabierają tyle miejsca po ich otwarciu, co drzwiczki rozwierane. Nie należą do szaf wybieranych najchętniej, jednak mogą nadać wnętrzu niepowtarzalny styl, dzięki modnemu wykończeniu frontów. Takie meble składają drzwiczki po bokach, zatem w tym miejscu nie powinniśmy planować przechowywania swoich ubrań. To wolne przestrzenie, z których nie można korzystać. Ten rodzaj szafki pomieści w swoim wnętrzu wiele elementów pomocniczych, choć nie tak dużo jak największa ze wszystkich - szafa przesuwna.
Projektowanie szafy
Niebywale ważną kwestią jest dobór solidnych materiałów oraz uwzględnienie przestrzeni na akcesoria wysuwne np. kosze lub dodatkowe półki. Niektóre rodzaje szaf posiadają zainstalowane już elementy, które umocowane są do boków szafy lub do dołów płyty. Najczęściej spotkać się można z dołączonymi: prowadnicami, półkami drucianymi, drążkami czy wysuwanymi wieszakami. Podczas projektowania swojej szafy, zastanów się jakie przedmioty będziesz w niej gospodarował. Szerokość oraz długość szafek dopasuj do rodzaju przechowywanych rzeczy. W ten sam sposób zaprojektować możesz szafki nocne lub toaletki. Wykonanie poprawnego projektu przedwcześnie jest w stanie wyeliminować i wychwycić ewentualne niedogodności przed czasem.