Matowe panele - jak nabłyszczyć?

14.09.2023

Panele zyskały sobie ogromną popularność w kwestii wykończenia podłóg. Większość właścicieli podłóg preferuje błyszczące nawierzchnie. Sztuką jest utrzymanie tego stanu i wiedza czym myć panele podłogowe laminowane, by nawet po latach użytkowania podłoga cieszyła się blaskiem.

W sprzedaży dostępne są produkty do czyszczenia i pielęgnacji drewna, nie brak też takich z podpisem "uniwersalne". My jednak postaramy się wyjaśnić, jak duży wpływ na codzienną pielęgnację drewna ma odpowiedni dobór kosmetyków podłogowych. Jeśli do tej pory prawidłowe mycie paneli podłogowych było dla Ciebie obce lub znane Ci metody nie przynosiły zamierzonego efektu — zapoznaj się z naszym poradnikiem. Nadchodzimy ze wskazówkami na standardowe oraz mniej znane sposoby mycia i nabłyszczania paneli.

panele - jak czyscic


W tym artykule:

1. Podstawowe zasady czyszczenia paneli

2. Przygotowanie do mycia paneli podłogowych

3. Jak dbać o podłogi z paneli lub desek?

4. Czym najlepiej myć panele? - domowy sposób na mycie matowych paneli

5. Usuwanie plam a matowe panele podłogowe

6. Matowe panele: jak nabłyszczyć powierzchnię takiego wykończenia?

7. Jak nabłyszczać panele?



Podstawowe zasady czyszczenia paneli

Pisząc o podstawowych zasadach pielęgnacji, należy podkreślić, że powinny być wykonywane regularnie. Wówczas nabłyszczanie będzie zabiegiem lekko odświeżającym stały efekt połysku. Mycie paneli stanie się przyjemniejsze, a sama podłoga zostanie utrzymana w świetnym stanie.

Panele i deski zawsze myj zgodnie z kierunkiem ich ułożenia przy wykorzystaniu ciepłej wody. Pomoże to zapobiec powstawaniu zacieków i smug widocznych w świetle dziennym. Akcesoria wykończeniowe drewniane takie jak progi, czy kątowniki można nabłyszczać tymi samymi produktami co panele.

Zadbaj o swoje panele i w miejscach najczęściej przechodnich połóż chodniki. Aby poradzić sobie z uszkodzeniami mechanicznymi drewna, podklej meble nakładkami filcowymi. Zredukujesz ilość zarysowań. Pod biurowe krzesła z kółkami podłóż specjalną matę, a kurz i brud naniesiony pod butami zawsze ocieraj na wycieraczce.

jak myć panele

Przygotowanie do mycia paneli podłogowych

W pierwszej kolejności przygotuj podłogę do mycia. Odkurz dokładnie nawierzchnię oraz listwy podłogowe i akcesoria wykończeniowe. Odkurzanie drewnianych parkietów szorstkim elementem może wiązać się z uszkodzeniami mechanicznymi, dlatego zadbaj o końcówkę z miękką szczotką, która idealnie sprawdza się przy płaskich drewnianych nawierzchniach i skutecznie usuwa brud.

W przypadku użycia mopa parowego nie przesadź z ilością wody nakładanej na panele. Jej nadmiar źle wpływa na drewno, tak samo, jak zawyżona ilość stosowanych detergentów. Tanie panele po umyciu ciepłą wodą mogą spuchnąć, szczególnie w miejscach łączeń, gdzie zbiera się najwięcej wilgoci. Przed użyciem mopa parowego zapoznaj się z jego instrukcją i przeanalizuj, czy posiadany przez Ciebie model na pewno można używać do drewnianych powierzchni.

Warto też oczywiście zapoznać się z zaleceniami producenta konkretnych, położonych w pokojach paneli. Każdy producent w karcie produktu umieszcza informacje o konserwacji i czyszczeniu powierzchni paneli.

Jak dbać o podłogi z paneli lub desek?

Podpowiemy Ci, czym myć panele drewniane, ponieważ ich pielęgnacja różni się od technik mycia innych rodzai podłóg. Najłatwiejsze w utrzymaniu są panele lakierowane, ponieważ wystarczy je regularnie zamiatać lub odkurzać, a same plamy bardzo łatwo schodzą z lakierowanych powierzchni po standardowym myciu.

Jak myć panele i czym czyścić panele?

Cyklinowanie i lakierowanie na panelach można wykonywać co kilka lat, o ile przestrzegamy oczywiście podstawowych zasad pielęgnacyjnych. Najgroźniejszy dla paneli drewnianych jest piasek, który rysuje jej wierzchni lakier. Także posiadacze kotów i psów powinni zadbać o regularne pastowanie nawierzchni, by wzmocnić warstwę wierzchniego lakieru. Ostre pazury pupili nie służą drewnianym nawierzchniom.

Podłoga olejowana jest mniej śliska, a zatem mniej wytrzymała. Odkurzanie i mopowanie powinniśmy wykonywać częściej, aniżeli w przypadku paneli lakierowanych. Mop powinien być dokładnie wykręcony. Nadmiar wody szkodzi panelom olejowanym. Co najmniej raz w miesiącu należy także zadbać o natłuszczenie parkietu, a kilka razy w roku wzdłuż paneli wykonaj olejowanie. Przy podłodze olejowanej czeka nas więcej pracy, aniżeli przy lakierowanej.

Jak widać każdą nawierzchnię, a raczej jej rodzaj musimy traktować indywidualnie, ponieważ każda z nich wymaga innego sposobu pielęgnacji. Wiedza czym myć panele i jak dobrać detergenty to klucz do sukcesu w wydobyciu z drewna połysku i jego zabezpieczeniu.

Jak dbać o panele matowe?

Wiemy, jak myć panele. Jednak czym nabłyszczać panele? Najlepiej zastosować przeznaczone do tego środki nabłyszczające. Przodujący producenci takich preparatów swoje środki mogą dzielić na płyny do paneli laminowanych, winylowych, do podłóg drewnianych lakierowanych lub olejowanych. Płyn nabłyszczający może być zatem bardzo sprecyzowanym do danej sytuacji środkiem.

czym nabłyszczać panele?

Czym najlepiej myć panele? - domowy sposób na mycie matowych paneli

Nie każdy chce stosować chemiczne środki nabłyszczające. Domowe sposoby na błyszczące panele podłogowe są jednak jak najbardziej dostępne. Jak dbać o panele matowe domowymi sposobami? Opcji nie jest wcale tak mało, a większość środków jest łatwo dostępna w domowej kuchni.

Domowe sposoby na błyszczące panele podłogowe

Do czyszczenia podłogi można wykorzystać ocet spożywczy. Ocet doskonale utrzymuje panele w czystości, a przy okazji dezynfekuje nawierzchnię. Jest w stanie przy tym nabłyszczyć drewno równie skutecznie, jak sklepowe produkty. Kilka stołowych łyżek produktu dolej do ciepłej wody i wytrzyj mopem powierzchnię podłogową. Ilość produktu zależy od tego, ile wody wlejesz do kubełka z mopem. Nasza zalecana ilość to 3/4 szklanki octu na 4 do 5 litrów ciepłej wody.

Pamiętaj, by mop był dobrze wyciśnięty. Tym sposobem bez dodatkowych preparatów sklepowych uzyskasz efekt czystości, a także dowiesz się jak prawidłowo nabłyszczyć panele. Wykorzystanie octu sprawdzi się także wtedy, jeśli posiadasz panele matowe. Jedyną jego wadą jest zapach, lecz ten po jakimś czasie wywietrzeje, a proces nabłyszczania zostanie z Tobą na dłużej. Aby zredukować zapach produktu, do wiadra możesz dolać kilka kropelek olejku zapachowego, np. olejku z cytrusów.

Kolejną metodą jest użycie oliwy z oliwek. Podobnie jak z octem — niewielką dozę oliwy należy dolać do wiadra z ciepłą wodą i rozprowadzić po całej powierzchni paneli. O tyle, o ile oliwę możesz zastosować w przypadku każdego rodzaju podłogi, octu nie można używać przy panelach olejowanych.

Mycie paneli płynami specjalnymi nie każdemu odpowiada, na szczęście domowe sposoby są równie skuteczne, co profesjonalne środki na mycie matowych paneli.

jak dbać o panele?

Usuwanie plam a matowe panele podłogowe

Panele są niezwykle wrażliwe na działanie detergentów. Z drewna lakierowanego plamy znikają najłatwiej. Możliwe, że do pozbycia się przebarwień wystarczy nam jedynie ciepła woda. W pozostałych przypadkach sięgnąć musimy po preparaty dostępne w sklepach.

Preparat w małej ilości nakładamy bezpośrednio na szmatkę, a dopiero z niej produkt wcieramy w podłogę. Nigdy nie lejemy detergentu na posadzkę bez wcześniejszego rozcieńczenia w wodzie. Usuwanie plam tym sposobem wykonuj po umyciu podłogi mopem, by uprzednio upewnić się, że ciepła woda jest niewystarczająca do odbarwienia drewna. Nie sięgaj po detergenty w każdym przypadku zabrudzenia nawierzchni. Nadużywanie produktów do usuwania plam może wpłynąć na jakość drewna. Sprawdź, czy jesteś w stanie pozbyć się zachlapań ściereczką z mikrofibry nasączoną ciepłą wodą bez sięgania po sklepowe produkty.

Matowe panele: jak nabłyszczyć powierzchnię takiego wykończenia?

Domowe sposoby opisane powyżej nie są jedynymi formami nabłyszczania desek. Największe efekty zawsze przyniesie stosowanie wysokiej jakości środków pielęgnacyjnych, dostosowanych do danego rodzaju podłogi. Preparat nabłyszczający panele powinien mieć właściwości antystatyczne, by zwiększyć ochronę osadzania się kurzu. Sklepowe nabłyszczacze zawierają polimery, które wnikają w powierzchnię paneli. Taka konserwacja przywraca blask, a także wzmacnia przed zarysowaniami. Polimery wydobywają połysk oraz redukują smugi.

Jak nabłyszczać panele?

Panele należy nabłyszczyć środkiem samousuwalnym. Jeżeli sięgniemy po inny preparat, doprowadzimy do nieestetycznego wyglądu drewna, gdyż z czasem produkt zacznie się ścierać. Przed każdym nabłyszczeniem należy odkurzyć oraz umyć panele wykorzystując ciepłą wodę.

Aby Twoje panele błyszczały, środek rozsmaruj wzdłuż paneli, zgodnie z ich ułożeniem. Preparat należy rozprowadzać równomiernie, by na podłodze nie zostały niechciane ślady smug. Produkt pozostaw na 20 - 30 minut, w tym czasie dopilnuj, by żaden z domowników nie przechadzał się po tej części podłogi. Efekt nabłyszczanie podobnych środków utrzymuje się zwykle od dwóch do trzech miesięcy. Przed kolejnym nabłyszczaniem koniecznie usuń starą warstwę produktu.

Czym nabłyszczyć panele?

Czym nabłyszczyć panele podłogowe i drewniane podłogi? Pamiętaj, że panele laminowane myje się wyłącznie preparatami przeznaczonymi do czyszczenia laminatu. Panele olejowane lub woskowe najlepszy efekt osiągają po nabłyszczeniu ich woskiem. Panele podłogowe winylowe LVT natomiast przepadają za czyszczeniem octem jabłkowym. Jeśli nie jesteś pewny, jak środek zadziała na podłogę mimo instrukcji producenta, możesz samodzielnie przeprowadzić próbę na podłodze w mało widocznym jej miejscu — jeśli używanie nabłyszczających płynów będzie bezpieczne dla Twojej podłogi, po nabłyszczającym środku nie powinny zostać brzydkie odbarwienia.

Nabłyszczenie powierzchni podłóg nie jest zatem trudne. Używanie wysokiej jakości nabłyszczających płynów, stosowanie się do zaleceń producentów zarówno podłóg, jak i paneli, a także systematyczność działań to klucz do sukcesu i gwarancja pięknego wyglądu podłóg.


 

Zainspiruj się!

Jak czyścić szorstkie i matowe płytki? Wskazówki

Jak wyczyścić przypalone żelazko? - poznaj najlepsze domowe sposoby!

Jakie panele do salonu wybrać?

Powrót