Materac od łóżka - jaki wybrać? Właściwości wybranych materacy
Przeciętny człowiek spędza w łóżku około 1/3 swojego życia. W czasie nocnego wypoczynku nasz umysł radzi sobie ze stresem i codziennymi wyzwaniami, mięśnie rozluźniają się, a organizm regeneruje. Właśnie dlatego tak ważna jest nie tylko ilość, ale też jakość snu. Ogromne znaczenie dla komfortu i zdrowia ma materac. Jaki wybrać? Na jakie jego cechy zwrócić uwagę? Sprawdź!
W tym artykule:
4. Materac podwójny czy dwa pojedyncze?
5. Inne kwestie, które warto wziąć pod uwagę
Jak wybrać materac?
Zakup odpowiedniego materaca to spora inwestycja. Warto jednak pamiętać, że inwestujemy nie tylko w codzienną wygodę, ale też w nasze zdrowie. To właśnie tę kwestię powinniśmy wziąć przede wszystkim pod uwagę, gdy zastanawiamy się, jaki materac do łóżka okaże się najlepszy.
Jedną z najważniejszych ról materaca jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia dla kręgosłupa. To nieprawda, że tylko twarde materace sprawdzają się pod tym względem. Wszystko zależy bowiem od wzrostu i masy ciała, a także od pozycji, w jakiej lubimy spać.
Materac twardy czy miękki?
Twardość materacy oznaczona jest literą H oraz cyframi od 1 do 4 (rzadziej 1-3 lub 1-5). To, jaki model wybierzemy, zależy w dużej mierze od preferencji, ale też od wzrostu i masy ciała. Im wyższe wartości, tym większa twardość materaca.
Strefy twardości materaca według oznaczeń:
H1 - materac miękki, odpowiedni dla osoby o masie ciała do 60 kg. W takie materace wyposażamy m.in. łóżka dla dzieci.
H2 - materac średnio miękki, przeznaczony dla osób o masie ciała od 50 kg do 80 kg.
H3 - materac średnio twardy, dla osób o masie ciała od 80 kg do 100 kg.
H4 - materac twardy, sprawdza się w przypadku użytkowników o wadze powyżej 100 kg.
Fachowiec radzi Każdy materac powinien mieć jasne oznaczenie swojej twardości. Jesli masz kłopoty ze znalezieniem informacji o twardości materaca, nie wahaj się zapytać o to sprzedawcy. |
Istotą twardości materacy jest zapewnienie odpowiedniej podpory dla każdej części ciała - w tym jego krzywizn. Dla osoby szczupłej zbyt twardy materac będzie niekomfortowy w użytkowaniu, ponieważ pianka czy inne wypełnienie nie będzie reagować na ciężar ciała tak, jak powinna. Z kolei dla cięższej osoby materac zbyt miękki będzie niewygodny, a niewłaściwie dobrany może nawet wywołać bóle i przyczynić się do rozwoju schorzeń kręgosłupa.
Inną kwestią, taką należy wziąć pod uwagę kupując meble do sypialni i materace, jest pozycja, w której najbardziej lubimy spać. Zależnie od niej rozkłada się nasz ciężar. Najbardziej symetrycznie odbywa się to przy spaniu na plecach - w takim wypadku odpowiednie podparcie zapewni materac o wyższej twardości. Jeśli lubimy spać na boku lub na brzuchu, komfort snu zapewni nam wyłącznie elastyczny materac o większej miękkości.
Rodzaj materaca
W sklepach i marketach mamy do wyboru wiele różnych produktów. Zastanawiasz się, jaki materac wybrać? Czynnikami, jakie trzeba wziąć pod uwagę, są nie tylko wspomniane wcześniej masa i ulubiona pozycja do snu. To też m.in. nasz stan zdrowia, w tym podatność na alergeny.
Fachowiec radzi Różne rodzaje materaców mogą się podobać lub nie konkretnym osobom. Wybierając materac zwróć uwagę również na to, czy materiał, z którego wykonany jest wybrany przez Ciebie produkt, jest dla Ciebie przyjemny w dotyku. |
Rodzaje materacy:
1. Materace piankowe - jedne z najbardziej popularnych produktów, w które wyposażamy nasze łóżka do sypialni, pozwalają na optymalne dopasowanie swoich parametrów do potrzeb każdej osoby. Nowoczesne materace piankowe mają wypełnienie z pianki poliuretanowej, które gwarantuje m.in. dobrą cyrkulację powietrza, a co za tym idzie wysoki komfort spania. Wśród wielu typów materacy piankowych na szczególną uwagę zasługują modele z pianki wysokoelastycznej oraz termoelastycznej.
2. Pianka poliuretanowa wysokoelastyczna, jak sama nazwa wskazuje, wyróżnia się plastycznością i optymalną gęstością. Dzięki temu zapewnia właściwe podparcie dla całej sylwetki. Z kolei pianka termoelastyczna na podstawie temperatury dopasowuje się do kształtu sylwetki. Większa ciepłota to miejsca, które zwiększają swoją miękkość. Dzięki temu rozwiązaniu materac idealnie "otula" nasze ciało, dostosowując się do jego indywidualnych potrzeb.
3. Materace lateksowe - wykonane z lateksu i mleczka kauczukowego, świetnie sprawdzają się jako materace dla dzieci i dorosłych. Wykazują właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne - właśnie z tego względu warto wyposażyć w nie łóżka drewniane małych i dużych alergików. Materac lateksowy dopasowuje się do ciała tak samo dobrze, jak model z pianki termoelastycznej. Struktura z płyt perforowanych dodatkowo wpływa pozytywnie na krążenie, a to podstawa zdrowego snu!
4. Materace kieszeniowe - tradycyjny materac sprężynowy został dziś zastąpiony modelem wyposażonym w specjalne kieszenie, w których znajdują się pojedyncze sprężyny. Znacznie zwiększa to jakość materaca, w który wyposażamy nasze łóżko sosnowe, ze względu na całkowicie niezależną pracę sprężyn. Nowoczesne materace kieszeniowe również posiadają klasy twardości, co pozwala dopasować model do masy i ulubionej pozycji spania.
Materac podwójny czy dwa pojedyncze?
Duże łóżka dwuosobowe, w tym praktyczne łóżka małżeńskie, bazowo wyposażone są w jeden materac piankowy, lateksowy lub sprężynowy. Zdarza się jednak, iż partnerzy bardzo różnią się między sobą pod względem budowy ciała i preferowanej pozycji spania. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem może się okazać zakup dwóch materaców z takich samych lub różnych rodzajów pianek bądź innych materiałów.
Takie rozwiązanie pozwala dopasować twardość materaca indywidualnie do każdej osoby. To szczególnie ważne dla par, w których jedna ze stron ma np. problemy z kręgosłupem. W ten sposób w sypialni znajdą się dwa dobrej jakości materace. Musimy przy tym zwrócić uwagę, aby były tej samej wysokości i miały takie same pokrowce.
Jeśli chcemy uniknąć miejsca łączenia, wyposażmy nasze łóżko kontynentalne w odpowiedni materac elastyczny dopasowujący się zarówno do jednej, jak i drugiej osoby.
Inne kwestie, które warto wziąć pod uwagę
Niestety, idealny materac nie jest w zasięgu każdego z nas. Właściciele małych mieszkań nierzadko muszą rezygnować z wygodnych rozwiązań, jakimi są łóżka jednoosobowe lub dwuosobowe, na rzecz spania na wersalce lub kanapie. Niestety, pozbawione stref twardości materace w takich meblach nie zapewniają odpowiedniego komfortu snu. Obciążają też kręgosłup i obniżają jakość nocnego odpoczynku. Pewnym rozwiązaniem są materace nawierzchniowe wyposażone w pokrowce - najczęściej używane, by zabezpieczyć stelaże do łóżek już dość wysłużonych i zniszczonych. Na takim materacu z pewnością lepiej się wyśpimy, choć musimy liczyć się z większą wysokością spania.
Niezależnie od tego, czy decydujemy się na wybór materaca wyposażonego w sprężyny, piankowego czy lateksowego, musimy też pamiętać o odpowiednim stelażu. Wyposażając przestrzeń często jesteśmy skłonni przykładać większą wagę np. do szafy do sypialni niż tego ważnego elementu.
Materac piankowy, kieszeniowy oraz lateksowy powinny mieć stelaż z giętkimi listwami. Materace o dużej twardości z przekładkami kokosowymi mogą mieć stelaż o odstępach między listwami wynoszących do 8 cm. To warunek dobrego dopasowania materaca do kształtu ciała.
Fachowiec radzi Warto też pamiętać, iż najlepszy materac to niekoniecznie ten najdroższy w markecie. Ważne, by był odpowiednio dobrany do łóżka i do Twoich wymagań. |
Dobry materac to nieodłączny element doskonale wyposażonej sypialni. Wspiera kręgosłup, sprzyja regeneracji i zapewnia dobry nastrój przez cały dzień. W emocjach związanych z zakupem mebli i akcesoriów warto poświęcić nieco czasu, by wybrać materac sprzyjający budowie ciała, a co za tym idzie wspierający zdrowie i samopoczucie!