Łazienka inspirowana naturą

30.07.2022

Aranżowanie mieszkań i domów w stylu naturalnym, w zgodzie z trendami zapożyczonymi z natury, jest coraz bardziej popularne. Szczególnie wnętrza takie jak łazienka, gdzie na co dzień się relaksujesz i szukasz odpoczynku, warto urządzić, wykorzystując kamień, drewno, zieleń oraz elementy, które nawiązują do przyrody. Jak urządzić łazienkę inspirowaną naturą? Podpowiadamy!

 

Aranżacja łazienki inspirowana naturą

 


W tym artykule:

1. Styl inspirowany naturą — czym się charakteryzuje?

2. Neutralne kolory

3. Wykorzystanie naturalnych materiałów

4. Wykorzystanie naturalnych materiałów

5. Drewno w łazience i płytki drewnopodobne

6. Naturalny kamień — łazienka inspirowana naturą

7. Dodatki


 

Styl inspirowany naturą — czym się charakteryzuje?

Styl inspirowany naturą powinien holistycznie podchodzić do tematu z nią związanego i nie tylko aranżować wnętrze na jej podstawie, ale też odznaczać się dużą dbałością o otaczające środowisko naturalne. Jest to styl życia. Łazienka inspirowana naturą, to przede wszystkim wykorzystanie wysokiej jakości materiałów. Zwiększa to trwałość wykonanych nimi pomieszczeń, a co za tym idzie, oddala w czasie kolejne remonty. Warto postawić na produkty do łazienek inspirowane naturą wykonane przez producentów, którzy w procesie produkcji postępują w zgodzie z zasadami ekologii.

Łazienka inspirowana naturą lubi łączenie nowych materiałów z dodatkami odświeżonymi oraz z meblami wykonanymi z materiałów naturalnych. dawanie nowego życia wiekowym, starym przedmiotom jest bardzo popularne w stylu eko. Łazienka inspirowana naturą może łączyć na pozór niepasujące elementy. Można łączyć kolekcje nowoczesnych mebli z odnowionymi, tworząc niepowtarzalny design.

Łączenie naturalnych surowców oraz nowoczesnych materiałów wykończeniowych, które są zgodne z trendami stylu naturalnego, jak na przykład płytki imitujące kamień, albo drewnopodobne nadają wnętrzu łagodności i przytulności. Wykorzystując do tego odpowiednie oświetlenie, dodatki i żywe rośliny z pewnością poczujesz się w pokoju kąpielowym jak na łonie natury.

 

Wnętrze w stylu naturalnym

 

Neutralne kolory

Łazienka inspirowana naturą czerpie przede wszystkim z kolorów spotykanych w naturze, odzwierciedlając wszystko to, co można w niej spotkać. Odcienie brązu, zieleni, bieli i szarości to barwy piasku, ziemi, drzew, roślin, skał, kamieni, odcienie niebieskiego to barwy nieba, mórz oraz oceanów. Kolory takie sprzyjają odprężeniu i wprowadzą do Twojego wnętrza przyjemną atmosferę. Warto wspomnieć, że barwy te mogą stanowić piękne tło dla dodatków czy fragmentów ścian w mocniejszych kolorach.

 

Materiały naturalne we wnętrzu inspirowanym naturą

 

Wykorzystanie naturalnych materiałów

Najprostszym i najpopularniejszym sposobem na to, by zaaranżować swoją łazienkę w bliskim naturze stylu, jest wykorzystanie w niej naturalnych materiałów, zwłaszcza takich jak kamień i drewno. W przypadku naturalnego drewna, z uwagi na jego właściwości konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie go przed działaniem wody, które jest nieuniknione w pomieszczeniu takim jak łazienka, zwłaszcza w miejscach, gdzie stoją brodziki, narożne wanny, czy wolnostojące.

Jeśli jednak Twoje finanse nie pozwalają na wykorzystanie materiałów naturalnych, które nie należą do najtańszych, nie przejmuj się! Alternatywą są płytki ceramiczne, które je odwzorowują. Na rynku producenci mają w swej ofercie kolekcje produktów, których wzory są bardzo podobne do naturalnego kamienia i drewna. Takie produkty wizualnie nie odbiegają od naturalnych, wiernie oddają rysunek, oraz fakturę materiałów naturalnych. Niejednokrotnie dodatkowo wykazują większą trwałość, wytrzymałość na ciężar i uszkodzenia. W łazienkach ważne jest też to, że produkty imitujące materiały naturalne na podłodze, czy ścianie są łatwiejsze do utrzymania czystości.

Połączenie nowoczesnych materiałów wykończeniowych z naturalnymi surowcami zgodnymi z trendami naturalnymi,  sprawi, że twoja łazienka stanie się wyjątkowo przytulnym miejscem.

 

Drewno i kamień w łazience

 

Drewno w łazience i płytki drewnopodobne

Wybierając naturalne drewno do łazienki, należy postawić na gatunek drewna, który nie odkształci się pod wpływem wilgoci, która panuje w łazience. Świetnie nada się tu drewno egzotyczne jak iroko, merbau, teak. Podłogę oraz blaty z naturalnego drewna można zabezpieczyć dodatkowo np. za pomocą olejowania.

W związku z częstymi wątpliwościami co do stosowania drewna naturalnego w łazience można sięgnąć po materiały dające podobny efekt, jak płytki drewnopodobne. Płytki drewnopodobne na podłogę i ściany łączą w sobie zalety użytkowe gresu lub klinkieru i piękno naturalnego drewna. Są one trwałe, odporne na zarysowania, uszkodzenia, odbarwienia i są łatwe do utrzymania w czystości. Wybierając płytki przypominające drewno, zwróć uwagę na ich rozmiar oraz kształt. Pięknie prezentują się płytki wyglądem przypominające wygląd naturalnych desek, czyli takie o długości co najmniej 90 cm. Uwagę zwracają też mniejsze formaty ułożone na wzór klasycznej jodełki.

 

Łazienka w stylu inspirowanym naturą

 

Naturalny kamień — łazienka inspirowana naturą

Kolejnym, wartym uwagi materiałem, umożliwiającym stworzenie łazienki inspirowanej naturą jest kamień. Po kamień naturalny przede wszystkim sięga się, poszukując materiału odpowiedniego na blat pod umywalkę. Sprawdzi się on też idealnie z umywalką podblatową w łazience. Aby stworzyć łazienkę inspirowaną naturą, można wykonać z naturalnego kamienia posadzki lub mozaiki, ale jest to kosztowny oraz trudny do obróbki materiał. Tańszym zamiennikiem będą płytki gresowe, odwzorowujące naturalne piękno powierzchni z kamienia. Modne są wzory inspirowane marmurem, oraz płytki wielkoformatowe, które pozwalają stworzyć spektakularne, gładkie powierzchnie przy minimalnej wielkości spoiny.

Rośliny w pomieszczeniu kąpielowym

Rośliny w łazience inspirowanej naturą są jej nieodzowną częścią. Jest to oczywiste nawiązanie do przyrody we wnętrzach. Możesz wybrać kwiaty sztuczne, ale pamiętaj, że istnieją odmiany, które uwielbiają zacienione i wilgotne środowisko, które panuje w łazience. Zamiokulkasowi nie przeszkadza ciemność, więc sprawdzi się nawet w łazience bez okien. Można mieć dwie rośliny i wymieniać je ze sobą co jakiś, zmieniają miejsce z ciemnego na słoneczne. Przy niewielkim już oknie sprawdzą się takie rośliny jak Zielistka, Kroton, Skrzydłokwiat, Paprotka, czy Storczyk.

 

Drewno, beton i zieleń w łazience

 

Dodatki

Dodatki we wnętrzach inspirowanych naturą nie powinny przytłaczać, więc ogranicz ich ilość do minimum. Wybierz funkcjonalne dodatki wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno. Powierzchnia danego przedmiotu może być popękana, czy mieć widoczne sęki. Wpłynie to tylko pozytywnie na wygląd aranżacji, gdyż podkreślone będzie jego naturalne pochodzenie. Uzupełnieniem pokoju kąpielowego będą akcesoria i dodatki wykonane również z rattanu, lnu i kamienia. Piękną dekoracją łazienki będą pojemniki, koszyczki, wieszaki, dywaniki, ręczniki.

 


ZAINSPIRUJ SIĘ!


Jakie wybrać drzwi do kabiny prysznicowej?


Lastryko w łazience - pomysł na nowoczesny design


Zasady montażu prysznica bez brodzika


 

Powrót