Ławka ogrodowa z oparciem - jak zrobić?
Własnoręcznie wykonana ławka ogrodowa daje mnóstwo satysfakcji i frajdy podczas samej pracy. Ekologiczna, zaprojektowana zgodnie z własnymi upodobaniami, stanie się nie tylko elementem funkcjonalnym, ale też oryginalną ozdobą. Jak samodzielnie zrobić ławkę ogrodową z drewna lub palet? Skorzystaj z naszej instrukcji krok po kroku!
Niezbędne materiały i narzędzia
Aby samodzielnie zrobić ławkę ogrodową, potrzebujemy przede wszystkim drewna. Sprawdzą się zwykłe deski - w zależności od upodobań i efektu końcowego, jaki chcemy uzyskać, możemy wybrać dowolny surowiec. Jedną z najbardziej ekologicznych i tanich opcji jest ławka z palet.
Meble ogrodowe z palet hit ostatnich lat. Wpisują się w nurt zero waste i bardzo atrakcyjnie prezentują zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Oczywiście aby z desek paletowych zrobić dobrze spasowaną i stabilną ławkę, trzeba wcześniej ustalić wymiary i je odpowiednio przyciąć.
Nasza konstrukcja będzie wymagała desek o następujących wymiarach:
5 x deska 170cm x 15cm, grubości 2 cm
3 x deska 152cm x 12cm, grubości 2 cm
2 x deska 90cm x 15cm, grubości 4cm
2 x deska 44cm x 10cm, grubości 4 cm
2 x deska 46cm x 6cm, grubości 4 cm
2 x deska 60 cm x 6 cm, grubości 4 cm
Jeśli chodzi o narzędzia potrzebne, by zrobić ławkę, musimy mieć m.in. wyrzynarkę. Pozwoli ona na przycięcie drewna do odpowiednich wymiarów. Do tego wkręty o długości 8 cm, 6 cm i 4 cm oraz wkrętarka.
Na ostatnim etapie prac nad ławką do ogrodu potrzebna będzie szlifierka kątowa z dyskiem na ściernicę oraz papier ścierny na rzep - czym grubszy, tym lepszy.
Z takim zestawem narzędzi ogrodowych uda nam się zrobić różne meble ogrodowe - nie tylko ławki z drewna, ale też stoły ogrodowe, meble ogrodowe dla dzieci, a nawet całe zestawy mebli ogrodowych!
Zacznijmy jednak od ławki. Jeśli mamy już zgromadzony materiał, śruby i narzędzia, możemy przystępować do własnoręcznego wykonania mebla.
Montaż ławki ogrodowej krok po kroku
Samodzielnie wykonane ławki ogrodowe mogą być tak samo solidne i trwałe jak gotowe produkty drewniane z marketu. Aby zrobić ławkę prawidłowo, najlepiej wcześniej wykonajmy szczegółowy projekt. To ważne - w trakcie prac istnieje bowiem ryzyko, że zapomnimy np. na jaką długość przycięliśmy deskę z drugiej strony.
Zaczynamy od najtrudniejszego - wycinamy nogi ławki. Na tył wykorzystujemy deski o wymiarach 90 cm x 15 cm, grubości 4 cm. Ze strony lewej zaznaczamy od góry punkty o długościach kolejno: 48 cm : 6 cm : 36 cm.
Ze strony prawej: 25 cm od góry i 10 cm od dołu
U góry: 1,5 cm od prawej.
Na dole: 5 cm od prawej.
Ponadto na poziomie ustalonych wcześniej 6 cm od strony prawej zaznaczamy poziomo 8 cm w kierunku lewym. Wyznaczone punkty łączymy rysując kreski ołówkiem. Uzyskujemy kształt, w którym oparcie ławki oraz tylne nogi są wygięte do tyłu. Przy czym dłuższe ramię stanowić będzie oparcie. Tak wykonany obrys wycinamy z dwóch desek.
Następnie wykonujemy projekt przednich nóg. Na deskach 44 cm x 10 cm 0 grubości 4 cm zaznaczamy:
Ze lewej stronie: 20 cm od góry
Ze strony prawej: 2 cm od góry
U góry: 7 cm od prawej
U dołu: 7 cm od prawej
Ponadto na wysokości 20 cm od góry zaznaczamy punkt oddalony o 2,5 cm od strony prawej. Ostatni punkt również znajduje się "wewnątrz" deski, 2 cm od dołu i 7 cm od prawej. Po wykonaniu obrysu wycinamy kształt za pomocą wyrzynarki.
Oba wycięte elementy łączymy ze sobą deską o wymiarach 46 cm x 6 cm i grubości 6 cm w części górnej i deską 60 cm x 6 cm w miejscu, w którym występuje zgięcie krótszej nogi. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na dobre dopasowanie elementów - poprzeczne deski powinny być do siebie równoległe, a dolne podpory ławki - równe.
Dolna poprzeczka wystaje nieco poza linie nóg. Należy ją przyciąć do równych krawędzi. W taki sam sposób wykonujemy dróg bok ławki. W następnej kolejności pomiędzy oba elementy wkładamy długie deski - 152 cm x 12 cm i grubości 2 cm - będą stanowiły bazę siedziska. Od strony zewnętrznej w każde złączenie wkręcamy po dwa wkręty.
Pozostaje ostatnia deska o wymiarach 152 cm x 12 cm i grubości 2 cm. Wyznaczamy odpowiedni wymiar, tak by po przycięciu stanowiła poprzeczki pomiędzy długimi deskami - zagwarantują one stabilność konstrukcji, oparcia i siedziska.
Deski 170 cm x 15 cm to siedzisko i oparcie. Przykręcamy je do stelaża. Dwie do oparcia, trzy do siedziska - jedną z nich trzeba będzie odpowiednio dociąć.
W ten sposób udało nam się zrobić ławkę ogrodową - mocną i solidną! Teraz wystarczy wyszlifować drewno i pomalować na dowolny kolor. Jeśli zamiast klasycznego drewna wybraliśmy palety i chcemy zachować atrakcyjny kolor materiału, wystarczy go polakierować bezbarwnym lakierem.
Oczywiście wymiary mebli ogrodowych możemy dopasować do własnych potrzeb. Zarówno palety, jak i lite drewno stanowią bardzo solidny materiał, z którego można wykonać mocne, wysokiej jakości ławki ogrodowe.
Aby drewniana powierzchnia nie była zbyt twarda, można na niej położyć poduszki ogrodowe - dostępne w różnych wzorach i kolorach, świetnie wpiszą się w wystrój każdego ogrodu. Wybór jest ogromny! Do tego dobre dopasowany parasol ogrodowy i zyskujemy miejsce prawdziwego relaksu dla całej rodziny!
Tak wykonana ławka ogrodowa posłuży nawet przez długie lata. Kto wie, może taki próbny DIY nam się spodoba i zechcemy samodzielnie zrobić także inne meble ogrodowe? Ławki ogrodowe to świetny wstęp do majsterkowania! Wprawdzie zajmuje to trochę czasu, ale daje naprawdę wiele radości i samozadowolenia.