Lamele drewniane na ścianę do salonu - podpowiadamy jak je zamontować!
Jeszcze do niedawna lamele drewniane były rzadko spotykane w dekoracji wnętrz. którą interesowali się nieliczni. Obecnie są one coraz bardziej popularne i coraz częściej goszczą w nowoczesnych wnętrzach. Ich niewielki koszt, a zarazem znakomity wygląd sprawia, że pakiety lameli z wysokiej jakości mdf i drewna są bardzo chętnie stosowane w aranżacjach wnętrz o wystroju minimalistycznym, loftowym, a nawet do salonów w stylu retro. Po lamele ścienne chętnie sięgają architekci, którzy specjalizują się w modernistycznych projektach, nadając w ten sposób wnętrzom unikalnego wyglądu. W tym artykule podpowiem Ci, w jaki sposób wykorzystać lamele pionowe i jak je zamontować!
W tym artykule:
2. Lamele drewniane pionowe — materiały wykonania i kolorystyka
3. Lamele bambusowe we wnętrzu
4. Lamele ścienne — ciekawe rozwiązania
5. Lamele drewniane - jak się przygotować do montażu?
- Montaż lameli bezpośrednio na ścianie
Co to są lamele pionowe?
Lamele pionowe są to dekoracyjne drewniane okładziny ścienne, które najczęściej zdobią ściany w postaci długich na około 275 cm, pionowo ułożonych listew. Z ich pomocą można stworzyć modne dekoracje ścienne, sufitowe, a nawet wykonać ażurowe ścianki. Bez względu, w jaki sposób zostaną wykorzystane, z pewnością sprawią, że efekt będą piorunujący i nie umknie uwadze odwiedzających Cię gości!
Lamele drewniane pionowe — materiały wykonania i kolorystyka
Lamele ścienne najczęściej wykonywane są z naturalnego drewna, wysokiej jakości klejonki, okleiny lub płyty MDF. Dostępne w sprzedaży lamele fornirowane tworzy fornir dębowy posiadający różne kolory. Najczęściej występują w trzech kolorach — dąb bielony, dąb ciemny lub dąb naturalny. Ta druga kategoria jest niezwykle ważna, ponieważ panele ścienne w pierwszej kolejności spełniają funkcje estetyczne. W zależności od gatunku drewna będziemy mogli cieszyć oko charakterystycznym rysunkiem usłojenia, co pomoże w nadaniu pomieszczeniom unikalnego wyglądu. Pomiędzy lamele można stosować listwy do lameli ściennych w kolorze czarnym, białym, dąb wotan lub w fornirze dębowym. Jedną z podstawowych cech drewnianych lameli ściennych jest rodzaj użytego do ich wykonania drewna. Lamele, których surowcem jest dąb naturalny, pomogą stworzyć wnętrze surowe i minimalistyczne. Jesion natomiast gorzej znosi warunki atmosferyczne, zwłaszcza wilgoć, więc drewniane lamele jesionowe mogą być montowane jedynie w suchych pomieszczeniach. Doskonale sprawdzą się w salonach loftowych i industrialnych. Orzech na lamele i jego ciepła barwa pozwoli stworzyć wyjątkowociepłą aranżację pokoju dziennego czy jadalni. Bukowe lamele będą się pięknie prezentowały na jasnych i ciemnych tłach, dając dużą swobodę za każdym razem przy urządzaniu wnętrza. Sosnę cechuje niska waga i duża elastyczność, dzięki czemu jest świetna przy do montażu na suficie. Dodatkowym atutem jej jest faktura, drewno to nawiązuje do stylu minimalistycznego oraz skandynawskiego. Bardzo dobrze wpływają one też na akustykę wnętrza. Stworzą one bardzo przyjemne dla oczu połączenia z cegłą i betonem. Sprawdź produkty z oferty, jaką posiada sklep Merkury Market!
Lamele bambusowe we wnętrzu
Bambus dzięki wysokiej elastyczności i twardości jest doskonałym materiałem do produkcji lameli. Przybiera odcienie od słomkowożółtego do ciemnego brązu, a obecność charakterystycznych kropek i plam nadaje mu unikalnego charakteru. Użycie bambusa będzie idealnym rozwiązaniem do aranżacji wnętrz inspirowanych wpływami azjatyckimi.
Lamele ścienne — ciekawe rozwiązania
Lamele ścienne to produkty dekoracyjne, które z powodzeniem można zastosować zarówno w salonie, przedpokoju, sypialni, kuchni, jak i w biurze, czy w restauracji. Lamele poza zastosowaniem na ścianach jak panele ścienne i listwy wykończeniowe do paneli ściennych, czy na sufit, dają też wiele innych możliwości wykorzystania. Lamele ścienne wykonane z drewna lub forniru mogą stać się piękną ozdobą schodów, gdyż stanowią wyjątkowo ciekawą alternatywę dla stosowanych tradycyjnie balustrad. Warto wspomnieć, że lamele dekoracyjne w prosty sposób można wykorzystać do budowy ścianek działowych pomiędzy częściami pomieszczenia o różnej funkcjonalności. W tym celu możesz wykorzystać standardowe pionowe lamelki drewniane lub możesz pokusić się o zamontowanie na nich półek.
Lamele drewniane - jak się przygotować do montażu?
Lamele drewniane są bardzo proste w montażu. Nie wymagają korzystania z usług firmy, a nawet zakupu specjalistycznego sprzętu, czy wiercenia ściany, chyba że zdecydujesz się na użycie wkrętów. Przed przystąpieniem do montażu trzeba zadbać o odpowiednie przygotowania ścian i niezbędnych elementów. Najwyższą skuteczność klejenia zyskasz tylko w momencie, gdy cała powierzchnia będzie oczyszczona z brudu, pyłu i tłustych plam oraz pozbawiona dziur i niepożądanych elementów. Można umyć całą ścianę i odczekać, aż wyschnie.
Bardzo ważne jest dokładne wyznaczenie miejsca montażu. Lamele pionowe bez względu na to, czy montujesz do ściany, sufitów, czy do płyty MDF, muszą być kładzione równo. Niewielkie odchylenie od wyznaczonego pionu lub poziomu, ze względu na rozmiar lameli i ich ułożenie w stosunku do podłogi, czy sufitu sprawi, że będzie ono zauważalne i może skutkować niezbyt ładnym efektem końcowym, szpecącym pomieszczenie. Przed przystąpieniem do prac sprawdź, czy Twoje lamele pionowe są przycięte do wymaganej długości. Jeśli elementy nie były zamówione na konkretny wymiar, to musisz je przyciąć przy pomocy piły. Do montażu potrzebujesz odpowiedniego kleju albo taśmy montażowej, ewentualnie wiertarki oraz odpowiednich wkrętów i kołków. Niezbędna jest listwa dystansująca o wybranej szerokości, która umożliwi równy montaż lameli. Przydatny będzie też metr i ołówek.
Lamele drewniane - montaż
W zależności od tego, jaki rodzaj lameli pionowych został zakupiony, możliwe są do wyboru trzy metody ich mocowania.
Montaż lameli bezpośrednio na ścianie
W tej metodzie wklejasz listwę montażową w przygotowane wycięcie lamela. Nakładasz na lamele pionowe klej lub używasz przygotowanej taśmy i mocujesz go do ściany. Jeśli posiadasz listwy do lameli ściennych, przyklejasz je obok lamela. W taki sposób możesz zamontować kolejny panel, mając pewność, że będzie ułożony równolegle w stosunku do poprzedniego elementu. Jeżeli nie chcesz lub nie masz listwy wykończeniowej, to dobrze jest skorzystać z listwy dystansującej, by kolejny lamel był prosto.
Montaż lameli na listwie
Listwę montażową przykręć do ściany, a następnie używając listwy pomocniczej dystansującej, wyznacz miejsce montażu wszystkich pozostałych listew. Na wnętrze lamela nałóż klej w miejscu frezowania i zamocuj go na przygotowanej listwie. Jeżeli posiadasz listwę wykończeniową, przyklej ją pomiędzy lamelami.
Montaż lameli na płycie
Jeśli posiadasz płytę z przymocowanymi listwami, masz ułatwione zadanie, jeśli nie, przykręć z pomocą listwy pomocniczej lamele do płyty laminowanej. Wyznacz miejsce mocowania płyty, aby wykonać potrzebne otwory na kołki. Przytwierdź płytę z lamelami do ściany za pomocą wkrętów.
Wykorzystanie lameli stworzy ciekawą dekorację pasującą do każdego wnętrza, bez względu na jego styl i klimat! To, w jaki sposób zamontujesz lamele pionowe, zależy tylko od Ciebie!
Zainspiruj się!
Modne podłogi do salonu na sezon 2022!
Płytki imitujące beton do nowoczesnych minimalistycznych wnętrz